دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تاثیرات منفی مالتی تسکینگ یا چند وظیفه ای بر روی سلامت مغز
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مالتی تسکینگ یا انجام چند کار با هم در یک زمان، شاید در نگاه نخست یک کار مثبت دیده شود ولی این طور نیست و اثرات منفی را بر روی ما خواهد گذاشت.

مالتی تسکینگ یا چند وظیفه ای چیست؟

به گزارش دلگرم : شاید شما هم جزو کسانی باشید که می توانید چند کار را به صورت همزمان انجام دهید مثلا هم صبحانه بخورید، هم در شبکه های اجتماعی باشید و هم با تلفن تان صحبت کنید و بخاطر این موضوع به خودتان افتخار کنید. ولی انجام چند کار به صورت همزمان در طولانی مدت باعث کاهش کارایی و عملکرد شما می شود.

ممکن است از این که می توانید همزمان با انجام کارهایتان در محل کار، تلفنی با یکی از دوستان تان صحبت کنید و صبحانه هم بخورید، احساس غرور کنید! شاید احساس خوبی دارید که چند پنجره همزمان روی دسکتاپ شما باز است و علاوه بر انجام تکالیف درسی به پیام های دوستان تان نیز پاسخ می دهید.

احتمالا هنگام مطالعه همین مطلب هم، تلفن همراه یا لپ تاپ تان از شما دور نیست و منتظر پست های دوستان تان در شبکه های اجتماعی هستید. با این شرایط و بعد از مشاهده نمودار، خواندن ادامه این مطلب برای تان جالب خواهد بود.

انجام چند کار به طور همزمان

انجام کارهای موازی از ویژگی های اجتناب ناپذیر در زندگی بسیاری از ماست. فقط شاید بسته به سبک زندگی هر کدام از ما سهم این نوع رفتار، کمتر یا بیشتر باشد. مالتی تسکینگ (Multitasking) یا چند وظیفه ای به شرایطی گفته می شود که فرد به طور همزمان دست به انجام چند کار می زند.

در میان ما برخی هستند که چند وظیفه ای را هدیه خاص خداوند می دانند و بر این باورند که این کار، عملکرد آنان را تقویت می کند و احتمالا احساسی توام با غرور و سرمستی در این دسته از افراد ایجاد می شود؛ حسی به معنای دیده شدن و مهم جلوه کردن، آن هم در شرایطی که کار جدی انجام نداده اند! اما چرا؟ چرا به این کار ترغیب می شویم؟

دلایل علمی لذت بردن از چند وظیفه ای

در مغز همه ما هورمونی به نام «دوپامین» وجود دارد که مسئول پاداش دهی، احساس خوشی و لذت در مغز است؛ هرچه کارهای بیشتری انجام دهیم این هورمون ترشح بیشتری خواهد داشت. از آن جا که مغز ما این هورمون را دوست دارد، به حرکت بین فعالیت های مختلف و کوچک ترغیب می شویم تا بدن مان در فواصل کوتاه از این هورمون بهره مند شود.

با انجام یک فعالیت کوچک، احساسی مطابق با انجام فعالیتی بزرگ به ما دست می دهد، در حالی که هیچ کار خاصی انجام نداده ایم یا حداقل کاری انجام نداده ایم که به تفکر جدی احتیاج داشته باشد.

کاهش توانایی مغز با چند وظیفه ای

حقیقت این است که تغییر مرکز توجه برای سیستم شناختی مغز، ساده و کم هزینه نیست. بر اساس برخی مطالعات دانشگاهی صورت گرفته در دانشگاه استنفورد، کسانی که به صورت همزمان به چند فعالیت (هر چقدر هم ساده) اشتغال دارند، طی آن مدت در انجام تحلیل های ذهنی، افت عملکرد شدیدی را تجربه می کنند؛ به طوری که کاهش توانایی مغزی آن ها را (هنگام انجام چند کار همزمان) می توان با یک شب بیداری کامل معادل دانست.

سه مورد از مهم ترین دلایل این پدیده عبارت است از:

الف) چند وظیفه ای تولید کورتیزول یا همان هورمون استرس را افزایش می دهد. اگر مرتب مغز خود را از فعالیتی به فعالیتی دیگر معطوف کنیم، ترشح هورمون استرس تحریک می شود و در نتیجه خیلی سریع تر احساس خستگی می کنیم که به خصوص خود را به شکل خستگی ذهنی نشان می دهد.

ب) انجام همزمان چند کار، منجر به ایجاد خطا در سازمان دهی افکار و فیلتر کردن اطلاعات نامرتبط می شود و در نتیجه فرد در سوییچ کردن از یک کار به کار دیگر کند می شود.

ج) مغز ما برای انجام چندین فعالیت به طور همزمان سیم پیچی نشده است! باید دانست که مغز برای این کار هزینه های متعددی را پرداخت می کند و زمانی که مردم تصور می کنند در حال انجام چند فعالیت در یک زمان هستند، در واقع هر بار که این کار را انجام می دهند فشاری مضاعف به خود وارد می کنند.

مالتی تسکینگ چیست و عوارض و راههای ترک آن کدامند؟

مفهوم مالتی تسکینگ و عوارض منفی چند وظیفه ای

عوارض مالتی تسکینگ

افزایش مدت زمان انجام دادن کارها

مهمترین و آشکارترین اثر سوویچ تسکینگ آن است که مدت زمان تمام کردن کارهایتان به شدت افزایش می یابد. به عنوان مثال چنانچه ما بخواهیم سه کار مثل تایپ کردن یک متن، حرف زدن با همکارمان و حرف زدن با تلفن را به صورت همزمان انجام دهیم، امکان دارد مدت زمانی برابر یک ساعت زمان طی شود.

ولی اگر این سه کار را به طور مجزا و جداگانه انجام دهیم، امکان دارد زمانی که برای هر کدام از آنها طی می کنیم میان ۵ تا ۱۰ دقیقه باشد که در جمع ۳۰ دقیقه می شود. به همین علت انجام دادن چندین کار به طور همزمان، مدت زمان بیشتر را طی می شود و همان طور که گفته شد، انجام دادن چندین کار به طور همزمان به معنی پرش میان آنهاست نه کامل کردنشان!

افزایش استرس

پریدن از یک کار به کار دیگر به طور ناخودآگاه سبب افزایش استرس در اشخاص می شود، به همین علت سوویچ تسکینگ سبب می شود که ما دچار استرس شویم و به طور همیشگی از یک کار به کار دیگر بپریم که در نتیجه سبب افزایش زمان و کاهش کیفیت کار (موارد قبلی) می شود.

بالا رفتن احتمال اشتباه

از آنجا که چند وظیفه ای دقت و تمرکز ما را کم می کند، احتمال انجام اشتباه در آن زیاد است و زمان انجام آن بی احتیاطی می کنیم به همین علت از کیفیت کار ما کم شده و بیشتر اشتباه می کنیم و هرچه تعداد کارها وشوار تر و بیشتر باشد، اشتباهات بیشتر اتفاق می افتد.

مضر برای حافظه

زمانی که در یک زمان چند کار را با هم انجام می دهیم ، دقت و تمرکز ما کاهش یافته و این کار سبب صدمه به حافظه می شود مخصوصا هرچه سن ما بیشتر می شود ، این به آن معناست که تجربه و هر آنچه را که از آن یاد گرفته ایم کمتر به یاد خواهیم آورد.

کاهش ضریب هوشی

پژوهش ها نشان می دهد مالتی تسکینگ به جز کاهش قدرت حافظه ،ضریب هوشی را پایین می آورد و این به این معنی است که بر توانایی ما در یادگیری اثر منفی می گذارد به طور مثال وقتی در هنگام خواندن کتاب، فیس بوک یا ایمیل را بررسی کنیم کمتر یاد می گیریم و به خاطر می آوریم.

آسیب به روابط

یکی از آسیب رسان ترین رفتارهای صدمه رسان بر روابط کم دقتی است. زمانی که به فردی دقت کامل نداشته باشیم، سیگنالی را به شما می فرستد که آنها شایسته توجه نیستند . در عصر اطلاعات امروز، اشخاص به جای دقت کامل به کاری که انجام می دهند به بررسی تلفن همراه، پاسخگویی به ایمیل، تماشای تلویزیون و یا خواندن اخبار و دیگر عوامل حواس پرتی می پردازند، این در بدترین حالت امکان دارد ضرر داشته باشد و در بهترین حالت رفتار بی ادبانه است.

حتماً بخوانید:
توانایی انجام همزمان چند کار در خانم ها

توانایی انجام همزمان چند کار در خانم ها

طبق تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته است، زنان در انجام چند کار به صورت همزمان بسیار بهتر از مردان عمل می کنند. شاید خانم ها با شنیدن این مسئله زیاد تعجب…

توصیه هایی برای کاهش افت ناشی از چند وظیفه ای

همان گونه که مشخص شد، چند وظیفه ای کارایی و عملکرد شما را در بلند مدت کاهش می دهد چون مغز شما می تواند در یک لحظه فقط روی یک موضوع تمرکز کند. به منظور جلوگیری از افت عملکرد ناشی از انجام همزمان چند فعالیت و رهایی از آن، پیشنهاد می شود:

۱- فعالیت های روزانه خود را اولویت بندی کنید. برای این منظور می توانید مهم ترین کارهای خود را در هر شش ساعت به ترتیب فهرست کنید.

۲- هر شب قبل از خواب برنامه های فردای خود را فهرست کنید و هر کدام را در زمانی به خصوص قرار دهید.

۳- در میان کارهای روز مره تان فواصلی را خالی نگه دارید تا در آن زمان به دور از استرس به انجام کارهای به تاخیر افتاده تان برسید.

۴- از منابع حمایتی و اجتماعی اطراف تان کمک بگیرید و در صورت امکان، برخی کارها را با کمک آن ها به سر انجام برسانید.

۵- به منظور ارتقای عملکرد مغزی و شناختی خود از یک روان شناس یا روان پزشک متخصص در زمینه مداخلات تکنولوژیک بهره مند شوید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits