همه چیز درباره ی عروس هلندی

۴۷۸,۹۱۵
۱,۹۵۷
۳۳۶
یکشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ۲۱:۲۲
عروس هلندی ، پرنده زیبا و دوست داشتنی است که نگهداری از آن دشوار نیست ، عروس هلندی انواع مختلف دارد ولی معروف ترین آنها نژاد لوتینو و خاکستری است. در این مطلب همه چیز در مورد عروس هلندی ها را به شما می گوییم.
همه چیز درباره ی عروس هلندی

هر آنچه که باید در مورد عروس هلندی بدانید !

عروس هلندی یا کوکاتیل با (نام علمی: Nymphicus hollandicus) از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل سفید و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.

در قبل این پرنده را به عنوان عضوی از خانوادهٔ طوطی ها می‌دانستند اما مطالعات مولکولی اخیر این پرنده را متعلق به خانوادهٔ طوطی های کاکل سفید می‌داند. عروس‌ها بومی منطقه‌ای دورافتاده در درون استرالیا هستند که مناطق مورد علاقه انها زمین‌هایی پوشیده شده با علف و بوته درختان کوتاه است.

divider

عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

در زبان انگلیسی این پرنده را کوکاتیل Cockatiel می‌نامند و در اغلب زبان‌های رایج دنیا به همین نام شناخته می‌شود. نام این پرنده در زبان فرانسوی Callopsitte و در زبان آلمانی Nymphensittich و در زبان عربی «الکوکاتیل» است. در زبان فارسی به این پرنده «طوطی کاکل دار» و «عروس هلندی» می‌گویند و نام «عروس هلندی» در بین پرنده فروشان و پرورش دهندگان آن به شدت رایج و متداول است. نام «عروس هلندی» در حقیقت ترجمه نام علمی و لاتینی این پرنده می‌باشد.

شکل ظاهری

عروس هلندی پرنده زیبایی است و به رنگ‌های مختلف دیده می¬شود و می‌تواند به راحتی خواسته صاحبان خود را تأمین نماید. رنگ پرنده هیچ گونه تأثیری در سلامتی و یا رفتار پرنده ندارد. رنگ‌های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه‌های آن یک لکه سرخ رنگ دیده می‌شود. پرنده دم درازی دارد که در انتها نوک تیز می‌باشد. از لحاظ اندازه، عروس هلندی جزو طوطی‌های کوچک میباشد.

از لحاظ قیمت نیز، این پرنده قیمتی مشابه و یا شاید هم گران تر از طوطی های همسان خود داشته باشد. عروس هلندی در مقایسه با سایر حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و غیره عمر طولانی تری دارد و بین هفده سال تا بیست سال عمر می¬کند. کاکل زرد رنگ پرنده وقتی حیوان ترسیده و یا هیجان زده باشد راست می‌ایستد، در حالی که اگر کاکل کمی کج باشد نشان دهنده آرامش خیال پرنده‌است. پر و بال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری است و در قسمت زیرین بدن روشن تر است. یک لکه نارنجی رنگ بر روی گونه¬ها و سفیدی حاشیه بال‌ها از دیگر علایم مشخصه این حیوان است.

عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

یک ردیف از لکه¬های زرد رنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می‌شودکه در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش یا ته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن‌ها پرهای دم باریک تری دارد. طول بدن آن با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه‌ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه‌های اصلاح نژاد شده و درشت هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

تاریخچه ی پرورش

اطلاعات دقیقی از تاریخ اهلی شدن این پرنده در دست نیست و به نظر می‌رسد که این پرنده برای اولین بار توسط بومیان ساکن در قاره اقیانوسیه اهلی شده باشد و بعدها مهاجرین انگلیسی که به استرالیا رفتند، از اولین مللی بودند که به پرورش و نگهداری از آن همت گماشتند. این پرنده در طی سال‌های ۱۸۰۰- ۱۸۰۵ میلادی به انگلستان برده شده‌است.

احتمالاً این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده‌است و به تدریج پرورش و نگهداری از این پرنده در برخی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه و آلمان رایج گردیده و مدتی نگذشت که محبوبیت زیادی پیدا کرد، به گونه‌ای که امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می‌باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به علت طبیعت ملایم و کاکل رنگی و زیبای آن می‌باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می‌شود.

طول عمر

عروس‌ها طول عمری بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند هرچند که برخی طول عمر ان‌ها را بین ۱۰ تا ۱۵ سال می‌دانند. گزارش‌های حاکی مبنی از عمر کردن این پرنده حتی تا ۳۶ سال نیر موجود است. رژیم غذایی و فعالیت بدنی از اساسی‌ترین فاکتورهای طول عمر یک عروس می‌باشد.

رنگ

تا کنون ۱۵ رنگ مختلف از عروس‌ها شناسایی شده‌است که این رنگ‌ها شامل خاکستری، سفید، ابلق، زرد، زرد مایل به سبز و غیره می‌باشد.

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی خاکستری ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.


عروس هلندی لوتینو Lutino

عروس هلندی لوتینو، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

همه چیز درباره ی عروس هلندی

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.


عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

عروس هلندی نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

عروس هلندی ابلق ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی سفید یا وایت

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند

رفتار و تربیت:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.


بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

divider

غذای عروس هلندی


الف)اگه پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید
ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقدار به مایع اضافه کنید
در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد ی توانید از استفاده نمایید ودر آخربا کمی آرد نخودچی, تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید وبگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.


ب)حالا یک سرنگ 10 سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر 5 سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود.

ج) سرنگ را 8 تا 10 سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود.

اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

توجه:

باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید.
بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.
پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

غذا دادن به جوجه طوطی عروس هلندی

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.
معمولا این پرنده ها باید 1 ماه و2هفته تغذیه گردند(40 تا 45 روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببینید و به آن نوک بزند.
هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.
حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.
کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

چه دانه ای به عروس هلندی بدهیم؟


1. ارزن (سرشار از پروتئین و منبع غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی است)
2. تخم کتان ( حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی)
3. کافیشه
4. شاهدونه (پرچرب و محرکه و بهتر است که کمتر از آن استفاده کنید)
5. تخمه آفتابگردان
شما میتوانید این دانه ها رو با هم مخلوط کنید و تخمه آفتابگران را در ظرف جداگانه ای برای پرنده خود بگذارید.

غذای طوطی عروس هلندی

علاوه بر دانه حتما برای پرنده خود ن میوه , سبزیجات , حبوبات پخته و سبز شده بگذارید , مثل:
1.کاهو(تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور)
2.جعفری (جعفری رو با ساقه های بلند بگذارید چون این پرنده ها ساقه را به برگها ترجیح میدهند)
3.کلم بروکلی
4.جوانه گندم ( حاوی ویتامین B6 – E – F)
5.جوانه ماش
6.سیب
7.هویج (سرشار از ویتامین A و املاح معدنی)
8. گندم پخته
9.ذرت پخته
10.تخم مرغ پخته (سفیده)

نکته: ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

پودر کف دریایی

داخل قفس پرنده پودر صدف و کف دریا بگذارید. گذاشتن پودر صدف و کف دریا برای پرنده ها ضروری است , پودر صدف مواد معدنی زیادی دارد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند.
می توانید بجای پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده که تقریبا 20 دقیقه در آب جوشیده است استفاده کنید. کف دریا پوسته یه نوع نرم تن دریایی است که حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام و مانع رشد بیش از حد نوک پرنده می شود باید گفت که هر وقت پرنده میخواهد تخم کند بیشتر از قبل کف دریا می خورد چون این ماده باعث استحکام پوسته تخم ها می شود.
هر چند هفته یک بارمولتی ویتامین در آب پرنده بریزید و فراموش نکنیدکه آب پرنده هر روز باید تعویض گردد.

حمام:

پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند, یک ظرف آب ولرم برای آنها بگذارید تا خود را بشورند.

مراقبت:

اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.
عروس هلندی ها مثل طوطی ها دیگر پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفس آنها را نزدیک پنجره بازنگذارید تا باد مستقیم, به نها بخورد. دمای متعادل برای این نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتی گراد است.
اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

جفت گیری عروس هلندی

عروس هلندی ها معمولا خیلی سخت جفت میخورند, شما ممکن است که یه جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشید که هیچ وقت جفت گیری نکنند ولی اگر جفت بخورند پدر و مادر خیلی خوبی خواهند شد و از جوجه ها بخوبی نگهداری میکنند.
معمولا 3 تا 4 تخم میگذارند ولی ممکن است که 1 یا 2 عدد از تخمها پوچ باشد یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیرد. فاصله گذاشتن تخم ها چند روز است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده دائما روی تخم ها می خوابد و نر هم برای ماده دوانه می برد.

نر و ماده با هم و به کمک هم جوجه ها را بزرگ میکنند.
وقتی که جو جه ها بزرگ شدند و اصطلاحا به دانه خوردن افتادند آنها را از پدر و مادر جدا کنید و در یک قفس دیگر بگذارید.


divider

تصاویر انواع عروس هلندی

عروس هلندی وایت و ابلق
عروس هلندی وایت و گل باقالی یا ابلق

عروس هلندی لوتینو
عروس هلندی لوتینو

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی

عروس هلندی

عروس هلندیعروس هلندی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1957 امتیاز , میانگین: 4.4 از 5)  

۳۳۶ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
ملیسا | ۴ هفته پیش
چرا عروس هلندی من زنجیر تو گردن من رو میکنه تو دهتش
۰
۳
 
 
ir
Ali Zeinali | ۴ هفته پیش
سلام
من ى عروس هلندى خريدم جوجه دون خوره
هر موقع از قفس ميارمش بيرون همش سرشو ميكنه بين انگشتاى دستم و تكون نميخوره انگار دوس داره با دستام قايمش كنم ميخواستم ببينم نشونه بيمارى يا ن از رو عادته؟
مرسى
۱
۰
پاسخ ها:
  ir
  سعيد |۳ هفته پیش
  سلام دوست عزيز. عروس هلندي ها نوازش كردن را دوست دارند با اين كار اشاره ميكنه كه نازش كنين پشت گردنش رو.
  ۴
  ۰
 
 
ir
rahmanmoradi | ۲ ماه پیش
میشه راهنمای کنی چطوری عکس عروس هلندی رو واستون بفرستم جنسیتش رو مشخص کنی
۱
۰
 
 
ir
rahmanmoradi | ۲ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی دارم میخوام بدونم نر یا ماده لطفا کمک کنید
۱
۰
پاسخ ها:
  ir
  الیاس |۲ ماه پیش
  سلام اگه عروست خاکستری باشه
  اگه صورتش کاملا زرد باشه نره
  اگه صورتش سیاه یکم مایل به زرد باشه زیر بال ها شو نگاه کن اگر نقطه های سفید داشت ماده هستش اگر نداشت نر هستش ولی به بلوغ کامل نرسیده
  ۲
  ۰
 
 
us
کيانوش | ۲ ماه پیش
سلام من يعروس هلندي دارم خاکستري خيلي ميترسه جوري ک نوک ميزنه شديد ب انسان بعدم ي 2و3بار پرهايش را زدم جاش خون اومد ديگه در نمياد قشنگ چکارش کنم ک هم خوب بشه هم زيبا و هم حرف بزنه
۱
۳
 
 
ir
پارسا | ۲ ماه پیش
چرا اگر خیلی به قفس علاقه داشته باشه حتی ممکنه افسردگی بگیره
۱
۰
 
 
ir
عادل | ۳ ماه پیش
ایا با عوض کردن مکان قفس یا خود قفس یا هردو عروس هلندی ناراحت نمی شه
۱
۰
 
 
ir
سپیده مفیدی | ۳ ماه پیش
سلام خسته نباشید ببخشید من ی هفتس تقریبا ی عروس هلندی گرفتم نژاد لوتینو این تاامروز ساکت بود دوروزم هست ک ازدست غذا میخوره...امروز انگارخیلی عصبیه هم خودشو هی میخارونه هم باخودش و غذا و اینا انگار باعصبانیت رفتار میکنه بعدم دوبار هی جیغ زد خودشو هی ب قفس اینور وانور زد بطوری ک پراش کنده شد...مشکلش چیه؟
۱
۰
پاسخ ها:
  ir
  فهیمه |۳ ماه پیش
  سلام چندسالشه؟ من شنیدم میگن وقتی عروس هلندی به انسان وابسته میشه و بعد مدتی فروخته میشه به علت وابستگی به صاحب اصلی افسرده و عصبی میشه و تمام پراش میریزه
  ۳
  ۰
  ir
  صثص |۴ هفته پیش
  اون به صاحب قبلیش وابسته شده
  ۲
  ۰
 
 
ir
..... | ۳ ماه پیش
با سلام من به تازگی یک عروس هلندی 6یا7ماهه خریدم روز اول ازم میترسید و اصلا غذا نمیخورد ولی روز بعدش ترسش نصبت به روز قبل کمتر شده و میاد غذا میخوره.میخواستم بدون چه موقع و چطوری باید بهش حرف زدن یاد بدم و دستیش کنم؟لطفا راهنمایی کنید.با تشکر
۱
۰
 
 
ir
زهره | ۴ ماه پیش
سلام من زهره هستم یک جفت عروس هلندی دارم جوجه داده حالا جوجشومیزنه نمیدونم چه کار کتم
۰
۱
 
 
ir
رضا | ۴ ماه پیش
باسلام من تازه ی عروس هلندی ۲ ماه نیم خریدم نمیدونم چرا جنب و جوش شیطون نیست از قفسش بیرون میارم حرکتی نمیکنه بعدشم نمیدونم شبها باید روی قفسش رو با چادر تاریک کنم؟
۰
۱
 
 
ir
علی | ۴ ماه پیش
طوطی من هر کاری می کنم دستی نمی شه چیکار کنم
۰
۰
پاسخ کارشناس:
صبر و تلاش و تکرار
 
 
ir
... | ۵ ماه پیش
آیاعروس هلندی ماده مرواریدی ماده صحبت میکنه؟؟!!??????
??
۰
۰
 
 
ir
... | ۵ ماه پیش
درباره ی عروس هلندی های مرواریدی هم مطلب بزارید من یه عروس هلندی مرواریدی ماده خریدم که نه آواز میخونه و نه غذا میخوره همه و پر های خودش رو می‌کنه و میخوره .
واقعا نمی‌دونم چیکارش کنم راهنمایی کنید ????ممنون ????????
۰
۱
 
 
ir
آرمان | ۵ ماه پیش
عروسکم خیلی بازی گوشه چیکار کنم آروم شه
جواب و بدین لطفا
۰
۱
 
 
ir
یاسین | ۵ ماه پیش
سلام من از اون موقع که پیام قبلی ام رو فرستادم فکر کردم. نظرم عوض شد نمیخوام بفروشمش میخوام جفتش کنم به نظرتون باچه نژادی جفتش کنم؟ نژاد عروس هلندی که دارم لوتینو هستش. لطفا کمک کنید.
۰
۰
 
 
ir
مهدی | ۵ ماه پیش
ایا عروس هلندی نژاد لوتینو خوب حرف میزند
۰
۰
 
 
ir
مهدی | ۵ ماه پیش
من میخوام عروس هلندی بخرم عروس هلندی نژاد لوتینو خوب حرف میزند
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  M.N |۴ هفته پیش
  اگه از بچگی بخری اره
  ۰
  ۰
 
 
fr
AmiR | ۵ ماه پیش
سلام خسته نباشید عروس هلندی من پراش ریخته الان چند ماهه هنوز درنیومده میخوام بپرسم چیکار باید بکنم.
مرسی
۰
۱
 
 
ir
فاطمه | ۵ ماه پیش
سلام وقتتون به خیر ببخشید من یه جوجه عروس هلندی دارم پاشو بد میزاره باید چی کارش کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
۰
۰
 
 
ir
یاسین | ۵ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی نر دارم اما به دلیل کرک هاش و سر وصداش مجبورم بفروشمش شما پرنده ای رو نمیشناسید که کرک نداشته باشه و صر صدای کمی داشته باشه. لطفا کمک کنید
۱
۰
پاسخ ها:
  ir
  عادل |۳ ماه پیش
  مرغ عشق اروم تره کرک رو نم دونم
  ۰
  ۰
 
 
ir
عباس جدیدی | ۶ ماه پیش
سلام
عروس من میآد روی جورابم که پوشیدم و پشتش رو میکشه روی جورابم.عروسم مجرده خواستم بدونم این حرکت جفتگیریه؟
سپاسگزارم و منتظر پاسخ
۰
۰
 
 
ae
مهدی | ۶ ماه پیش
سلام میگم من می خوام یک عروس هلندی بخرم چند ماهه بگیرم بهتره بعد چطور اموزشش بدم که گاز نگیره یا نشون های رام بود عروس چیه لطفا زودزود جوابمو بدین
۰
۲
 
 
ir
shahla | ۶ ماه پیش
خسته نباشید میگم بهتون
لطفاً راهنمایی کنید چرا عروس هلندیم پرهاشو می‌کنه خیلی ناراحتم طوری می‌کنه ک گاها جیغ میزنه دردش میاد????????
۰
۰
پاسخ ها:
 
 
ir
Fateme | ۷ ماه پیش
سلام من میخوام یدونه عروس ۲ یا ۳ ماهه بخرم که زودتر بهم عادت کنه اما از جایی که میگن عروس هلندی ها خیلی بازیگوش هستن و منم مدرسه میرم نگرانم که یه چند ساعتی در روز تنها بمونه افسرده بشه. آیا با این شرایط بخرم یا چیکار کنم؟ اگه در روز چند ساعت تنها بمونه عادت میکنه؟
۰
۱
 
 
gb
...ساناز... | ۷ ماه پیش
سلام لطفا خیلی زود جوابمو بدین خیلی دنبال سایت خوب و منلسب گشتم ولی پیدا نکردم امیدوارم اینجا با راهنماییتون به نتیجه برسم امروز صب دیدم که در مدفوع عروس هلندیه ۶ ماهم غذای هضم نشده هست به خاطر خدا زود جوابمو بدین میشه جواب این سوالمم بدین که چه جوری میشه فهمید که عروس هلندی عفونت دهان داره اخه عروس هلندیه من خیلی نوکشو میکوبه به زمین بابت سایت ممنونم
۰
۱
 
 
اکبر | ۷ ماه پیش
سلام دوستان راهنمایی کنید عروس آلبینو جوجه 5 روز داشتم مردن
۰
۰
 
 
ir
ستاره | ۸ ماه پیش
سلام دوستان
لطفاً راهنمایی کنید
من یه عروس هلندی دارم که از جوجگی بزرگش کردم الان یک ساله هست
رام ودستیه حرف میزنه و اواز هم میخونه
یک بار پر ریزی کرده و بار دوم که داره پر می‌ریزه وقتی پرهای جدیدش میخواد دربیاد یه لایه سفید رنگ که شبیه پوست روی پر هاش به وجود میاد وقتیکه خیلی زیاد خودشو تمیز می‌کنه از این پوسته ها از می‌ریزه
ایا این طبیعی یه؟؟؟؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  gb
  ...ساناز... |۷ ماه پیش
  اره طبیعیه برا منم همینه نگران نباش
  ۰
  ۱
 
 
ir
حمید | ۸ ماه پیش
سلام آیا اشکال داره که نر و ماده عروس هلندی از یه پدر و مادر باشند
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  شایان |۷ ماه پیش
  سلام من دوتا عروس هلندی خریدم نروماده می خواستم بدونم که با وجود ماده می تونم به نر حرف زدن یادبدم
  ۰
  ۰
  ir
  یس |۶ ماه پیش
  نه باید از یجایی دیگه بخری
  ۰
  ۰
 
 
ir
هلیا | ۸ ماه پیش
سلام جواب بدین اگه کسی بال عروسشو قیچی کنه و عروس دیگه نتونه پرواز کنه چه کار باید بکنه تا عروس پرواز رو فراموش کنه
عروس هلندی من تقریبا یک ساله هست و خیلی رام و دستیه از جوجگی بزرگش کردم و اواز میخونه و حرف میزنه وقتی خریدمش بالشو قیچی نکردم و مدتی پیش خیلی زیاد پرواز می‌کرد پالشو قیچی کردم ولی الان عادت به پرواز داره مثلاً می‌خوام.ببرمش پارک میترسم چون اگه رو دستم باشه میپره رو زمین یا اگه گذاشته باشم رو مبل میپره روزمین
خلاصه اینکه پرواز رو فراموش نکرده
لطفاً راهنمایی کنید
۰
۰
پاسخ ها:
  gb
  ...ساناز... |۷ ماه پیش
  طبیعیه خب ولی یواش یواش عادت میکنه تو که بالاشو زدی میتونی خیالت اروم باشه که اوج نمیگیره فرار کنه برای من وقتی میترسه یهویی . پرواز میکنه طرف عقب برای توام خیلی بگذره عادت میکنه
  ۰
  ۱
 
 
ir
هلیا | ۸ ماه پیش
سلام توروخدا جواب بدین
عروسم تقریبا یک سالشه حرف میزنم اواز میخونه وکیلی هم رام و دستی ایا اگر به یک سالگی برسه دیگه حرف نمیزنه یا فقط کلمات جدید یاد نمی گیره یا چون الان حرف میزنه اون موقع هم حرف میزنه وکلمات جدید یاد میگیره
من اونو از جوجگی بزرگش کردم و خیلی ناراحتم اون موقع یاد نگیره کلمات جدید رو
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  shahla |۶ ماه پیش
  عروس من یکسالو ۳ماهشه حرف میزنه کلی حرف میزنم شیرین زبونی می‌کنه تازه شعر هم میخونه بی خودم خوندم واسش اونم یاد گرفته میخونه ۶ماهه ک بود دیگه حرف جدید نزد اما تازه یاد گرفته میگه به به بخوره به به بخوره و ی سوت جدید هم میزنه .پس نگران نباش فقط باید تمرینش بدی
  ۱
  ۰
 
 
ir
هلیا | ۸ ماه پیش
سلام همون طور که قبلاً گفتم عروس هلندیم تقریبا یک ساله هست خیلی رام ودستیه واز بچگی بزرگش کردم اواز میخونه
حرف هم میزنه اما چند روز پیش یکی از دوستام عروس هلندی شو چند ساعت گذاشت پیشم اما پاش خیلی فرق داشت احساس کردم یه کم پای عروسم خشکه اما چند تا عکس دیگه دیدم که پاهاشون اینطوری بود
ایا مشکلی داره
کاری باید بکنم البته عروسم مشکلی باهاش نداره اصلا تا وقتی پای عروس دوستم رو ندیده بودم شک نکرده بود
۱
۰
پاسخ ها:
  gb
  ...ساناز... |۷ ماه پیش
  توام مثل من حساسیا به عروس هلندیت نه مشکلی نداره همه اشون که نمیتتونن مثل هم باشن فرق میکنن تو فقط هر موقع دیدی که میلنگه نگران شو
  ۰
  ۰
 
 
ir
Sara | ۸ ماه پیش
سلام.من یه جفت عروس هلندی دارم...هروقت عروس نر میخواد اقدام به جفت گیری کنه و سوار عروس ماده م بشه حتی وقتی سوار هم میشه ماده م جیغ میزنه و با نوکش عروس نر رو میندازه پایین و درواقع اقدامش بی نتیجه میمونه. اینا نمیتونن باهم جفت شن ؟؟چی کار باید بکنم؟؟
۰
۱
 
 
ir
هلیا | ۸ ماه پیش
یه سوال دیگه یه لایه سفید رنگ روی پر های عروسمه وقتی اونو میکنم زیرش پره که یکم رنگش نسبت به بقیه پر های پرنگ تره
پدر مسیره یافش نیست
یعنی یکم کج اما کفه بدنش اینطوری نیست و وقتی خودشو زیاد تمیز می‌کنه از اون تیکه ها و یکم کرک های ریزش می‌ریزه بیرون شپشک نداره ونه هر حشره ی دیگه ای فقط هم وقتیکه تو پر ریزیه خیلی خودشو تمیز می‌کنه این راه چیه و باید چی کار کنیم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  علی اکبر |۷ ماه پیش
  هیچ ایرادی نداره . طبیعی هست
  ۰
  ۰
 
 
ir
هلیا | ۸ ماه پیش
باسلام
عروس من تقریبا یک ساله هست
جوجه بود که بزرگش کردم خیلی رام ودستیه آوازم میخونه و حرف هم میرنه یه بار پر ریزی کرده و بار دومشه که داره پر ریزی میکنه وتازه پر ریزیش شروع شده
می خواستم بدونم عروس هلندی چند بار پر ریزی می‌کنه
ودرباره ی ناخنهای درازش هم میشه توضیح بدین
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  shahla |۶ ماه پیش
  ناخن هاشو باید هر چند ماهی یکبار یک کوچولو کوتاه کنی .اما باید مواظب باش لای حوله بپیچی و یک نفر دیگه کوتاه کنه زیر نور بگیرش ودقت کن داخل ناخن ی رگ هست مراقب باشی اون رگ نزنی م خونریزی می‌کنه میتونی از اینترنت نحو صحیح ویدئوشو بگیری
  ۰
  ۰
 
 
ir
هلیا | ۸ ماه پیش
سلام
من یه عروس هلندی دارم که تقریبا یک ساله که دارمش جوجه بوده وپیش خودم رام شده گاز نمیگیره حرف هم میزنه خیلی هم دستیه اما تا حالا فقط دو بار خودش حموم کرده اما از بار اخرش دیگه نمیره تو ظرفش حموم کنه وتا آب میبینه فرار میکنه باید چی کار کنم
۰
۰
 
 
ir
امین | ۸ ماه پیش
با سلام.ایا میتوان عروس علندی برنج پخته شده یا نان خمیری خیس شده داد. متشکرم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  shahla |۶ ماه پیش
  آره فقط بدون روغن .عروس من از ۴ماهگی غذا می‌خورده .ماکارونی برنج تخم مرغ آبپز .و حتی بادمجون ک عاشقشه.سیب زمینی هم خیلی دوست داره
  ۰
  ۰
 
 
ir
Ghazal.gh | ۸ ماه پیش
سلام ترو خدا جواب بدین خیلی برام مهمه
من می خوام یک عروس لوتینو بخرم
برای یاد دادن کلمه به عروس هلندی از کی شروع کنم خوبه
و از کجا بفهمم که نره یا مادس
و لطفا یکم برای انتخاب اسم کمکم کنین ممنون از کجایی که جواب میدن
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  تقی نیا |۸ ماه پیش
  باید از 2-4 ماهگی شروع کنید به سخنگو کردن و اینکه عروس لوتینو رو اونم در سن کم اصلا نمیشه جنسیتشو فهمید جز با تست دی ان ای.برای اسمشم از گوگل سرچ کنین یچیزایی میاره.
  ۱
  ۰
  ir
  DENA |۷ ماه پیش
  سلام
  بهتره از همون بَدوِ خریدن باهاش حرف بزنین
  مثله یه بچه کوچیک باهاش شوخی و بازی کنین اونا میفهمن
  سعی کنین اول ترسش رو از بین ببرین
  اسم عروس من دنا هست اسمای ساده ایی انتخاب کنید ک بتونن خودشون تلفظ کنن
  ۱
  ۰
 
 
ir
حنا | ۸ ماه پیش
سلام.میشه جوابه بدین.
من یه عروس 3 ماهه خریدم. حدود یه هفته ای میشه. ولی هیچ صدایی در نمیاره. خیلی هم مدفوع میکنه ایا داروی خواصی داره. میخواستم بدونم مشکلی داره یا نه
خواهش میکنم جواب بدین. ممنون
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  shahla |۶ ماه پیش
  مدفوعش طبیعیه .۳ماه بهترین موقع برای یاد دادن حرف ب عروسه تا۸ماهگی خوب یاد میگیره اما بعدش یکم تنبل میشه یعنی بیشتر دوست داره همون حرفایی ک یاد گرفته تکرارکنه
  ۰
  ۰
 
 
ir
اسرا | ۸ ماه پیش
سلام من میخوام عروس هلندی بخرم کودوم نژاد بهتره ?
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  تقی نیا |۸ ماه پیش
  بستگی به بودجه تون داره آلبینو ها زیبا و کمیابند.
  ۰
  ۰
 
 
ir
Hna | ۸ ماه پیش
سلام من 5 روزه که یه عروس هلندی خریدم. 65 روزشه. ولی این چند روزه که خریدم بیشتر خوابه. اصلا هم صدایی در نمیاره. میخوام بدونم مشکلی داره یا نه. ممنون
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  یس |۶ ماه پیش
  عادی نگران نباش خوب میشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
روژان | ۹ ماه پیش
سلام ببخشید من سه روزه عروس هلندی گرفتم روز اول قشنگ روی دستم نشست اما به بعد دستم و سمتش میبرم گاز میگیره و فرار میکنه باید چکار کنم تا باهام صمیمی بشه لطفا کمکم کنید
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  ۰۰۰۰۰ |۸ ماه پیش
  عروس هلندی حدا اقل ۲ هفته طول میکشد تا به شما و محیط عادت کند به پرنده ی خود کمی وقت بدهید
  ۰
  ۰
 
 
ir
Nazi | ۹ ماه پیش
سلام من میخواستم ی عروس هلندی دون خور بخرم شما ها ک عروس هلندی دارید کار سختیه ؟؟
۰
۰
 
 
ir
پری | ۹ ماه پیش
عروس هلندی من تازه بدنیا امد باید بهش سرلاک بدم تازع یک روزش است؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  تقی نیا |۸ ماه پیش
  نه اصلا سخت نیست عروس هلندی پرنده ایه ک برای نگهداریش نیاز به هیچ تجربه ای نیست.
  ۰
  ۰
  ir
  علی اکبر |۷ ماه پیش
  نه اصلا در این صورت جوجه رو به کشتن میدی
  ۰
  ۰
 
 
ir
پری | ۹ ماه پیش
من عروس هلندی من تازه بدنیا امده ولی مادرش مرده است پدرش روی تخم هایش نشسته و یکیش بدنیا امده من باید با سرلاک بهش غذا بدم؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  حـــــــامد |۶ ماه پیش
  سلام
  میشه با سرلاک تغذیه و بزرگ کرد ب شرطی ک از بهترین سرلاک استفاده کنید و حواستون باشه ک سرلاک رو اشتباهی ندید ک باعث خفگی بشه اگه از سرلاکی استفاده کردی ک بعد از حل کردن داخل آب تهنشین شد یعنی سرلاک از آب جدا شد این سرلاک از بی کیفیت ترین سرلاک هاست سرلاک وقتی ک حل شد نباید تهنشین بشود و دقت و حساسیت بجا داشته باشید و چینه دان جوجه رو زیاد پر نکنید ک غذا دیر حضم شود باعث عفونت چینه دان میشود و سرلاک را به آرامی به جوجه تغذیه کنید یک هو پمپاژ نکنبد ک آسیب میرسونه
  امیدوارو به کارتون بیاد مطالبی ک گفتم
  ۰
  ۰
 
 
ir
فاطمه | ۹ ماه پیش
سلام خسته نباشید . ببخشید من یه عروس هلندی پارسال خریدم الان حدکد یک سالو نیمشه میخواستم ولی فقط رو دست راحت میاد و هرچقدر تلاش کردم بهش چیزی یاد بدم نشده و بیشتر اوقات تو قفسش ساکت میشینه . از اول هم که خریداری کردم یه حالت تهاجمی داره وقتی میخوام بهش چیزی یاد بدم یا نوازشش کنم . چیکار کنم ؟ راهنماییم کنین????
۰
۰
 
 
ir
Ghazala.gh | ۹ ماه پیش
سلام لطفا یکی جوابمو بده
من هنوز عروس هلندی تهیه نکردم ولی وقتی بگیرم اینجوریه که یا باید بهش سوت زدن رو یاد بدم یا حرف زدن؟
اصلا چجوری بهش یاد بدم تو چند ماهگی؟
من تابه حال سابقه هیچ پرنده ای رو نداشتم لطفا کمکم کنید
۰
۰
 
 
ir
Ghazala.gh | ۹ ماه پیش
سلان من می خوام یک عروس هلندی سفید بگیرم موندم جوجشو بگیرم یا بزرگتر مثل دوماهه سه ماهه کدوم رام کردنش و ایناش بهتره لطفا جواب بدین
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  سلام |۷ ماه پیش
  سلام بهتره جوجه ای که تازه از پدر و مادرش جدا شده تقریبا دوماهه یا تازه از سرلاک جدا شده رو بخرید
  ۰
  ۰
 
 
gb
محمد | ۹ ماه پیش
چطور میشه تشخیص داد عروس از رنگی خوشش میاد هیچ جا توضیح داده نشده
۰
۰
 
 
ir
محمد | ۹ ماه پیش
سلام اگه ماده و نر باشند ماده حرف یاد میگیره ؟؟؟
۰
۰
 
 
ch
شهاب | ۱۰ ماه پیش
سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که جفت گیری کرده اند و الان ماده میخواهد به داخل لانه که اماده کرده ام برود ولی نر به او اجازه نمیدهد و اورا موقع رافتن به داخل لانه میزد دلیل چیست لانه کاملا استاندارد و مناسب است ولی خود نر داخل لانه رفت امد میکند لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم با تشکر
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  امیر |۹ ماه پیش
  سلام.شما اقدامی نکنید. نر برای اطمینان از امنیت لانه چند روز خودش داخل اون میره و به ماده اجازه نمیده ولی بعد چند روز ماده داخل لانه میرود.
  ۰
  ۰
 
 
ir
س .ن | ۱۰ ماه پیش
عروس ماده ۸ماه قبل۳۵روزه بود گرفتم الان رفتم نر گرفتم تنها نباشه فقط پف میکنه نه اسهال داره نه هیچ چیز دیگه البته نر رو جدا نگهداشتم جایی که نمیبینه ایا باید نر رو چون کوچیکتره رد کنم ؟یا ممکنه بالاخره باهم خوب بشن؟
۰
۰
 
 
ir
امیر | ۱ سال پیش
من میخواهم بچه های عروس هلندیمو بفروشم میخواستم بدونم مشکل برای مولد هاش پیش نمیاد؟
۰
۰
 
 
ir
رهام | ۱ سال پیش
ببخشید عروس هلندی نر من از دستم دونه میخوره و بعضی وقت ها میتونم نازش کنم اما بعضی وقت ها گازم میگیره و بهم حمله میکنه و از همه چی و همه کس میترسه کاکل ها شم همیشه بالاس از قفس هم بیرون نمیاد هرکاری میکنم بیدون نمیاد اگا میشه راهنماییم کنین ممنون
۰
۰
 
 
de
علی | ۱ سال پیش
سلام عروس هلندی من ماده هست و به تنهایی فقط یه تخم گذاشته امکانش هست جوجه بشه
۰
۰
 
 
ir
امیر | ۱ سال پیش
سلام من یه طوطی عروس یکو نیم ساله دارم جنسیتشو نمیدونم هنوز صحبت نمیکنه چیکارش کنم منون اگه جواب بدید
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  حسین وندا |۱۰ ماه پیش
  چون یکساله نیمه نمیشه اگر ۸ ماه تا ۱۰ ماه باشه نمیشه حرف بزنه ولی رام میشه
  ۰
  ۰
 
hits