دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
همه چیز درباره ی عروس هلندی
2161
527K
زمان مطالعه: 14 دقیقه
عروس هلندی ، پرنده زیبا و دوست داشتنی است که نگهداری از آن دشوار نیست ، عروس هلندی انواع مختلف دارد ولی معروف ترین آنها نژاد لوتینو و خاکستری است. در این مطلب همه چیز در مورد عروس هلندی ها را به شما می گوییم.

هر آنچه که باید در مورد عروس هلندی بدانید !

عروس هلندی یا کوکاتیل با (نام علمی: Nymphicus hollandicus) از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل سفید و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.

در قبل این پرنده را به عنوان عضوی از خانوادهٔ طوطی ها می‌دانستند اما مطالعات مولکولی اخیر این پرنده را متعلق به خانوادهٔ طوطی های کاکل سفید می‌داند. عروس‌ها بومی منطقه‌ای دورافتاده در درون استرالیا هستند که مناطق مورد علاقه انها زمین‌هایی پوشیده شده با علف و بوته درختان کوتاه است.

divider

عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

در زبان انگلیسی این پرنده را کوکاتیل Cockatiel می‌نامند و در اغلب زبان‌های رایج دنیا به همین نام شناخته می‌شود. نام این پرنده در زبان فرانسوی Callopsitte و در زبان آلمانی Nymphensittich و در زبان عربی «الکوکاتیل» است. در زبان فارسی به این پرنده «طوطی کاکل دار» و «عروس هلندی» می‌گویند و نام «عروس هلندی» در بین پرنده فروشان و پرورش دهندگان آن به شدت رایج و متداول است. نام «عروس هلندی» در حقیقت ترجمه نام علمی و لاتینی این پرنده می‌باشد.

شکل ظاهری

عروس هلندی پرنده زیبایی است و به رنگ‌های مختلف دیده می¬شود و می‌تواند به راحتی خواسته صاحبان خود را تأمین نماید. رنگ پرنده هیچ گونه تأثیری در سلامتی و یا رفتار پرنده ندارد. رنگ‌های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه‌های آن یک لکه سرخ رنگ دیده می‌شود. پرنده دم درازی دارد که در انتها نوک تیز می‌باشد. از لحاظ اندازه، عروس هلندی جزو طوطی‌های کوچک میباشد.

از لحاظ قیمت نیز، این پرنده قیمتی مشابه و یا شاید هم گران تر از طوطی های همسان خود داشته باشد. عروس هلندی در مقایسه با سایر حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و غیره عمر طولانی تری دارد و بین هفده سال تا بیست سال عمر می¬کند. کاکل زرد رنگ پرنده وقتی حیوان ترسیده و یا هیجان زده باشد راست می‌ایستد، در حالی که اگر کاکل کمی کج باشد نشان دهنده آرامش خیال پرنده‌است. پر و بال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری است و در قسمت زیرین بدن روشن تر است. یک لکه نارنجی رنگ بر روی گونه¬ها و سفیدی حاشیه بال‌ها از دیگر علایم مشخصه این حیوان است.

عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

یک ردیف از لکه¬های زرد رنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می‌شودکه در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش یا ته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن‌ها پرهای دم باریک تری دارد. طول بدن آن با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه‌ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه‌های اصلاح نژاد شده و درشت هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

تاریخچه ی پرورش

اطلاعات دقیقی از تاریخ اهلی شدن این پرنده در دست نیست و به نظر می‌رسد که این پرنده برای اولین بار توسط بومیان ساکن در قاره اقیانوسیه اهلی شده باشد و بعدها مهاجرین انگلیسی که به استرالیا رفتند، از اولین مللی بودند که به پرورش و نگهداری از آن همت گماشتند. این پرنده در طی سال‌های ۱۸۰۰- ۱۸۰۵ میلادی به انگلستان برده شده‌است.

احتمالاً این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده‌است و به تدریج پرورش و نگهداری از این پرنده در برخی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه و آلمان رایج گردیده و مدتی نگذشت که محبوبیت زیادی پیدا کرد، به گونه‌ای که امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می‌باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به علت طبیعت ملایم و کاکل رنگی و زیبای آن می‌باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می‌شود.

طول عمر

عروس‌ها طول عمری بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند هرچند که برخی طول عمر ان‌ها را بین ۱۰ تا ۱۵ سال می‌دانند. گزارش‌های حاکی مبنی از عمر کردن این پرنده حتی تا ۳۶ سال نیر موجود است. رژیم غذایی و فعالیت بدنی از اساسی‌ترین فاکتورهای طول عمر یک عروس می‌باشد.

رنگ

تا کنون ۱۵ رنگ مختلف از عروس‌ها شناسایی شده‌است که این رنگ‌ها شامل خاکستری، سفید، ابلق، زرد، زرد مایل به سبز و غیره می‌باشد.

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی خاکستری ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.


عروس هلندی لوتینو Lutino

عروس هلندی لوتینو، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

همه چیز درباره ی عروس هلندی

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.


عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

عروس هلندی نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

عروس هلندی ابلق ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی سفید یا وایت

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند

رفتار و تربیت:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.


بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

divider

غذای عروس هلندی


الف)اگه پرنده شما خیلی کوچک است و نمی تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید
ابتدا زرده یک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و کمی آب جوش به آن اضافه کنید. سپس چند عدد بیسکویت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس دارید, مقدار به مایع اضافه کنید
در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد ی توانید از استفاده نمایید ودر آخربا کمی آرد نخودچی, تمام مخلوط را درمیکسر (مخلوط کن) بریزید وبگذارید تا خوب مخلوط شوند. این مایع باید کاملا یک دست باشد.


ب)حالا یک سرنگ 10 سی سی بردارید و یک لوله نرم و باریک و انعطاف پذیر(کرمک دوچرخه) به سر این سرنگ وصل کنید, این لوله را میتوانید از مغازه های تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع این لوله باید حد اکثر 5 سانتی متر باشد به طوری که این لوله مستقیما به چینه دان پرنده وارد شود.

ج) سرنگ را 8 تا 10 سی سی پر کنید, سپس با یک دست سعی کنید نوک پرنده را باز کرده و با دست دیگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده کنید و تا چینه دان پایین ببرید حال مایع رو با فشار ثابت خالی کنید اگر این کار را خیلی آرام انجام دهید حیوان تقلای زیادی میکند و غذا را بالا می آورد و تمام زحمات شما به هدر میرود.

اگر نمی توانید جلوی بال زدن و حرکات پرنده خود را کنترل کنید می توانید پرنده را در یک پارچه طوری که فقط سر آن بیرون باشد بپیچید و بعد به آن غذا بدهید

توجه:

باید چندین باردر روز به پرنده به این صورت غذا بدهید.
بهترین زمان برای غذا دادن زمانیست که چینه دان پرنده تقریبا خالی باشد شما براحتی با دست زدن به چینه دان پرنده میتوانید متوجه این قضیه شوید.
پیش از هر باز غذا دادن سرنگ را کاملا با آب جوش و مایع ظرفشویی بشوئید واین کار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تکرار کنید.

غذا دادن به جوجه طوطی عروس هلندی

یادتان باشد وقتی که میخواهید بصورت دستی پرنده خود را بزرگ کنید باید این کار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.
معمولا این پرنده ها باید 1 ماه و2هفته تغذیه گردند(40 تا 45 روز) البته این زمان تقریبی است و بستگی به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببینید و به آن نوک بزند.
هفته های آخر باید تعداد دفعاتی که خود به پرنده غذا می دهید را کم کنید تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, این مرحله مقداری سخت است و باید حوصله کنید, پرنده ها خیلی کم ولی به دفعات زیاد دانه می خورند پس همیشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.
حیوان ممکن است در این دوران مقداری ضعیف گردد ولی نگران نباشید و برایش مقداری تخم مرغ بپزید, زرده آنرا جدا کنید و فقط سفیده را رنده کنید در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.
کار دیگری هم که می توانید انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خیلی دوست دارند.

چه دانه ای به عروس هلندی بدهیم؟


1. ارزن (سرشار از پروتئین و منبع غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی است)
2. تخم کتان ( حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی)
3. کافیشه
4. شاهدونه (پرچرب و محرکه و بهتر است که کمتر از آن استفاده کنید)
5. تخمه آفتابگردان
شما میتوانید این دانه ها رو با هم مخلوط کنید و تخمه آفتابگران را در ظرف جداگانه ای برای پرنده خود بگذارید.

غذای طوطی عروس هلندی

علاوه بر دانه حتما برای پرنده خود ن میوه , سبزیجات , حبوبات پخته و سبز شده بگذارید , مثل:
1.کاهو(تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور)
2.جعفری (جعفری رو با ساقه های بلند بگذارید چون این پرنده ها ساقه را به برگها ترجیح میدهند)
3.کلم بروکلی
4.جوانه گندم ( حاوی ویتامین B6 – E – F)
5.جوانه ماش
6.سیب
7.هویج (سرشار از ویتامین A و املاح معدنی)
8. گندم پخته
9.ذرت پخته
10.تخم مرغ پخته (سفیده)

نکته: ممکن است سبزیجاتی که می خرید قبلا سم پاشی شده باشد بنابراین حتما آنها را خوب بشورید تا مشکلی برای پرنده بوجود نیاید.

پودر کف دریایی

داخل قفس پرنده پودر صدف و کف دریا بگذارید. گذاشتن پودر صدف و کف دریا برای پرنده ها ضروری است , پودر صدف مواد معدنی زیادی دارد و به هضم غذا بخصوص دانه کمک می کند.
می توانید بجای پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده که تقریبا 20 دقیقه در آب جوشیده است استفاده کنید. کف دریا پوسته یه نوع نرم تن دریایی است که حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام و مانع رشد بیش از حد نوک پرنده می شود باید گفت که هر وقت پرنده میخواهد تخم کند بیشتر از قبل کف دریا می خورد چون این ماده باعث استحکام پوسته تخم ها می شود.
هر چند هفته یک بارمولتی ویتامین در آب پرنده بریزید و فراموش نکنیدکه آب پرنده هر روز باید تعویض گردد.

حمام:

پرنده ها موجودات تمیزی هستند و دائم با نوک پرهای خود را تمیز و مرتب می کنند, یک ظرف آب ولرم برای آنها بگذارید تا خود را بشورند.

مراقبت:

اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می کند باید خیلی مراقب باشید چون از صداهای آنی و بلند (بخصوص صدای تلفن) میترسند و ممکن است که با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.
عروس هلندی ها مثل طوطی ها دیگر پرنده های مقاوم و سالمی هستند ولی قفس آنها را نزدیک پنجره بازنگذارید تا باد مستقیم, به نها بخورد. دمای متعادل برای این نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتی گراد است.
اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

جفت گیری عروس هلندی

عروس هلندی ها معمولا خیلی سخت جفت میخورند, شما ممکن است که یه جفت عروس هلندی نر و ماده داشته باشید که هیچ وقت جفت گیری نکنند ولی اگر جفت بخورند پدر و مادر خیلی خوبی خواهند شد و از جوجه ها بخوبی نگهداری میکنند.
معمولا 3 تا 4 تخم میگذارند ولی ممکن است که 1 یا 2 عدد از تخمها پوچ باشد یا اینکه خود جوجه پس از تولد بمیرد. فاصله گذاشتن تخم ها چند روز است و بعد از گذاشتن آخرین تخم ماده دائما روی تخم ها می خوابد و نر هم برای ماده دوانه می برد.

نر و ماده با هم و به کمک هم جوجه ها را بزرگ میکنند.
وقتی که جو جه ها بزرگ شدند و اصطلاحا به دانه خوردن افتادند آنها را از پدر و مادر جدا کنید و در یک قفس دیگر بگذارید.


divider

تصاویر انواع عروس هلندی

عروس هلندی وایت و ابلق
عروس هلندی وایت و گل باقالی یا ابلق

عروس هلندی لوتینو
عروس هلندی لوتینو

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی

عروس هلندی

عروس هلندیعروس هلندیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (2161 رای)  
۳۷۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
الیسا | ۲۰ ساعت پیش
سلام ببخشید من تازه عروس هلندی خریدم یک چشمش به سختی وامیکنه آیا عادیه
0
0
نرجس‌واعظی | ۱ ماه پیش
عروس‌هلندی‌من‌۹
‌ماهه‌هست‌‌و‌صب
ح‌ها‌هر‌روز‌جیغ
‌می‌زند‌۱‌ساعت‌
جیغ‌میزند‌جلو‌‌
ایئنه‌اروم‌میشه
‌‌چیکار‌کنم‌ایا
‌جفت‌می‌خواد
2
0
ابوالفضل | ۱ ماه پیش
سلام دوستان.
یه سوال داشتم ممنون میشم اگه جوابم رو بدید:
بنظر شما جوجه‌ی مرغ مینا بخرم یا جوجه‌ی عروس هلندی؟
چون میخام خودم آموزشش بدم و دستیش کنم.
لطفا جواب بدید ممنون
0
4
پاسخ ها:
پانی | ۱ ماه پیش
سلام به نظر من مینا چون من دوتایشا داشتم یکم عروس هلندی دیرتر راممیشه ول اگه عروسهلندی را جوجشا بخری هم اسونه
0
1
مینا | ۲ ماه پیش
سلام عروس هلندی من فرار کرده میخواستم ببینم عروس هلندی میتونه تو دنیای بیرون واسه خودش زندگی کنه
3
9
مینا | ۲ ماه پیش
سلام عروس هلندی من سه روز پیش فرار کرد و متاسفانه امیدی به پیدا کردنش ندارم میخواستم ببینم خودش میتونه بیرون زندگی کنه و از پس خودش بربیاد
5
6
امیر | ۲ ماه پیش
سلام باید به عروس هلندی واکسن بزنیم؟؟؟
3
0
امیر | ۲ ماه پیش
سلام عروس هلندی نیاز به واکسن دارد؟؟؟
1
5
پاسخ ها:
dalia | ۱ ماه پیش
سلام دوست عزیز بزنی ضرر نداره ببر دامپزشک چک کنه
1
1
dalia | ۱ ماه پیش
سلام دوست عزیز بزنی ضرر نداره دامپزشک ببرش قشنگ برات چک کنه
0
1
فاطمه شعبانی | ۲ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی دارم که ۸ ماه خریدم و توی گوگل هم درباره ی که چه غذا هایی که میخوره تحقیق کردم و همه ی غذا ها رو خیلی دوست داره و میخوره خیلی بازیگوش و شیطونه یه جا بند نمیشه چیکار کنم من همش هم فقطم رو براش میزارم شما بگین که چه کنم
0
10
امیر حسین | ۲ ماه پیش
ایا باید دان همیشه جلوی عروس هلندی باشد
1
12
ali | ۲ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی نر 3 ماهگی دارم تازه دیروز پراشو کوتاه کردم فرار تو خونه ولش کردم تا پرواز کنه اول نشست فقط با انگشتاش بازی کرد و به هم یهو پراوز کرد به طرف اینه و خودشو کوبید به اینه الان هم یه کوچولو دونه می خوره و هر دقیقه هم می خوابه
لطفا سوال منو جواب بدید آیا عادی هستش
7
2
احمد | ۳ ماه پیش
طوطی عروسی که از چند روزگی بزرگ شدا چه موقع حرف میزند؟
0
2
محمد رضا | ۳ ماه پیش
سلام من یک جفت عروس هلندی خریدم همون روز هم تصادف کردم مادرم میگه باید بفروشمش درست است من باید اون هارو بفروشم
25
1
پاسخ ها:
گلبرگ | ۲ ماه پیش
تصادف شما اخه چه ربطی داره به اون بیچاره ها؟؟
سه هفته از کامنت تون گذشته
چیکار کردین باهاشون بلاخره؟
1
20
ابوالفضل | ۱ ماه پیش
بابا حتما مادرشون یه عقیده داره که بهش میگن ( اومد و نومد داره )
5
0
مجتبی | ۴ ماه پیش
سلام وخسته نباشید خدمت شما
من یه جفت عروس دارم ۷ یا ۸ دفعه جفت گیری کردن ولی ماده تخم نزاشت کسی میدونه دلیلش چیه؟ باید چیکارکنم؟
ممنون از جوابتون
3
8
شایان | ۴ ماه پیش
سلام.ممنون از سایت خوبتون.میخاستمب
دونم اگر عروسم رو بیرون نیارم از قفسش مشکل خاصی درش ایجاد میشه یا نه
2
15
پاسخ ها:
ناشناس | ۲ ماه پیش
بهتره که بیرون بیاریدشون از قفس تا تحرک داشته باشن وگرنه افسرده میشن و شروع به پرکنی میکنه
0
10
شایان | ۴ ماه پیش
سلام.ممنون از سایت خوبتون.من قفس که برای عروسم خریدم کنار گل هام هستش ولی هنوز پرنده نخریدم.میخواستم بدونم عروسم به گل ها نوک میزنه یا نه ممنون میشم جواب بدید.
4
9
غزل | ۵ ماه پیش
با سلام امید وارم خوب باشید
میخواستم چند سوال بپرسم لطفا پاسخ دهید خیلی مهمه
من می خوام یک عروس هلندی بخرم و دوست دارم شیطون وسالم باشه
به نظر شما نر بخرم یا ماده؟
از کجا بخرم؟از سایت دیوار خوبه؟چون میخوام سالم باشه
پودر کف دریا از کجا پیدا کنم؟
3
3
پاسخ ها:
روژینا | ۴ ماه پیش
بیشتر من تو صدف فروشی ها دیدم معمولا اگر درست گفته باشم لوازم پزشکی هس ولی صدف فروشی ها مطمئن تره از نظر من
1
7
پانی | ۱ ماه پیش
اگه می خواین شیطون باشه باید نر بخرید
0
1
امیر | ۱ ماه پیش
سلام . خسته نباشید
پودر کف دریا در اکثر پرنده فروشی ها یافت میشود.از نظره بنده بهتره پرنده خونگی بگیرید تا با انسان ها خو گرفته باشه.نکته دیگر اینکه حتما قبلا از خرید درباره بیماری های پرنده و ... تحقیق کنید تا بعد از خرید دچار مشکل نشوید.
سپاسگزارم
0
2
ناشناس | ۵ ماه پیش
ببخشید یک سوال دیگه جفت مناسب برای پرنده رو از کجا بیارم؟
و پودر کف دریا را از کجا پیدا کنم؟
2
2
ناشناس | ۵ ماه پیش
سلام و درود
من برای تولدم پدر و مادرم برام یک عروس هلندی خریدند که نمیدونم نر هست یا مادر چگونه بفهمم؟
چگونه باید بهش صحبت کردن زیاد یاد بدم؟
وقتی جفت شد چگونه کاری کنم تا تخم بزارن؟
از کجا یک عروس هلندی خوب دیگه پیدا کنم؟
1
3
پاسخ ها:
AbOlfaZzl | ۲ ماه پیش
اگه جوجه هست که فعلا معلوم نیست چون تا ۶ ماهگی اصلا جنسیت پرنده مشخص نیست اما اگر که پرنده بالغه میتونید از روی ظاهرش تشخیص بدید واسه صحبت کردن بهتره که جوجه باشه چون کاره شما رو آسون تر میکنه یا حداقلش اهلی و آرام باشه که بتونید بهش حرف زدن یاد بدید و اینکه پرنده باید نر باشه چون طوطی های نر مقلد های بهتری توی صحبت کردن و همچنین سوت زدن هستن که آسون هس فقط کافیه روزانه چندین مرتبه در روز به مدت ۵ دقیقه باهاش تمرین کنید و اون کلمه ای رو ک میخاین یاد بگیره بطور واضح و یکنواخت چندین بار براش تکرار کنین و بهتره توی یه جای ساکت باشه که همه ی حواسش به شما باشه و بهش جایزه بدید خوب وقتی طوطی عروس نر و ماده رو کنار هم گذاشتین و مطمعن شدین که جفت شدن یه لونه برای اون ها میزارین و بهتره قفس رو توی یه جای اروم و ساکت بزارین تا مزاحمشون نشین و در صورت محیا بودن شرایط تخم گذاری میکنن و وقتی تخم گذاری کردن به هیچ وجه به لونه دست نزنید چون در صورت استرس پرندهی ماده بیخیال تخم ها میشه و روی اون ها نمیخوابه بهتره که از پروش دهنده ها یا پرنده فروشی ها ی خوب بخرین که از سلامتی پرنده مطمعن باشید.
0
2
ملیسا | ۶ ماه پیش
چرا عروس هلندی من زنجیر تو گردن من رو میکنه تو دهتش
1
3
پاسخ ها:
ملیکا | ۵ ماه پیش
چون عروس ها به چیزای براق علاقه دارن
1
4
Ramin | ۵ ماه پیش
سلام ملیسا خانم
با توجه به اینکه عروس هلندی ها حیوانات زرنگ و بازیگوشی هستند
سریع ب زیورآلات واکنش نشون میدن
خصوصا اگه محکم باشن تا بتونن نوکشونو تقویت میکنن
0
10
Ali Zeinali | ۶ ماه پیش
سلام
من ى عروس هلندى خريدم جوجه دون خوره
هر موقع از قفس ميارمش بيرون همش سرشو ميكنه بين انگشتاى دستم و تكون نميخوره انگار دوس داره با دستام قايمش كنم ميخواستم ببينم نشونه بيمارى يا ن از رو عادته؟
مرسى
2
2
پاسخ ها:
سعيد | ۶ ماه پیش
سلام دوست عزيز. عروس هلندي ها نوازش كردن را دوست دارند با اين كار اشاره ميكنه كه نازش كنين پشت گردنش رو.
0
17
rahmanmoradi | ۸ ماه پیش
میشه راهنمای کنی چطوری عکس عروس هلندی رو واستون بفرستم جنسیتش رو مشخص کنی
2
1
rahmanmoradi | ۸ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی دارم میخوام بدونم نر یا ماده لطفا کمک کنید
5
2
پاسخ ها:
الیاس | ۸ ماه پیش
سلام اگه عروست خاکستری باشه
اگه صورتش کاملا زرد باشه نره
اگه صورتش سیاه یکم مایل به زرد باشه زیر بال ها شو نگاه کن اگر نقطه های سفید داشت ماده هستش اگر نداشت نر هستش ولی به بلوغ کامل نرسیده
1
6
کيانوش | ۸ ماه پیش
سلام من يعروس هلندي دارم خاکستري خيلي ميترسه جوري ک نوک ميزنه شديد ب انسان بعدم ي 2و3بار پرهايش را زدم جاش خون اومد ديگه در نمياد قشنگ چکارش کنم ک هم خوب بشه هم زيبا و هم حرف بزنه
7
5
پارسا | ۸ ماه پیش
چرا اگر خیلی به قفس علاقه داشته باشه حتی ممکنه افسردگی بگیره
1
1
عادل | ۹ ماه پیش
ایا با عوض کردن مکان قفس یا خود قفس یا هردو عروس هلندی ناراحت نمی شه
3
3
سپیده مفیدی | ۹ ماه پیش
سلام خسته نباشید ببخشید من ی هفتس تقریبا ی عروس هلندی گرفتم نژاد لوتینو این تاامروز ساکت بود دوروزم هست ک ازدست غذا میخوره...امروز انگارخیلی عصبیه هم خودشو هی میخارونه هم باخودش و غذا و اینا انگار باعصبانیت رفتار میکنه بعدم دوبار هی جیغ زد خودشو هی ب قفس اینور وانور زد بطوری ک پراش کنده شد...مشکلش چیه؟
4
0
پاسخ ها:
فهیمه | ۸ ماه پیش
سلام چندسالشه؟ من شنیدم میگن وقتی عروس هلندی به انسان وابسته میشه و بعد مدتی فروخته میشه به علت وابستگی به صاحب اصلی افسرده و عصبی میشه و تمام پراش میریزه
1
9
صثص | ۶ ماه پیش
اون به صاحب قبلیش وابسته شده
1
8
..... | ۹ ماه پیش
با سلام من به تازگی یک عروس هلندی 6یا7ماهه خریدم روز اول ازم میترسید و اصلا غذا نمیخورد ولی روز بعدش ترسش نصبت به روز قبل کمتر شده و میاد غذا میخوره.میخواستم بدون چه موقع و چطوری باید بهش حرف زدن یاد بدم و دستیش کنم؟لطفا راهنمایی کنید.با تشکر
3
6
زهره | ۹ ماه پیش
سلام من زهره هستم یک جفت عروس هلندی دارم جوجه داده حالا جوجشومیزنه نمیدونم چه کار کتم
4
0
رضا | ۹ ماه پیش
باسلام من تازه ی عروس هلندی ۲ ماه نیم خریدم نمیدونم چرا جنب و جوش شیطون نیست از قفسش بیرون میارم حرکتی نمیکنه بعدشم نمیدونم شبها باید روی قفسش رو با چادر تاریک کنم؟
2
1
علی | ۱۰ ماه پیش
طوطی من هر کاری می کنم دستی نمی شه چیکار کنم
3
0
پاسخ کارشناس:
صبر و تلاش و تکرار
... | ۱۰ ماه پیش
آیاعروس هلندی ماده مرواریدی ماده صحبت میکنه؟؟!!
1
0
پاسخ ها:
الفا | ۲ هفته پیش
همشون صحبت می کنن ربطی به رنگ و نژاد و سن نداره البته سن یکم مهمه
0
1
... | ۱۰ ماه پیش
درباره ی عروس هلندی های مرواریدی هم مطلب بزارید من یه عروس هلندی مرواریدی ماده خریدم که نه آواز میخونه و نه غذا میخوره همه و پر های خودش رو می‌کنه و میخوره .
واقعا نمی‌دونم چیکارش کنم راهنمایی کنید ممنون
2
0
پاسخ ها:
الفا | ۲ هفته پیش
افسرده شده چون شاید به اون یکی صحابش وابسته شده
0
1
آرمان | ۱۱ ماه پیش
عروسکم خیلی بازی گوشه چیکار کنم آروم شه
جواب و بدین لطفا
3
2
یاسین | ۱۱ ماه پیش
سلام من از اون موقع که پیام قبلی ام رو فرستادم فکر کردم. نظرم عوض شد نمیخوام بفروشمش میخوام جفتش کنم به نظرتون باچه نژادی جفتش کنم؟ نژاد عروس هلندی که دارم لوتینو هستش. لطفا کمک کنید.
2
0
پاسخ ها:
الفا | ۲ هفته پیش
معمولا لوتینیو رو با لوتینیو جفت میزنن که جوجه لوتینیو میدن ولی من باشم نمیکنم چون همش سفید یه جوریه
0
0
مهدی | ۱۱ ماه پیش
ایا عروس هلندی نژاد لوتینو خوب حرف میزند
1
4
مهدی | ۱۱ ماه پیش
من میخوام عروس هلندی بخرم عروس هلندی نژاد لوتینو خوب حرف میزند
0
4
پاسخ ها:
M.N | ۶ ماه پیش
اگه از بچگی بخری اره
1
4
AmiR | ۱۱ ماه پیش
سلام خسته نباشید عروس هلندی من پراش ریخته الان چند ماهه هنوز درنیومده میخوام بپرسم چیکار باید بکنم.
مرسی
4
1
فاطمه | ۱۱ ماه پیش
سلام وقتتون به خیر ببخشید من یه جوجه عروس هلندی دارم پاشو بد میزاره باید چی کارش کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
1
1
پاسخ ها:
abolfazl | ۵ ماه پیش
سلام و درود عروس شما اگه پاشو باز میکنه و بد پامیزه الان که جوجه هست باید خودتون اتل ببندید کاره سختی هم نیست و یا به دامپزشک معرفی کنید بنده پرورش پیشرفته وبزرگ ترین پرورش عروس هلندی در سیستان و بلوچستان رو دارم .. درصورت سوال یا مشکل به همه عزیزانی که در مورد طوطی سانان فقط مثل مرغ عشق (پروانه ای . هلندی . انگلیسی ........ گرینچیک کاسکو ‌ ملنگو سوالی چیزی )) به همه دوست داران پرنده ***ه رایگان ***۶۹۷۶۷۶۵۶ شماره تماس سوالات یا تماس یا تلگرام یا واتساپ یاعلی مدد .
1
6
یاسین | ۱۱ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی نر دارم اما به دلیل کرک هاش و سر وصداش مجبورم بفروشمش شما پرنده ای رو نمیشناسید که کرک نداشته باشه و صر صدای کمی داشته باشه. لطفا کمک کنید
1
2
پاسخ ها:
عادل | ۹ ماه پیش
مرغ عشق اروم تره کرک رو نم دونم
1
3
عباس جدیدی | ۱۱ ماه پیش
سلام
عروس من میآد روی جورابم که پوشیدم و پشتش رو میکشه روی جورابم.عروسم مجرده خواستم بدونم این حرکت جفتگیریه؟
سپاسگزارم و منتظر پاسخ
2
1
مهدی | ۱۱ ماه پیش
سلام میگم من می خوام یک عروس هلندی بخرم چند ماهه بگیرم بهتره بعد چطور اموزشش بدم که گاز نگیره یا نشون های رام بود عروس چیه لطفا زودزود جوابمو بدین
3
2
shahla | ۱۱ ماه پیش
خسته نباشید میگم بهتون
لطفاً راهنمایی کنید چرا عروس هلندیم پرهاشو می‌کنه خیلی ناراحتم طوری می‌کنه ک گاها جیغ میزنه دردش میاد
3
1
پاسخ ها:
از تنهاییه | ۱۱ ماه پیش
از تنهاییه دوست عزیز
0
3
Fateme | ۱ سال پیش
سلام من میخوام یدونه عروس ۲ یا ۳ ماهه بخرم که زودتر بهم عادت کنه اما از جایی که میگن عروس هلندی ها خیلی بازیگوش هستن و منم مدرسه میرم نگرانم که یه چند ساعتی در روز تنها بمونه افسرده بشه. آیا با این شرایط بخرم یا چیکار کنم؟ اگه در روز چند ساعت تنها بمونه عادت میکنه؟
2
3
...ساناز... | ۱ سال پیش
سلام لطفا خیلی زود جوابمو بدین خیلی دنبال سایت خوب و منلسب گشتم ولی پیدا نکردم امیدوارم اینجا با راهنماییتون به نتیجه برسم امروز صب دیدم که در مدفوع عروس هلندیه ۶ ماهم غذای هضم نشده هست به خاطر خدا زود جوابمو بدین میشه جواب این سوالمم بدین که چه جوری میشه فهمید که عروس هلندی عفونت دهان داره اخه عروس هلندیه من خیلی نوکشو میکوبه به زمین بابت سایت ممنونم
1
2
اکبر | ۱ سال پیش
سلام دوستان راهنمایی کنید عروس آلبینو جوجه 5 روز داشتم مردن
1
1
ستاره | ۱ سال پیش
سلام دوستان
لطفاً راهنمایی کنید
من یه عروس هلندی دارم که از جوجگی بزرگش کردم الان یک ساله هست
رام ودستیه حرف میزنه و اواز هم میخونه
یک بار پر ریزی کرده و بار دوم که داره پر می‌ریزه وقتی پرهای جدیدش میخواد دربیاد یه لایه سفید رنگ که شبیه پوست روی پر هاش به وجود میاد وقتیکه خیلی زیاد خودشو تمیز می‌کنه از این پوسته ها از می‌ریزه
ایا این طبیعی یه؟؟؟؟؟
3
0
پاسخ ها:
...ساناز... | ۱ سال پیش
اره طبیعیه برا منم همینه نگران نباش
1
1
Dr.saebi | ۴ ماه پیش
طبیعیه باید زیاد بهش برسی احساس تنهایی نکنه
1
1
حمید | ۱ سال پیش
سلام آیا اشکال داره که نر و ماده عروس هلندی از یه پدر و مادر باشند
2
0
پاسخ ها:
شایان | ۱ سال پیش
سلام من دوتا عروس هلندی خریدم نروماده می خواستم بدونم که با وجود ماده می تونم به نر حرف زدن یادبدم
1
0
یس | ۱۱ ماه پیش
نه باید از یجایی دیگه بخری
0
0
هلیا | ۱ سال پیش
سلام جواب بدین اگه کسی بال عروسشو قیچی کنه و عروس دیگه نتونه پرواز کنه چه کار باید بکنه تا عروس پرواز رو فراموش کنه
عروس هلندی من تقریبا یک ساله هست و خیلی رام و دستیه از جوجگی بزرگش کردم و اواز میخونه و حرف میزنه وقتی خریدمش بالشو قیچی نکردم و مدتی پیش خیلی زیاد پرواز می‌کرد پالشو قیچی کردم ولی الان عادت به پرواز داره مثلاً می‌خوام.ببرمش پارک میترسم چون اگه رو دستم باشه میپره رو زمین یا اگه گذاشته باشم رو مبل میپره روزمین
خلاصه اینکه پرواز رو فراموش نکرده
لطفاً راهنمایی کنید
0
1
پاسخ ها:
...ساناز... | ۱ سال پیش
طبیعیه خب ولی یواش یواش عادت میکنه تو که بالاشو زدی میتونی خیالت اروم باشه که اوج نمیگیره فرار کنه برای من وقتی میترسه یهویی . پرواز میکنه طرف عقب برای توام خیلی بگذره عادت میکنه
0
2
هلیا | ۱ سال پیش
سلام توروخدا جواب بدین
عروسم تقریبا یک سالشه حرف میزنم اواز میخونه وکیلی هم رام و دستی ایا اگر به یک سالگی برسه دیگه حرف نمیزنه یا فقط کلمات جدید یاد نمی گیره یا چون الان حرف میزنه اون موقع هم حرف میزنه وکلمات جدید یاد میگیره
من اونو از جوجگی بزرگش کردم و خیلی ناراحتم اون موقع یاد نگیره کلمات جدید رو
2
2
پاسخ ها:
shahla | ۱۱ ماه پیش
عروس من یکسالو ۳ماهشه حرف میزنه کلی حرف میزنم شیرین زبونی می‌کنه تازه شعر هم میخونه بی خودم خوندم واسش اونم یاد گرفته میخونه ۶ماهه ک بود دیگه حرف جدید نزد اما تازه یاد گرفته میگه به به بخوره به به بخوره و ی سوت جدید هم میزنه .پس نگران نباش فقط باید تمرینش بدی
1
4
هلیا | ۱ سال پیش
سلام همون طور که قبلاً گفتم عروس هلندیم تقریبا یک ساله هست خیلی رام ودستیه واز بچگی بزرگش کردم اواز میخونه
حرف هم میزنه اما چند روز پیش یکی از دوستام عروس هلندی شو چند ساعت گذاشت پیشم اما پاش خیلی فرق داشت احساس کردم یه کم پای عروسم خشکه اما چند تا عکس دیگه دیدم که پاهاشون اینطوری بود
ایا مشکلی داره
کاری باید بکنم البته عروسم مشکلی باهاش نداره اصلا تا وقتی پای عروس دوستم رو ندیده بودم شک نکرده بود
1
0
پاسخ ها:
...ساناز... | ۱ سال پیش
توام مثل من حساسیا به عروس هلندیت نه مشکلی نداره همه اشون که نمیتتونن مثل هم باشن فرق میکنن تو فقط هر موقع دیدی که میلنگه نگران شو
0
4
Sara | ۱ سال پیش
سلام.من یه جفت عروس هلندی دارم...هروقت عروس نر میخواد اقدام به جفت گیری کنه و سوار عروس ماده م بشه حتی وقتی سوار هم میشه ماده م جیغ میزنه و با نوکش عروس نر رو میندازه پایین و درواقع اقدامش بی نتیجه میمونه. اینا نمیتونن باهم جفت شن ؟؟چی کار باید بکنم؟؟
0
5
هلیا | ۱ سال پیش
یه سوال دیگه یه لایه سفید رنگ روی پر های عروسمه وقتی اونو میکنم زیرش پره که یکم رنگش نسبت به بقیه پر های پرنگ تره
پدر مسیره یافش نیست
یعنی یکم کج اما کفه بدنش اینطوری نیست و وقتی خودشو زیاد تمیز می‌کنه از اون تیکه ها و یکم کرک های ریزش می‌ریزه بیرون شپشک نداره ونه هر حشره ی دیگه ای فقط هم وقتیکه تو پر ریزیه خیلی خودشو تمیز می‌کنه این راه چیه و باید چی کار کنیم
0
1
پاسخ ها:
علی اکبر | ۱ سال پیش
هیچ ایرادی نداره . طبیعی هست
1
1
هلیا | ۱ سال پیش
باسلام
عروس من تقریبا یک ساله هست
جوجه بود که بزرگش کردم خیلی رام ودستیه آوازم میخونه و حرف هم میرنه یه بار پر ریزی کرده و بار دومشه که داره پر ریزی میکنه وتازه پر ریزیش شروع شده
می خواستم بدونم عروس هلندی چند بار پر ریزی می‌کنه
ودرباره ی ناخنهای درازش هم میشه توضیح بدین
0
1
پاسخ ها:
shahla | ۱۱ ماه پیش
ناخن هاشو باید هر چند ماهی یکبار یک کوچولو کوتاه کنی .اما باید مواظب باش لای حوله بپیچی و یک نفر دیگه کوتاه کنه زیر نور بگیرش ودقت کن داخل ناخن ی رگ هست مراقب باشی اون رگ نزنی م خونریزی می‌کنه میتونی از اینترنت نحو صحیح ویدئوشو بگیری
0
0
هلیا | ۱ سال پیش
سلام
من یه عروس هلندی دارم که تقریبا یک ساله که دارمش جوجه بوده وپیش خودم رام شده گاز نمیگیره حرف هم میزنه خیلی هم دستیه اما تا حالا فقط دو بار خودش حموم کرده اما از بار اخرش دیگه نمیره تو ظرفش حموم کنه وتا آب میبینه فرار میکنه باید چی کار کنم
1
0
hits
statcounter