دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
علت پایین آمدن ضریب هوشی
13
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کارهایی که باعث پایین آمدن ضریب هوشی ( آی کیو ) می شود:هرچقدر هم که باهوش باشید عادت های ناسالم می تواند ضریب هوشی تان را پایین بیاورد.

کارهایی که باعث پایین آمدن ضریب هوشی ( آی کیو ) می شود

هرچقدر هم که باهوش باشید عادت های ناسالم می تواند ضریب هوشی تان را پایین بیاورد.هرچقدر هم که باهوش باشید عادت های ناسالم در زندگی می تواند به مغزتان آسیب بزند ، پس مراقب خودتان باشید و حواستان بیشتر به مغزتان باشد ...حتی اگر به سادگی قادر به تکمیل جدول کلمات متقاطع باشید و مرتباً دوستانتان را در بازی کلمات شکست ‌دهید، ممکن است عادات روزانه دیگری داشته باشید که به ذهن شما لطمه بزند، تخریب نرون‌های عصبی ارزشمند با راه‌های عجیب!

با دلگرم همراه باشید تا علت کاهش ضریب هوشی را بدانید.

 دلایل کاهش ضریب هوشی

دلایل کاهش ضریب هوشی

محققان می گویند مغز برای انجام دادن چند کار به طور همزمان با هم، طراحی نشده است.زمانی که فرد این کار را می کند و تمرکز خود را سریع از یک کار به کار دیگر معطوف می کند، هر بار این کار را انجام می دهد، به قسمت شناختی مغز آسیب می رسد.در این شرایط (سوخت مغز) سریع تر مصرف می شود و در نتیجه مغز سریع تر خسته می شود.
انجام دادن چند کار با هم مانع از تفکر عمیق و خلاق می شود.

جست و جوهای اینترنتی

دسترسی نامحدود به اطلاعات، چه در منزل و چه در بیرون از منزل، با فشار دادن یک دکمه می تواند هم خوب باشد و هم بد.به گفته محققان، داشتن مشاغلی که شیفت کاری شب دارند و یا مسافرت های هوایی مداوم با اختلال رفتاری همراه هستند.این که بتوانید آدرس ها، شماره تلفن ها، دستور غذا، اسم ها، رویدادها و ... را به آسانی پیدا کنید، نیاز به یادآوری و به خاطر سپردن را در شما کاهش می دهد.

اگرچه این فناوری به صورت مستقیم روی مغز تأثیر نمی گذارد، اما بر نحوه ذخیره کردن اطلاعات در حافظه تأثیر می گذارد؛ به عنوان مثال ما راحت تر می توانیم به یاد بیاوریم که اطلاعات کجا ذخیره شده اند تا این که به یاد بیاوریم خود اطلاعات چه بوده اند.به گفته متخصصان مایکروسافت، به طور میانگین در طول ۱۵ سال، میزان تمرکز ما از ۱۲ ثانیه به ۸ ثانیه افت پیدا کرده است.

زیاده روی در مصرف میوه ها

مصرف زیاد فروکتوز (قند طبیعی موجود در میوه ها) توانایی هورمون انسولین برای سوخت و ساز قند خون و تولید انرژی در بدن را کاهش می دهد. البته منظور مصرف خیلی زیاد میوه است، نه مصرف مورد نیاز روزانه هر فرد.
در این میان می توان با مصرف امگا- ۳ از مغز محافظت کرد.

خستگی سفر با هواپیما و کار شبانه

همه ما می دانیم که تقریبا یک روز پس از پرواز با هواپیما، فرد هنوز گیج است. این تأثیر می تواند چند هفته با فرد باقی بماند.نتایج بررسی روی نمونه های آزمایشگاهی نشان می دهد، اختلال ریتم شبانه روز (ساعت داخلی بدن)، کارایی هیپوکامپ مغز را کاهش می دهد.به گفته محققان، داشتن مشاغلی که شیفت کاری شب دارند و یا مسافرت های هوایی مداوم با اختلال رفتاری همراه هستند.

همزمان راه رفتن و آدامس خوردن

در گذشته گفته می شد که آدامس جویدن یک ورزش است که جریان خون را به مغز افزایش می دهد، اما آزمایش های اخیر، خلاف این موضوع را نشان می دهد.به گفته محققان، جویدن آدامس برای چند ساعت باعث حواس پرتی می شود.

مصرف غذاهای چرب

مصرف چربی های اشباع مانند (کره، نیمرو و...) مانع عملکرد دوپامین مغز می شود (دوپامین، انتقال دهنده عصبی حیاتی است).نتایج بررسی ها نشان می دهد که غذاهای چرب، عملکرد شناختی فرد را مختل می کند.

 دلایل کاهش ضریب هوشی

چند حقیقت جالب درباره آی کیو

شاید خیلی ها دوست داشته باشند که میزان آی کیو با میزان موفقیت شان ارتباط مستقیم نداشته باشد، اما متاسفانه یا خوشبختانه روانشناسان مصرانه بر این باورند که میزان آی کیو تاثیر مستقیمی بر میزان موفقیت انسان دارد.آنچه در مطلب زیر به آن می پردازیم، حقایقی جالب درباره آی کیو یا ضریب هوشی است که به آن بهره هوشی هم گفته می شود.

ارتباط مستقیم آی کیو و ژنتیک

ثابت شده است که کسانی که بهره هوشی بالاتری دارند، اعتماد به نفس شان هم بیشتر است
با وجودی که عوامل محیطی در کم و زیاد شدن بهره هوشی نقش دارند، اما به هیچ وجه میزان اثرشان به گرد پای وراثت نمی رسد، چرا که بر اساس یافته ها، هر چند عوامل محیطی کم و بیش بر آی کیو تاثیر می گذارند، اما وراثت و ژنتیک تشکیل دهنده ۴۰ تا ۸۰ درصد بهره هوشی است.

آی کیو بیشتر، روابط اجتماعی قوی تر

بر خلاف آنچه عموم تصور می کنند، بهره هوشی با روابط اجتماعی ارتباط تنگاتنگی دارد و هر چه آی کیو فرد بیشتر باشد، روابط اجتماعی اش هم قوی تر است، یا به عبارتی سعی می کند رابطه بهتری با دیگران در اجتماع برقرار کند.

خوردن زیاد تنقلات برابر با کم شدن آی کیو

خوردن زیاد تنقلات (با مواد مغذی کم) برای بچه های زیر سه سال نتیجه ای جز پایین آمدن میزان آی کیو ندارد.تحقیقات نشان داده است که بچه های زیر سه سال که مرتب تنقلات می خورند، ضریب هوشی کمتری نسبت به همسالان خود دارند که کمتر به تنقلات علاقه نشان می دهند.

زندانی و خلافکار آی کیو کمتری دارد

معمولا کسانی که بهره هوشی شان از میزان متوسط یعنی بین ۷۵ تا ۹۰ کمتر است، بیشتر به سمت ترک تحصیل، انجام کار خلاف و حتی زندانی شدن رغبت نشان می دهند و فاصله شان با این گونه نسبت به همتایانشان کمتر است.

ضریب هوشی کمتر، تمایل به خودکشی بیشتر

کسانی که از بهره هوشی کمتری بهره می برند، زودتر از دیگران در برابر مشکلات زندگی زانو خم می کنند و دوست دارندخودکشی کنند تا از این زندگی راحت شوند.

افراد دارای آی کیو بالای ۱۱۵، همه فن حریف هستند

انجام کارهایی که نیاز به مهارت خاصی ندارند، نیاز به آی کیو چندانی هم ندارند. به عبارتی چه ضریب هوشی بالا باشد و چه پایین، کارهای روتین و روزمره انجام می شوند، اما مسئله اصلی در کارهایی است که پیچیدگی خاصی دارند یا مهارت ویژه ای می طلبند. چنین مشاغلی فقط از دست کسانی برمی آیند که آی کیو بالای ۱۱۵ دارند.

هر چه آی کیو بیشتر، اعتماد به نفس هم بالاتر

اگر از افرادی که در عرصه های مختلف از جمله کار، ورزش و زندگی شخصی موفقیت به دست آورده اند بپرسید عامل موفقیت تان چیست، قطعا بخش عمده ای از آن را مرتبط با اعتماد به نفس می دانند.
ثابت شده است که کسانی که بهره هوشی بالاتری دارند، اعتماد به نفس شان هم بیشتر است.

خلاقیت، محصول آی کیو بالاست

انسان های خلاق، مبتکر و نوآور کسانی هستند که قدر آی کیو بالای خود را می دانند و تلاش می کنند که از این موهبت الهی ارزشمند، با انجام کارهای خلاقانه و نوآور استفاده کنند.

 دلایل کاهش ضریب هوشی

چه کسانی فرزندانی با ضریب هوشی پایین به دنیا می‌آورند؟


به گفته یک متخصص داخلی و فوق تخصص غدد و متابولیسم، کم‌ کاری تیروئید در مادران باردار به کاهش ضریب هوشی در فرزندان آنها می‌انجامد.دکتر محسن خوش‌نیت نیکو گفت: کسانی که قصد بارداری دارند یا باردار شده‌اند حتما باید از نظر کم‌کاری تیروئید آزمایش بدهند زیرا عدم تشخیص به موقع کم‌کاری تیروئید تاثیر بسیار مخربی بر ضریب هوشی نوزادان می‌گذارد.

علل کم کاری تیروئید

وی با بیان اینکه به طور متوسط 1.5 تا 2 درصد افراد جامعه مبتلا به کم‌کاری تیروئید هستند، افزود: شایع‌ترین علت کم‌کاری تیروئید خودایمنی تیروئید است به این معنی که ایمنی بدن علیه آن فعال شده و باعث تخریب آن می‌شود.به گفته وی، این بیماری که به آن‌ «هاشیموتو» گفته می‌شود در خانم‌ها شایع‌تر از مردان است.دکتر خوش‌نیت ادامه داد: عمل جراحی تیروئید و برداشتن قسمت‌هایی از آن، تزریق ید رادیواکتیو برای درمان پرکاری تیروئید و کمبود ید از عوامل کم‌کاری تیروئید است. برخی از اختلالات آنزیمی نیز در ساخت هورمون‌های تیروئیدی اختلال ایجاد کرده و نحوه تیروئید را کم‌ کار می‌کنند.این فوق تخصص غدد تصریح کرد: کم‌کاری مادرزادی در نوزادان به این علت به وجود می‌آید که غده تیروئید در دوران جنینی تشکیل نمی‌شود.

نشانه‌های کم‌ کاری تیروئید

دکتر خوش‌نیت با تاکید بر اینکه علائم کم‌کاری تیروئید بر حسب سن و جنسیت متفاوت است، افزود: پف آلودگی، خشکی پوست، احساس سرما، افزایش وزن به صورت مختصر، یبوست، اختلالات عادت ماهیانه در خانم‌ها، ریزش مو و در بعضی از مواقع ابرو، افزایش چربی و فشارخون، تنگی نفس، ضعف، خستگی، بی‌حالی، کاهش تمرکز، گرفتگی‌های عضلانی، کمردرد، کاهش ضربان قلب و گاهی افسردگی از علائم کلی کم‌کاری تیروئید است.

به گفته وی، در سنین جوانی اگر کم‌کاری تیروئید به صورت تدریجی ایجاد شده باشد ممکن است علائم آن به صورت واضح مشاهده نشود.وی افزود: در نوزادان نشانه‌های کم‌کاری تیروئید به صورت طول کشیدن زردی نوزادان، گریه‌های خشن، اختلال در تغذیه و شیر خوردن، یبوست و زبان بزرگ مشاهده می‌شود که اگر به موقع تشخیص داده شود باعث آسیب رسیدن به رشد و تکامل مغزی آنها شده و صدمات جبران ناپذیری را به آنها می‌زند.این فوق تخصص غدد تاکید کرد: همه نوزادان باید از روز دوم تا پنجم بعد از تولد از نظر کم‌‌کاری غربالگری شوند چون ممکن است در بعضی از نوزادان هیچ علامتی از کم‌کاری تیروئید مشاهده نشود.

درمان کم‌کاری تیروئید چگونه است؟

دکتر خوش‌نیت با اشاره به نقش هورمون تیروئید در سوخت و ساز سلول‌های بدن افزود: اگر هورمون تیروئید در بدن کاهش یابد، سوخت و ساز تمام سلول‌ها مختل شده و اعمال حیاتی بدن کند می‌شود.وی تصریح کرد: درمان کم‌کاری تیروئید یا هورمون تیروکسین می‌تواند از طریق دارو صورت گیرد. اگر غده تیروئید به صورت جدی تخریب شده باشد و توان بازسازی خود را نداشته باشد، بیمار باید به صورت مادام‌العمر آن را مصرف کند اما در بعضی از موارد تیروئید مجددا بازسازی و ترمیم شده و نیازی به ادامه درمان نیست.


خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب علت پایین آمدن ضریب هوشی ( آی کیو )

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

-----------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.6 از 5 (13 رای)  
  • منبع
  • دلگرم
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
۵ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

مراد | ۲ سال پیش
سلام
چهره ها رو زود فراموش می کنم و همچنین اسماشونو. یه مدت کنجد و ... می خوردم تا حافظه ام بهتر شود. متوجه شدید همین الان کلمه پس از کنجد یادم رفت با اینکه خیلی باهاش سر و کار داشتم. نزدیک به ۵ دقیقه طول کشید یادم بیاید بله کندر کلمه دوم بود. به خاطر اینکه کارها یادم نرود می نویسم و متاسفانه به این کار عادت کردم و از اینکه ننویسم می ترسم. چون می دانم یادم می رود. من بهترین پایان نامه را در مقطع فوق لیسانس داشتم طوری که باعث تعجب یکی از اساتید مطرح کشور شدم. ولی دو تا از درسهایم را افتادم و به سختی آنها را پاس کردم. (نقطه قوت بالای من نحوه تدریس است. چون دیر یاد می گیرم همیشه به دنبال راه حل های زود یاد گرفتن هستم. به همین خاطر همیشه طوری یاد می دهم که حتی کسی که در نقطه صفر آن علم قرار گرفته یاد می گیرد.) از شما می خواهم راهنماییم کنید. من خیلی شکست می خورم علی رغم اینکه پشتکار خیلی بالایی دارم و این مورد را همه به من میگن. دیگه خیلی خسته شدم. اگه دکتری رو می شناسید که بتونه مشکل من رو حل کنه ممنون میشم به بنده معرفی کنید. در پناه حق
0
2
پاسخ ها:
سارا | ۲ سال پیش
کاملا مثل من هستید. من افسردگی گرفتم چون فکر میکنم ب درد نمیخورم جامعه نمیخورم.
0
2
مراد | ۲ سال پیش
***** صفحه ۱
سلام
بنده خیلی دیر یاد می گیرم. با اینکه دانشگاه معتبری درس خواندم ولی این به خاطر زحمت خیلی بالا بوده. یعنی همه چیزم رو رها کردم تا تونستم هم کنکور ارشد و هم مقطع فوق لیسانس رو به اتمام برسونم. مشکل من کار کردن در شرکت است که از بنده انتظار دارند در همان لحظه ای که با من صحبت می شود دستورات و مطالب را بفهمم و سریع بتوانم اجرا کنم. وقتی کار جدیدی را به من یاد می دهند و از من می خواهند که آن کار را انجام دهم چون خوب یاد نگرفتم اولا هل می کنم و دست و پای خودم رو گم می کنم و در نهایت به سختی آن کار را انجام می دهم. به من می گویند کند کار می کنی. هل هستی. اعتماد به نفس پایینی داری. دیر می گیری. الان مشکل دیگری که دارم این است که هر وقت کسی با من صحبت می کند ناخودآگاه فکرم جای دیگری می رود و همین باعث میشه متوجه حرفهای مخاطبان نشم. مدیرم به من میگه شما خودتو روز مصاحبه بالاتر از اون چیزی که هستی نشون دادی در صورتی که اینطور نبود و بنده فقط حقایق را گفتم. ولی چون دیر می فهمم و دیر یاد می گیرم آنها این استنباط را پیدا می کنند. اعتماد به نفسم بسیار پایینه.
2
0
علی | ۳ سال پیش
ببخشید من قبلا یه مطلب رو با یه بار خوندن یا شنیدن واو به واو حفظ میکردم ولی الآن دیگه نمیتونم
میتونین بگین علت چیه؟؟
0
0
پاسخ ها:
S | ۲ سال پیش
من فکرمیکنم هوشم خیلی پایینه نه اینکه الان بلکه ازهمون زمان بچگی ودرس بزورخودموکشوندم بالاوحتی دانشگاه پیام نورتوی بدترین نقطه وپایین ترین رشته قبول شدم که حتی دانشگاهم بزحمت پاس کردم الانم توهرشغلی باسن۳۵سال واردمیشم بخاطراینکه مطلبوخیلی دیرمیگیرم حوصله کارفرماروسرمیبرموهمون روزای اول منوردمیکنن بخاطرهمین فوق العاده اعتمادبنفسم پایین اومده ولی برخلاف ایناظاهرمویه ادم باهوش جلوه میدم ولی بعداکه پی به هوش پایینم میبرن منو ازکارمعلقم میکنن حتی تو کاری که علاقه دارم نمیتونم پابزارم شمابگین من چیکارکنم
0
3