دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
حکایت ضرب المثل سگ زرد برادر شغاله چیست ؟
39
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این پست با معانی و مفهوم اصلی این ضرب المثل ایرانی و قدیمی «سگ زرد برادر شغاله» آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید .

معنی ضرب المثل سگ زرد برادر شغاله یعنی چه ؟

ضرب المثل سگ زرد برادر شغاله: سگ زرد کنایه‌ای از بد بودن است و شغال کنایه‌ از بدتر . آنچه از این ضرب‌المثل بر می‌آید این است که هرچند در مقام مقایسه سگ زرد بهتر از شغال است؛ اما در هنگام عمل با یکدیگر فرقی ندارند و رفتارشان یکسان است.

این مثل را معمولا در مواردی به کار می‌برند که می‌خواهند دو انسان بد را با هم قیاس کنند و می‌گویند یکی از دیگری بهتر است ولی هر دو یک رفتار را در زندگی انجام می‌دهند.

یعنی سگ زرد هم یکی مثل شغال! هردوتاشان بدند. این ضرب المثل قرابت معنایی دارد با ضرب المثل” سر و ته یک کرباس” . یعنی هردو در بد بودن و خبیث بودن مثل هم دیگر هستند. گول ظاهرشان را نخور.

وقتی بخواهند دونفر یا دو چیز را باهم مقایسه کنند و در عین حال به مخاطب بفهمانند که این دو چیز فرقی باهم ندارند هرچند ظاهرشان باهم فرق کند اما هردو در بدذاتی مثل هم اند، این ضرب المثل را استفاده می کنند.

این ضرب المثل هشدار می دهد به کسانی که ظاهربین اند و بر اساس ظاهر آرام افراد فریب می خورند. گاهی کسی سگ زرد را با شغال مقایسه می کند و سعی دارد که نشان دهد سگ زرد خیلی بهتر از شغال است اما فرد دیگری که با تجربه تر است، به او گوشزد می کند که: حواست را جمع کن و فکر نکن این از آن بهتر است؛ هردوتاشان مثل هم اند. هردو خطرناک اند و آسیب رسان.

کسی که از یک نفر در زندگی زخم خورده، به دوستان آن فرد خیانت کننده و حتی به کسانی که در رفتار شبیه اویند هم اعتماد نمی کند.

ریشه و داستان ضرب المثل سگ زرد برادر شغاله

حکایت ضرب المثل سگ زرد برادر شغاله: شغالی از روستایی رانده شده بود. در معدن گوگرد خود را به رنگ زرد درآورد و دوباره به آن روستا برگشت. این بار هرکه او را در روستا می‌دید این طور می‌پنداشت که سگ زردی است که ولگرد است و بی‌آزار.

بارش باران راز شغال را بر ملا کرد، رنگ زردش را پاک کرد و دوباره شد همان شغال گذشته. مردم ده که او را برادر شغال می‌نامیدند با دیدن این اتفاق دریافتند که این سگ زرد نه برادر شغال، که خود شغال است.

separator line

ضرب المثل از این ستون به آن ستون فرج است یعنی چه ؟

ضرب المثل هر را از بر تشخیص نمی دهد یعنی چه ؟

ضرب المثل رفت داخل باقالی ها از کجا آمده است ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (39 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits