دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
۱۷ ویژگی طلایی دوچرخه سواری برای سلامت بدن
2
زمان مطالعه: 12 دقیقه
دوچرخه سواری برای سلامتی تما اعضای بدن مفید است . مطالعات نشان داده مغز آدمهای دوچرخه سوار 2 سال جوان تراز بقیه است ، 17 ویزگی طلایی دوچرخه سواری

فواید دوچرخه سواری :

دوچرخه سواری فواید بسیاری دارد مطالعات نشان داده بعد از 12 هفته رکاب زدن، تنها این پاها نیستند که قوی می شوند، بلکه عامل نوروتروفیک که مربوط به مغز است نیز تقویت می شود.

نوروتروفیک، پروتئینی است که مسئول کنترل استرس، خلق و خو و حافظه است. تحقیقات پیشین هم احتمالا" به همین دلیل دریافته بودند که دوچرخه سواری باعث کاهش استرس می شود.

شما نه تنها بعد از یک دور دوچرخه سواری از نظر ذهنی و روانی احساس بهتری خواهید داشت، بلکه زیرک تر هم می شوید. دوچرخه سواری و رکاب زدن در کنار سایر تمرینات آیروبیک موجب رشد هیپوکامپوس که یکی از ساختارهای مغزی مرتبط با حافظه و یادگیری است، می گردد.

پژوهشی که در دانشگاه ایلینویز صورت گرفته نشان داده بود بعد از 6 ماه دوچرخه سواری روزانه، هیپوکامپوس مغز شرکت کننده ها 2 درصد رشد داشته و حافظه و مهارت های حل مسئله شان هم 15 تا 20 درصد پیشرفت کرده است.

به علاوه این افراد اعلام کردند که نیروی تمرکز و توجه شان بیشتر شده است. خلاصه این که تمام این فواید با کاهش عملکرد مغز که معمولا" به بالا رفتن سن مربوط می شود، مقابله می کند، دانشمندان هم به این نکته اشاره کرده اند که مغز افراد تحت آزمایش نسبت به همسالان خود که دوچرخه سواری نکرده بودند، 2 سال جوان تر مانده بود.

divider

۱. قلب را قوی نگه می‌دارد :

دوچرخه سواری یکی از محبوبترین روشها برای افرادیست که مایل به تقویت قلب و ریه های خود هستند. دوچرخه سواری منظم، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را به میزان ۵۰ درصد کاهش میدهد. همچنین، ورزش های هوازی منظم روی دوچرخه، ریه ها را تقویت کرده و به آنها امکان میدهد تا اکسیژن بیشتری را جذب کرده و سطح انرژی شما را بالا ببرند.

داشتن قلب و ریه هایی قوی نه تنها از پیش آمدن شرایط خطرناک قلبی عروقی مانند بیماری عروق کرونر، فشارخون، تصلب شریان و سندرم متابولیک جلوگیری می کند، بلکه برای فعالیت روزانه شما نیز انرژی بیشتری فراهم می کند.

آیا هر بار که از پله ها بالا میروید دچار تنگی نفس می شوید؟ دوچرخه سواری به میزان حداقل ۲۰ دقیقه در روز، شما را قادر می سازد تا کارهای بیشتری را تنها با نصف انرژی انجام دهید.

۲. سلامت ذهن :

کمتر چیزی بدتر از پایان دادن به یک روز کاری با حالتی خسته و کسل است. تحقیقات نشان داده است که ورزش های منظم تاثیر مثبتی روی مغز شما به جای میگذارند. با این حال، تمام ورزشها به یک میزان تاثیرگذار نیستند.

امروزه افزایش احساس اعتماد به نفس – که بعنوان یک فاکتور ضد افسردگی عمل میکند در دوچرخه سواران، به اثبات رسیده است. اگر یک روز بد را سپری کرده اید، کمتر چیزی بیشتر از دوچرخه سواری به شما کمک میکند تا استرس را از خود دور کنید. دلیل این امر آنست که دوچرخه سواری باعث ترشح موادی می شود که سطح کورتیزول (یکی از هورمون های اصلی مرتبط با استرس) را مرتب میکنند.

این ورزش همچنین یک راه مناسب برای پیدا کردن دوستان جدید است؛ نه فقط به این خاطر که یک فعالیت بیرون از خانه و در جوی آرام است، بلکه به این دلیل که افرادیکه بطور منظم ورزش میکنند، سطوح کمتری از اضطراب اجتماعی و استرس را تجربه میکنند.

۳. افزایش خلاقیت:

ممکن است در اطراف میکل آنژ دوچرخه ای نبوده باشد، اما قطعا دوچرخه ها به او کمک کرده اند تا برخی از کارهایش را سریعتر انجام دهد. دانشمندان براین باورند که ورزشهای هوازی در تقویت خلاقیت و مهارت های حل مسئله موثر است و به نویسندگان، موزیسین ها، مهندسان، و هر فرد دیگری که روی پروژه ای کار می کند، کمک میکند تا بر انسداد ذهنی غلبه کرده و تصمیم درست را اتخاذ کنند.

دوچرخه سواری اکسیژن رسانی به مغز را افزایش داده و به نورون های مغز کمک میکند تا موثرتر فعالیت کنند و به این وسیله روحیه ای را که برای حل مسئله بدان نیاز دارید به شما می بخشند. یک مطالعه جدید نشان داده است که تنها ۲۵ دقیقه دوچرخه سواری به شما ایده های جدید بخشیده و خلاقیت را در شما بالا می برد.

۴. کاهش بی خوابی :

افرادیکه که سبک زندگی کم تحرکی دارند، غالبا از مشکلات بد خوابی رنج می برند. کمبود ورزش یکی از دلایل اصلی اختلالات خواب مانند بی خوابی است. اما دوچرخه سواری به افرادیکه دارای الگوهای نامنظم خواب هستند کمک میکند تا خود را با سبک زندگی سالمتر تطبیق دهند.

تحقیقی که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه استانفورد انجام شد، حاکی از آن بود که افرادی که از مشکل بی خوابی رنج می بردند و یک روز در میان ۳۰ دقیقه دوچرخه سواری می کردند، بهبودی را در الگوهای خواب خود مشاهده کردند. به گونه ایکه در مدت زمان کمتری خوابشان می برد و زمان بیشتری را نیز می خوابیدند. با این وجود، دوچرخه سواری با افزایش انرژی در کوتاه مدت در ارتباط است. بنابراین، اگر می خواهید شبها زودتر بخوابید، نباید در شب به دوچرخه سواری بروید.

مزیت دوچرخه سواری

۵. کاهش علائم پیری :

مطالعات اخیر در دانشگاه استانفورد نشان داده است که دوچرخه سواری منظم علائم پیری را کاهش میدهد و همچنین از پوست شما در مقابل تاثیرات مخرب تابش UV محافظت میکند. اینکار از طریق افزایش گردش خون و اکسیژن در بدن انجام می شود که در نتیجه آن اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به سلولهای پوست می رسد.

سلولهای سالم نه تنها به پوست زیبا و نرم بدل میشوند، بلکه خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های خطرناک پوستی را نیز کاهش می دهند.

مطالعه ای که در دانشگاه راتگرز انجام شده است نشان میدهد ورزش های هوازی منظم مانند دوچرخه سواری، خطر سرطان پوست را کاهش میدهد. دوچرخه سواری همچنین به سلول های پوستی ما کمک میکند تا آسانتر از شر سموم خلاص شده و تولید کلاژن را افزایش میدهد که چین و چروک های روی پوست را از بین میبرد.

۶. افزایش اجابت مزاج :

دوچرخه سواری همچنین یبوست را درمان کرده و نفخ بعد از غذا خوردن را تسکین میدهد. فعالیت فیزیکی، مدت زمانی را که غذا در روده بزرگ می ماند، کاهش میدهد و در نتیجه آب کمتری از غذا توسط روده گرفته میشود. در نهایت مدفوع را نرم کرده و دفع آن را راحت تر می کند. از دیگر سو، فعالیت هوازی ضربان قلب را افزایش داده و تنفس را تسریع میکند که این نیز به نوبه خود انقباض ماهیچه های روده ای و شکمی را ارتقا می دهد.

۷. افزایش طول عمر :

تمرینات منظم هوازی نه تنها از پیش آمدن شرایط خطرناک مانند بیماری های قلبی عروقی، چاقی مفرط، دیابت، و حتی سرطان جلوگیری می کند؛ بلکه بازسازی سلولی در بدن را نیز تقویت میکند. بنابراین، اثرات پیری در بدن دیرتر ظاهر می شوند. افرادی که به طور منظم ورزش های هوازی مانند دوچرخه سواری یا دو انجام می دهند، در مقایسه با بقیه افراد بیشتر عمر کرده و زندگی سالمتری دارند.

بسیاری از ورزشکاران آماتور، تا سن ۷۰ – ۸۰ سالگی به ورزش ادامه میدهند. مطالعه ای که در کالج کینگ لندن انجام گرفت، دو هزار دوقلوی همسان را با هم مقایسه کرد و دریافت که افرادیکه حداقل ۱۱۵ دقیقه در هفته به دوچرخه سواری می روند، از لحاظ بیولوژیکی جوانتر از برادران دوقلوی خود بودند که زندگی کم تحرکی را سپری می کردند.

۸. افزایش سطح هوش :

دوچرخه سواری مقدار اکسیژنی را که سلول های خونی منتقل می کنند، افزایش می دهد. اکسیژن بیشتر در سلول های ما بدین معناست که کل بدن میتواند سریعتر و با کارایی بیشتر کار کند. مطالعه ای که در دانشگاه ایلیونز انجام شده نشان داد آن دسته از افرادی که از یک زندگی کم تحرک به دوچرخه سواری روی آورده بودند، ۱۵ درصد بهبودی را در مهارت های ذهنی خود تجربه کردند.
بیشتر بخوانید: تمرینات 30 دقیقه ای، بدون نیاز به باشگاه

دوچرخه سواری نه تنها باعث می شود ذهن روشن بینانه تر فکر کند، بلکه از طریق تولید و بازسازی گیرنده های نورونی – که در غیر اینصورت به علت پیری با شدت بیشتری فاسد می شوند، از پیش آمدن شرایط بحرانی مانند آلزایمر، جلوگیری می کند. دوچرخه سواری همچنین از راه تولید سلولهای جدید در هیپوکامپ ( قسمتی از مغز که مرکز یادگیری است ) از تحلیل رفتن و یا از دست دادن حافظه جلوگیری می کند.

۹. افزایش احساس شادی و رضایت :

تاکنون “Runner’s high” به گوشتان خورده است؟ احساسی است توام با رضایت که به افراد بعد از یک فعالیت طولانی هوازی دست می دهد. یک تصور غلط و رایج در مورد Runner’s high اینست که در اثر ترشح اندروفین در بدن ایجاد می شود. اما مطالعات اخیر نشان داده است که خانواده ای از مولکول های ریز (به نام اندوکانابینوئیدها) مسئول احساس شادی و رضایتی هستند که به دوچرخه سواران دست می دهد.

دوچرخه سواری به مدت ۳۰ دقیقه تمام چیزیست که شما برای بهره مندی از مزایای اندوکانابینوئیدها به آن نیاز دارید. گفته می شود دوچرخه سواران غالبا خوشحالترین کارمندان اداره هستند. از طرف دیگر، دوچرخه سواری استرس را کاهش داده و در عین حال احساس خوشحالی و رفاه روانی را افزایش می دهد.

۱۰. کاهش وزن :

حال اگر تمام آنچه خواندید شما را متقاعد نکرد، بهترین را برای آخر گذاشته ایم. نظرسنجی ها نشان داده است که اکثریت افرادی که ورزش می کنند، علاقمند به کاهش وزن خود هستند. اضافه وزن یکی از مشکلات بزرگ در دنیای مدرن است. سبک زندگی کم تحرک ما بدین معناست که ورزش به جای اینکه بخشی از زندگی روزمره ما باشد، از نظر بسیاری از ما کاری طاقت فرسا بشمار می آید.

اما حفظ تناسب اندام آسانتر از آنیست که به نظر می رسد. دوچرخه سواری به شما امکان می دهد تا بدون اینکه عذاب رفتن به باشگاه را تحمل کنید، تناسب اندام خود را حفظ کنید. دوچرخه سواری برای تازه کاران بسیار آسان و ساده است و به راحتی جای خود را در سبک زندگی شما باز می کند. کافیست یک دوچرخه عالی بردارید و بیرون بروید. برای دوچرخه سواری روز بسیار قشنگیست.

این ورزش برای خانم‌هایی که در قسمت ران، باسن و شکم دارای چاقی و بدشکلی هستند، بسیار مناسب است و در طولانی مدت باعث فرم‌دهی به این بخش‌ها می‌شود.

17 مزیت دوچرخه سواری

۱۱. افزایش سلول های سفید مغز :

مغز از دو نوع بافت تشکیل شده :بخش خاکستری که تمام سیناپس ها درآن قرار دارد و مرکز فرماندهی بدن است و بخش سفید که با استفاده از آکسون ها، بخش های متفاوت سلول های خاکستری را به هم وصل می کند و کانون ارتباطات است.

هرچه قدر سلول های سفید مغزتان بیشتر باشد، سریع تر می توانید ارتباطات مهم مغز را برقرار کنید، بنابراین هر چیزی که تعداد این سلول ها را افزایش دهد خوب است. تحقیقی جدید در هلند نشان داده دوچرخه سواری دقیقا" همین کار را می کند؛ یعنی فشردگی و استحکام سلول های سفید مغز را در برداشته و ارتباطات مغز را سرعت می دهد.

۱۲. روحیه‌تان را بهتر می‌کند :

چیزی به اندازه بیرون رفتن برای دوچرخه سواری، سرحال‌تان نمی‌کند. دوچرخه سواری فرصتی است برای کشف محیط بیرون، خوردن هوای تازه و البته ورزش کردن. دوچرخه سواری بدن ار پرازانرژی کرده و قدرت تحمل را بیشتر می‌کند. ورزش کردن موجب ترشح اندورفین درمغز می‌گردد. اندورفین به بهترکردن خلق وخو کمک کرده، استرس را کم می‌کند و به ذهن آرامش می‌دهد.

۱۳. فشار کم به مفاصل :

برخلاف دویدن، رکاب زدن دوست مفاصل است. این حرکت، فشاری به زانوها و مفاصل لگن وارد نمی‌کند. هرچند دویدن، تمرینی عالی است اما نقاط ضعف خودش را دارد، می‌تواند پاها را انعطاف‌پذیر و نیرومند و قلب را تقویت کند اما به مفاصل فشار وارد می‌نماید. فشار مداوم باعث تحلیل رفتن مفاصل شده و استخوانی که به این مفاصل مربوط هستند خُرد می‌شوند.

از سویی دیگر، دوچرخه سواری پاها را قوی می‌کند اما تاثیرات منفی بسیار کمتری دارد. فشار کمتری به مفاصل وارد می‌شود بنابراین ورزشی است فوق‌العاده برای افرادی که از درد مفاصل یا روماتیسم رنج می‌برند.

۱۴. طول عمر را بیشتر می‌کند :

ورزش منظم به افزایش طول عمر کمک می‌کند. دوچرخه سواری هم به‌طور خاص، بر سال‌های عمرتان می افزاید، حتی اگر با آسیبی از دوچرخه سواری به شما برسد.

۱۵ .تقویت سیستم ایمنی :

جدای از کمکی که دوچرخه سواری به شما درجهت اندامی متناسب‌تر می‌کند، موجب تقویت سیستم ایمنی هم می‌شود. وقتی سیستم ایمنی قوی باشد، بدن نسبت به عفونت‌های رایج مانند سرماخوردگی، سرفه، و آنفلوآنزا مقاوم‌تر خواهد بود. مطالعات نشان داده دوچرخه‌سواری توان بدن برای مبارزه با پاتوژن‌ها و التیام و درمان را بیشتر می‌کند.

۱۶. استرس را کاهش می‌دهد :

مطالعات نشان می‌دهد ورزش کردن به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. تمرینات شدید بدنی موجب برانگیختگی ترشح سروتونین و دوپامین در مغز می‌گردد. این اندوروفین‌ها، موجب تقویت روحیه و نشاط شده و ذهن را آرام می‌نمایند.

دوچرخه‌سواری راهی است برای تسکین اعصاب خراب و ناتوان! در پژوهشی، دوچرخه‌سواران گزارش دادند که احساس استرس کمتری می‌کنند، ولی اشخاصی که از اتوبوس یا اتومبیل‌شان برای رسیدن به محل کار استفاده کرده بودند، چنین تجربه‌ای نداشتند.

۱۷. مادران باردار :

تحقیقات نشان داده است که مادرانی که به طور منظم دوچرخه‌سواری می‌کنند، به مراتب خلق و خوی بهتری درباره فرزندان خود دارند و میزان نشاط و رضایتمندی آن‌ها از زندگی بالاتر است.

divider

بیشتر بخوانید :

اسب درمانی و ۹ مزیت طلایی سوار کاری

عوارض اسب سواری برای بانوان

۹ عارضه دوچرخه سواری مردان

عوارض دوچرخه سواری برای بانوان

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، و نظر و پیشنهادی دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits