دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تاثیر اعجاب انگیز افکار مثبت در زندگی و راه های افزایش آن
17
زمان مطالعه: 7 دقیقه
زندگی ما حاصل افکار ماست. در حقیقت انسان هرگونه در زندگی خود فکر کند، آثارش را خواهد دید. در این مطلب قصد داریم تاثیر افکار مثبت در زندگی را بررسی نموده و راهکارهای طلایی برای افزایش افکار مثبت ارائه نماییم. با ما همراه باشید.

تاثیر تفکر مثبت بر زندگی

اگر به این مسئله واقف باشیم که چه قدرت ذهنی قوی داریم هیچگاه به مسائل منفی فکر نمی کردیم. در واقع ساده ترین تشبیهی که می توانیم برای ذهنمان داشته باشیم، می توانیم آن را همانند یک آهنربای قوی فرض کنیم که با فکر کردن به افکار مثبت یا منفی به راحتی آن ها را جذب خودمان کنیم.

طبق قوانین کوانتومی که در فیزیک وجود دارد، در این جهان تمام ذرات مدام در حال ساطع کردن انرژی از خود هستند و به هر چیزی که فکر کنیم انرژی ما به سرعت به سمت آن روانه می شود. فکر انسان هم شکلی از انرژی است که از این امر مستثنی نیست.

قدرت بالای ذهن انسان و افکار مثبت

افکار قدرت خلق کنندگی دارند. پرتوهایی که به صورت فکر از ذهن هر یک از ما خارج می شود، حامل مقدار زیادی انرژی هستند. انرژی آزاد شده در هر جهت حرکت می کند. زمین و زمان را به هم پیوند می دهد و در جهت عینیت بخشیدن به خواسته و فکر ساطع شده تلاش می کند.

شاید شنیده باشید که بعضی افراد از مسیر دور بر دیگران تاثیر می گذارند و آن ها را تحت تاثیر خود قرار می دهند. راستی این افراد و انرژی ساطع شده از فکر آن ها چگونه این کار را انجام می دهد؟

افرادی که از قدرت ذهنی بالایی برخوردارند، توانسته اند بر فکر و رفتار خود مسلط باشند و انرژی را به کنترل خود درآورند. آن ها در اثر تمرین و ممارست بر انجام آن ذهن خود را پرورش و تنومند کرده اند. این افراد از نظر ذهنی به حدی رشد کرده اند که علاوه بر ذهن خود قادرند ذهن سایرین را نیز در کنترل خود داشته باشند.

این توانمندی علاوه بر ذاتی بودن، بیشتر نتیجه تلاش و پشتکار فراوان است. هر کس مسیر این افراد را بپیماید و کارهایی که آن ها کرده اند را انجام دهد، می تواند بر ذهن و خود و در ادامه بر ذهن دیگران نیز مسلط باشد.

افکار خوب، یک انسان خوب را شکل می‌ دهند و افکار منفی، یک انسان تیره‌ بخت را می‌سازد.

انسانی که گرفتار افکار منفی باشد فکر می‌ کند دنیا محیطی پر از ترس و اضطراب است. اما در مقابل برای کسی که بتواند افکار منفی و مضر را کنترل کند دنیا مهربان می‌ شود و همیشه هستی آماده کمک به او برای رسیدن به اهداف و خواسته‌هایش هستند.

انسان فقط آرزوهایش را جذب نمی‌ کند بلکه آنچه باعث ترس می‌ شود نیز به سمت او می‌آید. افکاری که توجه انسان را جلب می‌ کنند، چه مثبت و چه منفی، به ذهن ناخودآگاه می‌ روند تا وارد دنیای واقعی شوند. انسان همان چیزی می‌ شود که در طول روز به آن فکرمی کند.

سعی کنید اطرافیان‌ تان را طوری انتخاب کنید که با تفکر مثبت و اعمال‌ شان توانایی‌ های شما را بالا ببرند؛ افرادی که به‌ جای ناامیدی، به شما انگیزه بدهند و در مسیر رشد و توسعه‌ ی فردی به شما کمک کنند. انرژی مثبت که از تفکر مثبت آن ها سرچشمه می گیرد، باعث می شود تا گفت‌ و گوهای درونی بهتری داشته باشید.

راه های افزایش افکار مثبت

راه های افزایش افکار مثبت در زندگی

1. گفت‌ و گوهای درونی منفی را حذف کنید

اولین قدم آگاهی است. اگر از ماهیت ذهنتان آگاه نباشید، ایجاد تغییرات مثبت ذهنی برای نهادینه کردن تفکر مثبت بسیار دشوار خواهد بود. به‌طور معمول افکار منفی، لایه‌های عمیقی از درد و خشم را در شما ایجاد می‌کند. در صورتی‌ که نسبت به آن ها آگاهی پیدا کنید، می‌ توانید به‌راحتی با آن ها مقابله کنید.

بی‌ شک اگر خودگویی شما طی زمان‌ های طولانی ایجاد شده باشد، تغییر و ایجاد افکار مثبت هم نیازمند زمان و تمرین بیشتری خواهد بود. این خودگویی‌ ها طی سال‌ های زیادی به علت‌ های مختلف به‌وجود آمده‌ اند.

یکی از خود گویی‌ های متداول، گفتن جمله‌ ی «من نمی‌توانم» است.

زمانی که به خودتان می‌ گویید «من نمی‌توانم» یا «این کار خیلی سخت است»، ذهن شما برای انجام آن کار مقاومت می‌ کند و به این ترتیب رسیدن به هدف برای‌ تان دشوار خواهد بود. برای حل این مشکل، هر بار که به خودتان می‌گویید: «نمی‌ توانم»، کمی مکث کنید و از خود بپرسید: «چرا نمی‌ توانم؟»

2. عبارات تأکیدی مثبت را تکرار کنید تا بر تفکر مثبت شما اثر بگذارد

جملات تأکیدی مثبت، عبارات امید بخشی هستند که نتایج یا اهداف مطلوب را توصیف می‌ کنند. این جمله‌ ها معمولا به‌ صورت کوتاه، باور پذیر و خاص انتخاب می‌شوند. این عبارات با تکرار مداوم، در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت می‌شوند و توانایی خوب فکر کردن را در شما بالا می‌ برند. که نتیجه آن تفکر مثبت همیشگی برای شماست.
نکته‌ی مهم در این مرحله این است که شما باید چنین عباراتی را با صدای بلند بخوانید و با تمام وجود آن ها را حس کنید. تا زمانی که احساسات شما درگیر نشود، گفتن این عبارات تأثیری نخواهند داشت. در واقع زمانی می‌ توانید از قدرت ضمیر ناخودآگاه‌ تان استفاده کنید که کلمات را همراه با ایمان کامل برای خودتان تکرار کنید. بنابراین، تکرار عبارات تأکیدی مثبت به‌عنوان یک تمرین روزانه بسیار مهم است.

3. داستان‌های خوب متناسب با خودتان بسازید

ذهن انسان به‌ سادگی می‌ تواند افکار منفی را یکی پس از دیگری ایجاد کند. این افکار به شکل نمایش و داستان‌ های غم‌انگیز روی فرد تأثیر می‌گذارند و با محدود کردن ذهن او، مانع ایجاد تفکر مثبت و رشد و پیشرفت وی می‌ شوند.
برای رهایی از چنین افکاری، بهترین روش این است که یک داستان مثبت بنویسید و آن داستان را همیشه با خودتان تکرار کنید.

این داستان می‌ تواند درباره‌ی رویدادهای دلخواه یا اهداف‌ تان باشد و تکرار آن سبب می‌شود این اهداف و رؤیاها ملکه‌ی ذهن‌ تان شوند، طوری که انگار هم‌ اکنون به آن ها دست یافته‌ اید. این قدرت تفکر مثبت است.

4. بر زمان حال تمرکز کنید

یکی از مراحلِ مهمِ انجام خود گویی مثبت و داشتن تفکر مثبت این است که در زمان حال زندگی کنید. ممکن است در مسیر موفقیت و دستیابی به اهداف‌ تان از کارهای زیادی که باید انجام بدهید، ترس و واهمه داشته باشید. در این حالت، ذهن‌ تان درگیر تخیلات منفی مانند ترس و نگرانی خواهد شد که به ناامیدی و سرکوب شدن رؤیاهایتان خواهد انجامید.

5. ترس‌ هایتان را کنترل کنید

یکی از عواملی که اغلب شما را از خواسته‌ هایتان دور می‌کند، «ترس» است.
سعی کنید به‌تدریج بر ترس‌ هایتان غلبه کنید و راه‌ ها و اتفاق‌ های مثبت بیشتری را پیدا کنید. در بسیاری از مواقع وقتی با ترس‌ هایتان مواجه می‌ شوید، می‌ بینید که اوضاع چندان هم بد نیست. در واقع مناسب‌ ترین تغییر، ریسک پذیری همراه با تفکر مثبت است.

6. روی لحظات لذت‌ بخش تمرکز کنید

اگر در زندگی‌ تان به‌جای لحظات سخت روی لحظات لذت‌ بخش تمرکز کنید، ایجاد نگرش مثبت برای‌ تان بسیار آسان‌تر خواهد شد. وقتی با چالش‌ها مواجه می‌ شوید به یاد داشته باشید که زندگی فراز‌ و نشیب‌ های زیادی دارد و لحظات خوب از درونِ سختی‌ ها ساخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

فواید مثبت ‌اندیشی بر سلامت ذهن و جسم

تاثیر افکار منفی بر بدن و راه های از بین بردن آن ها

گفته های مثبت برای کاهش استرس

راههای اصلی برای افزایش مثبت نگریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (17 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits