همه چیز در مورد جفت گیری و تکثیر عروس هلندی

۲,۱۱۲
۲
۰
چهارشنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۱


نکاتی که باید در رابطه با عروس هلندی بدانید

عروس هلندی (نام علمی: Nymphicus hollandicus) از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل‌دار و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.

جفت گیری عروس هلندی نیاز به اقداماتی دارد که پرورش دهندگان باید از آن اطلاع کافی را داشته باشند. پرورش دهندگان تازه کار ممکن با اشتیاق فراوان دست به راه اندازی سال پرورش عروس هلندی بزنند. پس از مدتی انتظار و تلاش مشاهده می کنند عروس هلندی ها تخم گذاری نمی کنند یا تخم های بدون نطفه می گذارند و مواردی از این قبیل. پرورش دهندگان عزیز توجه داشته باشید، بدون آموزش و یادگیری نمی توانید در زمینه پرورش عروس هلندی به موفقیت برسید. شما پرورش دهندگان عزیز برای رسیدن به موفقیت در زمینه پرورش هر نوع از پرندگان زینتی باید آموزش های لازم را فرا بگیرید.

عروس هلندی

نکاتی در مورد جفت گیری عروس هلندی

بهترین و موثرترین راه برای شروع تولید مثل و تکثیر عروس هلندی این است که شما با یک جفت عروس هلندی که قبلا جفت شده باشند شروع کنید. منظور من از جفت شده این می باشد که از قبل صاحب جوجه شده اند. شما دوست عزیز بایستی در امر جفت گیری عروس هلندی صبور باشید و هرگز در جفت خوردن آن ها عجله نکنید.

عروس هلندی ها دارای رنگ های بسیار متنوعی می باشند که در اثر جهش های ژنتیکی مختلف به وجود آمده اند. در انتخاب جفت ها که نر و ماده اند مطمئن باشید. تغذیه خوب و مفید قبل از جفت زدن عروس هلندی نر و ماده در زمان جفت گیری بسیار با اهمیت می باشد. بی اهمیت بودن به مسئله تغذیه تخم های بدون نابارور را زیاد می کند. مهمترین دلیلی که طول عمر یک عروس هلندی را کاهش میدهد، رژیم غذایی اشتباه و غلط است.

باید توجه داشته باشید شما با یک رژیم غذایی متعادل می توانید نیازهای روزمره زندگی این پرنده را فراهم نمائید. زمانی که قصد خرید عروس هلندی را دارید، به هزینه خرید عروس هلندی ، هزینه اسباب بازی و قفس تجهیزات ، مدت زمانی که در روز می توانید به عروس هلندی رسیدگی کنید، هنگامی که به مسافرت می روید چه کسی باید از آن مراقبت کند را مورد توجه قرار دهید.

جفت زدن عروس هلندی


مراحل قبل از جفت گیری عروس هلندی

۱ . انتخاب عروس هلندی نر و ماده مولد

زمانی که به یک مغازه برای خرید عروس هلندی می روید ، شما بایستی بهداشت هر یک از قفس ها و تغذیه پرنده ها را مورد توجه نمائید. اگر از نظر بهداشت مورد قبول واقع شدند می توانید عروس هلندی مورد نظر را خریداری کنید. توجه کنید هنگام خرید عروس هلندی کل پرندگان در محل مورد نظر را زیر نظر قرار دهید و چند دقیقه با دقت به آن ها نگاه کنید. پرندگانی که فعال و کنجکاو و شاداب هستند را انتخاب نمائید.

نشانه های عروس هلندی سالم چشمان باز و روشن، پرهای به هم چسبیده و صاف ، اشتهای خوب در هنگام دانه خوردن، پاهای صاف و تمیز، تعادل داشتن در ایستادن ، سینه پرو یک دست ، تمیز بودن نوک نزدیک سوراخ بینی. شما می توانید برای انتخاب عروس هلندی برای جفت گیری از سن دو سالگی شروع کنید. در زمان جفت گیری، عروس هلندی ها باید بالغ شده باشند. اگر شما کمتر از این سن را برای جفت گیری انتخاب کنید با تخم های بدون نطفه مواجه خواهید شد.

۲ . عروس هلندی نر و ماده در دو قفس مجزا

بعد از این که عروس هلندی های نر و ماده مولد را خریداری کردید، و قصد بردن آن ها را به خانه داشتید. توجه نمائید قبل از اینکه شما عروس هلندی را به منزل بیاورید باید محل زندگی کوکاتیل را مشخص کرده باشید تا وقتی که پرنده وارد خانه شد با جا به جایی های زیاد روبرو نشود . شما با جابجایی های متعدد موجب می شوید پرنده دچار استرس شود و همچنین عروس هلندی نسبت به شما بی اعتماد خواهد شد.

بعد از آوردن عروس هلندی به خانه هر دو عروس را دو قفس مجزا به مدت چهارده و پانزده روز به صورتی که یکدیگر را نبینند، قرار دهید. طوری که فقط صدای یکدیگر را بشنوند. شما در این دو هفته خواهید دید که عروس هلندی نر و ماده با هم صبحت می کنند و یکدیگر را صدا خواهند کرد.

۳ . به هم نزدیک کردن قفس عروس هلندی نر و ماده

بعد از اینکه عروس هلندی نر و ماده یکدیگر را صدا کردند و شما دیدید نسبت به هم بی تابی می کنند، قفس ها را به یگدیگر نزدیک کنید. تا با دیدن هم بی تاب تر شوند.

عروس


۴ . آماده کردن یک قفس بزرگ و لانه بزرگ برای عروس هلندی

شما باید یک قفس و لانه ای بزرگ برای عروس نر وم اده تهیه نمائید. موارد زیر در زمان جوجه کشی و تکثیر مهم می باشند.
ارتفاع میله نشیمنگاه ، ارتفاع لانه، فاصله مناسب ظرف غذا و نشیمنگاه، نشیمنگاه سست موجب عدم جفتگیری صحیح و سبب تخم های نابارور خواهند شد. قفس را در محیط پر رفت و آمد قرار ندهید. از سفت بودن محل استقرار قفس اطمینان داشته باشید. عروس هلندی ها دوست ندارند قفس شان نزدیک سقف و یا چراغ های آویزان قرار بگیرد.

۵ . جفت زدن عروس هلندی نر و ماده

عروس هلندی نر و ماده را به قفسی که برای جفت گیری انتخاب و آماده کرده اید ببرید. بعد ازجفت زدن، آن ها را زیر نظر بگیرید . اگر عروس هلندی نر و ماده یکدیگر را نوازش کردند یعنی یگدیگر را پذیرفته اند. توجه داشته باشید جفت هایی وجود دارند که ماده به جفتش علاقه ای نشان نمی دهد. حتی ممکن است تا یکسال هم تخکم گذاری نکنند، شما در چنین مواقعی باید عروس هلندی نر دیگری را جایگزین آن جفت نر قرار دهید.

۶ . فراهم کردن محیط امن و مناسب برای عروس هلندی

زمانی که محیط پرورش عروس هلندی امن و مناسب باشد، عروس هلندی نر جهت بازرسی از لانه مورد نظر وارد لانه می شود. با منقار خود به کف لانه ضربه می زند تا از مقاومت لانه مطمئن شود. لانه عروس برای تخم گذاری باید همیشه تمیز و خشک و بدون هر رطوبتی باشد. جنس لانه از چوب باشد بهتر است. برای کف لانه از پوشال کولر و ماسه بادی استفاده نمائید. هرگز از پوشال های چوب های معطر که از خود عطر و روغن ایجاد می کنند استفاده نکنید ، که موجب آسیب جنین درون تخم خواهد شد. کف لانه را با مقداری از پودر ضد شپشک و کنه به همراه پوشال در کف لانه بریزید.

درب لانه برای نگاه کردن تخم ها بهتر است در اطراف و کناره های لانه و یا پشت لانه قرار گیرند و از قرار دادن درب لانه در بالای لانه خودداری کنید، که موجب استرس عروس هلندی شده و ممکن است به تخم ها آسیب برساند. خوب دوستان بعد از اینکه محیط لانه مناسب و امن بود عروس هلندی نر و ماده تصمیم به جفت گیری می کنند.

جفت شدن عروس ها


۷ . جفت خوردن عروس هلندی نر و ماده

بعد از گذشتن مراحل بالا عروس هلندی نر برای جفت گیری اقدام به سوار شدن بر روی عروس ماده می نماید. اگر جفت گیری صحیح انجام شده باشد عروس ماده پس از چند روز اولین تخم را خواهد گذاشت. عروس ماده تقریبا بین چهار تا شش تخم می گذارد. تعداد تخم ها در عروس هلندی متفاوت می باشد. شما می توانید بعد از گذشتن هفت روز با استفاده از نور چراغ قوه به آرامی به تخم ها نگاه کنید تا از نطفه دار بودن و جنین داخل تخم ها مطمئن شوید.

بعد از گذشتن بیست و یک روز تا بیست و سه روز جوجه ها از تخم بیرون می آیند. زمانی که عروس هلندی نر و ماده اولین بار باشد که جفت گیری کرده باشند و تجربه ای تا به حال نداشته باشند به دلیل استرس، تخم های نا بارور به وفور دیده می شود. اما نگران این موضوع نباشید در تخم گذاری بعدی عروس نر و ماده جفت گیری موفق تری خواهند داشت و تخم ها بارور می شوند. زمانی که اولین تخم عروس هلندی گذاشته شد تاریخ گذاشتن تخم ها را روی کاغذ سفیدی یادداشت کنید و در کنار قفس قرار دهید. باید توجه داشته باشید بهترین سن جدا کردن جوجه عروس هلندی از والدینش برای تغذیه دستی از هفده روزگی می باشد.

اگر شما زودتر از این سن اقدام به جدا کردن جوجه از پدر و مادرش شوید جوجه نمی تواند مصونیت های طبیعی را از پدر و مادرش کسب کند و مرگ میر جوجه ها بالا خواهد رفت. باکتری های مفیدی به نام لاکتوباسیل اسید و فیلوس که از طریق غذای خورده شده در چینه دان عروس هلندی نر و ماده به دهان جوجه انتقال می یابد ، برای سلامت دستگاه گوارش جوجه عروس هلندی نقش مهم و حیاتی را دارد.

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله به شما آموزش دادم در زمان جفت گیری عروس هلندی ، از نر و ماده های مولد که دوساله می باشند را مورد انتخاب قراردهید. عروس های سالم و شاداب را خریداری کنید. به مدتی قفس ها را از یکدیگر جدا بگذارید که عروس ها یکدیگر را نبینند. بعد از این که عروس ها یکدیگر را صدا کردند. قفس عروس ها را به یکدیگر نزدیک کنید. عروس ها را در قفسی بزرگ باهم قرار دهید. رفتار آن ها را زیر نظر بگیرید که همدیگر را پذیرفته اند . در صورت پذیرفتن منتظر جفت زدن آن ها باشید.

separator line

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره ی عروس هلندی

سوالات رایج درباره عروس هلندی | غذا خوردن و رام کردن کوکاتیل ها

چیکار کنم عروس هلندی کمتر جیغ بزنه؟

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم