همه چیز درباره ی عروس هلندی

۴۴۱,۵۰۴
۱,۶۳۸
۳۱۰
پنج شنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۴۴
عروس هلندی ، پرنده زیبا و دوست داشتنی است که نگهداری از آن دشوار نیست ، عروس هلندی انواع مختلف دارد ولی معروف ترین آنها نژاد لوتینو و خاکستری است. در این مطلب همه چیز در مورد عروس هلندی ها را به شما می گوییم.
همه چیز درباره ی عروس هلندی

هر آنچه که باید در مورد عروس هلندی بدانید !

عروس هلندی یا کوکاتیل با (نام علمی: Nymphicus hollandicus) از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل سفید و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.

در قبل این پرنده را به عنوان عضوی از خانوادهٔ طوطی ها می‌دانستند اما مطالعات مولکولی اخیر این پرنده را متعلق به خانوادهٔ طوطی های کاکل سفید می‌داند. عروس‌ها بومی منطقه‌ای دورافتاده در درون استرالیا هستند که مناطق مورد علاقه انها زمین‌هایی پوشیده شده با علف و بوته درختان کوتاه است.

divider

عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

در زبان انگلیسی این پرنده را کوکاتیل Cockatiel می‌نامند و در اغلب زبان‌های رایج دنیا به همین نام شناخته می‌شود. نام این پرنده در زبان فرانسوی Callopsitte و در زبان آلمانی Nymphensittich و در زبان عربی «الکوکاتیل» است. در زبان فارسی به این پرنده «طوطی کاکل دار» و «عروس هلندی» می‌گویند و نام «عروس هلندی» در بین پرنده فروشان و پرورش دهندگان آن به شدت رایج و متداول است. نام «عروس هلندی» در حقیقت ترجمه نام علمی و لاتینی این پرنده می‌باشد.

شکل ظاهری

عروس هلندی پرنده زیبایی است و به رنگ‌های مختلف دیده می¬شود و می‌تواند به راحتی خواسته صاحبان خود را تأمین نماید. رنگ پرنده هیچ گونه تأثیری در سلامتی و یا رفتار پرنده ندارد. رنگ‌های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه‌های آن یک لکه سرخ رنگ دیده می‌شود. پرنده دم درازی دارد که در انتها نوک تیز می‌باشد. از لحاظ اندازه، عروس هلندی جزو طوطی‌های کوچک میباشد.

از لحاظ قیمت نیز، این پرنده قیمتی مشابه و یا شاید هم گران تر از طوطی های همسان خود داشته باشد. عروس هلندی در مقایسه با سایر حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و غیره عمر طولانی تری دارد و بین هفده سال تا بیست سال عمر می¬کند. کاکل زرد رنگ پرنده وقتی حیوان ترسیده و یا هیجان زده باشد راست می‌ایستد، در حالی که اگر کاکل کمی کج باشد نشان دهنده آرامش خیال پرنده‌است. پر و بال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری است و در قسمت زیرین بدن روشن تر است. یک لکه نارنجی رنگ بر روی گونه¬ها و سفیدی حاشیه بال‌ها از دیگر علایم مشخصه این حیوان است.

عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

یک ردیف از لکه¬های زرد رنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می‌شودکه در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش یا ته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن‌ها پرهای دم باریک تری دارد. طول بدن آن با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه‌ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه‌های اصلاح نژاد شده و درشت هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

تاریخچه ی پرورش

اطلاعات دقیقی از تاریخ اهلی شدن این پرنده در دست نیست و به نظر می‌رسد که این پرنده برای اولین بار توسط بومیان ساکن در قاره اقیانوسیه اهلی شده باشد و بعدها مهاجرین انگلیسی که به استرالیا رفتند، از اولین مللی بودند که به پرورش و نگهداری از آن همت گماشتند. این پرنده در طی سال‌های ۱۸۰۰- ۱۸۰۵ میلادی به انگلستان برده شده‌است.

احتمالاً این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده‌است و به تدریج پرورش و نگهداری از این پرنده در برخی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه و آلمان رایج گردیده و مدتی نگذشت که محبوبیت زیادی پیدا کرد، به گونه‌ای که امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می‌باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به علت طبیعت ملایم و کاکل رنگی و زیبای آن می‌باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می‌شود.

طول عمر

عروس‌ها طول عمری بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند هرچند که برخی طول عمر ان‌ها را بین ۱۰ تا ۱۵ سال می‌دانند. گزارش‌های حاکی مبنی از عمر کردن این پرنده حتی تا ۳۶ سال نیر موجود است. رژیم غذایی و فعالیت بدنی از اساسی‌ترین فاکتورهای طول عمر یک عروس می‌باشد.

رنگ

تا کنون ۱۵ رنگ مختلف از عروس‌ها شناسایی شده‌است که این رنگ‌ها شامل خاکستری، سفید، ابلق، زرد، زرد مایل به سبز و غیره می‌باشد.

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی خاکستری ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.


عروس هلندی لوتینو Lutino

عروس هلندی لوتینو، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

همه چیز درباره ی عروس هلندی

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.


عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

عروس هلندی نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

عروس هلندی ابلق ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی سفید یا وایت

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند

رفتار و تربیت:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.


بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

divider

غذای عروس هلندی


الف)اگه پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید
ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقدار به مایع اضافه کنید
در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد ی توانید از استفاده نمایید ودر آخربا کمی آرد نخودچی, تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید وبگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.


ب)حالا یک سرنگ 10 سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر 5 سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود.

ج) سرنگ را 8 تا 10 سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود.

اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

توجه:

باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید.
بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.
پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

غذا دادن به جوجه طوطی عروس هلندی

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.
معمولا این پرنده ها باید 1 ماه و2هفته تغذیه گردند(40 تا 45 روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببینید و به آن نوک بزند.
هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.
حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.
کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

چه دانه ای به عروس هلندی بدهیم؟


1. ارزن (سرشار از پروتئین و منبع غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی است)
2. تخم کتان ( حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی)
3. کافیشه
4. شاهدونه (پرچرب و محرکه و بهتر است که کمتر از آن استفاده کنید)
5. تخمه آفتابگردان
شما میتوانید این دانه ها رو با هم مخلوط کنید و تخمه آفتابگران را در ظرف جداگانه ای برای پرنده خود بگذارید.

غذای طوطی عروس هلندی

علاوه بر دانه حتما برای پرنده خود ن میوه , سبزیجات , حبوبات پخته و سبز شده بگذارید , مثل:
1.کاهو(تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور)
2.جعفری (جعفری رو با ساقه های بلند بگذارید چون این پرنده ها ساقه را به برگها ترجیح میدهند)
3.کلم بروکلی
4.جوانه گندم ( حاوی ویتامین B6 – E – F)
5.جوانه ماش
6.سیب
7.هویج (سرشار از ویتامین A و املاح معدنی)
8. گندم پخته
9.ذرت پخته
10.تخم مرغ پخته (سفیده)

نکته: ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

پودر کف دریایی

داخل قفس پرنده پودر صدف و کف دریا بگذارید. گذاشتن پودر صدف و کف دریا برای پرنده ها ضروری است , پودر صدف مواد معدنی زیادی دارد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند.
می توانید بجای پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده که تقریبا 20 دقیقه در آب جوشیده است استفاده کنید. کف دریا پوسته یه نوع نرم تن دریایی است که حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام و مانع رشد بیش از حد نوک پرنده می شود باید گفت که هر وقت پرنده میخواهد تخم کند بیشتر از قبل کف دریا می خورد چون این ماده باعث استحکام پوسته تخم ها می شود.
هر چند هفته یک بارمولتی ویتامین در آب پرنده بریزید و فراموش نکنیدکه آب پرنده هر روز باید تعویض گردد.

حمام:

پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند, یک ظرف آب ولرم برای آنها بگذارید تا خود را بشورند.

مراقبت:

اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.
عروس هلندی ها مثل طوطی ها دیگر پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفس آنها را نزدیک پنجره بازنگذارید تا باد مستقیم, به نها بخورد. دمای متعادل برای این نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتی گراد است.
اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

جفت گیری عروس هلندی

عروس هلندی ها معمولا خیلی سخت جفت میخورند, شما ممکن است که یه جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشید که هیچ وقت جفت گیری نکنند ولی اگر جفت بخورند پدر و مادر خیلی خوبی خواهند شد و از جوجه ها بخوبی نگهداری میکنند.
معمولا 3 تا 4 تخم میگذارند ولی ممکن است که 1 یا 2 عدد از تخمها پوچ باشد یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیرد. فاصله گذاشتن تخم ها چند روز است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده دائما روی تخم ها می خوابد و نر هم برای ماده دوانه می برد.

نر و ماده با هم و به کمک هم جوجه ها را بزرگ میکنند.
وقتی که جو جه ها بزرگ شدند و اصطلاحا به دانه خوردن افتادند آنها را از پدر و مادر جدا کنید و در یک قفس دیگر بگذارید.


divider

تصاویر انواع عروس هلندی

عروس هلندی وایت و ابلق
عروس هلندی وایت و گل باقالی یا ابلق

عروس هلندی لوتینو
عروس هلندی لوتینو

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی

عروس هلندی

عروس هلندیعروس هلندی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1638 امتیاز , میانگین: 4.4 از 5)  
 • برچسب ها:
 • عروس هلندی
 • کوکاتیل

۳۱۰ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
یاسین | ۳ روز پیش
سلام من از اون موقع که پیام قبلی ام رو فرستادم فکر کردم. نظرم عوض شد نمیخوام بفروشمش میخوام جفتش کنم به نظرتون باچه نژادی جفتش کنم؟ نژاد عروس هلندی که دارم لوتینو هستش. لطفا کمک کنید.
۰
۰
 
 
ir
مهدی | ۵ روز پیش
ایا عروس هلندی نژاد لوتینو خوب حرف میزند
۰
۰
 
 
ir
مهدی | ۵ روز پیش
من میخوام عروس هلندی بخرم عروس هلندی نژاد لوتینو خوب حرف میزند
۰
۰
 
 
fr
AmiR | ۵ روز پیش
سلام خسته نباشید عروس هلندی من پراش ریخته الان چند ماهه هنوز درنیومده میخوام بپرسم چیکار باید بکنم.
مرسی
۲
۱
 
 
ir
فاطمه | ۱ هفته پیش
سلام وقتتون به خیر ببخشید من یه جوجه عروس هلندی دارم پاشو بد میزاره باید چی کارش کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
۰
۰
 
 
ir
یاسین | ۱ هفته پیش
سلام من یه عروس هلندی نر دارم اما به دلیل کرک هاش و سر وصداش مجبورم بفروشمش شما پرنده ای رو نمیشناسید که کرک نداشته باشه و صر صدای کمی داشته باشه. لطفا کمک کنید
۰
۰
 
 
ir
عباس جدیدی | ۲ هفته پیش
سلام
عروس من میآد روی جورابم که پوشیدم و پشتش رو میکشه روی جورابم.عروسم مجرده خواستم بدونم این حرکت جفتگیریه؟
سپاسگزارم و منتظر پاسخ
۱
۰
 
 
ae
مهدی | ۲ هفته پیش
سلام میگم من می خوام یک عروس هلندی بخرم چند ماهه بگیرم بهتره بعد چطور اموزشش بدم که گاز نگیره یا نشون های رام بود عروس چیه لطفا زودزود جوابمو بدین
۰
۴
 
 
ir
shahla | ۳ هفته پیش
خسته نباشید میگم بهتون
لطفاً راهنمایی کنید چرا عروس هلندیم پرهاشو می‌کنه خیلی ناراحتم طوری می‌کنه ک گاها جیغ میزنه دردش میاد????????
۳
۰
پاسخ ها:
 
 
ir
Fateme | ۱ ماه پیش
سلام من میخوام یدونه عروس ۲ یا ۳ ماهه بخرم که زودتر بهم عادت کنه اما از جایی که میگن عروس هلندی ها خیلی بازیگوش هستن و منم مدرسه میرم نگرانم که یه چند ساعتی در روز تنها بمونه افسرده بشه. آیا با این شرایط بخرم یا چیکار کنم؟ اگه در روز چند ساعت تنها بمونه عادت میکنه؟
۰
۰
 
 
gb
...ساناز... | ۱ ماه پیش
سلام لطفا خیلی زود جوابمو بدین خیلی دنبال سایت خوب و منلسب گشتم ولی پیدا نکردم امیدوارم اینجا با راهنماییتون به نتیجه برسم امروز صب دیدم که در مدفوع عروس هلندیه ۶ ماهم غذای هضم نشده هست به خاطر خدا زود جوابمو بدین میشه جواب این سوالمم بدین که چه جوری میشه فهمید که عروس هلندی عفونت دهان داره اخه عروس هلندیه من خیلی نوکشو میکوبه به زمین بابت سایت ممنونم
۲
۰
 
 
اکبر | ۲ ماه پیش
سلام دوستان راهنمایی کنید عروس آلبینو جوجه 5 روز داشتم مردن
۱
۰
 
 
ir
ستاره | ۲ ماه پیش
سلام دوستان
لطفاً راهنمایی کنید
من یه عروس هلندی دارم که از جوجگی بزرگش کردم الان یک ساله هست
رام ودستیه حرف میزنه و اواز هم میخونه
یک بار پر ریزی کرده و بار دوم که داره پر می‌ریزه وقتی پرهای جدیدش میخواد دربیاد یه لایه سفید رنگ که شبیه پوست روی پر هاش به وجود میاد وقتیکه خیلی زیاد خودشو تمیز می‌کنه از این پوسته ها از می‌ریزه
ایا این طبیعی یه؟؟؟؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  gb
  ...ساناز... | ۱ ماه پیش
  اره طبیعیه برا منم همینه نگران نباش
  ۱
  ۰
 
 
ir
حمید | ۲ ماه پیش
سلام آیا اشکال داره که نر و ماده عروس هلندی از یه پدر و مادر باشند
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  شایان | ۱ ماه پیش
  سلام من دوتا عروس هلندی خریدم نروماده می خواستم بدونم که با وجود ماده می تونم به نر حرف زدن یادبدم
  ۰
  ۰
  ir
  یس | ۲ هفته پیش
  نه باید از یجایی دیگه بخری
  ۰
  ۰
 
 
ir
هلیا | ۲ ماه پیش
سلام جواب بدین اگه کسی بال عروسشو قیچی کنه و عروس دیگه نتونه پرواز کنه چه کار باید بکنه تا عروس پرواز رو فراموش کنه
عروس هلندی من تقریبا یک ساله هست و خیلی رام و دستیه از جوجگی بزرگش کردم و اواز میخونه و حرف میزنه وقتی خریدمش بالشو قیچی نکردم و مدتی پیش خیلی زیاد پرواز می‌کرد پالشو قیچی کردم ولی الان عادت به پرواز داره مثلاً می‌خوام.ببرمش پارک میترسم چون اگه رو دستم باشه میپره رو زمین یا اگه گذاشته باشم رو مبل میپره روزمین
خلاصه اینکه پرواز رو فراموش نکرده
لطفاً راهنمایی کنید
۰
۰
پاسخ ها:
  gb
  ...ساناز... | ۱ ماه پیش
  طبیعیه خب ولی یواش یواش عادت میکنه تو که بالاشو زدی میتونی خیالت اروم باشه که اوج نمیگیره فرار کنه برای من وقتی میترسه یهویی . پرواز میکنه طرف عقب برای توام خیلی بگذره عادت میکنه
  ۰
  ۱
 
 
ir
هلیا | ۲ ماه پیش
سلام توروخدا جواب بدین
عروسم تقریبا یک سالشه حرف میزنم اواز میخونه وکیلی هم رام و دستی ایا اگر به یک سالگی برسه دیگه حرف نمیزنه یا فقط کلمات جدید یاد نمی گیره یا چون الان حرف میزنه اون موقع هم حرف میزنه وکلمات جدید یاد میگیره
من اونو از جوجگی بزرگش کردم و خیلی ناراحتم اون موقع یاد نگیره کلمات جدید رو
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  shahla | ۳ هفته پیش
  عروس من یکسالو ۳ماهشه حرف میزنه کلی حرف میزنم شیرین زبونی می‌کنه تازه شعر هم میخونه بی خودم خوندم واسش اونم یاد گرفته میخونه ۶ماهه ک بود دیگه حرف جدید نزد اما تازه یاد گرفته میگه به به بخوره به به بخوره و ی سوت جدید هم میزنه .پس نگران نباش فقط باید تمرینش بدی
  ۰
  ۰
 
 
ir
هلیا | ۲ ماه پیش
سلام همون طور که قبلاً گفتم عروس هلندیم تقریبا یک ساله هست خیلی رام ودستیه واز بچگی بزرگش کردم اواز میخونه
حرف هم میزنه اما چند روز پیش یکی از دوستام عروس هلندی شو چند ساعت گذاشت پیشم اما پاش خیلی فرق داشت احساس کردم یه کم پای عروسم خشکه اما چند تا عکس دیگه دیدم که پاهاشون اینطوری بود
ایا مشکلی داره
کاری باید بکنم البته عروسم مشکلی باهاش نداره اصلا تا وقتی پای عروس دوستم رو ندیده بودم شک نکرده بود
۰
۰
پاسخ ها:
  gb
  ...ساناز... | ۱ ماه پیش
  توام مثل من حساسیا به عروس هلندیت نه مشکلی نداره همه اشون که نمیتتونن مثل هم باشن فرق میکنن تو فقط هر موقع دیدی که میلنگه نگران شو
  ۰
  ۰
 
 
ir
Sara | ۲ ماه پیش
سلام.من یه جفت عروس هلندی دارم...هروقت عروس نر میخواد اقدام به جفت گیری کنه و سوار عروس ماده م بشه حتی وقتی سوار هم میشه ماده م جیغ میزنه و با نوکش عروس نر رو میندازه پایین و درواقع اقدامش بی نتیجه میمونه. اینا نمیتونن باهم جفت شن ؟؟چی کار باید بکنم؟؟
۰
۰
 
 
ir
هلیا | ۲ ماه پیش
یه سوال دیگه یه لایه سفید رنگ روی پر های عروسمه وقتی اونو میکنم زیرش پره که یکم رنگش نسبت به بقیه پر های پرنگ تره
پدر مسیره یافش نیست
یعنی یکم کج اما کفه بدنش اینطوری نیست و وقتی خودشو زیاد تمیز می‌کنه از اون تیکه ها و یکم کرک های ریزش می‌ریزه بیرون شپشک نداره ونه هر حشره ی دیگه ای فقط هم وقتیکه تو پر ریزیه خیلی خودشو تمیز می‌کنه این راه چیه و باید چی کار کنیم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  علی اکبر | ۱ ماه پیش
  هیچ ایرادی نداره . طبیعی هست
  ۰
  ۰
 
 
ir
هلیا | ۲ ماه پیش
باسلام
عروس من تقریبا یک ساله هست
جوجه بود که بزرگش کردم خیلی رام ودستیه آوازم میخونه و حرف هم میرنه یه بار پر ریزی کرده و بار دومشه که داره پر ریزی میکنه وتازه پر ریزیش شروع شده
می خواستم بدونم عروس هلندی چند بار پر ریزی می‌کنه
ودرباره ی ناخنهای درازش هم میشه توضیح بدین
۱
۰
پاسخ ها:
  ir
  shahla | ۳ هفته پیش
  ناخن هاشو باید هر چند ماهی یکبار یک کوچولو کوتاه کنی .اما باید مواظب باش لای حوله بپیچی و یک نفر دیگه کوتاه کنه زیر نور بگیرش ودقت کن داخل ناخن ی رگ هست مراقب باشی اون رگ نزنی م خونریزی می‌کنه میتونی از اینترنت نحو صحیح ویدئوشو بگیری
  ۰
  ۰
 
 
ir
هلیا | ۲ ماه پیش
سلام
من یه عروس هلندی دارم که تقریبا یک ساله که دارمش جوجه بوده وپیش خودم رام شده گاز نمیگیره حرف هم میزنه خیلی هم دستیه اما تا حالا فقط دو بار خودش حموم کرده اما از بار اخرش دیگه نمیره تو ظرفش حموم کنه وتا آب میبینه فرار میکنه باید چی کار کنم
۰
۰
 
 
ir
امین | ۳ ماه پیش
با سلام.ایا میتوان عروس علندی برنج پخته شده یا نان خمیری خیس شده داد. متشکرم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  shahla | ۳ هفته پیش
  آره فقط بدون روغن .عروس من از ۴ماهگی غذا می‌خورده .ماکارونی برنج تخم مرغ آبپز .و حتی بادمجون ک عاشقشه.سیب زمینی هم خیلی دوست داره
  ۰
  ۰
 
 
ir
Ghazal.gh | ۳ ماه پیش
سلام ترو خدا جواب بدین خیلی برام مهمه
من می خوام یک عروس لوتینو بخرم
برای یاد دادن کلمه به عروس هلندی از کی شروع کنم خوبه
و از کجا بفهمم که نره یا مادس
و لطفا یکم برای انتخاب اسم کمکم کنین ممنون از کجایی که جواب میدن
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  تقی نیا | ۳ ماه پیش
  باید از 2-4 ماهگی شروع کنید به سخنگو کردن و اینکه عروس لوتینو رو اونم در سن کم اصلا نمیشه جنسیتشو فهمید جز با تست دی ان ای.برای اسمشم از گوگل سرچ کنین یچیزایی میاره.
  ۰
  ۰
  ir
  DENA | ۲ ماه پیش
  سلام
  بهتره از همون بَدوِ خریدن باهاش حرف بزنین
  مثله یه بچه کوچیک باهاش شوخی و بازی کنین اونا میفهمن
  سعی کنین اول ترسش رو از بین ببرین
  اسم عروس من دنا هست اسمای ساده ایی انتخاب کنید ک بتونن خودشون تلفظ کنن
  ۰
  ۰
 
 
ir
حنا | ۳ ماه پیش
سلام.میشه جوابه بدین.
من یه عروس 3 ماهه خریدم. حدود یه هفته ای میشه. ولی هیچ صدایی در نمیاره. خیلی هم مدفوع میکنه ایا داروی خواصی داره. میخواستم بدونم مشکلی داره یا نه
خواهش میکنم جواب بدین. ممنون
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  shahla | ۳ هفته پیش
  مدفوعش طبیعیه .۳ماه بهترین موقع برای یاد دادن حرف ب عروسه تا۸ماهگی خوب یاد میگیره اما بعدش یکم تنبل میشه یعنی بیشتر دوست داره همون حرفایی ک یاد گرفته تکرارکنه
  ۰
  ۰
 
 
ir
اسرا | ۳ ماه پیش
سلام من میخوام عروس هلندی بخرم کودوم نژاد بهتره ?
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  تقی نیا | ۳ ماه پیش
  بستگی به بودجه تون داره آلبینو ها زیبا و کمیابند.
  ۰
  ۰
 
 
ir
Hna | ۳ ماه پیش
سلام من 5 روزه که یه عروس هلندی خریدم. 65 روزشه. ولی این چند روزه که خریدم بیشتر خوابه. اصلا هم صدایی در نمیاره. میخوام بدونم مشکلی داره یا نه. ممنون
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  یس | ۲ هفته پیش
  عادی نگران نباش خوب میشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
روژان | ۳ ماه پیش
سلام ببخشید من سه روزه عروس هلندی گرفتم روز اول قشنگ روی دستم نشست اما به بعد دستم و سمتش میبرم گاز میگیره و فرار میکنه باید چکار کنم تا باهام صمیمی بشه لطفا کمکم کنید
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  ۰۰۰۰۰ | ۳ ماه پیش
  عروس هلندی حدا اقل ۲ هفته طول میکشد تا به شما و محیط عادت کند به پرنده ی خود کمی وقت بدهید
  ۰
  ۰
 
 
ir
Nazi | ۳ ماه پیش
سلام من میخواستم ی عروس هلندی دون خور بخرم شما ها ک عروس هلندی دارید کار سختیه ؟؟
۰
۰
 
 
ir
پری | ۳ ماه پیش
عروس هلندی من تازه بدنیا امد باید بهش سرلاک بدم تازع یک روزش است؟؟
۱
۰
پاسخ ها:
  ir
  تقی نیا | ۳ ماه پیش
  نه اصلا سخت نیست عروس هلندی پرنده ایه ک برای نگهداریش نیاز به هیچ تجربه ای نیست.
  ۰
  ۰
  ir
  علی اکبر | ۱ ماه پیش
  نه اصلا در این صورت جوجه رو به کشتن میدی
  ۰
  ۰
 
 
ir
پری | ۳ ماه پیش
من عروس هلندی من تازه بدنیا امده ولی مادرش مرده است پدرش روی تخم هایش نشسته و یکیش بدنیا امده من باید با سرلاک بهش غذا بدم؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  حـــــــامد | ۳ هفته پیش
  سلام
  میشه با سرلاک تغذیه و بزرگ کرد ب شرطی ک از بهترین سرلاک استفاده کنید و حواستون باشه ک سرلاک رو اشتباهی ندید ک باعث خفگی بشه اگه از سرلاکی استفاده کردی ک بعد از حل کردن داخل آب تهنشین شد یعنی سرلاک از آب جدا شد این سرلاک از بی کیفیت ترین سرلاک هاست سرلاک وقتی ک حل شد نباید تهنشین بشود و دقت و حساسیت بجا داشته باشید و چینه دان جوجه رو زیاد پر نکنید ک غذا دیر حضم شود باعث عفونت چینه دان میشود و سرلاک را به آرامی به جوجه تغذیه کنید یک هو پمپاژ نکنبد ک آسیب میرسونه
  امیدوارو به کارتون بیاد مطالبی ک گفتم
  ۱
  ۰
 
 
ir
فاطمه | ۳ ماه پیش
سلام خسته نباشید . ببخشید من یه عروس هلندی پارسال خریدم الان حدکد یک سالو نیمشه میخواستم ولی فقط رو دست راحت میاد و هرچقدر تلاش کردم بهش چیزی یاد بدم نشده و بیشتر اوقات تو قفسش ساکت میشینه . از اول هم که خریداری کردم یه حالت تهاجمی داره وقتی میخوام بهش چیزی یاد بدم یا نوازشش کنم . چیکار کنم ؟ راهنماییم کنین????
۰
۰
 
 
ir
Ghazala.gh | ۳ ماه پیش
سلام لطفا یکی جوابمو بده
من هنوز عروس هلندی تهیه نکردم ولی وقتی بگیرم اینجوریه که یا باید بهش سوت زدن رو یاد بدم یا حرف زدن؟
اصلا چجوری بهش یاد بدم تو چند ماهگی؟
من تابه حال سابقه هیچ پرنده ای رو نداشتم لطفا کمکم کنید
۰
۰
 
 
ir
Ghazala.gh | ۳ ماه پیش
سلان من می خوام یک عروس هلندی سفید بگیرم موندم جوجشو بگیرم یا بزرگتر مثل دوماهه سه ماهه کدوم رام کردنش و ایناش بهتره لطفا جواب بدین
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  سلام | ۱ ماه پیش
  سلام بهتره جوجه ای که تازه از پدر و مادرش جدا شده تقریبا دوماهه یا تازه از سرلاک جدا شده رو بخرید
  ۰
  ۰
 
 
gb
محمد | ۳ ماه پیش
چطور میشه تشخیص داد عروس از رنگی خوشش میاد هیچ جا توضیح داده نشده
۰
۰
 
 
ir
محمد | ۳ ماه پیش
سلام اگه ماده و نر باشند ماده حرف یاد میگیره ؟؟؟
۰
۰
 
 
ch
شهاب | ۴ ماه پیش
سلام من یک جفت عروس هلندی دارم که جفت گیری کرده اند و الان ماده میخواهد به داخل لانه که اماده کرده ام برود ولی نر به او اجازه نمیدهد و اورا موقع رافتن به داخل لانه میزد دلیل چیست لانه کاملا استاندارد و مناسب است ولی خود نر داخل لانه رفت امد میکند لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم با تشکر
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  امیر | ۴ ماه پیش
  سلام.شما اقدامی نکنید. نر برای اطمینان از امنیت لانه چند روز خودش داخل اون میره و به ماده اجازه نمیده ولی بعد چند روز ماده داخل لانه میرود.
  ۰
  ۰
 
 
ir
س .ن | ۵ ماه پیش
عروس ماده ۸ماه قبل۳۵روزه بود گرفتم الان رفتم نر گرفتم تنها نباشه فقط پف میکنه نه اسهال داره نه هیچ چیز دیگه البته نر رو جدا نگهداشتم جایی که نمیبینه ایا باید نر رو چون کوچیکتره رد کنم ؟یا ممکنه بالاخره باهم خوب بشن؟
۰
۰
 
 
ir
امیر | ۶ ماه پیش
من میخواهم بچه های عروس هلندیمو بفروشم میخواستم بدونم مشکل برای مولد هاش پیش نمیاد؟
۰
۰
 
 
ir
رهام | ۷ ماه پیش
ببخشید عروس هلندی نر من از دستم دونه میخوره و بعضی وقت ها میتونم نازش کنم اما بعضی وقت ها گازم میگیره و بهم حمله میکنه و از همه چی و همه کس میترسه کاکل ها شم همیشه بالاس از قفس هم بیرون نمیاد هرکاری میکنم بیدون نمیاد اگا میشه راهنماییم کنین ممنون
۰
۰
 
 
de
علی | ۷ ماه پیش
سلام عروس هلندی من ماده هست و به تنهایی فقط یه تخم گذاشته امکانش هست جوجه بشه
۰
۰
 
 
ir
امیر | ۷ ماه پیش
سلام من یه طوطی عروس یکو نیم ساله دارم جنسیتشو نمیدونم هنوز صحبت نمیکنه چیکارش کنم منون اگه جواب بدید
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  حسین وندا | ۴ ماه پیش
  چون یکساله نیمه نمیشه اگر ۸ ماه تا ۱۰ ماه باشه نمیشه حرف بزنه ولی رام میشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
کیان | ۷ ماه پیش
ممنون از سایت عالی شما تشکر شرکت کیان پارس
۰
۰
 
 
ir
برفی | ۷ ماه پیش
سلام.عروس من خودشوخیلی میخوارونه طوریکه اطرافش سفیدمیشه.البتهق
سمت بالهاشوزیادترمی
خوارونه طوریکه خونی میشن بعدکه خشکبشن میکندشون.غذاواخ
لاقشم خوبه.بخاطرهمون کندناس که نمیتونه پروازکنه البته من نظرم اینه.7ماهشه.
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  حبیب | ۷ ماه پیش
  با ابپاش یا هر روش دیگه ای که عادت داره حمامش کنین. عروسهای من وقتی از وقت حمامشون خیلی بگذره این کار رو میکنن البته هیچوقت نشده که به خونریزی منجر بشه. این حالت ممکنه اگه ادامه دار باشه تبدیل به عادت بشه براش و در اینده به خودش اسیبهای زیادی بزنه
  ۰
  ۰
  ir
  حسین وندا | ۴ ماه پیش
  عروس هلندیتون ۱.شپش داره۲.مریضه باید بزاش ملتی ویتامین بدید بهش پرنده فروشی ها دارند
  ۰
  ۰
 
 
ir
اسرا | ۷ ماه پیش
عروس من نمیتونه پروازکنه.بانوکش پرهاشومیکنه طوریکه خونی میشه7ماهشه.بدنش
م خیلی میخوارونه وشوره یا کپکشم زیاده.اخلاق وغذاشم خوبه.کمی وقتی توقفسه گوشه گیری میکنه وبیشترخودش رو میکنه.
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  حسین وندا | ۴ ماه پیش
  ۱.باید از قفس ازادش کنید ۲.اگر ۷ ماهشه داره پر ریزی میکنه طوری که کلا پرهاش میریزه ودویاره رشت میکنه
  ۰
  ۰
 
 
ir
Si431 | ۷ ماه پیش
سلام عروس هلندی من ب من عادت کرده و وقتی ازش دور میشم صوت هایه بلندی میکشه تا وقتی هم ک نزدیکش نشم آروم نمیشه موقعی ک نزدیکش میشم صدایی مثل غر زدن در میاره ک چند دقیقه طول میکشه تا آروم بشه آروم شدنشم ب بغل گرفتنو ناز کردنش هست من حس میکنم غیر عادی هست لطفا کمک کنید
۰
۰
 
 
ir
Alireza | ۷ ماه پیش
من یک عروس هلندی حدودا 4 ماهه تازه خریدم(حدودا یک هفته)باهام صمیمی شده رو دستم میاد ولی زود میره پایین و امروزم از قفس پرید بیرون الانم گوشه گیر شده چیکار کنم هم دستی بشه و هم از خارج شدن از قفس ترسی نداشته باشد؟
لطفا جواب بدین.
ممنون از وبسایت خوبتون
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  حسین وندا | ۴ ماه پیش
  اصلا نزارش توقفس وقتی هن میره رو دستت و میره پایین چنبار صوت بزن وبعدبیارش رودستت وچنبار انجام بده
  ۰
  ۰
 
 
ir
فرانک | ۸ ماه پیش
سلام عروس هلندی من زرد رنگ و با خاکستری نر جفت شده بعد از یکسال سه تخم گذاشت که خیلی رو تخم بود من برداشتم چون به جوجه تبدیل نشده بود بلافاصله سه روز بعد دوباره جفتگیری کرد و دوباره سه تا تخم دیگه گذاشت حال نمی دونم این دفعه جوجه می دهد
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  حسین وندا | ۴ ماه پیش
  اره اگر یک بار بدون نطفه بوده بار بعدی جوجه میشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
محمد تبریزی | ۸ ماه پیش
سلام میخواستم اگه لطف کنید بگید از کجا باید بفهمم که عروس هلندیم جفت مولد هستن
من یک جفت عروس هلندی لوتینو مولد خریدم و روز دوم نره رفت داخل لانه ولی دیگه نرفتش و هر روز به لانه نوک میزن الان پنچ روز خریدم میخواستم بدونم اینها جفت هستن یا نه جفت نیستن لطفا جواب سوالم رو بدین سپاس و اگه جفت هستن دیگه نیاز نیست جدا بزارم که جفت بشن
۰
۰
 
 
ir
محمد تبریزی | ۸ ماه پیش
سلام میشه لطفا راهنمای منو بکنید من یک جفت عروس لوتینو مولد خریدم
میخوام بدونم از کجا باید بدونم اینها جفت هستن و فقط یک بار نره رفت داخل لانه دیگه نرفت الان پنچ روز خریدم روز دوم رفتش ولی دیگه نرفتش و هر روز با نوک خودش به لونه میزن میخواستم بدون واقعا اینها جفت هستن یا نه
۰
۰
 
 
ir
جوجو | ۸ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی گلباقالی سه ماهه دارم حدود یه ماهه غیر از جیغ زدن یه صداهای دیگه ای هم به ندرت داره می خواستم بدونم ممکن این صداها نشونه نر بودنش باشه یا پرنده ماده هم این صداهارو تولید میکند
۰
۰
 
 
ir
مهدیه | ۸ ماه پیش
سلام، من یه عروس ماده هشت ماهه دارم که دستیه و مستی میکنه، میخوام براش یه نر یکساله بیارم که اونم دستیه، میگن نری که دستی شده دیگه جفت نمیخوره، درسته؟
۰
۰
 
 
ir
مونا | ۸ ماه پیش
سلام،يدونه عروس دارم أوايل كه خريدم خوب بود حالا مدتيه خيلي ساكت شده و تكون نميخوره انگار افسردگي گرفته ،چكار بايد بكنم. ممنون
۰
۰
 
 
ir
cockatiel lover | ۹ ماه پیش
سلام.
ببخشید رنگ های مختلف رو استعداد در صحبت کردن و ...تاثیر دارد یا نه؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  آیسل | ۳ ماه پیش
  من تو سایت خونده بودم نوشته بود هیچ تاثیر نداره
  ۰
  ۰
 
 
ir
نازی | ۹ ماه پیش
سلام ی سوال داشتم من ی ملنگو بالغ دارم میخوام بدونم ک آیا عروس هلندی با طوطی ملنگو ام جفت گیری میکنن یانه،؟لطفا جواب بدین خیلی برام مهمه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  محمد | ۶ ماه پیش
  نه امکانش نیست که ملنگو با عروس هلندی جفت گیری کنه
  ۰
  ۰
 
 
ir
صدف | ۹ ماه پیش
سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی 3.4ماهه دارم که خیلی به من وهمسرم وابستس وهمیشه ازاده حالا من باید10روز جایی برم ونیستم میخوام بسپرمش دست دوستم که البته اینجوری همش تو قفس میمونه ازاد نمیشه میخواستم ببینم تواین مدت افسرده نمیشه ویا اگه بشه برگردم خوب میشه لطفا راهنماییم کنین ممنونم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  طلا تینا | ۹ ماه پیش
  سلام صدف خانم
  چرا ناراحت میشه چون خیییلی عاطفیند وقتی هم اومدید چند دقیقه ای باهاتون سر سنگینه ولی بعد از کلی محبت خوب میشه خب اگه امکان دارید ببریدش با خودتون
  ۰
  ۰
 
 
ir
حسین | ۹ ماه پیش
با سلام
حدود یک هفته هست یک جفت عروس هلندی گرفتم قبل خرید فروشنده فیلم جفتگیری رو بهم نشون داد خریدم یک روز بعد از خرید دیدم داخل لانه رفت و امد میکنند و حیوان نر با نوک به کف لانه میزد و ماده هم متقابلا به داخل لانه میرفت شب داخل لانه خاک اره ریختم و کمی کاه از اون روز که مدت 5 روز میگذره ندیدم عروس ها داخل خونه برن
تغذیه هم هم مولتی ویتامین گرفتن داخل اب میریزم هم گندم پخته بهشون دادم هم اینکه یک بار تخم مرغ اب پز در ضمن انواع دانه ها رو گرفتم مخلوط کردم بهشون میدم البته به دانه ها علاقه بیشتری نشون میدن کف دریا هم داخل قفس گذاشتم
میخواستم اطلاع پیدا کنم که ایا ممکن هست این جفت تخم گذاری کنند و ممکن هست به زودی این اتفاق بیفته با توجه به جفتگیری در ضمن قفس داخل اتاق خواب میباشد روشنایی اتاق با لامپ کم مصرف 40 وات میباشد و تقریبا رفت و امد کمی داخل اتاق هست با توجه به عدم حضور داخل منزل و برق اتاق ساعت 11 الی 12 شب خاموش میشه و صبح ساعت 8 صبح معمولا روشن میشه
۰
۰
 
 
gb
mehrad | ۹ ماه پیش
باسلام .بنده دوتاجوجه عروس گرفتم ولی باهم سازگارنیست بایدچه کارکنم .ممنون میشم جواب بنده روبدین
۰
۰
 
 
ir
ali | ۹ ماه پیش
سلام لطفا جواب بدید
من یه عروس هلندی خریدم
آیا بجز ازن با تخم کتان وغذای کمکی که ذرت جوانه گندم هست چیز دیگه ای هم میتونم بدم یا تو ابش چیزی باید بریزم من برای اینکه گاز نگیره از کاهو استفاده کردم اشکال نداره لطفا جواب بدید
۰
۰
 
 
ir
فرزانه | ۹ ماه پیش
تخم عروس هلندی جوجه نمیشه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  محمد | ۸ ماه پیش
  کی گفته جوجه نمیشه من خودم از دوستم ک جوجه کشی کرده ی جفت خریدم
  ۰
  ۰
 
 
ir
فاطمه کوثری | ۹ ماه پیش
سلام وقت بخیر عروس هلندی من یه چند روزه مغز مداد اتود میخوره وخیلی دوسداره این مشکلی نداره؟؟
واینکه وقتی باهاش حرف میزنم سرشو تکون میده به اطراف واین کارو سریع انجام میده حالت تیک دار این کارو میکنه از10 کلمه ای که باهاش حرف میزنم 3یا4بار اینکارو میکنه موردی نداره؟؟
۰
۰
 
 
ir
محمد صادق زاده | ۹ ماه پیش
سلام ۳جفت عروس دارم مدام تخم میزارن ۴تا و۵تا وهمشون جوجه میشه ولی جوجه ها یک الی ۲روز دونه دونه میمیرن وفقط یکی بزرگ میشه چیکار کنم علت چیه لطفا راهنمایی کن الان رفتم دیدم ۳تا جوجه مردن اعصابم میریزه بهم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  محمد | ۸ ماه پیش
  دوست عزیز جوجه هارو دور پاشون نخ ببند چون فلج میشن مادر پدرشون دون بهشون نمیدن.یکی تقویتی بریز تو ابشون غذای کمکی هم بهشون بده
  ۰
  ۰
 
 
ir
یلدا | ۹ ماه پیش
سلام من یه عروس هلتدی دارم جوجه اس ۳ ماهش امروز حواسم نبود رو پله بود پامو گذاشتم روش ولی زیاد فشار نیومد بهش ولی یکم بی حال شده چیکار کنم ....لطفا سریع جواب بدید
۰
۰
پاسخ ها:
  ae
  Dark land | ۸ ماه پیش
  اگه خدابیامرز زنده موند...سعی کن ازین ب بعد
  رو پایه خودت وایسی |:
  ۱
  ۰
 
 
ir
........ | ۹ ماه پیش
سلام لطفا جواب سوال منو بدین خواهشا من یه جفت عروس هلندی دارم نزدیک به یک ماهه چهارتاتخم گذاشتن ولی هنوز جوجه نشدن تخم اولی هم نمیدونم کدومه که از زیر پاش بردارم یکی از تخمارو دیروز برداشتم که ببینم ولی حس کردم یه چیزی توش تکون خورد دوباره گذاشتمش سرجاش لطفا بگین بایدچیکارکنم فاصله بین تخم گذاریاشم سه یاچهار روز بودن
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Hirad | ۹ ماه پیش
  سلام مشکلی نیست واسه منم تخم گذاشته بود منم همین احساسو کردم اما بعد از چند روز از تخم در اومد نگران نباشید مشکلی نیست هروقت به دنیا اومد اگه به کسی فروختید حتما این نکته را بهش بگید که در یکجای گرم ودر یک جعبه نگهدارد جلوی بخاری
  ۰
  ۰
 
 
ir
فرهاد | ۱۰ ماه پیش
سلام من یه جفت عروس دارم که در عرض ۲۰ روز جفت شدنم و تخم هم گذاشتن ولی عروس روزی چندبار پرهای پشت گردن ماده رو میکنه و نمیزاره در بیان واقعا اعصابمو خورد کرده چون بعضیاشون خونین وقتی که در نمیکنه جیغ میزنه اینا گذراست یا نه؟
۰
۰
 
 
ir
محسن | ۱۰ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی دارم می‌خوام قفسش رو عوض کنم ابعادش باید چقدر باشه???میشه ۳۵*۴۵ باشه
۰
۰
 
 
ir
رامین نوروزب | ۱۰ ماه پیش
با سلام و ممنون از اینکه وقت میزارید
من یه جفت عروس هلندی نر و ماده از کسی گرفتم که جوجه برج ۱۱ بودن .از یه پدر مادر هستن.
الان نزدیک به یک‌ماهه میبینم که در روز چند مرتبه جفتگیری میکنن .داخل قفس ۱۰۳۳ نگه میدارم و براشون کوزه گذاشتم .
خیلی داخل کوزه میرن جفت شون البته کوزه یکم کوچیکه
جفتشون به راحتی جا نمیشن
میخواستم بدونم کی تخم میکنن؟؟؟
و این که چه کارهایی لازمه تا بکنم
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
با تشکر
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  تینا طلا | ۹ ماه پیش
  سلام همین که میرن تو لونه و میان دارند لونه رو برسی میکنند واسه تخم گذاشتن ان شاءالله به زودی تخم میذارند
  ۰
  ۰
 
 
ir
دنیا | ۱۰ ماه پیش
من یه عروس هلندی نر دارم و اشتباها به نکه بر خورد کرده و علائم اون اینه که یه گوشه میشینه و مبارزه و چشماشو می بنده و به یک قسمت از گردنش برخورد کرده که پراش کنده شده لطفا کمکم کنید
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  پژمان | ۱۰ ماه پیش
  سلام عروس هلندیتو پیش دامپزشک ببر احتمالا آسیب دیدنش موجب ترسش شده باشه نیاز به تقویت داره
  ۰
  ۰
 
 
ir
rahim | ۱۰ ماه پیش
سلام.من دو ماهی هست عروس نر خریدم برای ماده ای که از قبل داشتم یه چند روزی جدا گذاشتم بعد انداختم باهم هر دو هم اماده هستند .تو قفس ماده مستی میکنه ولی نره توجهی نمیکنه اما وقتی جداشون میکنم نره همش میخونه به نظر شما چه کنم تا جفت شن.مرسی
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  تینا طلا | ۹ ماه پیش
  بذارید تو قفس با هم باشند خودشون کم کم با هم جفت میشند
  ۰
  ۰
 
 
ir
حسین | ۱۰ ماه پیش
سلام من یک عدد عروس هلندی دو سه ماهه خریدم.
چند تا سوال درموردش داشتم:
1- اول این که من غذای تخم کتان و ارزن و تخمه آفتابگردان را مخلوط کردم جلوش گذاشتم ولی نمیخوره ولی جوانه گندم بهش میدم سریع میخوره. میخواستم ببینم مشکلی داره یا نه؟
2- روز اول و دوم خوب بود ولی از روز سوم یک پاش رو میگیره بالا انگار درد میکنه اینم هم مشکلی داره یا خوب میشه؟
3- زمان آموزش باید از چند وقت بعد از خرید شروع شود؟
4- پرنده فروش به من گفت برای دستی کردن باید بگیریش تودستت سرش رو ماساژ بدی و دونه تو دستت بریزی وقتی تو دستت هست یکم رهاش کنی بدی تو ستت بخوره.من میخوام بگیرمش خیلی شیطونه انگشتم رو گاز میگیره درد میاد و خون هم میاد باید چ کار کنم؟
5- صدای عروس هلندی پخش میکنم سر و صدا میکنه ضرر داره یا ادامه بدم؟
6- یکم اسهال داره باید چ کار کنم دارو لازمه یا مشکل جابجاییه و خوب میشه؟
7- وقتی رفتم بخرم پش چند تا عروس هلندی بود تنها هست مشکلی نداره؟
۰
۰
 
 
ir
پرهام | ۱۰ ماه پیش
سلام میخواستم بدونم تمام عروس هلندی گلباقالی ماده هستند ؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Hirad | ۹ ماه پیش
  خیر گلباقالی 90 درصدشون ماده هستند
  ۰
  ۰
 
 
ir
افسون | ۱۰ ماه پیش
سلام من دو تا عروس هلندی دارم جدیدا یه عروس سخنگو گرفتم ولی از روزی که گرفتم یه هفته دو هفتست فقط دو سه کلمه حرف زده . ممکنه کنار اون دو تا نگهش داشتم دیگه حرف نزنه
۰
۰
 
 
ir
Armita | ۱۱ ماه پیش
کدوم نژاد رام کردنش ساده تر است
۰
۰
 
 
ir
آرمیتا | ۱۱ ماه پیش
سلام. چجوری میتوانیم عروس هلندی را رام کنیم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Hirad | ۹ ماه پیش
  نکته طولانی داره تو گوگل سرچ کنید
  ۰
  ۰
 
 
ir
ناصر | ۱۱ ماه پیش
سلام یه جفت عروس هلندی دارم جفت خوردن و از پنجم شروع به تخم گذاری کردن تا سر ماه سیوم چهارده تا تخم گذاشته باید چکار کنم هیچکدومش هم جوجه نشدن البنه پنجتاشو از زیرشون برداشتم و بقیشون رگه های خونی تو تخم هاشون وجود داره باید چکار کنم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Hirad | ۹ ماه پیش
  رگ های خونی نشانه این هست که دارن در میان شما نگران نباش منم استرس داشتم صبیعی است
  ۰
  ۰
 
 
ir
hamid | ۱۱ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی دارم یه هفتس خریدم لوتینو هستش تقریبا ۲ماهشه ولی توانایی پرواز رو نداره میخواستم بدونم این مشکل طبیعی یا خیر لطفا جواب بدی با تشکر
۰
۰
 
 
ir
Vahid | ۱۱ ماه پیش
سلام من ی جفت عروس هلندی خریدم الان دقیقا یک هفتس تا چنروز اول زیاد تکون نمیخوردن اما الان میان پایین ابو دون میخورن نوکه مادم خیلی بلنده چیکار کنم همش قرچ قرچ میکنه کف دریا ام براشون گذاشتم اما لب نمیزنن چیکار کنم بنظرتون در ضمن تخم مرغو هویجو سبزیجاتم اصلا نمیخورن فقط ارزنو و هفت تخم میخورن با اب
۰
۰
 
 
ir
شیما | ۱۱ ماه پیش
سلام من ی عروس هلندی دارم که از پچگی بزرگش کردم اهلیه و روس دستم هممیاد البته اگر خودم زورش کنم خیلی بامن و داداشم جوره ولی با بقیه اعضای خونواده ن ایا میتوانم کاری کنم که با بقیه هم گرم بگیره و ی چیز دیگه ما تازه اساس کشی کردم و این پرنده جیکش هم در نمیاد و با خونه اشنای نداره ایا طبی ایه درباره حرف زدن من فقط سوت و جیغ یادش دادم و در سایت ها خوندم که اگر سوت یادش بدیم دیگه هرف نمیزنه ایاامیدی هست و اما حموم اون من خودم اونو میبرمحمام و یک مورد مهم تر من دیشب که خواب بودم میاد لدفعه دیدم صدای بال زدن میاد هرچهرفتم صداش کردم لوسی لوسی چته بازم هی بال میزد خودش به قفسش میزد صبحهم که بیدار شدم و ازادش کردمنمیتونس درست پپرواز کنه انگار بالاش زخمی شده لطفاااا کمکم کنی بهخصوص واسه مورد اخر و اول
باتشکر
و
خدانگه دار
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  پژمان | ۱۰ ماه پیش
  سلام
  عروس هلندی معمولا با دونفر از اعضای خونواده که بیشتر بهشون توجه میکنن و بیشتر میبیننشون عادت میکنن اما به ی نفر بیشتر وابستگی نشون میدن اگه میخوای با بقیه هم خوب بشه اونا باید بیشتر بهشون توجه کنند ،بعد وقتی که جاوشون عوض میشه طول می‌کشه بجای جدیدشون عادت کنن ، عروس هلندی اگه توجه خوبی ببینه مخصوصا زمانی که بچن همه چیز یاد میگیرن
  ۰
  ۰
 
 
ir
مهران | ۱ سال پیش
سلام یک جفت عروس هلندی لیتینو دارم بعضی موقع ماده سره لبه دایره ی لونه میره داخل لونه رو نگاه میکنه نمیره داخل وقت نره میره دوهفته دارمشون
۰
۰
 
 
ir
fr | ۱ سال پیش
سلام.میشه بگید قیمت جوجه عروس هلندی چند هس؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  شیما | ۱۱ ماه پیش
  سلام
  200تومانو جوجه اش 400 تومان
  ۰
  ۰
 
 
ir
Azadeh | ۱ سال پیش
عروس من حدود ۶ هفته هست همش سرلاک میخوره از کی بهش غذا بدم.دوم اینکه همش کف قفس میشینه بیرون ک میاد کل خونه رو میگرده ولی تو قفس با وجود نردبان و میله کف میشینه
۰
۰
 
 
ir
غزل | ۱ سال پیش
سلام میخواستم بپرسم که عروس من نمیاد روی دست چیکار کنم ؟؟؟ من ۱۰ روز میشه که گرفتم و نر هستش و پرنده من میگذاره نازشکنم ولی روی دستم نمیاد و حرف نمیزنه و چگونه باید حمام کنه و باید از کجا بفهمم که حرف میزنه خواهش میکنم جواب بدید
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Dark land | ۸ ماه پیش
  بهش بگو
  بگه:[قسطنطنیه]
  اگه گفت
  ینی حرف میزنه.

  ولی اگه دیدی نمیگه...
  برو جفت پا روش وایسا |:
  ۱۰۰%حرف میزنه.
  ۰
  ۰
 
 
ir
غزل | ۱ سال پیش
سلام میخواستم بپرسم که عروس من نمیاد روی دست چیکار کنم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Dark land | ۸ ماه پیش
  تو برو رو دستش ویسا |:
  ۰
  ۰
 
 
ir
غزل | ۱ سال پیش
سلام پرنده ی من روی دست نمیاد چیکار کنم ؟؟؟
۰
۰
 
 
ae
رسولی | ۱ سال پیش
در مورد ناخن بلند عروس هلندی توضیح بدهید لطفا
۰
۰
پاسخ ها:
  gb
  asma | ۱۱ ماه پیش
  سلام عروس هلندی رو باید از بچگی بزرگ کنی.که روی دست بیاد .حرفهم که باهاش بزنی یاد میگیره اما حتما همیشه چندیکلمه رو یادش بده که بمونه تو ذهنش.
  عروس هلندی چند وقت که بیرون از قفس ازاد باشه پریدنو یاد میگیره البته خیلی به اینطرف و اون طرف برخورد میکنه د طبیعییه.
  .
  ۰
  ۰
 
 
ir
Bahar | ۱ سال پیش
سلام،ما یه عروس هلندی 9 ماهه داریم هفته پیش به دلیل مسافرت فقط دو روز جابه جاش کردیم بردیم خونه دیگه پیش دخترم گذاشتيم و خودمون رفتیم سفر،بعد2 روز دوباره بردیم سر جای خودش پیش خودمون، اما از اون موقع همش کز کرد غذا نخورد،بردیمش دکتر گفت سرما خورده آمپول زد 2 روز حالش بهتر شدو دونه خورد اما دوباره امروز کز کرده بود دونه نمی خورد از آواز هم افتاده و بی حاله،بازم بردیم پیش دکتر گفته هر روز بیارید آمپول بزنم، بعد آمپول یکم بهتر میشه انگار دونه بهش انرژی کافی نمیده.به نظرتون باید چکار کنیم.آیا با این وضعیت زنده می مونه? باید چکار کنیم زودتر خوب بشه? کل خانواده نگرانش هستن.ممنون میشم زودتر راهنماييمون کنید تا از دست نرفته
۰
۰
پاسخ ها:
  ae
  نازنین | ۱ سال پیش
  سلام خسته نباشید عروس هلندی من ۲ ماهه و تازه خریدیمش امروز روی شونه ام گذاشتمش ولی یهو پرید ‌فکر کنم پاش آسیب دید چون تقریبا یک پاشو جمع میکنه و به یک طرف افتاده و خودشو میکشونه میخوام بدونم برای درمان خانگی باید چیکارش کنم آیا حالش خوب میشه
  ۰
  ۰
  ir
  پژمان | ۱۰ ماه پیش
  عروس به یکی از اعضای خونواده شدیداً وابسته میشه که اگه چند روز نبینتش و یا جاشون عوض بشه دچار افسردگی شدید میشن ، فوق‌العاده احساسی هستن بنظرم بیشتر باید بهشون توجه بشه
  ۰
  ۰
  ir
  Dark land | ۸ ماه پیش
  خانم، با این تفاصیر
  اینی ک الان دارین عروس هلندی نیست دیگه
  صافی برنج شده طفلکی |:
  ۰
  ۰
 
 
ir
سپیده | ۱ سال پیش
با سلام
عروس هلندی ما وقتی خرداد ماه گرفتیم دو ماهش بود و الان ۱شهریور هستیم نزدیک به سه ماهه پیشمونه
ولی رام نبود
بعد از این تازه کمی رام شده و روی دستمون میاد ولی کوتاه
متاسفانه یکماه و اندی است که پرهاش شروع به ریختن کرده حتی خودش یه وقتها دیدم میکنه از اولم همش نوکش رو میکوبید به قفسش
دو هفته است خیلی بیشتر از پیش آزاد در خونه میچرخه
ولی از با پرنده فروش که صحبت کردم و گفتم نم دمش ریخته هم یه بالش کوتاهتر شده
گفتش عصبیه و از اولش هم عصبی بوده
با توجه که ما سرکار میریم و از ظهر به بعد منزلیم
من چه کاری میتونم براش انجام بدم ، چطوری محبت کنم تا حالش خوب بشه

پیشاپیش سپاسگزارم
۰
۰
 
 
ir
Amir | ۱ سال پیش
سلام
من میخوام یه جوجه عروس بخرم که اهلیش کنم
به نظر شما تا حداکثر جوجه چند روزه رو میشه دستی کرد؟
با تشکر از مطالبتون.
۰
۰
 
 
ir
امیر | ۱ سال پیش
سلام من دیروز یک طوطی عروس خریداری کردم وقتی از قفسش آوردم بیرون پرواز کرد وخورد به دیوار علت چیه.؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  alureza | ۱ سال پیش
  پرنده هنوز به شما اعتماد نداره و طول میکشه تا به شما اعتماد کنه با دادن تخمه و ناز کردن و چیزایی که از جویدن اونا لذت میبره میتونید خودتون بهش نزدیک کنید پیشنهاد من اینه پر هاش ببرید دامپزشکی دکتر براتون کوتاه کنه با پرواز کردن مکنه به خودش اسیب بزنه
  ۰
  ۰
 
 
ir
بی نام | ۱ سال پیش
باسلام من یه جفت عروس هلندی دارم ک جفت شدن و ماده دو روزی یه تخم میزاره تا دیروز سه تا گذاشته، امروز استراحتش بوده، اما امشب متوجه شدم بیرون لانه،کف قفس یه تخم بدون پوست گذاشته، بنظر شما دلیلش چی هست؟
۰
۰
پاسخ کارشناس:
بدنشون ضعیفه باید تقویت کننده بهشون بدی
 
 
ae
ستایش | ۱ سال پیش
سلام من عروس هلندیم حرف میزد ولی دو روز پیش بیرون یک سگ اومد سمت قفسش و خیلی خیلی ترسید و الان دیگه حرف نمیزنه ایا دوباره میتونه حرف بزنه؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Dark land | ۸ ماه پیش
  خو بستگی داره
  سگه بهش چی گفته باشه /~:
  ۰
  ۰
 
 
ir
بنیامین | ۱ سال پیش
سلام خودتون یک جفت عروس دارید
۰
۰
 
 
ir
بنیامین | ۱ سال پیش
سلام شما خودتون یک جفت عروس خوب دارید
۰
۰
 
 
ir
پرهام | ۱ سال پیش
سلام خسته نباشید من چه جور می تونم عروسم رو حمام کنم عروسم نر هستش
۰
۰
 
 
ir
پرهام | ۱ سال پیش
سلام خسته نباشید من چه جور عروس هلندیم رو حمام کنم کمکم کنید عروس نر هستش
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  محمد | ۸ ماه پیش
  سلام چیزهای که من خوندم اینه که باید با اسپری اب ولرم از فاصله ۳۰-۴۰ سانتی به پرهاش و بدنش اسپری کنید.یک ضرف اب انقدری ک اب تا زیر بدنش برسه واسش بگذارید و یجوری وسوسش کنید تا به اعتماد کنه بقولی ترسش بریزه.نکته مهم: به هیچ عنوان عروس هلندی نباید زیر دوش برده بشه یا اب روی سرش بریزید ک اب وارد مجرای تنفسیش بشه یا سرما میخوره یا خفه میشه خدای نکرده.
  در پــــــنـــاه خـــــدای مـــهـــــربــــان
  و
  یــــــاری حــــضـــــرت مــــــهــــــدی
  ۰
  ۰
  ir
  مهسا | ۳ ماه پیش
  اول باید کاسه ی کوچیک بگیری بعد آب ولرم داخل کاسه بریز تا خودش یاد بگیر آب تنی کنه اگه یاد نگرفت دستتونو خیس کنید و بپاشید رو طوطی عروستون
  ۰
  ۰
 
 
ir
طلا | ۱ سال پیش
سلام،من یه جفت عروس پاریس داشتم تازه تخم گذاشتن و همه چیز خوب بود اما ساعت چهار صبح سروصداشون دراومد رفتم پیششون چیزی متوجه نشدم اما ظهر دیدم عروس نر حالش بده و بعد که از قفس اوردم بیرون دیدم پشتش باد کرده و انگار نتونسته مدفوعشو دفع کنه و همون موقع هم مرد،الان موندم ماده چکار میکنه با پنج تا تخم،تنهایی میتونه بهشون برسه یانه،لطفا راهنماییم کنید چکار کنم تا برای تخمها و ماده اتفاقی نیفته
۰
۰
پاسخ کارشناس:
بذار خودش تصمیم میگیره که میتونه یا نمیتونه ، وقتی هم جوجه هاش در اومد خودتون کمک ماده غذا بدین جوجه ها
 
 
ir
sara | ۱ سال پیش
سلام خسته نباشی من عروسم دو سالشه ولی حرف نمیزنه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  هستی هستی | ۱ سال پیش
  سلام بعضی از عروس ها تا اخر عمر حرف نمیزه
  ۰
  ۰
 
 
ir
sara | ۱ سال پیش
سلام هر کار میکنم طوطیم حرف نمیزنه چیکار کنم؟؟؟
۰
۰
 
 
ir
سرور | ۱ سال پیش
سلام من یه طوطی هلندی پنج شیش ماهه دارم امروز روی دستم که نشسته بود پشتشو اوردع بود پایین و دمشو چپ و راست میکرد و یجورایی پشتشو به دستم می سابوند بنظرتون دلیلش چیه از هیچجا نتونستم جوابی پیدا کنم ؟! اگه میشه جوابمو بدین یا بهم ایمیل بزنین
۰
۰
 
 
ir
مجتبی | ۱ سال پیش
سلام عروس هلندی من یکسره خودشو میخارونه ویره ازش پوسه میریزه چکارش کنم
۰
۰
 
 
ir
Amir | ۱ سال پیش
سلام لطفا جواب بدین من دو عروس هلندی لوتینو سرلاکی خریدم و یک ظرف ارزن داخل قفس گذاشتم بعد ۵ روز دیدم داره ارزنارو تو دهنش میکنه و میندازه چی کار کنم که لتونه بخوره؟
۰
۰
 
 
us
ali | ۱ سال پیش
سلام عروس هلندی من یه مدته یه صدای ضعیف در میاره
غذا میخوره کامل و اینور اونور میره باهاش بازی هم میکنم بازم همون صدا رو در میاره و دو ماهشه
مشکل خاصی داره؟؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  علی غریبیان | ۱ سال پیش
  چه صدایی اگه منظورتون همون دندون قروچه س یا همون ساییدن نوک ها به هم مشکلی نداره
  ۰
  ۰
 
 
ir
صادق | ۱ سال پیش
درود..من یک جفت عروس سفید شبی خریداری کردم به قیمت 700واز خونه خریدار انتقال داده شده خونه.ودوتا دونه تخم داشتند می‌ خواستم بدانم که تخم ها خود را پس نمی زنند؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  علی غریبیان | ۱ سال پیش
  احتمالش هس که دیگه نخابن روی تخم
  ۰
  ۰
 
 
ir
سعید | ۱ سال پیش
سلام جوجه عروس هلندی خیلی کوچکی خریدم. خیلی سر حال بود ولی یک روز بی حال شده غذا نمیخوره و میره گوشه قفس انگار سردشه.
لطفا راهنمایی کنین چون واقعا دوسش دارم
۰
۰
 
 
ir
امیر | ۱ سال پیش
سلام خواهشا جواب بدین مهمه من یه جوجه عروس هلندی خریدم پرای سرش و گردنش در نیومده اما بقیه بدنش در اومده پرای سرش در میاد یا نه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  ***27970230 | ۱ سال پیش
  بستگی به نژادش هم داره اگه لوتینو خالص باشه که در میاد ولی کمتر از بقیه
  ۰
  ۰
 
 
ir
Amir | ۱ سال پیش
سلام میخواستم بگم من یک جوجه عروس هلندی لوتی گرفتم پرای گردنش نیس میخوام ببینم در میاد لطفا جواب بدین
۰
۰
 
 
ir
مصطفی | ۱ سال پیش
سلام.از کجا بهمیم عروس هلندی ماده تخم درون شکم دارد.آیا ممکن است یک نر1/5ساله و ماده7ماهه تخم بگذارند
۰
۰
 
 
ir
امیر حسین | ۱ سال پیش
یعنی من نمیتونم به عروس هلندیم سوت زدن و حرف زدن با هم بهش یاد بدم ترو خدا جواب بدین ممنون
۰
۰
پاسخ کارشناس:
اگه عروست سرلاکی خریده باشی چرا ولی در کل عروس هلندی بیشتر شیرین کاری میکنه و حرف زدن هاش هم با تون سوته ! اگه واقعا میخوای پرنده حرف بزنه کاسکو یا طوطی سبز باید بگیری اونم جوجه 1-2 ماهه
پاسخ ها:
  ir
  مصطفی | ۱ سال پیش
  سلام اگر عروس شما نر باشد بین 6تا10ماهگی می توانید به ان حرف یاد بدهید
  ۰
  ۰
  ir
  مصطفی | ۱ سال پیش
  سلام.خیر.ولی شما می توانید با سوت کلمات را بگویید و بعد از یاد گیری کلمه کامل را بگویید
  ۰
  ۰
 
 
ir
مبینا | ۱ سال پیش
سلام من یه جفت عروس هلندی دارم خواستم بدونم چطوری بفهمم چند سالشونه و چطوری بهشون حرف زدن یاد بدم؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  مصطفی | ۱ سال پیش
  به نوک اونا نگاه کن اگه سفید بود بین2تا8ماه داره اگه کمی تیره بود بین8ماه تا2/5سال دارد و اگه تیر تر شد بالای3سال سن دارد
  ۰
  ۰
 
 
nl
امیر حسین | ۱ سال پیش
باسلام خواهش میکنم جواب بدین اگه به جوجه عروس هلندیم سوت زدن یاد بدم حرفم میزنه یعنی اینکه اگه بهش سوت زدن یاد بدم حرف هم یاد میگیره خواهش میکنم جواب بدین با تشکر
۰
۰
پاسخ کارشناس:
خیر ! سوت زدن و حرف زدن 2 تا توانایی جداس که باید با حوصله آموزش بدید. در ضمن عروسها معمولا سوت زدن و خودشون بلدن !!
 
 
ir
امیز اویسی | ۱ سال پیش
سلام مگ یه عروس هلندی خریدم حدودا 4ماهشه وتقریبا 5روزه خریدمش ولی تو این چند روز هیچی نخورده تا جای که دیگه کف قفس ولو شده چیکار باید بکنم کمکم کنید
۰
۰
پاسخ کارشناس:
بیمار بوده خریدین , باید فورا به دامپزشکی ببریدش
 
 
ir
علی | ۱ سال پیش
سلام.یک هفتس که عروس هلندی گرفتم دو روزه که متوجه شدم گاهی عطسه میزنه داروی خاصی داره که بدم؟درضمن گاز نمیگیره ولی ازم فراری چیکار کنم که بیاد سمتم.تشکر
۰
۰
پاسخ کارشناس:
نه خودش خوب میشه / باید بهش غذا بدید با دست تا باهاتون دوست بشه
 
 
ir
سجاد | ۱ سال پیش
سلام.جدیدا یه عروس هلندی گرفتم چند روزی میشه که عطسه میزنه راه درمانش چیه.درضمن چطوری باید متوجه شم نره یا ماده
۰
۰
 
 
ir
یاسمین | ۱ سال پیش
سلام من همین امروز یه عروس اوردم ولی خیلی ساکته اصلا تکون نمیخوره فقط نگا میکنه میخواستم ببینم مشکلی داره یا عادیه
۰
۰
 
 
ir
ابوالفضل | ۱ سال پیش
با سلام و عرض خسته نباشید حدود یک هفته پیش برای عروس نرم یک ماده خریدم از روز اول نر میفتاد دنبال ماده و تا اینکه فردای اونروز شروع به جفت گیری کردن دو روز با هم جفتگیری کردن و از روز سوم به بعد نرم همش حمله میکرد به ماده و نمیزاشت ماده حتی روی چوب بیاد تا اینکه یک روز بعدش جاشونو عوض کردم و اروم شدن و از اون روز دوباره شروع به جفت گیری کردن روزی میشه که ۵ مرتبه با هم جفتگیری میکنن سر همو میخارونن فقط مشکلی که وجود داره اینه که نر داخل لونه میره وقتی نر داخل لونه هست اجازه ورود به ماده رو نمیده یا اینکه ماده وقتی نز داخل لونه نیست میره داخل لونه نر به محض اینکه میره داخل لونه ماده رو پرت میکنه بیرون این مشکل از چیه؟ این شرایط روی تخم گذاری میتونه تاثیر بزاره چون واقعا برام سوال شده با این شرایط اصلا ماده میتونه تخم بزاره؟ چون نر نمیزاره ماده داخل لونه باشه ممنون میشم جواب بدید
۰
۰
پاسخ کارشناس:
در همه پرندگان اول جنس نر باید لونه رو آماده کنه و بزارید روال طبیعی خودشون طی کنند و خیلی حساس نشید روی این مسئله.
پاسخ ها:
  ir
  *** | ۱ سال پیش
  الان دوهفتس ماده سره لبه ی دایره ی لونه میره داخل لونه رو نگاه می کنه ولی نمیره گاهی موقع ها نره نمیزارش بره داخل لونه علت چیه راهنمایی کن ممنون مشم
  ۰
  ۰
 
 
ir
علی | ۱ سال پیش
سلام من دومرغ عروس خرید وقتی می خواستم بخرم فروشنده گفت اگه می خوای جوجه کشی کنی باید مرغ عروس ها را رام دستی نکنی آیا این درست است
۰
۰
پاسخ کارشناس:
بله اگه دستی شوند جفت نخواهند شد.
 
 
ir
سهیل | ۱ سال پیش
سلام ترو به خدا جواب بدین چطوری به جوجه عروس هلندی اب بدم؟
باچی بدم با سرنگ؟
ترو خدا جواب بدین
ممنون
۰
۰
پاسخ کارشناس:
با سرنگ بده وقتی دهنش باز می کنه آروم آروم مثل قطره چکون بریز تو حلقش یا کلا با قطره چکون بهش آب بده
 
 
de
علی | ۱ سال پیش
سلام ازتون خواهش میکنم جوابمو بدید مهمه به جوجه عروس هلندی لوتینو یک ماهه بعد از اینکه با سرنگ بهش غذا دادم کی بهش آب بدم?باچی بدم?
۰
۰
 
 
ir
Amir | ۱ سال پیش
باسلام میخواستم بدونم چوب درخت زردالو برای نشیمنگاه عروس هلندی مناسبه؟
۰
۰
 
 
ir
Zazhal | ۱ سال پیش
سلام عروس هلندی من دستی شده ولی دیروز از خونه رفت بیرون بال هاش زیاد بلند نبود تازه کوتاه کردم ولی اطراف خونمون نیست آیا دوباره بر می گرده؟؟؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  مسیح | ۱ سال پیش
  اگه خیلی باهاتون خو گرفته باشه شاید برگرده مگرنه باید بیخیالش بشین
  ۰
  ۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter