همه چیز درباره ی عروس هلندی

۲۳۰,۶۷۴
۵۲۲
۱۹۴
پنج شنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۷ ۲۳:۳۷
عروس هلندی ، پرنده زیبا و دوست داشتنی است که نگهداری از آن دشوار نیست ، عروس هلندی انواع مختلف دارد ولی معروف ترین آنها نژاد لوتینو و خاکستری است. در این مطلب همه چیر در مورد عروس هلندی ها را به شما می گوییم.
همه چیز درباره ی عروس هلندی

هر آنچه که باید در مورد عروس هلندی بدانید !

عروس هلندی یا کوکاتیل با (نام علمی: Nymphicus hollandicus) از خانوادهٔ طوطی‌های کاکل سفید و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.

در قبل این پرنده را به عنوان عضوی از خانوادهٔ طوطی ها می‌دانستند اما مطالعات مولکولی اخیر این پرنده را متعلق به خانوادهٔ طوطی های کاکل سفید می‌داند. عروس‌ها بومی منطقه‌ای دورافتاده در درون استرالیا هستند که مناطق مورد علاقه انها زمین‌هایی پوشیده شده با علف و بوته درختان کوتاه است.

divider

عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

در زبان انگلیسی این پرنده را کوکاتیل Cockatiel می‌نامند و در اغلب زبان‌های رایج دنیا به همین نام شناخته می‌شود. نام این پرنده در زبان فرانسوی Callopsitte و در زبان آلمانی Nymphensittich و در زبان عربی «الکوکاتیل» است. در زبان فارسی به این پرنده «طوطی کاکل دار» و «عروس هلندی» می‌گویند و نام «عروس هلندی» در بین پرنده فروشان و پرورش دهندگان آن به شدت رایج و متداول است. نام «عروس هلندی» در حقیقت ترجمه نام علمی و لاتینی این پرنده می‌باشد.

شکل ظاهری

عروس هلندی پرنده زیبایی است و به رنگ‌های مختلف دیده می¬شود و می‌تواند به راحتی خواسته صاحبان خود را تأمین نماید. رنگ پرنده هیچ گونه تأثیری در سلامتی و یا رفتار پرنده ندارد. رنگ‌های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه‌ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه‌های آن یک لکه سرخ رنگ دیده می‌شود. پرنده دم درازی دارد که در انتها نوک تیز می‌باشد. از لحاظ اندازه، عروس هلندی جزو طوطی‌های کوچک میباشد.

از لحاظ قیمت نیز، این پرنده قیمتی مشابه و یا شاید هم گران تر از طوطی های همسان خود داشته باشد. عروس هلندی در مقایسه با سایر حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و غیره عمر طولانی تری دارد و بین هفده سال تا بیست سال عمر می¬کند. کاکل زرد رنگ پرنده وقتی حیوان ترسیده و یا هیجان زده باشد راست می‌ایستد، در حالی که اگر کاکل کمی کج باشد نشان دهنده آرامش خیال پرنده‌است. پر و بال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری است و در قسمت زیرین بدن روشن تر است. یک لکه نارنجی رنگ بر روی گونه¬ها و سفیدی حاشیه بال‌ها از دیگر علایم مشخصه این حیوان است.

عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی
همه چیز درباره عروس هلندی

یک ردیف از لکه¬های زرد رنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می‌شودکه در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش یا ته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن‌ها پرهای دم باریک تری دارد. طول بدن آن با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه‌ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه‌های اصلاح نژاد شده و درشت هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

تاریخچه ی پرورش

اطلاعات دقیقی از تاریخ اهلی شدن این پرنده در دست نیست و به نظر می‌رسد که این پرنده برای اولین بار توسط بومیان ساکن در قاره اقیانوسیه اهلی شده باشد و بعدها مهاجرین انگلیسی که به استرالیا رفتند، از اولین مللی بودند که به پرورش و نگهداری از آن همت گماشتند. این پرنده در طی سال‌های ۱۸۰۰- ۱۸۰۵ میلادی به انگلستان برده شده‌است.

احتمالاً این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده‌است و به تدریج پرورش و نگهداری از این پرنده در برخی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه و آلمان رایج گردیده و مدتی نگذشت که محبوبیت زیادی پیدا کرد، به گونه‌ای که امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می‌باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به علت طبیعت ملایم و کاکل رنگی و زیبای آن می‌باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می‌شود.

طول عمر

عروس‌ها طول عمری بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند هرچند که برخی طول عمر ان‌ها را بین ۱۰ تا ۱۵ سال می‌دانند. گزارش‌های حاکی مبنی از عمر کردن این پرنده حتی تا ۳۶ سال نیر موجود است. رژیم غذایی و فعالیت بدنی از اساسی‌ترین فاکتورهای طول عمر یک عروس می‌باشد.

رنگ

تا کنون ۱۵ رنگ مختلف از عروس‌ها شناسایی شده‌است که این رنگ‌ها شامل خاکستری، سفید، ابلق، زرد، زرد مایل به سبز و غیره می‌باشد.

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی خاکستری ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

دارای بدنی خاکستری با زمینه سفید در بالها، سر زرد رنگ و گونه های نارنجی ، پرهای تاج ممکن است خاکستری یا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تیره تر می باشد.


عروس هلندی لوتینو Lutino

عروس هلندی لوتینو، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

بدن زرد رنگ با سری به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تیره تر می باشد. بدن می تواند سفید به نظر آید. هر دو جنس گونه های نارنجی روشنی دارند.

صدفی: رنگ پرهای بدن برنگ خاکستری روشن با زمینه سفید می باشد. دارای سر زرد و گونه های نارنجی می باشن.

همه چیز درباره ی عروس هلندی

دارچینی: رنگ پرهای بدن بسیار روشن و اغلب برنگ قهوه ای روشن می باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجی می باشند.


عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

عروس هلندی نقره ای: در حقیقت بسیار شبیه نژاد خاکستری است بجز اینکه بدن برنگ سفید می باشد. ماده ها دارای گونه کدر تری هستند.

ابلق: 70% زرد یا سفید (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستری) نشانه یک عروس هلندی ابلق تمام عیار است. نرها و ماده ها بسیار شبیه هم می باشند.

عروس هلندی ابلق ، عروس هلندی یا کوکاتیل ، عروس هلندی ، عروس هلندی لوتینو و خاکستری ، همه چیز درباره عروس هلندی

زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسیار شبیه نژاد صدفی است با این تفاوت که پرنده صدایی تولید نمی کند.

صورت سفید: رنگ آمیزی شبیه نژاد خاکستری داشته با این تفاوت که پرهای صورت بجای زرد سفید بوده و گونه ندارد.

عروس هلندی سفید یا وایت

عروس هلندی دارای گونه های بسیار زیادی است که در اثر جهش های ترکیبی مختلف بوجود آمده اند ولی نژاد های بالا رایج ترین گونه ها می باشند

رفتار و تربیت:

عروس هلندی پرنده ای خونگرم بوده و به توجه زیادی نیاز دارد. اگر به آنها بی توجهی شود شروع به جیغ کشیدن می کند. آنها کنجکاو و شیرین هستند. یک عروس هلندی در هنگامی که مشغول تمییز کردن خانه یا تماشای تلویزیون هستید بر روی شانه تان سوار می شود. آنها کم تر از طوطی استرالیایی و طوطی های بزرگ خرابی به بار می آورند.


بهترین عروس هلندی برای خرید یک عروس هلندی است که از طفولیت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذیه شده است. این باعث می شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. این روش نیاز پرنده به توجه انسان را بیشتر می کند.

این پرنده می تواند حرف زدن را بیاموزد. این کار در صورتی که عروس هلندی تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتی که پرنده دیگری اطراف پرنده باشد حیوان احساس نیازی به برقراری ارتباط با شما نمی کند.

تمرین کردن با آنها برای سخن گفتن بسیار آسان است.فقط به سه چیز توجه کنید فراوانی ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روی انگشت گذاشته و مستقیما رو به او کلمه ای را با صدایی خوش بیان کنید. بکرات کلمه ای را که می خواهید پرنده بگوید تکرار کنید. جلسه تمرین باید پنج دقیقه یا کمتر و چندین بار در روز تکرار شود. در صورت سعی برای بیان کلمه با دادن جایزه و یا یک غذای و یژه از پرنده قدر دانی کنید. بعد به آنها فقط در صورتی که کلمه را بیان کردند جایزه بدهید. شما همچنین می توانید یک سی دی یا نوار کاست را برای تمرین از فروشگاه های حیوانات تهیه کنید.

یکی از مسائلی که در مورد این پرنده باید مورد توجه قرار گیرد بلوغ جنسی حیوان است. حدود یک تا دو سالگی پرنده نر به بلوغ رسیده و در این هنگام بصورت پرنده ای مهاجم در می آید. حتی برای پرندگان دست آموز نیز این موضوع صدق می کند. در این زمان باید صبور باشید. این حالت پس از مدتی از بین می رود. ولی پرنده دوست داشتنی شما مدتی در یک حالت اندوه فرو می رود. ماده ها بنظر نمی رسد که در این حالت فرو روند یا حداقل هیچگاه در این حد نمی باشد.

بلوغ شاید یک حرکت به حالت سلطه گری مردانه در پرنده شما می باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگی یک مقدار سلطه گر می شوند. در این حالت باز باید صبور باشید. آنها جریانی را برای رئیس بودن طی خواهند نمود ولی این رفتار برای همیشه نخواهد بود.

divider

غذای عروس هلندی


الف)اگه پرنده شما خيلي كوچک است و نمي تواند دانه بخورد از روش زیر استفاده نمایید
ابتدا زرده يک تخم مرغ آب پز را جدا کرده , آنرا له کنید و كمي آب جوش به آن اضافه كنيد. سپس چند عدد بيسكويت مادر و اگر خمیر نان باگت در دسترس داريد, مقدار به مايع اضافه كنيد
در صورتی که خمیر نان باگت در دسترس نمی باشد ی توانید از استفاده نمایید ودر آخربا كمي آرد نخودچي, تمام مخلوط را درميكسر (مخلوط كن) بريزید وبگذاريد تا خوب مخلوط شوند. اين مايع بايد كاملا يك دست باشد.


ب)حالا يک سرنگ 10 سي سي برداريد و یک لوله نرم و باريك و انعطاف پذير(کرمک دوچرخه) به سر اين سرنگ وصل كنيد, اين لوله را ميتوانيد از مغازه هاي تعمیرات دوچرخه تهیه نمایید ارتفاع اين لوله بايد حد اكثر 5 سانتي متر باشد به طوري كه اين لوله مستقيما به چينه دان پرنده وارد شود.

ج) سرنگ را 8 تا 10 سي سي پر كنيد, سپس با يک دست سعي كنيد نوك پرنده را باز كرده و با دست ديگر لوله را آرام آرام وارد حلق پرنده كنيد و تا چينه دان پايين ببريد حال مايع رو با فشار ثابت خالي كنيد اگر اين كار را خيلي آرام انجام دهيد حيوان تقلای زيادي ميكند و غذا را بالا مي آورد و تمام زحمات شما به هدر ميرود.

اگر نمي توانيد جلوي بال زدن و حركات پرنده خود را كنترل كنيد مي توانيد پرنده را در یک پارچه طوري كه فقط سر آن بيرون باشد بپيچيد و بعد به آن غذا بدهید

توجه:

بايد چندين باردر روز به پرنده به اين صورت غذا بدهيد.
بهترين زمان براي غذا دادن زمانیست كه چينه دان پرنده تقريبا خالي باشد شما براحتي با دست زدن به چينه دان پرنده ميتوانيد متوجه اين قضيه شوید.
پيش از هر باز غذا دادن سرنگ را كاملا با آب جوش و مايع ظرفشويي بشوئيد واين كار را دوباره بعد از غذا دادن نیز تكرار كنيد.

غذا دادن به جوجه طوطی عروس هلندی

يادتان باشد وقتي كه ميخواهيد بصورت دستي پرنده خود را بزرگ كنيد بايد اين كار را تا زمان روئیدن کامل پرهای پرنده ادامه دهید.
معمولا اين پرنده ها بايد 1 ماه و2هفته تغذيه گردند(40 تا 45 روز) البته اين زمان تقريبي است و بستگي به پرنده شما دارد در ضمن طی این مدت در قفس پرنده دانه بگذارید تا ببینید و به آن نوک بزند.
هفته هاي آخر بايد تعداد دفعاتي كه خود به پرنده غذا مي دهيد را كم كنيد تا پرنده مجبور شود خود دانه بخورد, اين مرحله مقداری سخت است و بايد حوصله كنيد, پرنده ها خيلي كم ولي به دفعات زياد دانه مي خورند پس هميشه دانه در دسترس آنها قرار دهید.
حيوان ممكن است در اين دوران مقداری ضعيف گردد ولي نگران نباشيد و برایش مقداری تخم مرغ بپزيد, زرده آنرا جدا كنيد و فقط سفيده را رنده كنيد در ظرفی ریخته و داخل قفس قرار دهید.
كار ديگری هم که مي توانيد انجام دهید پختن گندم است, عروسهای هلندی گندم پخته خيلي دوست دارند.

چه دانه اي به عروس هلندي بدهيم؟


1. ارزن (سرشار از پروتئين و منبع غني از ويتامين A و فسفر و املاح معدني است)
2. تخم كتان ( حاوي انواع ويتامين و تركيبات كربو هيدرات و املاح معدني)
3. كافيشه
4. شاهدونه (پرچرب و محركه و بهتر است كه كمتر از آن استفاده كنيد)
5. تخمه آفتابگردان
شما ميتوانيد اين دانه ها رو با هم مخلوط كنيد و تخمه آفتابگران را در ظرف جداگانه اي براي پرنده خود بگذاريد.

غذای طوطی عروس هلندی

علاوه بر دانه حتما برای پرنده خود ن ميوه , سبزيجات , حبوبات پخته و سبز شده بگذاريد , مثل:
1.كاهو(تامين كننده كلسيم و آهن و اشتها آور)
2.جعفري (جعفري رو با ساقه هاي بلند بگذاريد چون این پرنده ها ساقه را به برگها ترجيح ميدهند)
3.كلم بروكلي
4.جوانه گندم ( حاوي ويتامين B6 – E – F)
5.جوانه ماش
6.سيب
7.هويج (سرشار از ويتامين A و املاح معدني)
8. گندم پخته
9.ذرت پخته
10.تخم مرغ پخته (سفيده)

نكته: ممكن است سبزيجاتي كه مي خريد قبلا سم پاشي شده باشد بنابراين حتما آنها را خوب بشوريد تا مشكلي براي پرنده بوجود نياید.

پودر کف دریایی

داخل قفس پرنده پودر صدف و كف دريا بگذارید. گذاشتن پودر صدف و كف دريا براي پرنده ها ضروري است , پودر صدف مواد معدني زيادي دارد و به هضم غذا بخصوص دانه كمك مي كند.
مي توانيد بجاي پودر صدف از پوسته تخم مرغ پخته شده كه تقريبا 20 دقيقه در آب جوشيده است استفاده كنيد. كف دريا پوسته يه نوع نرم تن دريايي است كه حاوي كلسيم می باشد و باعث استحكام و مانع رشد بيش از حد نوك پرنده می شود بايد گفت كه هر وقت پرنده ميخواهد تخم کند بيشتر از قبل كف دريا مي خورد چون اين ماده باعث استحكام پوسته تخم ها مي شود.
هر چند هفته يك بارمولتي ويتامين در آب پرنده بريزيد و فراموش نکنیدكه آب پرنده هر روز بايد تعویض گردد.

حمام:

پرنده ها موجودات تميزي هستند و دائم با نوك پرهای خود را تميز و مرتب مي كنند, يك ظرف آب ولرم برای آنها بگذاريد تا خود را بشورند.

مراقبت:

اگه پرنده شما دست آموز است و آزادانه در خانه پرواز می كند بايد خيلي مراقب باشيد چون از صداهاي آني و بلند (بخصوص صداي تلفن) ميترسند و ممكن است كه با سر به جاای برخورد کنند و در نهایت آسیبی جدی ببینند.
عروس هلندي ها مثل طوطي ها دیگر پرنده هاي مقاوم و سالمي هستند ولي قفس آنها را نزديك پنجره بازنگذاريد تا باد مستقيم, به نها بخورد. دماي متعادل براي اين نوع پرنده 18 تا 22 درجه سانتي گراد است.
اگر پرنده شما بیمار شد به سرعت به دامپزشک مراجعه نمایید.

جفت گيری عروس هلندی

عروس هلندي ها معمولا خيلي سخت جفت ميخورند, شما ممكن است كه يه جفت عروس هلندي نر و ماده داشته باشيد كه هيچ وقت جفت گيري نكنند ولي اگر جفت بخورند پدر و مادر خيلي خوبي خواهند شد و از جوجه ها بخوبي نگهداري ميكنند.
معمولا 3 تا 4 تخم ميگذارند ولي ممكن است كه 1 يا 2 عدد از تخمها پوچ باشد يا اينكه خود جوجه پس از تولد بميرد. فاصله گذاشتن تخم ها چند روز است و بعد از گذاشتن آخرين تخم ماده دائما روي تخم ها مي خوابد و نر هم برای ماده دوانه می برد.

نر و ماده با هم و به كمك هم جوجه ها را بزرگ ميكنند.
وقتي كه جو جه ها بزرگ شدند و اصطلاحا به دانه خوردن افتادند آنها را از پدر و مادر جدا كنيد و در يک قفس ديگر بگذاريد.


divider

تصاویر انواع عروس هلندی

عروس هلندی وایت و ابلق
عروس هلندی وایت و گل باقالی یا ابلق

عروس هلندی لوتینو
عروس هلندی لوتینو

عروس هلندی خاکستری

عروس هلندی

عروس هلندی

عروس هلندیعروس هلندی


همه چیز درباره ی عروس هلندی
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 578
522
56

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۱۹۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید
 
ir
دنیا | ۱ هفته پیش
من یه عروس هلندی نر دارم و اشتباها به نکه بر خورد کرده و علائم اون اینه که یه گوشه میشینه و مبارزه و چشماشو می بنده و به یک قسمت از گردنش برخورد کرده که پراش کنده شده لطفا کمکم کنید
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  پژمان | ۵ روز پیش
  سلام عروس هلندیتو پیش دامپزشک ببر احتمالا آسیب دیدنش موجب ترسش شده باشه نیاز به تقویت داره
  ۰
  ۰
 
 
ir
rahim | ۱ هفته پیش
سلام.من دو ماهی هست عروس نر خریدم برای ماده ای که از قبل داشتم یه چند روزی جدا گذاشتم بعد انداختم باهم هر دو هم اماده هستند .تو قفس ماده مستی میکنه ولی نره توجهی نمیکنه اما وقتی جداشون میکنم نره همش میخونه به نظر شما چه کنم تا جفت شن.مرسی
۴
۳
 
 
ir
حسین | ۱ هفته پیش
سلام من یک عدد عروس هلندی دو سه ماهه خریدم.
چند تا سوال درموردش داشتم:
1- اول این که من غذای تخم کتان و ارزن و تخمه آفتابگردان را مخلوط کردم جلوش گذاشتم ولی نمیخوره ولی جوانه گندم بهش میدم سریع میخوره. میخواستم ببینم مشکلی داره یا نه؟
2- روز اول و دوم خوب بود ولی از روز سوم یک پاش رو میگیره بالا انگار درد میکنه اینم هم مشکلی داره یا خوب میشه؟
3- زمان آموزش باید از چند وقت بعد از خرید شروع شود؟
4- پرنده فروش به من گفت برای دستی کردن باید بگیریش تودستت سرش رو ماساژ بدی و دونه تو دستت بریزی وقتی تو دستت هست یکم رهاش کنی بدی تو ستت بخوره.من میخوام بگیرمش خیلی شیطونه انگشتم رو گاز میگیره درد میاد و خون هم میاد باید چ کار کنم؟
5- صدای عروس هلندی پخش میکنم سر و صدا میکنه ضرر داره یا ادامه بدم؟
6- یکم اسهال داره باید چ کار کنم دارو لازمه یا مشکل جابجاییه و خوب میشه؟
7- وقتی رفتم بخرم پش چند تا عروس هلندی بود تنها هست مشکلی نداره؟
۲
۵
 
 
ro
پرهام | ۲ هفته پیش
سلام میخواستم بدونم تمام عروس هلندی گلباقالی ماده هستند ؟
۴
۰
 
 
ir
افسون | ۲ هفته پیش
سلام من دو تا عروس هلندی دارم جدیدا یه عروس سخنگو گرفتم ولی از روزی که گرفتم یه هفته دو هفتست فقط دو سه کلمه حرف زده . ممکنه کنار اون دو تا نگهش داشتم دیگه حرف نزنه
۲
۱
 
 
ir
Armita | ۱ ماه پیش
کدوم نژاد رام کردنش ساده تر است
۴
۲
 
 
ir
آرمیتا | ۱ ماه پیش
سلام. چجوری میتوانیم عروس هلندی را رام کنیم
۲
۰
 
 
ir
ناصر | ۱ ماه پیش
سلام یه جفت عروس هلندی دارم جفت خوردن و از پنجم شروع به تخم گذاری کردن تا سر ماه سیوم چهارده تا تخم گذاشته باید چکار کنم هیچکدومش هم جوجه نشدن البنه پنجتاشو از زیرشون برداشتم و بقیشون رگه های خونی تو تخم هاشون وجود داره باید چکار کنم
۱
۱
 
 
de
hamid | ۱ ماه پیش
سلام من یه عروس هلندی دارم یه هفتس خریدم لوتینو هستش تقریبا ۲ماهشه ولی توانایی پرواز رو نداره میخواستم بدونم این مشکل طبیعی یا خیر لطفا جواب بدی با تشکر
۲
۰
 
 
ir
Vahid | ۱ ماه پیش
سلام من ی جفت عروس هلندی خریدم الان دقیقا یک هفتس تا چنروز اول زیاد تکون نمیخوردن اما الان میان پایین ابو دون میخورن نوکه مادم خیلی بلنده چیکار کنم همش قرچ قرچ میکنه کف دریا ام براشون گذاشتم اما لب نمیزنن چیکار کنم بنظرتون در ضمن تخم مرغو هویجو سبزیجاتم اصلا نمیخورن فقط ارزنو و هفت تخم میخورن با اب
۰
۰
 
 
ru
شیما | ۱ ماه پیش
سلام من ی عروس هلندی دارم که از پچگی بزرگش کردم اهلیه و روس دستم هممیاد البته اگر خودم زورش کنم خیلی بامن و داداشم جوره ولی با بقیه اعضای خونواده ن ایا میتوانم کاری کنم که با بقیه هم گرم بگیره و ی چیز دیگه ما تازه اساس کشی کردم و این پرنده جیکش هم در نمیاد و با خونه اشنای نداره ایا طبی ایه درباره حرف زدن من فقط سوت و جیغ یادش دادم و در سایت ها خوندم که اگر سوت یادش بدیم دیگه هرف نمیزنه ایاامیدی هست و اما حموم اون من خودم اونو میبرمحمام و یک مورد مهم تر من دیشب که خواب بودم میاد لدفعه دیدم صدای بال زدن میاد هرچهرفتم صداش کردم لوسی لوسی چته بازم هی بال میزد خودش به قفسش میزد صبحهم که بیدار شدم و ازادش کردمنمیتونس درست پپرواز کنه انگار بالاش زخمی شده لطفاااا کمکم کنی بهخصوص واسه مورد اخر و اول
باتشکر
و
خدانگه دار
۳
۱
پاسخ ها:
  ir
  پژمان | ۵ روز پیش
  سلام
  عروس هلندی معمولا با دونفر از اعضای خونواده که بیشتر بهشون توجه میکنن و بیشتر میبیننشون عادت میکنن اما به ی نفر بیشتر وابستگی نشون میدن اگه میخوای با بقیه هم خوب بشه اونا باید بیشتر بهشون توجه کنند ،بعد وقتی که جاوشون عوض میشه طول می‌کشه بجای جدیدشون عادت کنن ، عروس هلندی اگه توجه خوبی ببینه مخصوصا زمانی که بچن همه چیز یاد میگیرن
  ۰
  ۰
 
 
ir
مهران | ۱ ماه پیش
سلام یک جفت عروس هلندی لیتینو دارم بعضی موقع ماده سره لبه دایره ی لونه میره داخل لونه رو نگاه میکنه نمیره داخل وقت نره میره دوهفته دارمشون
۱
۲
 
 
ro
fr | ۲ ماه پیش
سلام.میشه بگید قیمت جوجه عروس هلندی چند هس؟
۰
۱
پاسخ ها:
  ru
  شیما | ۱ ماه پیش
  سلام
  200تومانو جوجه اش 400 تومان
  ۱
  ۰
 
 
ir
Azadeh | ۲ ماه پیش
عروس من حدود ۶ هفته هست همش سرلاک میخوره از کی بهش غذا بدم.دوم اینکه همش کف قفس میشینه بیرون ک میاد کل خونه رو میگرده ولی تو قفس با وجود نردبان و میله کف میشینه
۱
۰
 
 
ir
غزل | ۳ ماه پیش
سلام میخواستم بپرسم که عروس من نمیاد روی دست چیکار کنم ؟؟؟ من ۱۰ روز میشه که گرفتم و نر هستش و پرنده من میگذاره نازشکنم ولی روی دستم نمیاد و حرف نمیزنه و چگونه باید حمام کنه و باید از کجا بفهمم که حرف میزنه خواهش میکنم جواب بدید
۰
۱
 
 
ir
غزل | ۳ ماه پیش
سلام میخواستم بپرسم که عروس من نمیاد روی دست چیکار کنم
۰
۱
 
 
ir
غزل | ۳ ماه پیش
سلام پرنده ی من روی دست نمیاد چیکار کنم ؟؟؟
۰
۰
 
 
us
رسولی | ۳ ماه پیش
در مورد ناخن بلند عروس هلندی توضیح بدهید لطفا
۰
۲
پاسخ ها:
  gb
  asma | ۱ ماه پیش
  سلام عروس هلندی رو باید از بچگی بزرگ کنی.که روی دست بیاد .حرفهم که باهاش بزنی یاد میگیره اما حتما همیشه چندیکلمه رو یادش بده که بمونه تو ذهنش.
  عروس هلندی چند وقت که بیرون از قفس ازاد باشه پریدنو یاد میگیره البته خیلی به اینطرف و اون طرف برخورد میکنه د طبیعییه.
  .
  ۰
  ۲
 
 
ir
Bahar | ۳ ماه پیش
سلام،ما یه عروس هلندی 9 ماهه داریم هفته پیش به دلیل مسافرت فقط دو روز جابه جاش کردیم بردیم خونه دیگه پیش دخترم گذاشتيم و خودمون رفتیم سفر،بعد2 روز دوباره بردیم سر جای خودش پیش خودمون، اما از اون موقع همش کز کرد غذا نخورد،بردیمش دکتر گفت سرما خورده آمپول زد 2 روز حالش بهتر شدو دونه خورد اما دوباره امروز کز کرده بود دونه نمی خورد از آواز هم افتاده و بی حاله،بازم بردیم پیش دکتر گفته هر روز بیارید آمپول بزنم، بعد آمپول یکم بهتر میشه انگار دونه بهش انرژی کافی نمیده.به نظرتون باید چکار کنیم.آیا با این وضعیت زنده می مونه? باید چکار کنیم زودتر خوب بشه? کل خانواده نگرانش هستن.ممنون میشم زودتر راهنماييمون کنید تا از دست نرفته
۰
۱
پاسخ ها:
  au
  نازنین | ۲ ماه پیش
  سلام خسته نباشید عروس هلندی من ۲ ماهه و تازه خریدیمش امروز روی شونه ام گذاشتمش ولی یهو پرید ‌فکر کنم پاش آسیب دید چون تقریبا یک پاشو جمع میکنه و به یک طرف افتاده و خودشو میکشونه میخوام بدونم برای درمان خانگی باید چیکارش کنم آیا حالش خوب میشه
  ۰
  ۱
  ir
  پژمان | ۵ روز پیش
  عروس به یکی از اعضای خونواده شدیداً وابسته میشه که اگه چند روز نبینتش و یا جاشون عوض بشه دچار افسردگی شدید میشن ، فوق‌العاده احساسی هستن بنظرم بیشتر باید بهشون توجه بشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
سپیده | ۳ ماه پیش
با سلام
عروس هلندی ما وقتی خرداد ماه گرفتیم دو ماهش بود و الان ۱شهریور هستیم نزدیک به سه ماهه پیشمونه
ولی رام نبود
بعد از این تازه کمی رام شده و روی دستمون میاد ولی کوتاه
متاسفانه یکماه و اندی است که پرهاش شروع به ریختن کرده حتی خودش یه وقتها دیدم میکنه از اولم همش نوکش رو میکوبید به قفسش
دو هفته است خیلی بیشتر از پیش آزاد در خونه میچرخه
ولی از با پرنده فروش که صحبت کردم و گفتم نم دمش ریخته هم یه بالش کوتاهتر شده
گفتش عصبیه و از اولش هم عصبی بوده
با توجه که ما سرکار میریم و از ظهر به بعد منزلیم
من چه کاری میتونم براش انجام بدم ، چطوری محبت کنم تا حالش خوب بشه

پیشاپیش سپاسگزارم
۱
۰
 
 
ir
Amir | ۳ ماه پیش
سلام
من میخوام یه جوجه عروس بخرم که اهلیش کنم
به نظر شما تا حداکثر جوجه چند روزه رو میشه دستی کرد؟
با تشکر از مطالبتون.
۰
۱
 
 
ir
امیر | ۳ ماه پیش
سلام من دیروز یک طوطی عروس خریداری کردم وقتی از قفسش آوردم بیرون پرواز کرد وخورد به دیوار علت چیه.؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ro
  alureza | ۳ ماه پیش
  پرنده هنوز به شما اعتماد نداره و طول میکشه تا به شما اعتماد کنه با دادن تخمه و ناز کردن و چیزایی که از جویدن اونا لذت میبره میتونید خودتون بهش نزدیک کنید پیشنهاد من اینه پر هاش ببرید دامپزشکی دکتر براتون کوتاه کنه با پرواز کردن مکنه به خودش اسیب بزنه
  ۰
  ۰
 
 
ir
بی نام | ۳ ماه پیش
باسلام من یه جفت عروس هلندی دارم ک جفت شدن و ماده دو روزی یه تخم میزاره تا دیروز سه تا گذاشته، امروز استراحتش بوده، اما امشب متوجه شدم بیرون لانه،کف قفس یه تخم بدون پوست گذاشته، بنظر شما دلیلش چی هست؟
۰
۰
پاسخ کارشناس:
بدنشون ضعیفه باید تقویت کننده بهشون بدی
 
 
au
ستایش | ۳ ماه پیش
سلام من عروس هلندیم حرف میزد ولی دو روز پیش بیرون یک سگ اومد سمت قفسش و خیلی خیلی ترسید و الان دیگه حرف نمیزنه ایا دوباره میتونه حرف بزنه؟؟
۰
۰
 
 
ir
بنیامین | ۳ ماه پیش
سلام خودتون یک جفت عروس دارید
۰
۰
 
 
ir
بنیامین | ۳ ماه پیش
سلام شما خودتون یک جفت عروس خوب دارید
۰
۱
 
 
ir
پرهام | ۴ ماه پیش
سلام خسته نباشید من چه جور می تونم عروسم رو حمام کنم عروسم نر هستش
۰
۰
 
 
ir
پرهام | ۴ ماه پیش
سلام خسته نباشید من چه جور عروس هلندیم رو حمام کنم کمکم کنید عروس نر هستش
۰
۰
 
 
de
طلا | ۴ ماه پیش
سلام،من یه جفت عروس پاریس داشتم تازه تخم گذاشتن و همه چیز خوب بود اما ساعت چهار صبح سروصداشون دراومد رفتم پیششون چیزی متوجه نشدم اما ظهر دیدم عروس نر حالش بده و بعد که از قفس اوردم بیرون دیدم پشتش باد کرده و انگار نتونسته مدفوعشو دفع کنه و همون موقع هم مرد،الان موندم ماده چکار میکنه با پنج تا تخم،تنهایی میتونه بهشون برسه یانه،لطفا راهنماییم کنید چکار کنم تا برای تخمها و ماده اتفاقی نیفته
۰
۰
پاسخ کارشناس:
بذار خودش تصمیم میگیره که میتونه یا نمیتونه ، وقتی هم جوجه هاش در اومد خودتون کمک ماده غذا بدین جوجه ها
 
 
ir
sara | ۴ ماه پیش
سلام خسته نباشی من عروسم دو سالشه ولی حرف نمیزنه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  هستی هستی | ۴ ماه پیش
  سلام بعضی از عروس ها تا اخر عمر حرف نمیزه
  ۰
  ۰
 
 
ir
sara | ۴ ماه پیش
سلام هر کار میکنم طوطیم حرف نمیزنه چیکار کنم؟؟؟
۰
۰
 
 
ir
سرور | ۴ ماه پیش
سلام من یه طوطی هلندی پنج شیش ماهه دارم امروز روی دستم که نشسته بود پشتشو اوردع بود پایین و دمشو چپ و راست میکرد و یجورایی پشتشو به دستم می سابوند بنظرتون دلیلش چیه از هیچجا نتونستم جوابی پیدا کنم ؟! اگه میشه جوابمو بدین یا بهم ایمیل بزنین
۰
۰
 
 
ro
مجتبی | ۴ ماه پیش
سلام عروس هلندی من یکسره خودشو میخارونه ویره ازش پوسه میریزه چکارش کنم
۰
۰
 
 
ir
Amir | ۴ ماه پیش
سلام لطفا جواب بدین من دو عروس هلندی لوتینو سرلاکی خریدم و یک ظرف ارزن داخل قفس گذاشتم بعد ۵ روز دیدم داره ارزنارو تو دهنش میکنه و میندازه چی کار کنم که لتونه بخوره؟
۰
۰
 
 
us
ali | ۴ ماه پیش
سلام عروس هلندی من یه مدته یه صدای ضعیف در میاره
غذا میخوره کامل و اینور اونور میره باهاش بازی هم میکنم بازم همون صدا رو در میاره و دو ماهشه
مشکل خاصی داره؟؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  علی غریبیان | ۴ ماه پیش
  چه صدایی اگه منظورتون همون دندون قروچه س یا همون ساییدن نوک ها به هم مشکلی نداره
  ۱
  ۰
 
 
ir
صادق | ۴ ماه پیش
درود..من یک جفت عروس سفید شبی خریداری کردم به قیمت 700واز خونه خریدار انتقال داده شده خونه.ودوتا دونه تخم داشتند می‌ خواستم بدانم که تخم ها خود را پس نمی زنند؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  علی غریبیان | ۴ ماه پیش
  احتمالش هس که دیگه نخابن روی تخم
  ۰
  ۰
 
 
ir
سعید | ۴ ماه پیش
سلام جوجه عروس هلندی خیلی کوچکی خریدم. خیلی سر حال بود ولی یک روز بی حال شده غذا نمیخوره و میره گوشه قفس انگار سردشه.
لطفا راهنمایی کنین چون واقعا دوسش دارم
۰
۰
 
 
ir
امیر | ۵ ماه پیش
سلام خواهشا جواب بدین مهمه من یه جوجه عروس هلندی خریدم پرای سرش و گردنش در نیومده اما بقیه بدنش در اومده پرای سرش در میاد یا نه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  ***27970230 | ۴ ماه پیش
  بستگی به نژادش هم داره اگه لوتینو خالص باشه که در میاد ولی کمتر از بقیه
  ۰
  ۰
 
 
ir
Amir | ۵ ماه پیش
سلام میخواستم بگم من یک جوجه عروس هلندی لوتی گرفتم پرای گردنش نیس میخوام ببینم در میاد لطفا جواب بدین
۰
۰
 
 
ir
مصطفی | ۵ ماه پیش
سلام.از کجا بهمیم عروس هلندی ماده تخم درون شکم دارد.آیا ممکن است یک نر1/5ساله و ماده7ماهه تخم بگذارند
۰
۰
 
 
ir
امیر حسین | ۵ ماه پیش
یعنی من نمیتونم به عروس هلندیم سوت زدن و حرف زدن با هم بهش یاد بدم ترو خدا جواب بدین ممنون
۰
۰
پاسخ کارشناس:
اگه عروست سرلاکی خریده باشی چرا ولی در کل عروس هلندی بیشتر شیرین کاری میکنه و حرف زدن هاش هم با تون سوته ! اگه واقعا میخوای پرنده حرف بزنه کاسکو یا طوطی سبز باید بگیری اونم جوجه 1-2 ماهه
پاسخ ها:
  ir
  مصطفی | ۵ ماه پیش
  سلام اگر عروس شما نر باشد بین 6تا10ماهگی می توانید به ان حرف یاد بدهید
  ۰
  ۰
  ir
  مصطفی | ۵ ماه پیش
  سلام.خیر.ولی شما می توانید با سوت کلمات را بگویید و بعد از یاد گیری کلمه کامل را بگویید
  ۰
  ۰
 
 
ae
مبینا | ۵ ماه پیش
سلام من یه جفت عروس هلندی دارم خواستم بدونم چطوری بفهمم چند سالشونه و چطوری بهشون حرف زدن یاد بدم؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  مصطفی | ۵ ماه پیش
  به نوک اونا نگاه کن اگه سفید بود بین2تا8ماه داره اگه کمی تیره بود بین8ماه تا2/5سال دارد و اگه تیر تر شد بالای3سال سن دارد
  ۰
  ۰
 
 
ru
امیر حسین | ۵ ماه پیش
باسلام خواهش میکنم جواب بدین اگه به جوجه عروس هلندیم سوت زدن یاد بدم حرفم میزنه یعنی اینکه اگه بهش سوت زدن یاد بدم حرف هم یاد میگیره خواهش میکنم جواب بدین با تشکر
۰
۰
پاسخ کارشناس:
خیر ! سوت زدن و حرف زدن 2 تا توانایی جداس که باید با حوصله آموزش بدید. در ضمن عروسها معمولا سوت زدن و خودشون بلدن !!
 
 
ir
امیز اویسی | ۵ ماه پیش
سلام مگ یه عروس هلندی خریدم حدودا 4ماهشه وتقریبا 5روزه خریدمش ولی تو این چند روز هیچی نخورده تا جای که دیگه کف قفس ولو شده چیکار باید بکنم کمکم کنید
۰
۰
پاسخ کارشناس:
بیمار بوده خریدین , باید فورا به دامپزشکی ببریدش
 
 
ir
علی | ۵ ماه پیش
سلام.یک هفتس که عروس هلندی گرفتم دو روزه که متوجه شدم گاهی عطسه میزنه داروی خاصی داره که بدم؟درضمن گاز نمیگیره ولی ازم فراری چیکار کنم که بیاد سمتم.تشکر
۰
۰
پاسخ کارشناس:
نه خودش خوب میشه / باید بهش غذا بدید با دست تا باهاتون دوست بشه
 
 
ir
سجاد | ۵ ماه پیش
سلام.جدیدا یه عروس هلندی گرفتم چند روزی میشه که عطسه میزنه راه درمانش چیه.درضمن چطوری باید متوجه شم نره یا ماده
۰
۰
 
 
ro
یاسمین | ۵ ماه پیش
سلام من همین امروز یه عروس اوردم ولی خیلی ساکته اصلا تکون نمیخوره فقط نگا میکنه میخواستم ببینم مشکلی داره یا عادیه
۰
۰
 
 
ir
ابوالفضل | ۵ ماه پیش
با سلام و عرض خسته نباشید حدود یک هفته پیش برای عروس نرم یک ماده خریدم از روز اول نر میفتاد دنبال ماده و تا اینکه فردای اونروز شروع به جفت گیری کردن دو روز با هم جفتگیری کردن و از روز سوم به بعد نرم همش حمله میکرد به ماده و نمیزاشت ماده حتی روی چوب بیاد تا اینکه یک روز بعدش جاشونو عوض کردم و اروم شدن و از اون روز دوباره شروع به جفت گیری کردن روزی میشه که ۵ مرتبه با هم جفتگیری میکنن سر همو میخارونن فقط مشکلی که وجود داره اینه که نر داخل لونه میره وقتی نر داخل لونه هست اجازه ورود به ماده رو نمیده یا اینکه ماده وقتی نز داخل لونه نیست میره داخل لونه نر به محض اینکه میره داخل لونه ماده رو پرت میکنه بیرون این مشکل از چیه؟ این شرایط روی تخم گذاری میتونه تاثیر بزاره چون واقعا برام سوال شده با این شرایط اصلا ماده میتونه تخم بزاره؟ چون نر نمیزاره ماده داخل لونه باشه ممنون میشم جواب بدید
۰
۰
پاسخ کارشناس:
در همه پرندگان اول جنس نر باید لونه رو آماده کنه و بزارید روال طبیعی خودشون طی کنند و خیلی حساس نشید روی این مسئله.
پاسخ ها:
  ir
  *** | ۱ ماه پیش
  الان دوهفتس ماده سره لبه ی دایره ی لونه میره داخل لونه رو نگاه می کنه ولی نمیره گاهی موقع ها نره نمیزارش بره داخل لونه علت چیه راهنمایی کن ممنون مشم
  ۰
  ۰
 
 
ir
علی | ۶ ماه پیش
سلام من دومرغ عروس خرید وقتی می خواستم بخرم فروشنده گفت اگه می خوای جوجه کشی کنی باید مرغ عروس ها را رام دستی نکنی آیا این درست است
۰
۰
پاسخ کارشناس:
بله اگه دستی شوند جفت نخواهند شد.
 
 
ir
سهیل | ۶ ماه پیش
سلام ترو به خدا جواب بدین چطوری به جوجه عروس هلندی اب بدم؟
باچی بدم با سرنگ؟
ترو خدا جواب بدین
ممنون
۰
۰
پاسخ کارشناس:
با سرنگ بده وقتی دهنش باز می کنه آروم آروم مثل قطره چکون بریز تو حلقش یا کلا با قطره چکون بهش آب بده
 
 
nl
علی | ۶ ماه پیش
سلام ازتون خواهش میکنم جوابمو بدید مهمه به جوجه عروس هلندی لوتینو یک ماهه بعد از اینکه با سرنگ بهش غذا دادم کی بهش آب بدم?باچی بدم?
۰
۰
 
 
ir
Amir | ۶ ماه پیش
باسلام میخواستم بدونم چوب درخت زردالو برای نشیمنگاه عروس هلندی مناسبه؟
۰
۰
 
 
de
Zazhal | ۶ ماه پیش
سلام عروس هلندی من دستی شده ولی دیروز از خونه رفت بیرون بال هاش زیاد بلند نبود تازه کوتاه کردم ولی اطراف خونمون نیست آیا دوباره بر می گرده؟؟؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  مسیح | ۵ ماه پیش
  اگه خیلی باهاتون خو گرفته باشه شاید برگرده مگرنه باید بیخیالش بشین
  ۰
  ۰
 
 
nl
Amir | ۶ ماه پیش
سلام راسته که میگن نشیمنگاه سیمانی بده?
نشیمنگاه و تاب لاکی خوبه?
وان پرنده هم هست تو پرنده فروشا?
ممنون از مطالب مفیدتون
۰
۰
 
 
ir
Amir | ۶ ماه پیش
سلام. قیمت جوجه عروس هلندی لوتینو یه ماهه که پرسیدم گفت 150هزار مناسبه؟
۰
۰
پاسخ ها:
  nl
  S.m | ۶ ماه پیش
  اره نسب به همه عروس هلندی ها البینو از همه گرون تره عروس هلندی لوتینو متناسبه
  ۰
  ۰
  ir
  علی غریبیان | ۴ ماه پیش
  اره دادا قیمتش همینه
  ۰
  ۰
 
 
ir
Amir | ۶ ماه پیش
اخه من تابه حال عروس هلندی نداشتم سرلاکی یاد ندارم کار سختی نیست با سرنگ بهش غذا بدم؟
۰
۰
پاسخ کارشناس:
چند بار که بهش غذا بدی یاد میگیرین.
پاسخ ها:
  ir
  علی غریبیان | ۴ ماه پیش
  با قاشق چایخوری هم راحت تره و هم ریسکش کمتره دادا
  ۰
  ۰
  ir
  ريحانه | ۲ ماه پیش
  سلام خسته نباشيدمن يه عروس دارم شش ماهه خيلي خيلي اهليه ولي مشكلي كه داره إزارزن خيلي بدش ميادوفقدباسرنگ ميخوره بااينكه سنش ديگه ازسرنگ خوردن گذشته ميشه كمك كنيدچكاركنم اگه ارزنوببينه فرارميكنه وحتي اب هم به تنهايي نميخوره بايدباسرنگ
  ۰
  ۰
 
 
ir
Amir | ۶ ماه پیش
با سلام من می خوام عروس هلندی بگیرم میشه راهنمایی کنید برای سنش و اینکه یک پرنده خوب داشته باشم.
چون که تا حالا تجربه نداشتم بخرم میگم که دون خور بگیرم یا سرلاکی؟
چه میوه جاتی براش خوبه?
نر بهتره یا ماده برای دستی کردن و اموزش?
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  مسیح | ۵ ماه پیش
  نر بهتر حرف می زنه اگه می خواین دستیش کنین ماده بهتره
  ۰
  ۰
  ir
  علی غریبیان | ۴ ماه پیش
  دادا جوجه سرلاکی بگیر و اینکه تا جوجه س نمیشه تشخیص داد نره یا ماده
  ۰
  ۰
 
 
ir
سجاد | ۶ ماه پیش
سپاس از مطالب مفیدتون
۰
۰
 
 
ro
مریم | ۷ ماه پیش
اگر میخواهید عروس هلندی دستی بشود اول باید جوجشو بخری چون بزرگش کاملاً وحشی باید از بچگی که جوجه هستش بال شو کوتاه کنی.
برای عروس هلندی های بزرگ باید بزاری بهت عادت کنند بعد بال شو کوتاه کنی و بعد از کوتاه کردن باید آنرا چند روز از قفس درش بیاری و روی انگشتات بالا و پایین کنی آروم.
۰
۰
 
 
ir
حسام | ۸ ماه پیش
با سلام من ۲ جفت عروس هلندی دارم که یه جفتم دستی بودن و الان ۴ تا تخم کردن خیلی وحشی شدن مخصوصا نرم توری که دست میبرم تو قفس جا ابی و دونی و عوض کنن واسه زدن دستم و گاز گرفتن دستم اقدام میکنه میخواستم ببینم دلیلش چیه؟لطفا کمک کنید
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  مسیح | ۵ ماه پیش
  طبیعیه هستش . چون فکر می کنه می خواید به تخم ها آسیب برسونید
  ۰
  ۰
 
 
ir
سینا | ۸ ماه پیش
من برای عروس هلندیم کف دریا گرفتم و به قفسش اویزون کردم اما اون اصلا از کف دریا استفاده نمیکنه حتی نگاشم نمیکنه چیکار کنم ؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  علی غریبیان | ۴ ماه پیش
  دادا با گیره وصل کن به قفس اویزون که فایده نداره
  ۰
  ۰
 
 
de
منافی | ۹ ماه پیش
عروس هلندی من خیلی دادو بیداد میکنه ۲ روزه؟نه گشنه س نه تشنه چرا اینطوره پس؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  اشکان | ۹ ماه پیش
  به نظر من شاید درد های داخلی دارد واحتمالا اگر جفتی ندارد از سر مستی این کار را میکند وباید جفتی برایش فراهم کرد
  ۰
  ۰
 
 
de
منافی | ۹ ماه پیش
عروس من دو روزه خیلی دادو بیداد میکنه چرا؟؟؟
۰
۰
 
 
ir
نیما | ۱ سال پیش
سلام من عروس هلندی دارم تازه گیا همش خم میشه دمشو میده بالا صدا درمیاره مشکل از چیه
۰
۰
پاسخ ها:
 
 
de
محسن | ۱ سال پیش
سلام من یک عروس هلندی کادو گرفتم دو روز اول ساکت بود بعد شروع کرد به جیک جیک کردن حدود سه ماشه خیلی ام با هامون اوخت گرفته فقط ناخناش خیلی بزرگ شده بود کوتاه کردم کمی خون اومد و خوب شد فقط از اون روز دیگه صدا نمیکنه ولی شیطنتشو دارهبهشم کنجتم دادم و دیگه صدا کردنشو نمیدونم از چیه ممنون میشم کمک کنید؟!!!!!
۰
۰
 
 
ir
امین | ۱ سال پیش
سلام من یه عروس ماده دارم خیلی هم فعاله ولی پرهاشو نگه نمیداره . پرهای بالش در میآد ولی میندازه یعنی پرهای بال و دمش همش میفته . لطفا راهنمایی کنید
۰
۰
 
 
ir
مهدی | ۱ سال پیش
سلام من تازه یه عروسه خاکستری خریدم.میخوام بدونم که چجوری بفهمم حدودا چند وقتشه.خواهش میکنم جواب بدید.ممنون میشم
۰
۰
پاسخ ها:
  us
  سوگند | ۹ ماه پیش
  سلام!
  چه جوري عروس هلندي را دستي كنيم ؟؟
  اگر راهنمايم كنيد ممنون مي شوم!!
  ۰
  ۰
  us
  سوگند | ۹ ماه پیش
  سلام
  من مي خواهم بدونم كه چه جوري عروس هلندي را رام كنيم ؟؟
  خيلي ممنون
  ۰
  ۰
 
 
fi
پارک شین هه | ۱ سال پیش
ممنون
۰
۰
 
 
fi
پارک شین هه | ۱ سال پیش
خیلی ممنون
۰
۰
 
 
ir
امیر محمد | ۱ سال پیش
سلام من میخوام عروس هلندی بگیرم
یدونه باشه اشکالی نداره؟
نر باشه بهتره یا ماده باشه؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  آرتا آقایی | ۱ سال پیش
  نر باشه بهتره به خاطر اینکه نر علاقه بیشتری به یادگیری دارن و زود تر یاد میگیرن
  ۰
  ۰
  ir
  آرتا آقایی | ۱ سال پیش
  نر باشه بهتره چون نر علاقه بیشتری به یادگیری داره
  ۰
  ۰
 
 
ir
امیر محمد | ۱ سال پیش
سلام من میخوام عروس هلندی بگیرم
اگه یدونه باشه اشکالی نداره؟
ماده باشه بهتره یا نر باشه؟
۰
۰
 
 
ir
حسین | ۱ سال پیش
سلام یه جوجه عروس 2 ماهه دارم نه بازیگوشه نه حرف میزنه فقط میخوره و میشاشهف میزنم بنظرتون سالمه؟؟؟ هر روز هم سر بسرش میزارم صدای اواز میزارم براش باهاشم حرف میزنم ولی فقط هواسش به خوردنه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  دکتر عباسی | ۱ سال پیش
  یکی از اصول یادگیری حیوانات شرطی کردنه... باید کاری کنین که حیوان در ازای یه کاری چیزی رو که دوس داره بهش بدی... بی حساب و کتاب غذا ندین. غذاهای خوب رو به عنوان جایزه بهش بدین
  ۰
  ۰
 
 
ir
m.kh | ۱ سال پیش
سلام من یک جفت عروس هلندی لوتینو دارم که چند بار تا حالا تخم کردن ولی نمیدونم چرا جوجه ها که بدنیا میان بهشون دون نمیدن و میمیرن راهنمایی بفرمیایید.
با تشکر
۰
۰
پاسخ ها:
  مینا | ۱ سال پیش
  چونپدر و مادر جوان هستند نمی تونند ذغذا بدند باید ببرشون جایی که پدر و مادر هستند و دونه به بچه هاشون میدند رو ببیند تایاد بگیریند.
  ۰
  ۱
 
 
ro
رضا | ۱ سال پیش
عروس ماده من تخم کرده ولي نرش بدجور ميزندش رفتارش وحشيانه شده دنبالش ميکنه وميزندش انقدر که ماده داره بيرون لونه روي ني تخم ميکنه و ميشکنه چکار کنم
۰
۰
 
 
ir
باران | ۲ سال پیش
پر هایش می ریزه
۰
۰
 
 
ir
سینا | ۲ سال پیش
سلام من دو عروس هلندی دارم اما هرز گاهی که به تپش قلب هایشان گوش میدهم بسیار سریع میزند ایا این چیزه عادی است؟؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  مینا | ۱ سال پیش
  کمبود ویتامین داره و غذا مناسب نداره باید با دامپزشک صحبت کنید تا بهتون پیشنهاد ویتامین مخصوص رو بده. گاهی هم عصبی و وقتی باهاشون حرف نزنید و بهشون اهمیت ندهید فقط دونه بدید . ناراخت وافسردهمیشند وپرهاشون شروغ به ریزش میکنه .
  ۰
  ۰
 
 
ir
میثم | ۲ سال پیش
سلام.من یه عروس ماده دارم که اصلا اشتها نداره. حسابی لاغر و ضعیف شده. چیکار کنم اشتهاش برگرده؟ در ضمن فقط ارزن و بلال میخوره. کاملا دستی و آرومه فقط نگران اشتهاشم.ممنون میشم اگه راهنماییم کنین. مرسی
۰
۰
 
 
ir
مریم | ۲ سال پیش
سلام دوستان منم یه عروس هلندیه شیطون دارم که یه مدته به مشکل خوردم باهاش
اگه میتونید کمکم کنید
عروس من یه مدته تخمه هاشو نمیشکنه و احساس میکنم نکش دچار مشکل شده باید چیکار کنم؟
۰
۰
پاسخ ها:
  مینا | ۱ سال پیش
  جرا نمی بری دامپسزشک معاینهاش کنه .
  اگر نوکش سالمه . احتمالا دوستنداره خودشون میدونند چی لازم دارند . فقط از نظر سالم بودن نوکش مطمئن شوید.
  ۰
  ۰
 
 
ro
امیرحسین | ۲ سال پیش
سلام من خیلی دوست دارم عروس هلندی داشته باشم میخواستم بدونم من که یک برادر کوچک دارم ممکنه برای اون خطر داشته باشه دوستان خواهشا جواب بدین میخوام برم فردا بخرم
۰
۰
پاسخ ها:
  مینا | ۱ سال پیش
  ببهشیذ برادر تون ممکن برای عروس هلندی خطر داشته باشه . چون معمولا تو این سن کنجکاو هستند و ممکنه به حیوان بی زبان اسییب بزنند . لطفا نخرید .
  ۰
  ۰
 
 
ir
فاطمه | ۲ سال پیش
سلام من میخوام یه عروس هلندی بخرم ولی خودم وهمسرم تا6 عصر سسرکار هستیم آیا تنهایی میتونه بمونه با توجه به این که میگن پرنده ای اجتماعی تره نسبت به باقی پرنده ها، افسرده یا مریض نمیشه؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  ali | ۲ سال پیش
  سلامپرنده من بی حال است ودراکثر موارد پف کرده میباشد راهنمایی بفرمایید
  ۰
  ۰
 
 
ir
حمیدرضا | ۲ سال پیش
با سلام و خسته نباشید من یک عروس هلندی نر دارم شروع به حرف زدن کرد ولی بعد مسافرت خانوادم که رفتن و برگشتن دیکه حرف نزد من خودم پیشش بودم از دامپزشکی مولتی ویتامین خریدم بهش دادم احتمال داره از اون باشه
۰
۰
 
 
ir
رضا | ۲ سال پیش
سلام... عروس ماده ی من اول رنگ سرش کامل خاکستری پررنگ بود اما الآن دوباره داره زرد میشه خیلیم حرف میزنه و سرو صدا داره از نر هم بدتره
۰
۰
 
 
ir
حسین | ۲ سال پیش
سلام دوستان دم عروس هلندی من توسط پسر دوستم همش یکجا کنده شده کسی میدونه که دوباره در میاد یا نه؟
آیا راهی هستش که زودتر بهبود پیدا کنه؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Amin | ۲ هفته پیش
  حتما درمياد . واسه كوتوله برزيلي من هم همين اتفاق افتاد دراومد از اولش هم بهتر
  ۰
  ۰
  ir
  Amin | ۲ هفته پیش
  حتما در مياد واسه منم پيش اومد در اومد
  ۰
  ۰
 
 
ir
reza | ۲ سال پیش
سلام ببخشیدعروس نر من خلی به پدرم وابستس ولی با خودم مشکل داره ...
چطور می تونم کامل دستیش کنم جون نیمه اهلی ...عروس مادهم چون تیتم حرف می زنه اونم زیاد سرو صدا داره...
۰
۰
 
 
ir
محمد | ۲ سال پیش
نیاز به راهنمایی
سلام
من دیروز یه عروس هلندی گرفتم
دوهفته است متولدشده
ظاهرا دست آموز و خیلی رام هست
مشکل اینه که سرش کچله ویکم مو داره
فروشنده گفت به زودی در میاد البته کاکل ها رو گفت روشو میپوشونه
میخواستم ببینم راسته یا سرم کلاه گذاشته
آخه پولشو هنوز ندادم
۰
۰
 
 
ir
سجاد | ۲ سال پیش
سلام.اینجا مسئول کیه؟اگخ میشه تو واتس اپ یا تلگرام بیاد توی خصوصیم که یه سری حرف ها دارم که می خوام راجع به سایت خوبش بزنم. ***0.536.5541 با تشکر از سایت خوبتون
۰
۰
 
 
ir
عروس شب | ۲ سال پیش
سلام من میخوام عروس هلندی بگیرم
بنظررتون نر بگیرم یا ماده؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  azad | ۲ سال پیش
  سلام بر عروس شب عزیز.
  دوست عزیز بهتون توصیه میکنم یک جفت عروس هلندی بخرید
  .
  من یک عروس نر هدیه گرفتم و براش یک جفت (ماده) خریدم
  یکساله دارمشون و زندگیم و اوقاتم خیلی عوض شده
  با تولد جوجه های جدیدشون حس میکنم دنیام قشنگ تر شده.
  موفق باشید دوست من
  ۰
  ۰
  ir
  شهریار | ۱ سال پیش
  عاشق عروس هلندی
  ۰
  ۰
 
 
de
ایلیا | ۲ سال پیش
آیا دم عروس هلندی دوباره در می آید؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ro
  سعید | ۲ سال پیش
  با سلام.
  بله به مرور زمان در میاد.
  ۰
  ۰
 
 
ir
مجید | ۲ سال پیش
سلام آیا تخم عروس بدون نر جوجه میشود
۰
۰
پاسخ ها:
  ro
  سعید | ۲ سال پیش
  با سلام.
  خیر بدون تماس نر تخم ماده تبدیل به جوجه نمیشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
آرام | ۲ سال پیش
سلام من یه جفت عروس هلندی برای پسرم گرفتم که تعداد زیادی برامون سوال پیش اومده میخوام یکی راهنمایی مون کنه
۰
۰
پاسخ ها:
  ro
  سعید | ۲ سال پیش
  با سلام .
  در خدمتیم هر سوالی دارید بپرسی جواب میدم/
  ۰
  ۰
 
 
ir
محمدعلی | ۲ سال پیش
سلام من خیلی خیلی عروس هلندی دوست دارم و می خواهم دوتا قناری هامو بدم و یک عروس بگیرم فقط موتدم
نریاماده باشه؟
چند وقتش باشه؟
چه غذایی بهش بدم؟
ایا برای اینکه پرواز نکنه بال هلشو چسب نزنم و.......
لطفا جوابو برام بدبد
۱
۰
 
 
ir
علی | ۲ سال پیش
سلام میخاستم ببینم پسته خام واس عروس هلندی خویه؟

چ چیزایی برای تقویت و چاق شدن عروس هلندی خوبه؟
۰
۰
 
 
ir
امیر | ۲ سال پیش
اگر عروس هلندی پرواز کند و از خانه برود بیرون آیا بر میگردد؟
۰
۰
 
 
ir
علیرضا | ۲ سال پیش
سلام عروس من چند تو این هفته دوبار تخم گزاشته ولی چون چنذد ماهه جفت نداره تخمش ندفه نداره اولی رو ازش گرفتیم دومی رو تازه گزاشته
اگه تخم هارو ازش بگیریم مشکلی که براش پیش نمیاد مثلا افسرده بشه
۰
۰
 
 
ir
ali | ۲ سال پیش
چند درصد احتمال داره جفت نرن؟
۰
۰
 
 
ir
حدیثه | ۲ سال پیش
سلام
من یه عروس هلندی دارم.حدودا سه ماهشه.که عادت داره بیاد روی سرم و با موهام بازی کنه.اوایل خیلی آروم بود الان نزدیکه به یه هفتس که وقتی میخوام از روی سرم برش دارم نوک میگیره.البته لازم به ذکر که پرنده خیلی آروم و رامیه و هیچ جا بجز روی سرم نوک نمیگیره.به نظر شما چکار میتونم بکنم
۰
۰
پاسخ ها:
  ro
  سعید | ۲ سال پیش
  با سلام .
  به احتمال زیاد عروس شما آماده جفت گیریه اگه جفت نداره حتما واسش جفت تهیه کنید.
  ۰
  ۰
 
 
ir
amir | ۳ سال پیش
سلام عرض خسته نباشید...
من یه جفت عروس هلندی گرفتم
4تا تخم دارن زیرشون
5روز میشه اوردم خونه
3روزش نشسته روی تخما
بعد از 3روز دیگه نمیشینه
دلیلش چیه
۰
۰
 
 
ir
رضا | ۳ سال پیش
ماده ها باهوش تر از نر ها هستند ولی نر ها بیش تر از ماده ها آواز می خونن .
من خودم یه جفت دارم.
۰
۰
 
 
ir
عروس هلندی | ۳ سال پیش
سلام من میخوام عروس هلندی بخرم اما نمیدونم نر بخرم یا ماده کدوم باهوش تره و مهربون تر
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  دانیال | ۱ سال پیش
  ُسلام عروس هلندی نر خیلی خوب و بهتر به انسان علاقه مند میشه از نظر چهره هم خیلی زیبا تره ....من عروس هلندی نر رو توصیه میکنم
  ۰
  ۰
 
 
ir
حمید | ۳ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی می خوام بخرم اما چند سوال دارم
1- اینکه از کجا بخرم
2- اینکه چندوقتش باشه از نظر سن و چطور تشخیص بدم
3- اینکه دوست دارم دستی باشه و حرف بزنه
4- عروس هلندی واسه منکه تا حالا پرنده نداشتم نگهداریش توصیه میشه؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ro
  سعید | ۲ سال پیش
  با سلام.
  حمید جان خوب پرنده رو بیشتر از پرنده فروشی تهیه میکنند اگه دوس داری عروسات دستی یا سخنگو باشن باید اونارو از سنین پایین تری آموزش بدی از اونجایی که شما تجربه این کارو ندارین من بهتون توصیه میکنم عروس رام بالغ تهیه کنید و با هاش خودتون کار کنین تا رام بشه .
  ۰
  ۰
 
 
ro
رضا | ۳ سال پیش
بابا مال من نه بهم عادت کرده نه رودستم میشینه... الآنم این مطالب وخواندم می خوام بهحرف بیارمش ...مال من ماده است فکر کنم داره به بلوغ میرسه چون کرکاش ریخت و پررنگ شد...کار از کار گذشته یا نه..
۰
۰
 
 
ir
سیده دریا | ۳ سال پیش
سلام عروس هلندی من از موقعی که برایش قفس جدید خریداری کردم آب نخورده است . چه کاری باید برایش بکنم
۰
۰
 
 
ro
قوام | ۳ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی نر ککه ران هست از بچگی بزرگ کردم دارم و الان بزرگ شده و براش یکعروس هلندی ماده گرفتم که نر من از بچگی بزرگش کردم یکسالشه اما ماده که خریدم چهار ماهش میواستم بدونم اینا باهم جفت میشوند ایا ؟ یا نه در ضمن نزادش.ن فرق میکنه لطفا زود تر جوابمو بدید
۰
۰
 
 
ir
parmida | ۳ سال پیش
سلام اسم عروس هلندی من تیتو هستش .این چند وقت ما بیشتر از قبل از خونه بیرون میرفتیم و تیتو توی خونه تنها بود . امروز متوجه این شدم ک زیر دوتا بال ها سیاه و قهوه ای شده . حالت خونی ک خشک شده . ته قفسش هم پر از پر شده . اولش فکر کردم شاید کثیف شده اما بعدش لکه های کوچیک خون رو توی قفسش هم دیدم . من خیلی دوسش دارم و الان از نگرانی دارم میمیرم تو رو خدا بگید باید چیکار کنم پسر خوشگلمو.
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  پژمان | ۵ روز پیش
  وقتی تنها میشه به شدت ترسو میشن که با کوچکترین صدایی بال بال میزنن وقتی میری بیرون آیفون و تلفن خونگی رو خاموش کنین
  ۰
  ۰
 
 
ir
سید محمد | ۳ سال پیش
من تا یه روز دیگه عروس میگیرم میخواهم بدونم توی روز چند بار باید بهش غذا بدم و هر هفته چند بار باید براش توی ابش مولتی بریزم لزفا سریع جواب منو سریع بدید با تشکر از شما
۰
۰
پاسخ ها:
  us
  کامران | ۲ سال پیش
  بستگی به سنش داره ولی اگه حودش دون میخوره تو ظرف مخصوص تو قفس اش پر بزارین همیشه و مولتی ویتامین اگه سبزی میوه میدی هفته ای یک بار یا هر ماه دو بار
  ۰
  ۰
 
 
ir
محمد | ۳ سال پیش
سلام چرا عروس هلندیم جوجه هاشون را بعد یک هفته میکشه/راه چارش چیه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Saeed | ۳ سال پیش
  مکنه پیش بیاد که عروس هلندی تخم های خودشو بخوره یا جوجه هاشو بکشه ولی توی یه سایت معتبر خوندم که باید جوجه رو خیلی سریع از مادرش جدا کنی وتوی یه قفس دیگه نگهداری کنی و به صورت دست اموز بزرگش کنی وبا سرنگ بهش غذا بدی
  ۰
  ۰
 
 
ro
عروس هلندی | ۳ سال پیش
سلام ببخشید چطور شاه پر های عروس ههلندی رو کوتاه کنم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  پروش دهنده | ۳ سال پیش
  امکان نداره عروس هلندی تخمشو یاجوجشو بخور بهترین کار این پدرومادر خودش بهش غذا بدن
  ۰
  ۰
  ir
  پژمان | ۵ روز پیش
  سلام یکی درمیون نوک بالاشو قیچی کن از ته نزنی خونی بشه بالاش ، زمانی که یکی درمیون کوتاه کنی هم بالهاش زشت نمیشه هم دیگه پرواز بلند نمیکنه
  ۰
  ۰
 
 
ro
نسترن | ۳ سال پیش
تنبل هستن کلا؟ یا ماله اقوام ما اینجوره؟
۰
۰
 
 
ro
نسترن | ۳ سال پیش
سلام من یکی از اقواممون عروس هلندی گرفته بود . میگفت تنبله و کز کرده کاره خاصی هم نمیکنه مثلا اصلا بپر بپرو بالا پایین نمیره . منم عاشق عروس هلندیم تو رو خدا جواب بدید اینا ذاتشون کلا تنبله؟ یا ماله اون بنده خدا اینجوری بوده؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  ارشیا دوستی | ۳ سال پیش
  نه نیستن منم یه جفت دارم اگه باهاشون بازی نکنی اینطوری می شه
  ۰
  ۰
  ir
  محمد | ۳ سال پیش
  سلام دوست عزیز پرهای پرندتو با دست بچین هیچ مشکلی براش پیش نماد شاید یه چند قطره خون بیاد ولی بعدش خشک میشه و خوب مشیه من خودم یه جفت دارم که برام جوجه میکنن و وقتی زمان فروششون میرسه برا مشتری همینطور پراشونو میکنم و هیچ مشکلی برا پرنده پیش نماد
  ۰
  ۰
 
 
ir
شایان رجبی | ۳ سال پیش
اقای سامان محمدی نگران نباشید برای پرنده ی شما هیچ مشکلی پیش نمیاد این عمل طبیعی فقط زیاد از حدش ضرر داره سعی کنید تا دو رور درون قفس بدون اینکه از قفس درش بیارین نگهش دارید خودبه خود خودشو سیر میکنه من عروس خودم این شکلی شد مثل شما ترسیده بودم همینکارو کردم سر حال و پر انرژی شد
۰
۰
 
 
ir
زهرا | ۳ سال پیش
سلام
چند روز پیش به دلیل لگد شدن دم عروس، وقتی به شدت ترسید و فرار کرد تمتم دمش کنده شد؟ میخواستم بدونم دوباره مثل اولش میشه و مشکلی براش نداره؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  محمد | ۳ سال پیش
  سلام دوست گرامی اگر 100 بار هم پرهای عروست کنده بشه بازم دوباره در میاد مثل روز اولش ولی یه حدود دو ماهی طول میکشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
امیر | ۳ سال پیش
سلام. من تازگی ی عروس بهم هدیه دادن اما نمیدونم چندوقتشه.خیلی نوک میگیره و همش خودشو میخارونه.تو این 2روز به من خیلی عادت کرده نمیتونم از دیدش خارج بشم چون جیغ میکشه اما ناراحتم که انقدر با نوک خودشو میخارونه همش نزدیکش میشم سرشو خم میکنه میخواد که نازش کنم خیلی لوسو نازنازیه اما تهاجمی چکار کنم باهاش؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  پژمان | ۵ روز پیش
  به بال هاش تلخک بزن تا نتونه خودشو بخارونه بعد ی دستمال سفید مرطوب شب موقع خوابش بزار نزدیکش صبح اگه دیدی رو دستمال ی نقطه های قرمز رنگ هست بدون جونور داره
  ۰
  ۰
 
 
ro
محمد | ۳ سال پیش
سلام.5روزه یه عروس هلندی خریدم از روز دوم به هر صدایی خوب پاسخ میداد و گاها میخوند. الان دو روزه هیچ صدایی ازش در نمیاد و تو قفسش درحالت پوف کرده چرت میزنه. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
۰
۰
 
 
ir
هستی | ۳ سال پیش
سلام.میخواستم بدونم چندسالگی باید برای عروس هلندی جفت گرفت؟ممنون.
۰
۱
پاسخ ها:
  a1
  تابون | ۳ سال پیش
  عروس شما بیمار است وسریعا بایدبه دامپزشک مراجعه کنید
  ۰
  ۰
  ir
  ارمین | ۳ سال پیش
  سلام دوست عزیز خیلی ها هستن که میگن عروس ت و1 سالگی یا دوسالکی بالغ میشه ولی من این حرفو قبول ندارم چون خودم عروس دو ماه خریدم و در سن 6 ماهگی بالغ شدن و جوجه کردن
  ۰
  ۰
 
 
ir
عاطفه | ۳ سال پیش
سلام من یک جفت عروس داشتم که عروس نر بخاطر بزرگ شدن کبدش و ناتوانیش واسه هظم غذا مرد .ماده 3تا تخم رو به تنهایی باز کرد و حدود 2هفته به جوجه هاش غذا داد به بعد از اون می زدشون وخونیشون میکرد و اسه همین دیگه خودم به جوجه ها غذا دادم و الان مشکلم اینه که یکی از جوجه ها اصلا تمایلی به غذا خوردن نداره و به زور بهش غذا میدم وبعد از هر بار غذا خوردن تقلا میکنه که بالا بیازه اما قورت میده اینم بگم که هر 5 ساعت یک بار بهش یک سرنگ کوجیک غذا میدم.رشدش خوبه و مدفوعش طبیعی هستش.یک هفته هست که به این مشکل خوردم و میخوام راهنماییم کنین.اینم بگم که چینه دونش خالی نیست با اینکه غذایی نمیخوره ممکنه داخلش هوا باشه؟اگه هوا باشه باید چه کار کنم؟
۰
۰
 
 
ir
پرهام | ۳ سال پیش
خوب است
۰
۰
پاسخ ها:
  ro
  عروس باز | ۳ سال پیش
  بهترین کار این ک با دام پزشک هماهنگ کنی .دوست عزیز
  ۰
  ۰
 
 
ir
ℳ☯ℋℴℳℴⒹ | ۳ سال پیش
سلام من یه جفت عروس هلندی دارم اما با هم جفت نمیزنن چی کار کنم که با هم جفت بزنن؟؟ لطفا جواب سوالمو بدید
۰
۰
پاسخ ها:
 
 
ir
شاهین رامندی | ۳ سال پیش
سلام من یه عروس هلندی 4 ماهه دارم
تازه 2 روزه خریدمش می خواهیم رامش کنیم اما خیلی تهاجمی کمکم کنید
۰
۰
پاسخ ها:
  ro
  رضا | ۳ سال پیش
  شاهین منم این جوریم
  ۰
  ۰
 
 
ir
مهدی | ۳ سال پیش
سلام.دمت گرم سایتت عالیه.اطلاعاتم بالا رفت.ممنون
۰
۰
 
 
ir
علی | ۴ سال پیش
سلام.بالهای عروس هلندی منو کشیدیم تازه نصفش در اومده ولی وقتی پرواز میکنه پرش میوفته وازجاش خون میاد چیکارکنم که اینجوری نشه؟؟؟لطا جواب بدین///////////
ممنون
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  hassan | ۲ سال پیش
  شما شاه بال هاش رو کندید این کار خیلی زجر آوره مثل اینه که کسی ناخن هات رو با انبر دست بکشه باید به دکتر نشون بدی تا عفونی نشه.معمولا بال های قبلی شاهبال رو میچینن که خون توش جریان نداشته باشه .
  ۰
  ۰
 
 
pl
علی | ۴ سال پیش
پاسخ به سامان محمدی:
با عرض سلام من یه عروس هلندی دارم که از خانوادم هم بیشتر دوسش دارم اصلا بی من جیغ میزنه و کنار من میخوابه و مواظب منه در کل خیلی خیلی دوسش داریم و براش هر کاری می کنیم متاسفانه مدتیه که لاغر شدهالبته شب ها دیر میخوابه راحت تا یک شب بیداره البته تقصیر خودشه که نمی خوابه برای خوابش سنگ نموم میزارم ولی بال میزنه و جیغ می کشه و تا خوب خوابش نیاد نمیره تو لونش.حالا شما بگید واسه اینکه صعیف نشه جکار کنم؟کم غذا میخوره و هی بیرون از قفسه اگه هم کنارش وایسم چند نوک میزنه و زود بیرون میاد تو رو خدا کمکم کنید دوست ندارم خدای ناکرده براش اتفاقی بیفته الان نزدیک 4 صبحه و من براش دارم این در و اون در میزنم که مریض نشه

سلام بهترین کار اینه که ببریش پیش دامپزشک تا اون علت و تشخیص بده
۰
۰
 
 
ir
سامان محمدی | ۴ سال پیش
با عرض سلام من یه عروس هلندی دارم که از خانوادم هم بیشتر دوسش دارم اصلا بی من جیغ میزنه و کنار من میخوابه و مواظب منه در کل خیلی خیلی دوسش داریم و براش هر کاری می کنیم متاسفانه مدتیه که لاغر شدهالبته شب ها دیر میخوابه راحت تا یک شب بیداره البته تقصیر خودشه که نمی خوابه برای خوابش سنگ نموم میزارم ولی بال میزنه و جیغ می کشه و تا خوب خوابش نیاد نمیره تو لونش.حالا شما بگید واسه اینکه صعیف نشه جکار کنم؟کم غذا میخوره و هی بیرون از قفسه اگه هم کنارش وایسم چند نوک میزنه و زود بیرون میاد تو رو خدا کمکم کنید دوست ندارم خدای ناکرده براش اتفاقی بیفته الان نزدیک 4 صبحه و من براش دارم این در و اون در میزنم که مریض نشه
۰
۰
پاسخ ها:
  ro
  نسترن | ۳ سال پیش
  اون عادت کرده دوست عزیز . شما بزارش تو یه محیط خلوت و تاریک که صدا نباشه عادت میکنه شاید اول بال بال بزنه ولی بعد 5 دقیقه خسته میشه شما مشکلت اینجاس که اون 5 دقیقه رو نمیتونی ببینی که عروست زجر بکشه
  ۰
  ۰
 
 
ir
محمد | ۴ سال پیش
عاشق شدم
۰
۰
 
 
ir
محمد | ۴ سال پیش
سلام عروس هلندی ازچندماهگی جنسیتش معلوم میشه؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  ناشناس | ۳ سال پیش
  خب از وقتی که پر هاشون دربیاد دیگههههههه...
  ۰
  ۰
 
 
ir
محمد | ۴ سال پیش
بسیارعالی بودممنون
۰
۰
 
 
ir
کسری خسروی | ۴ سال پیش
چگونه می توان یک عروس هلندی را برای جفت گیری اماده کرد
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  hassan | ۲ سال پیش
  عروس پرنده ای باهوشه یعنی مثل کبوتر نیس که با هر کبوتری جفت بخوره و اگه بتونه از بین چند ماده جفت خودشو انتخاب کنه سریع تر به جواب میرسی
  ۰
  ۰
 
 
ir
محمد | ۴ سال پیش
سلام من عروسهام میخوان تخم کنند چی زیر پاشون بریزم. لطفا جوابش را برام ارسال کنید * با تشکر*
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  رضا | ۲ سال پیش
  منم این سوال و دارم فکر کنم براده ی ریز چوب و خرده کاغذ.
  ۰
  ۰
  ir
  hassan | ۲ سال پیش
  چیزی لازم نیس بزاری باید زیر تخمشون سفت باشه .یا یه ذره خاک اره درشت (سرند شده حداقل 2cm) براشون بزاری .من برای عروسام چیزی نگذاشتم الان 4 تا تخم کرده
  ۰
  ۰
  ir
  عرفان | ۲ ماه پیش
  سلام طوطی عروس 20 روزه خریدم غذا می خوره دلش باد می کند ایراد داره
  ۰
  ۰
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter