دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
علائم افسردگی | تشخیص نشانه های افسردگی
3
زمان مطالعه: 14 دقیقه
افسردگی و بروز علائم افسردگی یکی از شایعترین اختلالاتی است که کارکرد روزانه فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. افسردگی به احساس غم و تجربه‌ی مشکلات و بحران‌های زندگی محدود نمی‌شود و به تشخیص زود هنگام و اقدامات درمانی نیاز دارد.

چنانچه علائم و نشانه‌های افسردگی در مراحل اولیه اش تشخیص داده شود، شخص می‌تواند با تغییر سبک زندگی، استفاده از جلسات روان درمانی و روانشناسی مراحل درمان افسردگی را طی و بهبود پیدا کند. اما اگر در مراحل اولیه این بیماری تشخیص داده نشود؛ پیامد‌های جبران ناپذیری را هم برای خود فرد و هم برای اطرافیان او به همراه خواهد داشت.

از جمله این پیامد‌ها می‌توان به مختل شدن زندگی روزمره، ابتلا به اختلال دو قطبی، مصرف دارو های ضد افسردگی که عوارض بسیاری دارد، درمان‌های طولانی و دشوار اشاره داشت. در ادامه این مقاله به توضیح کامل علائم افسردگی شدید و روش‌های تشخیص و درمان افسردگی می پردازیم.

آمار نشانه ها و علائم افسردگی شدید در ایران

آمار و ارقام در ایران حاکی از شیوع روز افزون افسردگی در کشور است. بر اساس آمار انتشار یافته توسط وزارت بهداشت، بیش از 12 درصد مردم ایران دچار افسردگی شدید هستند. هر فردی حداقل یک بار در زندگی اش این وضعیت را تجربه می‌نماید. اما افسردگی برای بسیاری از افراد جامعه یک حالت تکرار شونده دارد. در صورت عدم درمان علائم افسردگی در هر دوره نسبت به قبل شدید‌تر خواهد شد.

ادامه پیدا کردن افسردگی، فرد را با مشکلاتی روحی و جسمی مانند بروز بی انگیزگی، کاهش و عدم تمرکز، علائم اضطراب و استرس دائمی، وسواس فکری، انواع فوبیا، اختلالات شخصیت، تنهایی، پرخاشگری، بی انگیزگی، اعتیاد، مشکلات و اختلالات جنسی ، حمله پانیک و... مواجه خواهد کرد. افراد مبتلا به افسردگی حتی ممکن است به درجه ای از ناامیدی در زندگی برسند که دست به خودکشی بزنند. این در حالی است که شناخت علائم و نشانه‌های افسردگی نقش به سزایی در پیشگری و جلوگیری از وخامت این بیماری دارد.

علائم و نشانه های افسردگی

علائم افسردگی | تشخیص نشانه های افسردگی

افسردگی مانند سایر اختلالات روانی دارای نشانه‌ها و علائمی است؛ که روند عادی زندگی را مختل می‌کند. با شناخت علائم افسردگی شدید همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم، می‌توانید تا حد زیادی از بروز مشکلات و وخامت این بیماری جلوگیری کنید. معیار ها و نشانه‌های افسردگی عبارتند از :

1 - خلق و خوی افسرده

افراد افسرده همواره احساس خستگی و کسلی شدید دارند. در فکر کردن بسیار کند می‌شوند و قادر به انجام کارهای روزمره خود نیز نیستند. بسیار زود عصبانی می‌شوند و کوچکترین حرکات اطرافیانشان سبب ناراحت شدن این افراد می‌گردد. در برخی موارد فرد احساس بدی نسبت به خانه خود پیدا می‌کند و تمایلی برای بازگشت به خانه ندارد.

2 - بی علاقگی یا لذت نبردن از فعالیت هایی که معمولاً لذت بخش و جالب اند

افراد مبتلا به افسردگی علاقه ای به انجام فعالیت‌های عادی و روزمره خود ندارند و احساس خوشی یا لذت را تجربه نمی‌کنند. این افراد حتی دچار بی انگیزگی می‌شوند و تمایل خود را به تفریح، مهمانی و ... از دست می‌دهند.

3 - حس خودکم بینی یا احساس گناه بیش از حد و نامتناسب

مبتلایان به بیماری افسردگی همواره در فکر کمبود‌ها و ناکامی هایشان در زندگی هستند و احساس گناه و درماندگی شدید می‌کنند. افکاری مانند (من به هیچ دردی نمی‌خورم) یا (دنیا خیلی جای بدیه) بر افکار و ذهن این افراد چیره می‌گردد. این افکار معمولا پس از شکست عشقی، شکست عاطفی، طلاق یا ناکامی در روابط عاطفی در افراد به وجود می‌آید.

4 - داشتن ایدۀ خودکشی به طور مکرر، خواه با نقشه یا بدون نقشۀ دقیق یا با اقدام به خودکشی

افسردگی در افراد سبب می‌گردد که دیگر احساس خوشایندی نسبت به زندگی و آینده خود نداشته باشند. همین امر سبب می‌گردد تا به دنبال افکار و نگرش‌های منفی بروند. به همین دلیل بارها شاهد خودکشی افراد مبتلا به افسردگی بوده ایم. حتما در چنین مواقعی مسئله را جدی بگیرید و از یک فرد متخصص در زمینه افسردگی مشاوره بگیرید.

5 - مشکلات خواب. ممکن است به شکل بی خوابی یا پرخوابی بروز کند

بسیاری از مبتلایان به بیماری افسردگی با تغییر الگوی خواب مواجه هستند. تغییر الگوی خواب به شکل بی خوابی و گاهی به شکل خواب زیادتر از حد معمول بروز می‌کند. یکی از علائم افسردگی شدید بی خوابی در شب می‌باشد. این افراد معمولا در طول نیز احساس شدید خواب دارند ولی هر چقدر که تلاش می‌کنند موفق نمی‌شوند تا یک خواب راحت حتی در طول روز نیز داشته باشند. به همین علت دائما احساس سنگینی سر و عدم تمرکز حتی بر روی ساده‌ترین موضوعات در این افراد مشاهده می‌شود. توصیه می‌کنیم مقاله نحوه درمان بی خوابی را مطالعه نمایید.

6 - آشفتگی یا کندشدن روانی-حرکتی

بسیاری از مبتلایان به بیماری افسردگی به لحاظ قوای جسمانی بسیار تحلیل می‌روند یا دچار بی قراری حرکتی می‌شوند مثلا صبح خیلی زود بیدار می‌شوند و ساعت‌ها در اتاق قدم می‌زنند. افراد افسرده حالت سردرگمی دارند. در یک لحظه تصمیم به بیرون رفتن از خانه می‌گیرند و در لحظه بعد از بیرون آمدن خود پشیمان می‌شوند و به خانه باز می‌گردند.

7 - مشکلات اشتها که هم به شکل بی اشتهایی و کاهش وزن و هم بالعکس

در بعضی از اوقات مبتلایان به افسردگی در قالب مکانیسم مقابله، به کم خوری یا پر خوری بیش از حد روی می‌آورند، این تغییرات اشتها می‌تواند به کاهش یا افزایش وزن شدید منجر شود. برای اطلاع از بی اشتهایی ناشی از افسردگی کلیک کنید.

8 - مشکلات تمرکز

بسیاری از بیماران مبتلا به افسردگی حاد قادر به تمرکز نیستند. گاهی این افراد در زمان خواندن روزنامه و یا دنبال کردن یک سریال تلویزیونی و حتی تصمیم گیری نیز دچار مشکل می‌شوند. حتی تصمیمات بسیار ساده و پیش پا افتاده زندگی برایشان بسیار سخت است.

9 - احساس روزانه خستگی یا فقدان انرژی

این افراد معمولا در طول روز احساس خستگی شدید می‌کنند. در فکر کردن کند می‌شوند و قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزمره نیستند. خستگی و گوشه گیری در افسردگی یکی از شایع ترین علائم است.

نشانه ها و علائم افسردگی شدید

تشخیص علائم افسردگی شدید بسیار پیچیده است و نمی توان به همین 9 معیار تشخیص که در بالا ذکر شد بسنده کرد. افسردگی بخشی از اختلال دو قطبی همراه با سایر بیماری های روانی محسوب می شوند. اما اینکه فرد افسرده علائم خود را چگونه توصیف می کند بستگی به محل زندگی و ریشه فرهنگی وی دارد. در جوامع شرقی افراد مبتلا به بیماری افسردگی معمولا درباره ی درد های جسمی خود حرف می زنند. اما در جوامع غربی معمولا به حالات یا احساساتشان اشاره دارند. به همین دلیل تشخیص نشانه های افسردگی شدید به هیچ وجه کار آسانی نیست.

علل بروز علائم و نشانه های افسردگی در افراد

بروز افسردگی در افراد تنها به یک علت خاص محدود نمی شود. گاهی این اختلال به علت ناملایمات زندگی، بیماری های جسمی یا سایر عوامل محرک بروز می کند، با این حال ممکن است ناگهانی و بدون اینکه با هیچ یک از این عوامل در ارتباط باشد ظاهر گردد. دانشمندان معتقند که عوامل بسیار زیادی برای بروز این بیماری در افراد تاثیر گذار است که از جمله علل بروز نشانه های افسردگی شدید می توان به تروما، ژنتیک، شرایط زندگی، ساختار مغز، سایر شرایط پزشکی ، مواد اعتیادآور و ... اشاره داشت.

علائم افسردگی | تشخیص نشانه های افسردگی

1 - علائم افسردگی ناشی از تروما

ضربه روحی یا تروما در سنین بسیار کم می تواند به تغییرات دراز مدت در نوع عملکرد و واکنش مغز نسبت به ترس و استرس منجر شود. به همین دلیل است که این تغییرات مغزی، احتمال بروز افسردگی در افرادی که سابقه ی تروما در دوران کودکی را دارند افزایش می یابد.

2 - نقش ژنتیک در بروز علائم افسردگی

در برخی از موارد مشاهده شده که اختلالات خلقی و افکار خودکشی گرایانه ممکن است زمینه ی ژنتیکی داشته باشند، توجه داشته باشید که ژنتیک تنها یک عامل از عواملی است که احتمال ابتلا به افسردگی را زیاد می کند. 100 درصد ژن های دوقلوهای همسان با یکدیگر مشابه هستند. در حالی که احتمال اینکه هر دو نفر آنها به بیماری افسردگی دچار گردد کمتر از 30 درصد است. علائم و نشانه های افسردگی شدید در افرادی که زمینه ی ژنتیکی دارند معمولا در سنین پایین تر ظاهر می شود. توجه داشته باشید که علاوه بر عامل ژنتیک همراه شدن آن با عوامل دیگری مانند اتفاقات و شرایط نامطلوب زندگی نیز در ابتلای این افراد به افسردگی بی تاثیر نیست.

3 - شرایط زندگی عاملی بر افزایش نشانه های افسردگی

وضعیت مالی، محل زندگی، روابط اجتماعی، وضعیت تاهل و ... از جمله عواملی هستند که در بروز افسردگی در افراد تاثیر گذارند. اما فرضیه دیگری که موجود است این است که شاید بتوان برعکس، افسردگی را عامل بروز شرایط نامساعد زندگی دانست. مثلا شیوع افسردگی در افراد بی خانمان بیشتر است، اما در برخی موارد نیز احتمال دارد که افسردگی سبب آوارگی این افراد شده باشد.

4 - نشانه ای افسردگی ناشی از ساختار مغز

مطالعه‌ی تصاویر مغزی نشان دهنده ی کاهش فعالیت لوب پیشانی مغز در مبتلایان به افسردگی است. همچنین گفته می شود که الگوی مغزی این افراد هنگام خواب متفاوت است. افسردگی در طرز پاسخگویی غده‌ی هیپوفیز و هیپوتالاموس نسبت به تحریکات هورمونی نیز تغییر ایجاد می‌کند.

5 - سایر شرایط پزشکی موثر بر نشانه های افسردگی

احتمال ابتلا به بیماری افسردگی در افرادی که سابقه ی ابتلا به اختلالات خواب، درد مزمن، اضطراب یا بیش فعالی (adah) دارند بیشتر است. همین تاثیرات جسمانی افسردگی آن ها را وادار به مراجعه به پزشک می کند.

6 - مواد مخدر


اعتیاد به مواد مخدر احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد. اعتیاد از جمله مواردی است که فرد را در شرایطی قرار می دهند که عوامل ابتلا به افسردگی در فرد بسیار افزایش یابد و حتی بر خانواده فرد نیز تاثیر می گذارد و احتمال ابتلای سایر اعضای خانواده فرد معتاد را به بیماری افسردگی افزایش می دهد.

علائم و نشانه های افسردگی شدید در جنسیت و سنین مختلف

علائم افسردگی | تشخیص نشانه های افسردگی

افسردگی مختص گروه خاصی نیست و در تمامی سنین، نژاد، اقوام و طبقات اجتماعی-اقتصادی چه در زنان و چه در مردان بروز می کند. بسیاری از افراد دچار افسردگی پنهان هستند. نحوه بروز علائم افسردگی در افراد مختلف متفاوت است.

1 - افسردگی در مردان

با توجه به ویژگی ها و صفات مردان، مردان از افسردگی خود بیشتر شرمنده و خجالت زده می شوند و به همین دلیل سعی می کنند که بیماری ، شرایط سخت زندگی خود را از همه پنهان کنند و در برابر این بیماری و شرایط بد تاب بیاورند یا به قول خودشان با مصرف مواد مخدر خود درمانی کنند. عدم درمان و رسیدگی به افسردگی در مردان می تواند پیامد های فاجعه باری داشته باشد، چرا که آمار خودکشی هایی که نهایتا به فوت ختم می شود در مردان بسیار بیشتر است. از جمله عوامل زمینه ساز افسردگی در مردان می توان به ناکامی های زندگی ، خیانت ، طلاق ، احساس تنهایی و ... اشاره داشت.

2 - افسردگی در زنان

عوامل مختلفی از جمله بیولوژیک باروری، ژنتیک، تغییرات هورمونی و روابط بین فردی در ابتلای زنان به افسردگی نقش زیادی دارد. بسیاری از زنان در دوران قاعدگی از لحاظ احساسی و جسمی بسیار ضعیف می شوند ( سندروم پیش از قاعدگی )، تغییرات رفتاری مثل احساس افسردگی و تحریک پذیری را تجربه می کنند. عده ی زیادی از زنان افسرده علائم و نشانه های شدیدتری در دوران قاعدگی تجربه می کنند. بسیاری از زنان در زمان پس از زایمان به افسردگی پس از زایمان دچار می شوند. از جمله این اختلالات رفتاری می توان به افسردگی پس از زایمان اشاره داشت. علائم افسردگی شدید در زنان در فاصله زمانی کمی پس از وضع حمل بروز می کند، موجب اضطراب، بی خوابی، گریه یا افکاری مانند آسیب رساندن به خود یا نوزاد می شود.

3 - علائم و نشانه های افسردگی شدید در سالخوردگان

افسردگی در افراد سالخورده معمولا درمان نشده باقی می ماند، چرا که بسیاری از این افراد افسردگی یکی از پیامد های طبیعی افزایش سن و نیز یک واکنش طبیعی در مقابل مسائل جسمی، روحی و اجتماعی مرتبط با سالخوردگی می دانند. و برای درمان افسردگی خود اقدام نمی کنند. نشانه ها و علائم افسردگی شدید در افراد سالخورد بسیار با علائم افسردگی شدید در جوانان متفاوت می باشد. از جلمه علائم و نشانه های افسردگی شدید در سالخوردگی عبارتند از اختلالات حافظه، دردهای مبهم، توهم، فشار خون، سکته می باشد. یکی از علل اصلی افسردگی در افراد سالخورده، سندروم آشیانه خالی می باشد.

4 - علائم و نشانه های افسردگی شدید در کودکان و نوجوانان

تمامی انسان ها در مقطعی از دوران کودکی و جوانی خود به طور طبیعی در مقاطعی با بحران های احساسی مواجه می شوند، اما گاهی این مقاطع بحرانی در برخی کودکان منجر به افسردگی می شود. کودکانی که مبتلا به بیش فعالی، اختلال یادگیری، اختلال اضطراب و اضطراب نافرمانی مقابله جویانه (Odd) احتمال این که دچار افسردگی شوند بیشتر است.

کودکان افسرده معمولا از وجود درد شکایت می کنند و کمتر از احساساتشان صحبت می کنند. اما علائم و نشانه های افسردگی شدید در نوجوانان متفاوت تر است. پرخاشگری، مصرف مواد مخدر، افت تحصیلی و فرار از خانه نمونه هایی از نشانه ها و علائم افسردگی شدید در نوجوانان می باشد که باید بسیار جدی گرفته شود. چرا که طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، خودکشی سومین عامل مرگ در نوجوانان 15 تا 20 ساله است.

درمان نشانه های افسردگی

علائم افسردگی | تشخیص نشانه های افسردگی

افسردگی از جمله بیماری های بسیار مخرب است که در صورت تشخیص به موقع قابل درمان می باشد. فقط کافی است که برای خارج کردن بیمار از دنیای افسردگی نسبت به پیگیری بیماری خود کوشا باشید و سیکل درمان را جدی بگیرید. ادامه سیکل درمان مانع از بازگشت افسردگی می شود.

- دارودرمانی: داروهای ضدافسردگی، تثبیت‌کننده‌های خُلقی و داروهای آنتی‌سایکوتیک (ضد روان‌پریشی)

- روان‌ درمانی: رفتار درمانی شناختی (CBT)، درمان خانواده‌محور و درمان بین‌فردی

- درمان تحریک مغزی: درمان الکتروشوک (ECT) و تحریک مغناطیسی جمجمه‌ای تکرارشونده (RTMS)

- نور درمانی: در این روش، فرد با استفاده از یک جعبه‌ی نور در معرض طیف کامل نور قرار می‌گیرد تا میزان ترشح هورمون ملاتونین تنظیم شود.

- ورزش

- درمان‌های جایگزین: طب سوزنی، مراقبه و تغذیه‌درمانی

- استراتژی‌های خود مدیریتی

- رویکردهای ذهن/جسم/روح: مدیتیشن، ایمان و دعا

داشتن اعتیاد و یا مبتلا بودن به بیماری هایی مانند اختلال استرس (PSTD) و اختلال کم توجهی و ... سیکل درمان افسردگی را مشکل تر از حد معمول می سازند. چنانچه هر یک از این موارد با موفقیت درمان شود، علائم افسردگی شدید نیز به طبع بهبود سریع تر پیدا خواهد کرد. استفاده از مشاوره افسردگی و روان درمانی به شما در بهبود و تشخیص شدت افسردگی کمک می کند.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

یکی از بهترین مراکز مشاوره روانشناسی و روانکاوی بخصوص برای درمان افسردگی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی می باشد. که با داشتن تجربه و تخصص کافی در این زمینه با استفاده از زیر ساخت های حضوری، تلفنی و آنلاین آماده خدمت رسانی به مردم است. شما در هر کجایی که هستید می توانید از خدمات این مرکز به راحتی بهرمند شوید.


بیشتر بخوانید:

بیماری کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی (Claustrophobia)

دلایل ترس از ازدواج یا گاموفوبیا (Gamophbia) چیست ؟

چطور با پرخاشگری کودک برخوردی مناسب داشته باشیم؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits