دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
آیا دستگاه های ویبراتور می توانند باعث لاغری شوند؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
دستگاه‌های الکتریکی و شوک‌دهنده با ایجاد انقباضات عضلانی مصنوعی ادعا می‌کنند مانند ورزش کردن می‌توانند بدون هیچ زحمتی باعث سوزاندن کالری‌ها و کاهش وزن و کاهش سایز شوند، درصورتی که چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

در مورد دستگاه ویبره لاغری چی میدونید

ادعاهای زیادی درباره دستگاه ویبره وجود دارد. به تمامی محصولاتی که ادعا دارند تا با استفاده از آنها و بدون هیچ زحمتی قوی تر، سالم تر و حتی لاغرتر می شویم، باید با دقت بیشتری نگاه کرد. در این مطلب دلگرم از زاویه دیگری به دستگاه های ویبراتور نگاه می کنیم.برخی محققان طبق مطالعاتی قبول دارند که استفاده از دستگاه ویبره برای ورزش کردن و توانبخشی، مخصوصاً بهبود آسیب ها و مصدومیت های کمر موثر است. اما این موضوع به این معنی نیست که تمامی ادعاهای دستگاه های ویبراتور مانند بهبود عملکرد یا تراکم استخوان برای افراد مبتدی صدق می کند. اجازه دهید بیشتر این موضوع را بررسی کنیم.

طبق بررسی های به عمل آمده همیشه محصولاتی که در برنامه های تلویزیونی معرفی می شوند آن چیزی که انتظار می رود از آب در نمی آیند! در سال های اخیر دستگاه های ویبره بسیاری با مدل های مختلف در باشگاه ها و کلاس های ورزشی به علت قیمت ارزان و روش مصرفی ساده مورد استفاده قرار می گیرند و به نوعی به یک دستگاه عادی در باشگاها تبدیل شده اند.

ادعای تولید کنندگان دستگاه ویبره چیست؟

یک سری از این دستگاه ها تنها عمل به ارتعاش در آوردن را انجام می دهند. برخی دیگر مجهز به سیستمی تحت عنوان مربی مجازی هستند تا شما را در استفاده ی موثر از دستگاه راهنمایی کند. اما جالب اینجاست که جهت های تکان دادن و به ارتعاش در آوردن آنها هم با یکدیگر متفاوت است. برخی در جهت بالا و پایین تکان می خورند و بعضی از آنها بصورت الاکلنگی.تنها نقطه ی مشترک تمام این دستگاها میزان لرزش آنهاست. یعنی همه ی آنها ۲۰ تا ۵۰ بار ارتعاش را در ثانیه به عمل می آورند و احساسی مثل سوار شدن بر روی رولرکاستر را به مصرف کننده خواهند داد اما داستان هنوز تمام نشده است.تولید کنندگان مدعی اند که این ارتعاشات در دستگاه ویبره باعث انقباض و کشش در عضلات می شود. همچنین عضلات بیشتری نسبت به انقباض ارادی درگیر می شوند. برخی از مطالعات علمی انجام شده این فرضیه را تایید می کند.

تاثیر دستگاه ویبره بر عملکرد ورزشی چگونه است؟

محققان دریافتند اجرای حرکات ورزشی روی دستگاه های ویبراتور عملکرد ورزشی را اندکی بهبود می بخشد. این تاثیر بسیار اندک شمرده شده است.بر طبق یک سری پژوهش ها، تنها روی فرکانسی درست و مناسبی از دستگاه ویبره (که هنوز بطور قطع ثابت نشده) مردان ورزشکار آماتور انرژی مضاعفی طی چند دقیقه بعد از استفاده از ویبراتور در دویدن و پرش پیدا می کنند. همینطور لرزش و ارتعاشات ناشی از دستگاه ویبره می تواند گردش خون در بدن را تحریک کرده ( این مورد از نظر خوب یا بد بودن هنوز تایید نشده ) که شاید برای تسریع درمان و توانبخشی آسیب های نخاعی موثر باشد. اما در این موضوع شک و شبهاتی وجود دارد.

آیا دستگاه ویبره لاغری باعث کاهش وزن می شود

تفاوت کمربندهای لاغری با صفحات لرزاننده

دستگاه‌های ویبره را می‌توان به 2گروه تقسیم کرد:

1. کمربندها و ماساژورهای موضعی

2. صفحه‌های ویبراتور یا «Total Body Vibrator.»

کمربندها درواقع به عنوان یک ماساژور موضعی عمل می‌کنند و تنها ممکن است با فشرده‌سازی بافت چربی زیرپوستی از لحاظ ظاهری تاحدودی بافت را سفت‌تر نشان دهند و در بهبود وضعیت ظاهری سلولیت‌ها موثر باشند، اما باعث کم‌شدن چربی‌های زیرپوستی یا کاهش وزن نمی‌شوند. اما صفحات لرزاننده یا «Total Body Vibrator» که با ایستادن روی این صفحات تمام نقاط بدن ویبره می‌شود و به لرزش در می‌آید. درواقع ایستادن روی صفحه لرزاننده اولین‌بار برای حفظ سلامت فضانوردان توسط دانشمندان روسی ابداع شد. وقتی فضانوردان در گراویته صفر قرار می‌گیرند به‌دلیل اینکه نیروی وزن بر استخوان‌ها و عضلات‌شان وارد نمی‌شود به‌تدریج دچار کاهش تراکم استخوان و ضعف عضلانی می‌شوند. اما با این صفحات می‌توان با چنین مشکلاتی مقابله کرد.

مکانیسم صفحات لرزاننده به این ترتیب است که وقتی فرد روی صفحه قرار می‌گیرد و همه بدنش به لرزش درمی‌آید، عضلات و تاندون‌ها به این لرزش واکنش نشان می‌دهند و برای حفظ تعادل نوعی انقباض غیرارادی ایجاد می‌کنند. تکرار این مساله می‌تواند باعث افزایش قدرت عضله شود و روی سیستم متابولیسم استخوان تاثیر بگذارد. به این ترتیب می‌تواند باعث تحریک استخوان‌سازی و مانع از کاهش تراکم استخوان شود. البته خواص دیگری هم برای این صفحات ذکر شده است که هیچ کدام از آنها هنوز به اندازه کافی موردتحقیق و بررسی قرار نگرفته‌اند تا بتوان به‌طور قطعی درموردشان نظر داد. مثلا ذکر شده است که می‌توانند با ایجاد انقباض غیرارادی، سطح متابولیسم پایه بدن را افزایش دهند و باعث افزایش مصرف کالری شوند یا می‌توانند باعث بهبود درناژ و تخلیه لنف از اندام‌های تحتانی شوند و تورم و سلولیت این اندام‌ها را کاهش دهند.

حتماً بخوانید:
معرفی ۱۰ دستگاه ورزشی برای لاغری و کاهش وزن سریع

معرفی ۱۰ دستگاه ورزشی برای لاغری و کاهش وزن سریع

اگر کاهش وزن یکی از اهداف تمرین شما باشد، سعی کنید این چند دستگاه ورزشی را انتخاب کنید که برای کمک به شما برای به حداکثر رساندن زمان تمرین شما طراحی…

آیا استفاده از دستگاه ویبره در درمان های پزشکی می تواند مفید باشد؟

در حالی که برخی مطالعات از کار آمد بودن دستگاه ویبره در برخی کارهای خاص مثل درمان های پزشکی سخن می گویند، برخی تحقیات هم مزایای چنین محصولاتی را اغراق آمیز می دانند. برای مثال عنوان شده است: تنها استفاده از ویبراتور برای مدتی کوتاه (مثل ۳۰ ثانیه تا ۴ دقیقه) که آن هم برای هر شخص متفاوت است، ممکن است موثر باشد. در نهایت گروهی این داستان ها را کذب و گروهی دیگر از تاثیر دستگاه ویبره بر تراکم استخوانی بدن سخن می گویند.

آیا دستگاه های ویبراتور می توانند باعث آسیب شوند؟

به رقص در آوردن تمام بدن با استفاده از ویبراتور ها می تواند از طرفی تاثیرات منفی هم در پی داشته باشد. رانندگان کامیون با توجه به اینکه همیشه در معرض فرکانس های خاص لرزشی مشابهی با دستگاه ویبره در حالت نشستن هستند دچار عارضه های عصبی و عضلانی در کمر خود خواهند شد.طبق صحبت های یکی از کارشناسان بزرگ این عرصه، فرکانس دستگاهای ویبراتور در حالی که شاید مشابه فرکانسی که کامیون ها روی بدن رانندگان اعمال می کنند نباشد. اما می تواند عوارضی مشابه را برای مفاصل فرد به ارمغان آورد. پس باید در استفاده از دستگاه ویبره و تاثیر ان بر مفاصل بسیار محتاط عمل کرد.

نتیجه : شاید برای ورزشکارانی مثل ورزشکاران المپیکی افزایش قدرت پرش تا یک اینچ بیشتر با استفاده از دستگاه ویبره بسیار پر اهمیت باشد. اما برای افراد عادی که تنها می خواهند عملکرد خود را در ورزش کمی افزایش دهند بهترین گزینه ورزش کردن بصورت سنتی در باشگاهای ورزشی است. دلایل منطقی و بالینی وجود دارد که تاثیرات دستگاهای ویبراتور را تایید می کند اما اکثر تولیدکنندگان در رابطه با تاثیر محصولات خود بیش از حد اغراق می کنند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits