دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
4 متن ویژه سخنرانی شهادت حضرت رقیه (س)
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سخنرانی شهادت حضرت رقیه، متن سخنرانی شهادت حضرت رقیه، متن روضه خوانی شهادت حضرت رقیه،سخنرانی در مورد شخصیت حضرت رقیه .

متن سخنرانی شهادت حضرت رقیه

پیشگفتار :

اَلحَمدُ لله رَبِّ العالَمین و صَلّی اللهُ عَلی محمَّدٍ و آله الطاهرین و لَعنَهُ الله عَلی اَعدائِهم و غاصبی حُقوقِهم و مُنکِری فَضائِلِهم و مناقِبِهم مِن الجنِّ و الاِنس اَجمَعین اِلی یَومِ الدین.
قالَ رسولُ الله : اَلنُّجومُ اَمان لِاَهلِ السَّماء وَ اَهلُ بَیتی اَمانُ لِاَهلِ الاَرض فَاِذا ذَهَبَ اَهلُ بَیتی ذَهَبَ اَهل الاَرض.

ستارگان امانند برای اهل آسمان و اهل بیت من امانند برای اهل زمین،پس زمانی که اهل بیت من از زمین رخت بربندند اهل زمین هم نابود خواهند شد.

ستایش خدای را که ما را از پیروان محمد صلی الله علیه و آله و آل پاک او قرار داد،خداوندی که بر اساس حکمت بالغه ی خود ، محمد صلی الله علیه و آله و خاندان او را برتری داد و بوسیله ی آنان چراغ هدایت را بر افروخت تا پس از اثبات وجود این انوار مقدسه و شناخت راه و رسم زندگی این بزرگواران؛ جویندگان طریقت احمدی و تشنگان معرفت علوی،همواره زندگی اهل بیت علیهم السلام را الگوی خود قرار دهند و با اقتدا به ایشان صراط مستقیم الهی را بپیمایند که به رستگاری و سعادت دنیوی و اخروی نایل آیند.

1. متن روضه حضرت رقیه استاد مهدی توکلی:

امروز میخوام ببرمتون دمشق در خانه سه ساله ابی عبدالله خیلی این دختر شبیه به فاطمه بوده.رقیه به زنی میگویند که در دین خیلی ترقی کرده و به مقامات عالیه رسیده. رقیه از ترقی است. اقرا ورقع . این را در قیامت میگویند. میگویند قرآن بخوان و بالا برو و تعداد درجات بهشت هم به اندازه تعداد آیات قرآن است. رقیه هم یعنی یک زنی که خیلی درجه اش عالی است. نگاه نکنید سه ساله است. خیلی آبرو دارد. آخه شما میدونید که بزرگی به سن نیست. عیسی بن مریم در گهواره میگفت من پیغمبرم و اطاعت من واجب است.

یعنی یک نفر پروفسور هم بود باید از او اطاعت میکرد. اصلا به سن نیست چند ساعت بود به دنیا آمده بود و میگفت قال انی عبد الله اتانی الکتاب وجعلنی نبیا. نمی گفت من پیغمبر میشم. بلکه میگفت پیغمبر شده ام. آیه قرآن است. حالا میخوام امروز ببرمتون در خانه نازدانه ابی عبدالله. فاطمه سه ساله.

خیلی هم شبیه مادرش فاطمه است. اولا این دختر سیلی خرده است.همونطوری که مادرش فاطمه سیلی خورد. این دختر تازیانه خرده است. این دختر کتک خرده است. در فراق باباش انقدر گریه کرد تا از دنیا رفت. مثل فاطمه است چون فاطمه هم در فراق پدرش انقدر گریه کرد تا از دنیا رفت.

اصلا هرچی بگم شباهته دیگه. شبانه به خاکش سپردند. آقایون تشییع جنازه اش روز نبوده پس شبیه مادرش فاطمه است. شمایل او هم شبیه مادرش حضرت زهراست. تو خرابه هم هر وقت میخواست راه بره یک دست به دیوار می گرفت.

فاطمه سه ساله است. امشب خوب جایی شما را میبرم. من اینجور روضه می خونم. همه شما ها شنیدید دختر اینجوریه اگه مادرش هم اذیتش کنه میگه شب که بابام اومد خونه بهش میگم. بزار بابام بیاد. دختر اصلا باباییه . درد دلش رو به بابا میگه. تا باباش می یاد میگه کجا بودی مادرم از صبح اینجوری کرد، اونجوری کرد. شروع میکنه با پدر درد دل کردن. حرفاش رو به پدر زدن.

چی می خوام بگم؟ هر چی تو خرابه شام این دختر رو اذیت میکردن میگفت شب به بابام میگم. بزار بابام بیاد.این دختر آرزوش اینه که باباش رو ببینه و صورتش رو بهش نشون بده. بگد صورتم سیلی خورده. پاهای پر آبله رو به پدر نشون بده، بدن کبود رو . میگن وقتی اومد تو خرابه دیگه آروم نداشت.

یک پارچه صدا میزد بابا. من نمیدونم زینب چکار کرد اما این دختر خوابش برد. همینکه خوابش برد از خواب پرید. گفت عمه بابام الان اینجا بود. منو بغل کرد. صورت منو بوسید. من بابامو میخوام . بابام کجا رفت. اینجا میگن 84 زن و بچه بیدار شدن با این بچه بلند بلند گریه کردند. صدا رسید به آسمان.

یه وقت نانجیب از خواب بیدار شد گفت چه خبره خرابه؟ . گفتن بچه های حسین بیدار شدن و بهانه بابا گرفتن. گفت سر باباشون رو ببرید ساکت میشن. همینکه سر رو جلوی این دختر گذاشتن همینکه روپوش رو زد کنار و چشمش به سر افتاد ... هر دختر یتیمی همینکه بهانه بابا بگیرد او را با عروسک آرومش میکنن.دلها بسوزد برای دختری که سر بریده بابا او را ساکت کرد.

گفته بود اگه بابامو ببینم صورتم رو نشونش می دم ، پاهای پر آبله ام رو بهش نشون میدم. تا باباش رو دید گفت بابا وضع تو از من بدتره. تو رو بیشتر از من اذیت کردن. دیگه از خودش نگفت. گفت بابا کی رگهای گردنت رو بریده؟ من الذی قطع وریدک؟ من الذی خضبک بدماءک؟ کی تو رو به خون خودت خضاب کرده؟ من الذی ایتمنی علی صغر سنی؟ کی منو تو این خردسالی یتیم کرده؟ یه وقت دیدن این دختر خم شد. این لبها رو گذاشت روی رگهای بریده بابا سر از یک طرف افتاد، رقیه از یک طرف وسلی الله علیکم یا اهل بیت النبوه

متن سخنرانی شهادت حضرت رقیه

2. متن سخنرانی در مورد حضرت رقیه

مزار کنونى حضرت رقیه بنت الحسین علیهماالسلام در شام، از اول مشهور بوده، گویا حضرت امام حسین علیه السلام نشانى را از خود در شام به یادگارى سپرده است، تا فردا کسانى پیدا نشوند که به انکار اسارت خاندان طهارت علیهم السلام و حوادث آن بپردازند، این دختر خردسال گواه بزرگى است بر اینکه در ضمن اسیران، حتى دختران خردسال نیز بوده‌اند، ما ملتزم به این هستیم که بر دفن حضرت رقیه علیهاالسلام در این مکان شهرت قائم است، حضرت علیهاالسلام در این مکان جان سپرده و دفن شده است. ما به زیارتش شتافتیم، و باید احترام او را پاس داشت.

دفن این طفل خردسال در شام گواه بزرگ و نشان قوى از اسارت خاندان طهارت، و ستم روا داشته بر ایشان دارد، آن ستمى که تمام پیامبران از آدم تا خاتم بر آن گریستند، تا آنجا که خدا عزاى امام حسین علیه السلام را بر آدم خواند، از این رو احترام این مکان لازم است.

به سخنان فاسد گوش فرا ندهید، و به سخنان باطلى که مى گویند: رقیه علیهاالسلام طفلى خردسال بیش نبود، گوش فرا ندهید، مگر على اصغر علیه السلام کودک خردسال نیست که در روز قیامت شاهدى خواهد بود، و موجب آمرزش گنهکاران شیعه خواهد شد؟! ان شاء الله تعالى.

بنابراین بر همه واجب است احترام این مکان را داشته باشند، و به سخنان فاسد و بیهوده‌اى که از گمراهى شیاطین است، گوش فرا ندهند و اعتنایى نکنند. ما با زیارت دختر امام حسین علیه السلام به خداوند متعال تقرب مى‌جوییم، آن دخترى که خود مظلوم بود، و خاندان وى همه مظلوم بودند.

متن روضه شهادت حضرت رقیه

3. متن سخنرانی شهادت حضرت رقیه

مزار کنونی حضرت رقیه بنت الحسین علیهماالسلام در شام، از اول مشهور بوده، گویا حضرت امام حسین علیه السلام نشانی را از خود در شام به یادگاری سپرده است، تا فردا کسانی پیدا نشوند که به انکار اسارت خاندان طهارت علیهم السلام و حوادث آن بپردازند، این دختر خردسال گواه بزرگی است بر اینکه در ضمن اسیران حتی دختران خردسال نیز بوده اند ، ما ملتزم به این هستیم که بر دفن حضرت رقیه علیهاالسلام در این مکان شهرت قائم است، حضرت علیهاالسلام در این مکان جان سپرده و دفن شده است. ما به زیارتش شتافتیم، و باید احترام او را پاس داشت.

دفن این طفل خردسال (حضرت رقیه علیهاالسلام) در شام گواه بزرگ و نشان قوی از اسارت خاندان طهارت، و ستم روا داشته بر ایشان دارد، آن ستمی که تمام پیامبران از آدم تا خاتم بر آن گریستند، تا آنجا که خدا عزای امام حسین علیه السلام را بر آدم خواند، از این رو احترام این مکان لازم است، به سخنان فاسد گوش فرا ندهید، و به سخنان باطلی که می گویند: رقیه علیهاالسلام طفلی خردسال بیش نبود، گوش فرا ندهید، مگر علی اصغر علیه السلام کودک خردسال نیست که در روز قیامت شاهدی خواهد بود، و موجب آمرزش گنهکاران شیعه خواهد شد ان شاء الله تعالی.

بنابراین بر همه واجب است احترام این مکان (محل دفن حضرت رقیه علیهاالسلام) را داشته باشند، و به سخنان فاسد و بیهوده ای که از گمراهی شیاطین است، گوش فرا ندهند و اعتنایی نکنند. ما با زیارت دختر امام حسین علیه السلام (رقیه علیها السلام) به خداوند متعال تقرب می جوییم، آن دختری که خود مظلوم بود، و خاندان وی همه مظلوم بودند.

متن مداحی شهادت حضرت رقیه

4. متن سخنرانی درباره حضرت رقیه

شکی نیست که دختر کوچکی از امام حسین علیه السلام در شام از دنیا رفت و در آنجا دفن شد و حرم فعلی منسوب به همان دختر است، اما این که نام آن دختر «رقیه» بوده یا نام دیگری داشته در بین دانشمندان اسلامی اختلاف نظر وجود دارد، هر چند معروف این است که نامش رقیه است.

در کتاب هایی چون کامل بهائی و نفس المهموم و کتاب های معتبر دیگر دختر خردسالی که برخی نام او را «رقیه» نامیده اند و در شام به شهادت می رسد، برای امام حسین علیه السلام ذکر کرده اند و اگر کسی برای آن حضرت نذر کند، باید آن را ادا نماید و مضجع موجود در دمشق متعلق به آن حضرت است.

زندگینامه و سرگذشت غم انگیز حضرت رقیه (س)

مجموعه عکس نوشته به مناسبت شهادت حضرت رقیه (س)

12 نقاشی حضرت رقیه (س) برای رنگ آمیزی کودکاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits