دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ مارس ۲۰۲۴ میلادی
همه چیز درباره ی عروس هلندی
3103
زمان مطالعه: 14 دقیقه
عروس هلندی ، پرنده زیبا و دوست داشتنی است که نگهداری از آن دشوار نیست ، عروس هلندی انواع مختلف دارد ولی معروف ترین آنها نژاد لوتینو و خاکستری است. در این مطلب همه چیز در مورد عروس هلندی ها را به شما می گوییم.

هر آنچه که باید در مورد عروس هلندی بدانید !

عروس هلندی یا کوکاتیل با (نام علمی: Nymphicus hollandicus) از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل سفید و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.

در قبل این پرنده را به عنوان عضوی از خانوادهٔ طوطی ها می‌دانستند اما مطالعات مولکولی اخیر این پرنده را متعلق به خانوادهٔ طوطی های کاکل سفید می‌داند. عروس‌ها بومی منطقه‌ای دورافتاده در درون استرالیا هستند که مناطق مورد علاقه انها زمین‌هایی پوشیده شده با علف و بوته درختان کوتاه است.

divider

عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

در زبان انگلیسی این پرنده را کوکاتیل Cockatiel می‌نامند و در اغلب زبان‌های رایج دنیا به همین نام شناخته می‌شود. نام این پرنده در زبان فرانسوی Callopsitte و در زبان آلمانی Nymphensittich و در زبان عربی «الکوکاتیل» است. در زبان فارسی به این پرنده «طوطی کاکل دار» و «عروس هلندی» می‌گویند و نام «عروس هلندی» در بین پرنده فروشان و پرورش دهندگان آن به شدت رایج و متداول است. نام «عروس هلندی» در حقیقت ترجمه نام علمی و لاتینی این پرنده می‌باشد.

شکل ظاهری

عروس هلندی پرنده زیبایی است و به رنگ‌های مختلف دیده می¬شود و می‌تواند به راحتی خواسته صاحبان خود را تأمین نماید. رنگ پرنده هیچ گونه تأثیری در سلامتی و یا رفتار پرنده ندارد. رنگ‌های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه‌های آن یک لکه سرخ رنگ دیده می‌شود. پرنده دم درازی دارد که در انتها نوک تیز می‌باشد. از لحاظ اندازه، عروس هلندی جزو طوطی‌های کوچک میباشد.

از لحاظ قیمت نیز، این پرنده قیمتی مشابه و یا شاید هم گران تر از طوطی های همسان خود داشته باشد. عروس هلندی در مقایسه با سایر حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و غیره عمر طولانی تری دارد و بین هفده سال تا بیست سال عمر می¬کند. کاکل زرد رنگ پرنده وقتی حیوان ترسیده و یا هیجان زده باشد راست می‌ایستد، در حالی که اگر کاکل کمی کج باشد نشان دهنده آرامش خیال پرنده‌است. پر و بال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری است و در قسمت زیرین بدن روشن تر است. یک لکه نارنجی رنگ بر روی گونه¬ها و سفیدی حاشیه بال‌ها از دیگر علایم مشخصه این حیوان است.

عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

یک ردیف از لکه¬های زرد رنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می‌شودکه در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش یا ته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن‌ها پرهای دم باریک تری دارد. طول بدن آن با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه‌ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه‌های اصلاح نژاد شده و درشت هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

تاریخچه ی پرورش

اطلاعات دقیقی از تاریخ اهلی شدن این پرنده در دست نیست و به نظر می‌رسد که این پرنده برای اولین بار توسط بومیان ساکن در قاره اقیانوسیه اهلی شده باشد و بعدها مهاجرین انگلیسی که به استرالیا رفتند، از اولین مللی بودند که به پرورش و نگهداری از آن همت گماشتند. این پرنده در طی سال‌های ۱۸۰۰- ۱۸۰۵ میلادی به انگلستان برده شده‌است.

احتمالاً این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده‌است و به تدریج پرورش و نگهداری از این پرنده در برخی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه و آلمان رایج گردیده و مدتی نگذشت که محبوبیت زیادی پیدا کرد، به گونه‌ای که امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می‌باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به علت طبیعت ملایم و کاکل رنگی و زیبای آن می‌باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می‌شود.

طول عمر

عروس‌ها طول عمری بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند هرچند که برخی طول عمر ان‌ها را بین ۱۰ تا ۱۵ سال می‌دانند. گزارش‌های حاکی مبنی از عمر کردن این پرنده حتی تا ۳۶ سال نیر موجود است. رژیم غذایی و فعالیت بدنی از اساسی‌ترین فاکتورهای طول عمر یک عروس می‌باشد.

رنگ

تا کنون ۱۵ رنگ مختلف از عروس‌ها شناسایی شده‌است که این رنگ‌ها شامل خاکستری، سفید، ابلق، زرد، زرد مایل به سبز و غیره می‌باشد.

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی خاکستری ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.


عروس هلندی لوتینو Lutino

عروس هلندی لوتینو، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

همه چیز درباره ی عروس هلندی

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.


عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

عروس هلندی نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

عروس هلندی ابلق ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی سفید یا وایت

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند

رفتار و تربیت:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.


بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

divider

غذای عروس هلندی


الف)اگه پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید
ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقدار به مایع اضافه کنید
در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد ی توانید از استفاده نمایید ودر آخربا کمی آرد نخودچی, تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید وبگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.


ب)حالا یک سرنگ 10 سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر 5 سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود.

ج) سرنگ را 8 تا 10 سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود.

اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

توجه:

باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید.
بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.
پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

غذا دادن به جوجه طوطی عروس هلندی

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.
معمولا این پرنده ها باید 1 ماه و2هفته تغذیه گردند(40 تا 45 روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببینید و به آن نوک بزند.
هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.
حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.
کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

چه دانه ای به عروس هلندی بدهیم؟


1. ارزن (سرشار از پروتئین و منبع غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی است)
2. تخم کتان ( حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی)
3. کافیشه
4. شاهدونه (پرچرب و محرکه و بهتر است که کمتر از آن استفاده کنید)
5. تخمه آفتابگردان
شما میتوانید این دانه ها رو با هم مخلوط کنید و تخمه آفتابگران را در ظرف جداگانه ای برای پرنده خود بگذارید.

غذای طوطی عروس هلندی

علاوه بر دانه حتما برای پرنده خود ن میوه , سبزیجات , حبوبات پخته و سبز شده بگذارید , مثل:
1.کاهو(تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور)
2.جعفری (جعفری رو با ساقه های بلند بگذارید چون این پرنده ها ساقه را به برگها ترجیح میدهند)
3.کلم بروکلی
4.جوانه گندم ( حاوی ویتامین B6 – E – F)
5.جوانه ماش
6.سیب
7.هویج (سرشار از ویتامین A و املاح معدنی)
8. گندم پخته
9.ذرت پخته
10.تخم مرغ پخته (سفیده)

نکته: ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

پودر کف دریایی

داخل قفس پرنده پودر صدف و کف دریا بگذارید. گذاشتن پودر صدف و کف دریا برای پرنده ها ضروری است , پودر صدف مواد معدنی زیادی دارد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند.
می توانید بجای پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده که تقریبا 20 دقیقه در آب جوشیده است استفاده کنید. کف دریا پوسته یه نوع نرم تن دریایی است که حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام و مانع رشد بیش از حد نوک پرنده می شود باید گفت که هر وقت پرنده میخواهد تخم کند بیشتر از قبل کف دریا می خورد چون این ماده باعث استحکام پوسته تخم ها می شود.
هر چند هفته یک بارمولتی ویتامین در آب پرنده بریزید و فراموش نکنیدکه آب پرنده هر روز باید تعویض گردد.

حمام:

پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند, یک ظرف آب ولرم برای آنها بگذارید تا خود را بشورند.

مراقبت:

اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.
عروس هلندی ها مثل طوطی ها دیگر پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفس آنها را نزدیک پنجره بازنگذارید تا باد مستقیم, به نها بخورد. دمای متعادل برای این نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتی گراد است.
اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

جفت گیری عروس هلندی

عروس هلندی ها معمولا خیلی سخت جفت میخورند, شما ممکن است که یه جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشید که هیچ وقت جفت گیری نکنند ولی اگر جفت بخورند پدر و مادر خیلی خوبی خواهند شد و از جوجه ها بخوبی نگهداری میکنند.
معمولا 3 تا 4 تخم میگذارند ولی ممکن است که 1 یا 2 عدد از تخمها پوچ باشد یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیرد. فاصله گذاشتن تخم ها چند روز است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده دائما روی تخم ها می خوابد و نر هم برای ماده دوانه می برد.

نر و ماده با هم و به کمک هم جوجه ها را بزرگ میکنند.
وقتی که جو جه ها بزرگ شدند و اصطلاحا به دانه خوردن افتادند آنها را از پدر و مادر جدا کنید و در یک قفس دیگر بگذارید.


divider

تصاویر انواع عروس هلندی

عروس هلندی وایت و ابلق
عروس هلندی وایت و گل باقالی یا ابلق

عروس هلندی لوتینو
عروس هلندی لوتینو

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی

عروس هلندی

عروس هلندیعروس هلندیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (3103 رای)  

۴۹۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

جمشید | ۳ هفته پیش
سلام .من یه عروس هلندی از فامیلم گرفتم نتونست نگه داره .ولی نه دم داره.نه پر درست حسابی نداره.ایا مریض شده
0
0
پاسخ ها:
مجید | ۲ هفته پیش
احتمالا ایدز پرندگان دارد تست pcr بگیرید .دامپزشک ها این کار را میکنند
0
0
سهیل | ۱ ماه پیش
سلام
من عروس هلندی چند روز هست که زیاد پف میکنه مریض هست یا نه
0
0
پاسخ ها:
مجید | ۲ هفته پیش
ممکنه از سرمای محیط باشه. اگر عروس شما ماده باشه ممکنه زمان تخم گذاریش باشه . بهتر هست یک دامپزشک معاینش کنه.
0
0
سیروی | ۳ ماه پیش
مطالب مفید وجالب بود
1
2
نفسم تکواندو | ۴ ماه پیش
من تازه عروس هلندی خریدم هنوز 3 روزه نمیدونم چرا خیلی خودش را میخارانه لطفا جوابم را بدین
4
19
پاسخ ها:
اون تمیز کردن خودشون | ۳ هفته پیش
عروس هلندی خیلی خوبه
0
0
مجید | ۲ هفته پیش
اگر پر ریزی داره خصوصا پر هایی با مقداری خون حتما با دامپزشک مشورت کنید
0
0
Magical | ۴ ماه پیش
سلام
چطور بفهمم که عروسم ماده اس یا نره؟
ممنون از سایت خیلی عالیتون
1
10
پاسخ ها:
امیرحسین | ۲ ماه پیش
سلام خدمتت از دم عروس اگه شیار شیار یا همون خط خط بود ماده هست و اگر صاف بود نر
1
5
Magical | ۴ ماه پیش
چجور بفهمم عروسم نره یا ماده؟
1
12
پاسخ ها:
سما | ۲ ماه پیش
اگر کاکل طوطی تیز باشه یعنی نر هست و اگر کاکل طوطی تیز نباشه یعنی ماده هستش
3
3
سدنا | ۴ ماه پیش
سلام میشه بگین چطوری با عروس هلندیمون بازی کنیم و شادش کنیم؟
1
9
هلیا | ۲ سال پیش
سلام عروس هلندی من پرواز کرده با دیوار بر خورد کرده بعد الان مدام چشم راستشو می بنده چی کار کنم؟😭
19
30
پاسخ ها:
آرمین شاهدی | ۲ سال پیش
عزیزم من بیشتر از ۳۰ عروس هلندی دارم نمی فروشم عروستو باید ببری دامپزشکی
16
44
... | ۲ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی نر و ماده دارم.عروس ماده یکمی درشت تر از عروس نر هست و نر نمیتونه روی اون سوار بشه.به نظرتون باید یه ماده دیگه واسه نر پیدا کنم یا به مرور زمان یاد میگیره که روی اون سوار بشه؟
17
45
رنجبر | ۲ سال پیش
سلام .اگر تخم عروس هلندی به هر دلیلی پوچ شد خودش آن را از لانه بیرون میاندازد یا ما باید تخم را خارج کنیم .؟ عروس من چهار تخم گذاشته اما تاریخش را به یاد ندارم تا چقدر صبر کنم از هفده روز گذشته
11
48
پاسخ ها:
مجید | ۲ هفته پیش
۱۸ روز برای دنیا امدن هر تخم باید صبر کنید. میتونید با یک چراغ قوه یا نور فلش موبایل در یک محیط نسبتا تاریک چک کنید که تخم ها دارای رگه یا جوجه هستند یا اینکه سیاه شدن .
0
0
P.20 | ۲ سال پیش
سلام من یک عروس هلندی ابلق ۳ ماهه خریدم تقریباً یک نصف روزی میشه. روی شونه و روی دست میاد و گاز هم نمیگیره اما غذا کم میخوره. میشه بگید باید چه کار کنم؟
16
65
پاسخ ها:
ملیکا | ۸ ماه پیش
عروس هلندی اولاش همینجوری بعد خوب میشه
3
7
زهرا | ۲ سال پیش
سلام. یه عروس هلندی دارم که مرتبا بدون جفت گیری تخم گذاری میکنه. میترسم ضعیف بشه راهی هست که جلوی تخم گذاشتن مکرر اون گرفته بشه؟
22
42
پاسخ ها:
Arshia | ۲ سال پیش
عروس هلندی منم مدام تخم میزاره
13
25
شیما | ۲ ماه پیش
اگر تونستید جلوی میوه دادن یک درخت رو بگیری اون وقت میتونی جلوی تخم گذاری پرنده رو بگیرید
این یک غریزه مادر شدن هست و دوست داره بچه بیاره برایش جفت بگیرید گناه داره اذیت میشه اینجوری
0
3
ماهان | ۲ سال پیش
عروس هلندی تا چند روزگی سرلاک میخرد
14
23
پاسخ ها:
الکس اسم عروسکم | ۲ سال پیش
۴۰تا۴۵روزگی
14
15
مجید | ۲ هفته پیش
جوجه ها حدود ۲ ماه سرلاک مصرف میکنند وبه مرور شروع که نرمه خوری و بعد ارزن استفاده میکنند . با دانه خور شدن مصرف سرلاک انها کم میشود .
0
0
ماهان | ۲ سال پیش
لطفا بگید ۳۰ تا ۴۵ روزه غذا میخوره
15
11
پ | ۲ سال پیش
سلام من می خواهم بدونم این پرنده بعد از چند روز به محیط خانه عادت می کند و وقتی باهایش حرف میزنی یا اسمت را بهش می گویی به حرف هایت گوش می کند؟ و این پرنده چند سال عمر می کند؟
6
23
پاسخ ها:
الکس اسم عروسکم | ۲ سال پیش
اگر عروس هلندی رو از جوجگی خریده باشید توی هفته اول بهتون عادت می‌کنه اما اگه عروس هلندی بالغ خریدید ممکنه تا حتی۳ ماه هم طول بکشه تا بهتون اعتماد کنه
برای صدا کردن اسم باید اول بفهمه که اسمش چیه و بازم اگر جوجه خریدید خیلی زود تر از بالغ با شما انس میگیره و به حرف هاتون گوش میده
7
33
اسرا | ۲ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی گرفتم
خانمه گفت این عروس هلندی۳۶روزه شه و به غذا خوردنش توجه کنید
من الان اوردم خونه ولی اصلا غذا نمیخوره
10
13
پاسخ ها:
الکس اسم عروسکم | ۲ سال پیش
عادیه چون هم تازه از سرلاک گرفته شده هم تازه به محیط جدید یعنی خونه وارد شده و به این محیط عادت نداره اگه نظر من رو بخواید به نظرم برید براش سرلاک مخصوص بخرید و توی آب جوش حل کنید و با قاشق مخصوص بدید بهش بخوره چون ۳۶روز خیلی زوده که یهو از سرلاک بگیریدش بعد روز به روز مقدار سرلاکی که میدید رو کم کنید
مثلا اگه ۴سیسی بهش میدید در ۴۰روزگی ۳سیسی بهش بدید و در ۳۵روزگی ۲سیسی و همین طور کم کنید تا به دانه خوردن عادت کنه
6
15
کسری | ۲ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی دارم نمیدونم نره یا ماده چون سه ماهشه امروز گرفتمش ولی نمیدونم چرا سوت نمیزنه ولی وقتی اونجا تو مغازه بود سوت میزد میشه لطفا من رو هم راهی کنید
9
16
پاسخ ها:
الکس اسم عروسکم | ۲ سال پیش
عادیه چون تازه به خونه اومده
تشخیص جنسیت تو سه ماهگی سخته و باید تا ۷ماهگی صبر کرد
4
14
دیانا | ۲ سال پیش
من سه روز عروس هلندی خریدم موقع خریدن فروشنده گفت سه ماهه شه اما من میخوام مطمعن به شم چه جوری بفهمیم چند ماهه شه
5
25
H_O 99 | ۲ سال پیش
سلام ببخشید من میخواهم عروس هلندی بگیرم باید چگونه از سلامتی ‌اش مطمئن بشوم؟
6
20
پاسخ ها:
مجید | ۲ هفته پیش
ببریدش دامپزشک . و حتما از جای معتبر بخرید .
0
1
زیبا | ۲ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی نر دارم نمی‌دونم چی اسمش رو بزارم کمکم کنید لطفاً
11
30
پاسخ ها:
Mehdi | ۲ سال پیش
لعو میشا اسکار اسمای زیادی هست به نظر من لعو
13
14
زیبا | ۲ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی نر دارم نمی‌دونم چی اسمش رو بزارم میشه کمکم کنید
19
8
پاسخ ها:
فاطمه | ۲ سال پیش
سلام من دو تا عروس هلندی دارم و اسمشون فندق و پسته هست به نظرم این اسم ها خیلی زیبا هستند
20
31
رامین | ۶ ماه پیش
جیکو اسم قشنگیه
3
6
روژان | ۲ سال پیش
سلام طوطی برزیلی یکی از اقواممان چند روزه که مرده من هم میخواستم طوطی عروس هلندی بخرم حالا مادر پدرم پشیمون شدن و میگن مریضی اومده و نخریم . آیا واقعا مریضی اومده ؟
13
15
پاسخ ها:
سارینا | ۲ سال پیش
نه واقعن این چه فکریه ک میکنید
واقعن حیوانات کرونا نمیگیرن مخصوصا عروس هلندی ها ب هیچ وجه کرونا و دیگر بیماری های انسانی را نمیگیرن
6
41
محمد | ۲ سال پیش
نه اصلا پرنده کرونا نمی گیره کل خوانواده ما گرفت ولی عروس هلندی هام کرونا نگرفتن
9
22
طهورا | ۲ ماه پیش
من همین دیروز خریدم
2
0
O.k | ۲ سال پیش
سلام ببخشید چه نوع عروس هلندی بازیگوش تره؟
6
16
پاسخ ها:
الکس اسم عروسکم | ۲ سال پیش
نر اصولاً شیطون تر از ماده هست البته استثنا هم وجود داره
7
23
محمد | ۲ سال پیش
سلام ممکنه عروس کرونا بگیره اگه بگیره ممکنه بمیره خدایی نکرده؟؟؟😥😥
30
12
پاسخ ها:
سارینا | ۲ سال پیش
لطفا این حرف رو نزنید اصلا اون ها بیماری انسانی نمیگیرن
10
47
P_m | ۲ سال پیش
سلام میخواستم ببینم عروس هلندی نر بهتره یا ماده چون میخوام بگیرم.
8
22
پاسخ ها:
سارینا | ۲ سال پیش
نر حرف میزنه ولی ماده نه
21
40
سارینا | ۲ سال پیش
میتونید درباره نوع عروس هلندی ها پرس و جو کنید
7
21
علی | ۲ سال پیش
سلام من یک عروس هلندی دارم نمی دونم چرا هی می پره تو خونه پرواز می کنه
11
15
پاسخ ها:
سارینا | ۲ سال پیش
باید بالش کوتاه بشهـ
15
22
طهورا | ۲ ماه پیش
برای من میپره ولی فعلا پرواز نمیکنه
1
0
مهدی | ۲ سال پیش
سلام من یک عروس هلندی گل باقالی دارم از دو ماهگی دست خودم بوده الان هم یازده ماهشه بعد چند روز پیش دیدم یک تخم گذاشته هر دو روز هم یکی میزاره تا الان چهار تا تخم گذاشته میخواستم بدونم باید چیکار کنم آیا باید تخم هارا بردارم و بندازم ؟ اگر راهنماییم کنید ممنون میشم
15
10
محمد مبین فولادی | ۲ سال پیش
سلام علی آقا اگه کم‌ حرف می زنه و لپش کم قرمز هست بدون اینکه ماده هست و الان جفت می خواد ولی اگه لپش قرمز هست بدون نر هست و اونم جفت می خواد
7
14
علی | ۲ سال پیش
سلام من یک طوطی عروس ۳ ماهه خریدمولی نمیدونم نژاد ابلاغ یا لوتینو و خودم آموزش دادمش بهش دون کتان و ارزن میدم العان یک سالشه و شش کلمه میگه و لی رفتارش کمی عجیب شده هی خودشو تو اینه نگا می کنه و حرف میزنه و تازی پاشو به جایی قفل می کنه و دمشو به زمین می سابه و من فکر می کنم جفت می خواد ممنون میشن نظرتون رو بگین
1
22
پاسخ ها:
ارش | ۲ سال پیش
باید که یک جفت بگیری چون اگه نگیری به زودی میمیره من 12 ساله عروس هلندی دارم بلدم الان دارم صد میلیون به بالا در امد در میارم
17
40
امیر | ۲ سال پیش
سلام من یک طوطی عروس ۳ ماهه خریدمولی نمیدونم نژاد ابلاغ یا لوتینو و خودم آموزش دادمش بهش دون کتان و ارزن میدم العان یک سالشه و شش کلمه میگه و لی رفتارش کمی عجیب شده هی خودشو تو اینه نگا می کنه و حرف میزنه و تازی پاشو به جایی قفل می کنه و دمشو به زمین می سابه و من فکر می کنم جفت می خواد ممنون میشن نظرتون رو بگین
3
6
پاسخ ها:
ela | ۲ سال پیش
آینه رو بردارید تا این کارا رو نکند
11
10
امیر محمد | ۲ سال پیش
چرا نمیشه پیام دادش
9
7
پاسخ ها:
امیر | ۲ سال پیش
سلام من یک عروس هلندی دارم
22
10
امیر محمد | ۲ سال پیش
سلام من یه طوطی عروس ۳ ماهه خریدم و بهش کتان ارزن میدم و العان ۱ سالشه خودم بهش آموزش دادم و حرف میزنه ولی یه مدت کاراش عجیب شده خیلی تو اینه خودشو می بینه و حرف میزنه و اینکه یه چیز مهم جدیدن جای رو با پاش نگه میداره و دمشون به زمین می‌سابه به نظرم جفت میخواد بای دلیل کاراش چی باشه ممنون میشنهمه چیز درباره ی عروس هلندی
5
6
امیر محمد | ۲ سال پیش
سلام من یه طوطی عروس ۳ ماهه خریدم و بهش کتان ارزن میدم و العان ۱ سالشه خودم بهش آموزش دادم و حرف میزنه ولی یه مدت کاراش عجیب شده خیلی تو اینه خودشو می بینه و حرف میزنه و
اینکه یه چیز مهم جدیدن جای رو با پاش نگه میداره و دمشون به زمین می‌سابه به نظرم جفت میخواد بای دلیل کاراش چی باشه ممنون میشن
6
6
امیر محمد | ۲ سال پیش
سلام من یه طوطی سه ماهه خریداری کرده بودم الان تقربا یک سالشه و نره و خودم بهش آموزش حرف زدن دادم و شش کلمه میگه
ولی چند روزه رفتارش عجیب شدا میره کنار بخاری رو اهن خودشو میبینه و اینکه با پا به جایی آویزان می شه و دمشق به زمین می سابه و انگار جفتی میخواد دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم
6
8
محمد مبین فولادی | ۲ سال پیش
سلام من دیگه جوجه نخریدم تا دوماه دبگه عروس هلندی می گیرم اونم دو ماهه حالا من وقتی گرفتم چه وسایلی براش بگیرم جليقه ی پرواز بگیرم بهتره یا نه یا مخفیگاه طوطی بگیرم بهتره بعد چه جونه دستی کنم چه غذا هایی به جوجه دوماه کامل دونخور و که از چه سنی غذاشو عوض کنم
6
7
علیرضا | ۳ سال پیش
پرنده از 15روزگی پیش خودم بوده و وا بسته هستش نمیدونم میتونم بدون قفس بیرون ببرمش.امکان داره پرواز کنه و بره؟
1
15
پاسخ ها:
سامی | ۲ سال پیش
اصلا همچین کاری نکنید
گول رامیشو نخورید
من 8 ساله عروس دارم
یکبار یکی از دوستانمون برد بیرون یکیشونو پرواز کرد خوشبختانه به سختی پیدا شد ولی بهنکنیدعنوان همچین کاری نکنید
حتی اگه خواستید میتونید جلیغه ضد پرواز براش بخری ولی نکن همچین کاری
1
29
محمد مبین فولادی | ۳ سال پیش
لطفا جواب منو بدین واقعا نمی دونم
5
6
محمد مبین فولادی | ۳ سال پیش
بعد من اگه بخوام عروس هلندیمو از قفس در بیارم و بیرون از خونه ببرم باید جليقه یا همون غلاده تنش کنم یا که بدون قفس نبرم یا که از چند نفر پرسیدم گفتم به بالش چسب می زنن تا از یه جایی بالا نره اینو من می کار کنم
3
10
محمد مبین فولادی | ۳ سال پیش
سلام دوباره‌ نژاد طوسی همون سینامونه یا نژاد خاکستری اصلا اینا بهم ربتی دارند سینامون خوبه نژاد خوبیه
بعد وقتی جوجه 20 روزه گرفتی باید تو کجا نگهداری کنی باید تو کارتون با قفس باشه بعدجاشو چه جوری گرم کنم
0
8
محمد مبین فولادی | ۳ سال پیش
سلام من می خوام جوجه عروس هلندی بگیرم یکم می ترسم نتونم بهش غذا بده و نتونم نگه داری کنم یکم راهنمای ام می کنید و بابت این متن خیلی متشکرم
2
21
Metiden | ۳ سال پیش
ممنونم واقعا عالیه دستتون درد نکنه
6
10
Zahra | ۳ سال پیش
من امشب یه عروس هلندی ابلق گرفتم که ۵یا۶ماهش دستی ورامه اما زیاد اینوراونور نمیپریدو غذا و اب هم نخورد چون تازه یک یا دوساعته خریدم این برخوردش طبیعیه؟
4
30
پاسخ ها:
Atefe mhm | ۲ سال پیش
این طبیعیه طی چند روز درستدمیشه
4
20
آرش | ۳ سال پیش
سلام عروس هلندی من حدودا شش ماهه هستش و چند وقته که هر چی ببینه میخوره با این که براش غذا هم میزارم همش کاغذ یا سلفون یا هرچی دیگه میخوره لطفا راهنمایی کنید
6
22
یاسان زارع | ۳ سال پیش
سلام من یک عروس هلندی سینامون دارم خیلی دوستش دارم همیشه روی شونه ام هس و هیلی رامه و........ خلاصه من یک مسافرت مهم برام پیش اومده که حداقل ۴ ساعت باید توی ماشین باشم توی ماشین خیلی تکون نمیخوره ولی عروسم خیلی حساسه میتونید کمکم کنید به نظرتون اگر ببرمش اتفلقی براش نمیوفته؟!
11
26
sana | ۳ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی سه ماهه دارم می خوام حرف زدن یادش بدم ولی متاسفانه مرغ عشق هم دارم نمیدونم چه کنم
11
15
۹۷۷ | ۳ سال پیش
عروس هلندی من گچ میخوره نمیدونم چرا
7
29
پوریا | ۳ سال پیش
با سلام یه عروس هلندی داره که ریشه فرش رو میکنه با توجه به اینکه چسب هم رو ریشه فرش زدم اما بعضی وقتا چسب رو هم میکنه میشه راهنمایی کنید چیکار کنم که اینکارو ترک کنه؟
9
13
عرفانzz | ۳ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی دارم حدودا 5 ماهشه و از نوع گلباقالی هست چجور باید بفهمم نر هست یا ماده. در ضمن چند تا کلمه حرف میزنه ولی واضح نیست. لطفا راهنماییم کنید هر جا سوال گرفتم جواب درستی بهم ندادن. خواهشا زودتر جوابمو بدین ممنون میشم
6
12
پاسخ ها:
عرشیا | ۳ سال پیش
وقتی که کاکل هایش یک دست و کنار هم باشد نر است و اگر کاکل هایش پراکنده باشد ماده است و اگه هم حرف میزنه حتما نر است
4
17
علی | ۳ سال پیش
صدای عروس هلندی زیاد واضح نیست باید کلمات رو براش تکرار کنی و ببینی به کدوم کلمه واکنش میده
1
9
شایان | ۳ سال پیش
چطوری تشخیص بدیم عروس هلندیم چندسالشه
5
14
پاسخ ها:
_ | ۳ سال پیش
به پرنده فروشی‌ها مراجعه کنید
3
17
chiko | ۳ سال پیش
ازتون خواااااااااهش میکنم به عروس هلندیتون بیسکویت مادر ندین. من امتحان کردم چیته دانش مث سنگ سفت شد اخرشم مرد. این توصیه ی من خیلییییییی جدیه لطفا این کار رو هرگز نکنین. هرچیزی هم که توی نت دیدین باور نکنین. فقط سرلاک مرغوب بدین و تا میتونین جوجه رو از مادرش جدا نکنین
1
36
پاسخ ها:
محمد | ۲ سال پیش
بیسکوییت مادر ندادم ولی بیسکوییت دادم چیزیش نشد.
6
7
امیر | ۳ سال پیش
سلام من میخوام یک عروس هلندی خریداری کنم خودم از نژاد ابلق خوشم میاد میخواستم بدونم نژاد عروس هلندی تاثیری در هوشش داره؟اگه داره کدوم نژاد از همه باهوشتره؟
5
12
پاسخ ها:
_ | ۳ سال پیش
سلام
نژاد لوتینو (همون سفید زرده) نژاد باهوش و حساسبه
من خودم دارم. خیلیم مهربونند
4
27

hits