معرفی گل و گیاهانی که با پرورش آن ها پولدار خواهید شد !

۵,۷۵۷
۵
۰
شنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۹
شاید شما علاقمند باشید که بدانید پرورش چه گل و گیاهانی سود آور است ؟ تا انتها با ما همراه باشید تا شما را با گل و گیاهان سود آور آشنا نماییم و راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهیم.
معرفی گل و گیاهانی که با پرورش آن ها پولدار خواهید شد !

گل و گیاهان سود آور

پرورش گل و گیاهان سود آور موضوع مورد بحث ماست. در عصر دود و ماشین و کارخانه‌های بزرگی که در آن روز به‌ روز تعداد درخت‌ها کم و کمتر می‌شوند، داشتن شغلی که با گل و گیاه و درختچه‌ها سروکار دارد، نعمت بزرگی به‌ حساب می‌آید.

اگر شما از آن دسته آدم‌ هایی هستید که از کار کردن با گیاه لذت می‌برید و احتمالاً در مناطقی زندگی می‌کنید که برای پرورش گل مناسب است، می‌ توانید جدی‌تر به این شغل فکر کنید.

پر سودترین گیاهان گلخانه ای

1. پرورش قارچ برای کسب سود و درآمد

برای فعالیت تنها دو سالن تولید و پرورش قارچ، نیاز به یک سیستم سرمایشی با قیمتی حدود ۱۵ میلیون تومان است ضمن اینکه، تجهیزات دیگری هم برای پرورش قارچ مورد نیاز است که حجم سرمایه گذاری در زمینه قارچ را افزایش می دهد.

علاقه مندان به تولید قارچ برای آغاز به کار باید به دنبال تاسیس کارخانه هایی با ظرفیت بالای ۲۰۰ تن کمپوست (بستر رویش قارچ) باشند تا فعالیت آن ها به صرفه باشد.

در واقع برای کارخانه ای با ظرفیت ۲۰۰ تن کمپوست نیاز به زمینی با وسعت ۲ هزار متر مربع است که پیشنهاد می شود کارخانه در زمینی با مساحت ۴ هزار مترمربع تاسیس شود تا امکان توسعه کارخانه در سال های آینده وجود داشته باشد.

علاوه بر زمینی با وسعت زیاد، کارخانه باید چاه آب یا حقابه داشته باشد که با در نظرگرفتن این شرایط، برای آغاز به کار و فعالیت در حوزه تولید قارچ باید سرمایه ای در حدود ۲ میلیارد تومان داشته باشید.

وزارت جهاد کشاورزی، مجوز آغاز به کار سالن های تولید قارچ ۲۰۰ تنی را می دهد اما براساس آمار به دست آمده از کارگاه های تولید قارچ، صرفه اقتصادی در سالن های با ظرفیت ۴۷۵ تا ۵۰۰ تن است و تولید قارچ با ظرفیت کمتر، چندان به صرفه نیست.

بیشتر بخوانید: آموزش گام به گام پرورش قارچ در منزل + عکس

2. پرورش زعفران برای کسب سود و درآمد

زعفران یکی از پرسودترین محصولات گلخانه ای است هر چند نیاز به زمین زیادی دارد. زعفران کار نمونه از شهرستان خمین گفت: زعفران کاری را با کاشت دو هزار مترمربع شروع کردم و امسال در ۱۵ هزار مترمربع از زمین هایم، این محصول را کاشته‌ ام چرا که ۹۰ درصد از درآمد حاصل فروش این محصول، سود است.

بیشتر بخوانید: با روش کاشت زعفران در گلدان و زمین زراعی آشنا شوید

3. پرورش سبزیجات و گیاهان دارویی برای کسب سود و درآمد

حتما از قیمت سبزی خوردنی آگاه هستید. قیمت هر کیلو سبزی کمتر از ۵۰۰۰ تومان نیست، شما می توانید با کشت سبزیجات در حیاط منزل سهمی هرچند کوچک ولی موثر در این بازار داشته باشید.

شما باید با گیاهی که متعلق به خانواده سالاد است شروع کنید. تقریبا همه سبزی های برگ دار به یک شیوه رشد می کنند. قبل از شروع کار باید در مورد رشد سبزی های برگ دار اطلاعات داشته باشید.

این سبزی ها می توانند یک منبع بزرگ درامد برای شما باشند، اما اگر کمی بیشتر فکر کنید می بینید که پرورش گیاهان دارویی درآمدش از این هم بیشتر است.

بیشتر بخوانید: آموزش کاشت و نگهداری سبزی خوردن در خانه و آپارتمان

4. پرورش کاکتوس برای کسب سود و درآمد

کاکتوس را خیلی‌ ها یک گیاه تزیینی و آپارتمانی و گاهی به دلیل خاردار بودن، ضمخت توصیف می‌کنند. این گیاه به ظاهر خشن دارای انواع متعددی است که علاقمندان فراوانی در سراسر جهان دارد.

تولیدکنندگان صنعت کشاورزی با کشت و تولید این گیاه که به آبیاری اندکی نیاز دارد، سود مطلوبی از صادرات به دست می‌آورند که موجب رشد اقتصادی در حوزه کشاورزی بهینه می‌شود.

بیشتر بخوانید: نگهداری و تکثیر گیاه کاکتوس

پرورش گیاهان پرسود

راهنمایی های لازم برای کسب درآمد از پرورش گل و گیاه

در ابتدا باید مشخص کنید که در چه شرایط آب و هوایی و در چه منطقه‌ای قصد پرورش گل و گیاه دارید. با توجه به نوع آب و هوای هر منطقه می‌توانید در زمینه گیاهی که با آن شرایط سازگار است شروع کنید. به عنوان مثال شهرهای شمالی کشور کاملا مناسب برای پرورش گل و گیاهان زینتی هستند.

در این شهرها که رطوبت هوا مناسب برای گیاهان است، پرورش گل‌های آپارتمانی و گلخانه‌ای نیز می‌تواند درآمد زیادی داشته باشد. باز هم با توجه به نوع آب و هوای منطقه، در شهر کرج یا تبریز محل مناسبی برای پرورش کاکتوس است. همچنین در شهر تهران می‌توان انواع خاص دیگری را پرورش داد.

پرورش گل و گیاه و سرمایه اولیه

قطعا میزان سرمایه اولیه شروع به کار پرورش گل و گیاه مستقیما با نوع کار شما بستگی دارد؛ اما در کمترین حالت، به تهیه زمینی در حدود ۱۰۰ متر یا بیشتر نیاز دارید تا بتوانید در آن گلخانه‌ احداث کنید.

قیمت زمین به نوع منطقه و امکانات آن بستگی دارد و قابل محاسبه است. هزینه‌های دیگری مانند بذر، گلدان، انواع سموم، کود، وسایل گرمایشی، نیروی کارگری و … نیز باید محاسبه کنید. اما یک نکته‌ی خوشحال کننده اینکه بجز هزینه‌ تهیه زمین، هزینه مابقی امکانات توسط اخذ وام هموارتر خواهد شد.

شروع به کار پرورش گل و گیاه

پیشنهاد ما برای شروع کار گیاهانی هستند که نیاز به مراقبت کمتری جهت تکثیر دارند. همچنین با گل و گیاهانی شروع کنید که از طریق پاجوش‌ های‌ شان تکثیر می‌شوند و گرمای کمتری برای رشد و تکثیر می‌ خواهند.

گیاهانی که از طریق پاجوش تکثیر می‌شوند به راحتی از هر گلدان حدود پنج گلدان دیگر می‌توانید تکثیر کنید و این بسیار مناسب است. گیاه آپارتمانی سرخس از جمله گیاهانی است که از طریق پاجوش نیز قابل تکثیر است.

چرا از قلمه‌ زدن برای شروع به کار تکثیر گیاهان استفاده نکنیم ؟

روش قلمه زدن نیاز به تنظیم دما و ایجاد دمای مناسب برای ریشه‌ دهی گیاه دارد. می‌توانید پس از رسیدن به درآمد و سود، با تجربه‌ هایی که کسب کرده‌اید شروع به تکثیر گیاهان از طریق بذر کنید. همچنین باید بدانید که تکثیر از طریق بذر زمان بیشتری نیاز دارد تا بذر سبز شود.

پس از نگهداری فراوان (کمی سخت‌تر از روش قلمه‌زنی) باید به مرحله ورود به بازار برسد. در روش تکثیر از طریق قلمه‌زنی به راحتی پس از گذر ۹۰ تا ۱۰۰ روز می‌توانید محصول خود را وارد بازار کنید.

علاوه بر زمان طولانی برای رسیدن به بازار فروش، تکثیر از طریق بذر پرتی بالایی دارد و نیز مرحله به مرحله نیاز به تعویض گلدان به یک سایز بزرگتر جهت رشد بیشتر خواهد داشت.

گل و گیاه و سود کار شغل مرتبط با آن حالا می‌رسیم به قسمت جذاب قضیه، کسب درآمد و میزان سوددهی از طریق تکثیر گل و گیاه ! در ابتدای کار توقع چندان زیادی از کسب درآمد و سود نداشته باشید؛ زیرا هزینه های اولیه مانند تجهیز گلخانه و هزینه خرید یا اجاره زمین به مراتب زیاد خواهد بود.

همچنین اگر گلخانه شما کوچک باشد در ابتدای کار (سال اول) به طور خوش بینانه دخل و خرجتان با هم برابر خواهد شد و سود کمی خواهید کرد. از سال دوم به بعد همچنان که تجربه شما افزایش پیدا می‌کند با همان امکانات کم و گلخانه کوچک می‌توانید در آمد خوبی کسب کنید.

قطعا با افزایش گلخانه و یا تکثیر بیشتر گیاهان این سود نیز افزایش می‌ یابد. در ادامه با افزایش تکثیر گیاهان و انتخاب گلخانه بزرگ‌تر نیاز به نیروی انسانی بیشتری خواهید داشت. البته به این نکته توجه کنید که در فصول سرد مانند زمستان فروش گل و گیاه کاهش خواهد یافت.

اما در اواخر زمستان و علی‌ الخصوص نزدیک به عید نوروز بازار گل و گیاه رونق می‌گیرد و نیاز به خارج کردن گیاهان از زمین و قرار گرفتن آن ها در گلدان است. در نتیجه حجم کار بیشتر خواهد بود و این قضیه در تابستان که گیاهان نیاز به تعویض گلدان دارند صدق می‌کند.

مجبوب‌ ترین و پر طرفدارترین گل و گیاه از جمله عواملی که موجب کسب تجربه در سال اول کاری خواهد شد، پی بردن به نیاز بازار است. به طور مثال خرید گل آپارتمانی آگلونما و آنتوریوم به خاطر تنوع رنگ و سازگاری با محیط آپارتمان طرفداران فراوانی دارند.

از جمله گیاهان آپارتمانی که پرطرفدار است می‌توان کاج مطبق را نام برد که در هر اقلیمی و با هر آب و هوایی می‌توان از آن نگهداری کرد. یک ایده دیگر برای تکثیر گل و گیاه بونسای است که در بازار جهانی و ایران بسیار پر رنگ شده است.

بیشتر بخوانید:

​اهمیت گلخانه و مزایای کشت گلخانه ای


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 4.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم