دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه در خانه لوبیا سبز بکاریم؟
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
لوبیا سبز یکی از گیاهانی است که به سادگی در گلدان رشد می کند. لوبیا به صورت بالارونده رشد می کند و عملکرد خوبی در گلدان دارد


روش کاشت لوبیا سبز


لوبیا سبز یکی از گیاهانی است که به سادگی در گلدان رشد می کند. لوبیا به صورت بالارونده رشد می کند و عملکرد خوبی در گلدان دارد و دارای گل های سفید کوچکی می باشد. گیاه لوبیا رشد سریعی دارد و بعد از هفت تا سیزده هفته پس از کاشت می توان آن را برداشت کرد.


مرکز اولیه لوبیا سبز مکزیک و گواتمالا و جنوب آمریکا و آمریکای مرکزی بوده است. لوبیا سبز گیاهی یکساله است که به منظور مصرف غلاف سبز و بذر آن کشت می شود. لوبیا سبز گیاهی خودبارور است که تحت شرایط رشد مطلوب 95 درصد تخمک ها در آن بارور می شود. لوبیا سبز در دو گروه طبقه بندی می شود:

  • گونه های بوته ای: که زودرس بوده و ارتفاع آن بین 20 تا 60 سانتی متر است.
  • گونه های رونده: دارای رشد نامحدود بوده و ارتفاع آن ها بین 2 تا 3 متر است .

نور خورشید برای رشد و نمو لوبیا ضروری است و قرار گرفتن در سایه باعث کوتولگی و کاهش عملکرد لوبیا می گردد. ریشه لوبیا به صورت افشان در خاک پراکنده می شود و معمولا ریشه های اصلی و فرعی در عمق نسبتا یکسانی از خاک قرار گرفته اند. در بعضی از ارقام لوبیا سبز در روی ریشه ها گره هایی تولید می شود که در تثبیت بیولوژیکی ازت موثر است. این غده ها در زمین های غنی فعالیت بیشتری از خود نشان می دهند.

لوبیا

شرایط اکولوژیک رشد لوبیا سبز


نور

اگر لوبیا تان را در آفتاب کامل و مستقیم بکارید، بیشترین میزان محصول را خواهید داشت. لوبیا سبز در هوای گرم تابستان گلدهی اش را متوقف خواهد کرد، پس اگر بتوانید در این هنگام مقداری سایه برای گیاه فراهم کنید عالی است. آفتاب مستقیم کمک می کند گیاه خشک هم بماند و از ابتلای آن به بیماری ها جلوگیری می کند.

آبیاری

لوبیا سبز هم مانند تمام سبزیجات نیاز به آبیاری منظم دارد، به خصوص در ماه های گرم سال. اگر آبیاری خوب باشد، گیاه دوره گلدهی بیشتری خواهد داشت و در نتیجه محصول بیشتری تولید خواهد کرد.

خاک

لوبیا ها خاکی غنی و اندکی اسیدی را دوست دارند، خاکی با پی اچ حدود 6 تا 6 ٫ 2.

کود دهی

چون لوبیا جز لگوم ها است، می تواند خود نیتروژن مورد نیازش را تامین کند و نیاز به کود دهی ندارد. اما هنوز هم لازم است که به خاک گیاه مقداری مواد ارگانیک اضافه کنید.

نحوه کاشت لوبیا سبز


لوبیا را می توان به طور مستقیم در باغچه کاشت و نیازی نیست که ابتدا گیاه را نشا زد. مهم ترین نکته ای که در هنگام کاشت گیاه باشد رعایت شود آن است که آن را خیلی زود نکارید، ریشه آن ها در خاکی سرد و خیس پوسیده می شود. اگر می خواهید کار کاشت را زودتر انجام دهید، می توانید روی گیاهان پلاستیک بکشید و به این ترتیب گرمای مورد نیاز آن ها را تامین کنید.

دانه ها را در عمق 2 تا 5 سانتی متری خاک بکارید و به محض کاشت به آن ها آب دهید. آبیاری را تا زمانی که گیاهان جوانه بزنند به طور مرتب انجام دهید.

اگر لوبیای بوته ای را انتخاب کرده اید باید بین دانه ها فضای مناسب در نظر بگیرید تا بوته ها مزاحم یکدیگر نشوند. اما اگر لوبیای رونده را انتخاب کرده اید تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک قیم است. مطمئن شوید قبل از کاشت لوبیا این قیم را سوار خواهید کرد.

لوبیا سبز

روش کاشت لوبیا سبز در گلدان


مراحل کاشت لوبیا سبز در گلدان به شرح زیر هست:

1-گلدان مناسبی را انتخاب و آن را با خاک حاصلخیز و کود چندمنظوره پرکنید. توجه داشته باشید که خاک از زهکش مناسب برخوردار باشد، به این منظور مقداری ماسه نیز به خاک اضافه کنید.
2-بهترین زمان برای کاشت لوبیا سبز اوایل بهار است. البته در محیط کاشانه به دلیل شرایط ثابت محیط ازنظر دما کاشت این گیاه در مواقع دیگر سال نیز ممکن است.
3-در خاک گلدان حفره هایی به عمق 3 تا 4 سانتیمتر ایجاد کنید. سوراخ ها باید حداقل 2 سانتی متر باهم فاصله داشته باشند.
4-بذر لوبیا سبز را در حفره ها بکارید و سپس روی آن را با ملایمت با خاک پرکنید و بلافاصله آبیاری کامل انجام دهید.
5-گلدان را بر روی لبه پنجره ای که آفتاب گیر است، قرار دهید تا جوانه بزند
-بعد از تقریباً 3 هفته میتوانید جوانه های گیاه لوبیا سبز خود را مشاهده کنید. در این زمان گیاه آماده انتقال به گلدان بزرگ تر است.
7-پس از رشد نسبی بوته های لوبیا سبز ، گیاهان کوچک تر و ناسالم را از گلدان حذف کنید.
8-بعد از مدتی لازم است از یک قیم برای گیاه استفاده کنید. به این منظور یک حصار و یا داربست در کنار بوته های لوبیا سبز قرار دهید. آن ها زمانی که شروع به رشد می کنند، به پایه نیاز دارند.
9-در حدود 50 تا 60 روز بعد از کاشت لوبیا سبز در گلدان، شما می توانید محصول خود را برداشت کنید.
10-با توجه به اینکه اکثر افراد از غلاف های تازه لوبیا سبز استفاده می کنند بنابراین دقت کنید زمانی که غلاف ها به رشد نهایی خود ازنظر طولی رسیدند، برداشت گیاه را شروع کنید که این زمان حدوداً 10 تا 14 روز بعد از گلدهی گیاه است.
11-می توانید برداشت لوبیا سبز را در چندین مرحله به فاصله 3 تا 5 روز انجام دهید. غلاف های این گیاه را باید در اوایل صبح یا عصر بدون ضربه و آسیب برداشت کنید.

برداشت لوبیا سبز


برداشت به دو صورت دستی و مکانیزه انجام می شود. چنانچه لوبیا سبز به عنوان سبزی کاشته شده باشد، از غلاف های سبز تازه آن استفاده می شود و زمانی که غلاف ها به رشد نهایی خود از نظر طولی رسیدند، برداشت شروع می شود که این زمان حدودا 10 تا 14 روز بعد از گلدهی است. برداشت لوبیا سبز در چندین مرحله به فاصله 3 تا 5 روز انجام می شود و معمولا در 7 تا 12 مرحله خواهد بود. غلاف ها باید در اوایل صبح یا عصر در هوای خنک بدون ضربه و آسیب برداشت گردد و سریعا جمع آوری ، بسته بندی و به بازار ارسال شود و اگر منظور برداشت دانه ها باشد، دانه های آن زمانی که 40 درصد رطوبت دارند با دستگاه کمباین برداشت می شوند.

کاشت لوبیا

مشکلات و آفات لوبیا سبز

  • بسیاری از حشرات آفت عاشق بوته های لوبیای شما هستند!
  • نرم تنان (مثلا حلزون) این موجودات هر قسمت از گیاه که نزدیک زمین باشد را خواهند خورد.
  • ممکن است گیاه تان به بیماری های قارچی هم دچار شود.
  • این ها بیماری ها و آفاتی هستند که ممکن است لوبیاتان به آن ها دچار شود. آشنایی با آن ها می تواند شما را خیلی زود از وجود آن ها در باغچه مطلع سازد تا درصدد مبارزه با آن ها برآیید.

نکات مهم پرورش لوبیا سبز

  • ممکن است لوبیا های سبز رونده در ابتدا برای سوار شدن روی قیم نیاز به کمک داشته باشند. برای این کار وقتی گیاه اندکی رشد کرد آن را به دور قیم بپیچید. از این جا به بعد کار را خود لوبیا انجام خواهد داد!
  • لوبیا ها را به خوبی آب دهید در غیر این صورت گیاه گلدهی را متوقف می کند.
  • لوبیا ها سیستم ریشه ای کوچکی دارند و مالچ پاشی به آن ها کمک می کند ریشه هاشان خنک و مرطوب بماند.

separator line

بیشتر بخوانید:

راهنمای کاشت درخت فلوس و خواص آن

اصول کاشت درخت دارچین

راهنمای کاشت درخت جینکو و خواص فوق العاده آن

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits