دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
ازدواج با زن شاغل یا خانه دار ؟ کدام بهتر است ؟
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
برای ازدواج زن شاغل را انتخاب میکنید یا زن خانه دار ؟ تفاوت زندگی کردن با زن شاغل با زن خانه دار در چیست ؟ تا انتها با دلگرم همراه باشید .

آیا ازدواج با زن شاغل بهتر از زن خانه دار است ؟

ازدواج با زنان شاغل دارای جنبه های مثبت و منفی است و نمیتوان یک حکم کلی در این باره ارائه داد بلکه دختر و پسری که می خواهند با یکدیگر ازدواج کنند باید اولاً در خصوص اشتغال زن در بیرون از منزل به سازش برسند و ثانیاً پس از به توافق رسیدن ، جنبه های مسئله را با دقت محاسبه کنند و با بکارگیری راهکارهای مناسب و استفاده از تجربه های خانواده هایی که در این زمینه متبحر هستند و مشورت با مشاورین خانواده برنامه ای را تنظیم کنند و راهی را در پیش بگیرند که این اشتغال زن، کم ترین آسیب را برای زندگی مشترک آن ها داشته باشد و از آسیب هایی که در آینده برای فرزندان آن ها امکان دارد پیش بیاید جلوگیری کنند.

ازدواج با زن شاغل

ازدواج با زن شاغل یا خانه دار؟

زن شاغل از تخصص و تحصیلات خویش بهره می برد

اشتغال در خارج از منزل به زنان کمک می کند تا از تخصص و تحصیلات خویش بهره ببرد که این مسئله در امنیت روانی و حس کارآمدی آنها بسیار مفید است.

زن شاغل سختی های کار خارج از منزل را بهتر درک می کند

زن شاغل گرفتاری ها و استرس های کاری شوهرش را بهتر درک می کند. زنان خانه دار مجبورند تنها در منزل بمانند و تمام کارهای منزل را بدون کمک همسرشان انجام دهند. به همین دلیل چنانچه وقتی را برای تفریح و سرگرمی با همسر خانه دارتان برنامه ریزی می کنید، ولی لحظه آخر بخاطر مشغله های کاری ناچار به کنسل کردن آن می شوید و یا سر قرار دیر میرسید ، همسرتان شدیداً عصبانی می شود.

مشکل است بتوانید زنی را که با ضروریات شغلی شناخت زیادی ندارد را بتوانید قانع کنید که جلسه یا کار خیلی مهمی پیش آمده است که احتیاج به رسیدگی فوری دارد. ولی اگر همسر شما شاغل است، در این وضعیت باملاحظه تر رفتار خواهد کرد، زیرا وی هم روزهای پر تنشی را در محیط کار تجربه نموده است. وی هم گاهی ناچار شده مدت زمان بیشتری را صرف کار خویش کند. زنی که به سبک زندگی اداری امروزی خو گرفته باشد، اضافه کاری ها یا تاخیرهای غیر منتظره همسرش را بهتر درک می کند.

جر و بحث کم تر

آدم ها برای پر کردن نیازهای روحی- روانی شان احتیاج دارند از منبع های عاطفی مختلفی تغذیه کنند ولی خانم های خانه دار - به ویژه اگر بچه نداشته باشند- معمولاً تمام روز را در خانه به تنهایی سر می کنند و اینطوری توقعشان نسبت به شوهر بالا می رود. در واقع چنین خانمی از مردش می خواهد جور تمام نیازهایی که باید به روشهای گوناگون برآورده می گردید را تنها به دوش بکشد. این مسأله میتواند منجر به دلخوری، ناخشنودی و افسردگی هر طرفین ماجرا شود.

وضعیت اقتصادی بهتر

در این زمانه وانفسای اقتصادی، واضح است که شرایط مالی خانه ای که در آن به جای یک نفر، دو نفر کار می کنند و پول درمی آورند، به مراتب بهتر و مطلوبتر است، ضمن این که بعضی معتقد هستند زن هایی که کار بیرون می کنند، به ارزش پول واقف ترند و ضمنا فرصت چندانی هم برای خرجش ندارند، در نتیجه پس انداز بیشتری عاید خانواده خواهد گردید!

زن شاغل اجتماعی تر و به روزتر است

یکی از معضلات زنان خانه دار معمولی این است که آنان شدیداً به سنت های قدیمی پای بندند و کاملا سنتی و حتی متحجرانه فکر میکنند. نقطه ی در برابر زنان بی سوادی که سالها در چهاردیواری منزل حبس بوده اند، زنان امروزی شاغل است. زنان شاغل آن قدر هوشیار هستند که افکار امروزی را قبول کنند.

به علاوه زنانی که در بطن اجتماع هستند، شیک و مد روز هستند. اگر زن تان شاغل باشد، مجبور نیستید که برای راضی کردن وی به امتحان کردن یک مد جدید یا لباسهای مد روز سعی زیادی بکنید، زیرا زنان شاغل امروزی همواره مشتاق آزمایش کردن مدها و سبکهای جدید هستند و از جدیدترین ترندهای صنعت مد پیروی میکنند.

زن شاغل یا خانه دار ؟

معایب ازدواج با زن شاغل نسبت به زن خانه دار

زن خانه دار اضطراب مسایل خارج از منزل را ندارد

زنان خانه دار ازادی بیشتری از زنان شاغل دارند. یک زن خانه دار مجبور نیست، خرده فرمایش های رئیسش را انجام دهد و مجبور نیست هنگامی که بیمار است، برای مرخصی گرفتن از کارفرمای بداخلاقش اجازه بگیرد. این ازادی سبب میشود که یک زن خانه دار شاد باشد و اختیار عمل داشته باشد. زنی که خارج از منزل کار نمیکند، می تواند هنگامی که کسالت دارد، با خیال راحت استراحت کند و مجبور نیست به هیچ شخصی پاسخ بدهد. زن خانه دار اضطراب ندارد و نگران نیست که آیا می تواند کار را در هنگام مقرر تمام کند یا خیر. این اضطراب و استرس مداوم یکی از علل شکست خوردن اکثر ازدواج ها است. زن خانه دار فارغ از این اضطرابها و تنش ها است.

اشتغال زن در خارج از منزل باعث خستگی روانی و جسمی بیشتری میشود

اشتغال زن در خارج از منزل مسلما وقت و انرژی بسیاری را از او می گیرد و بنابراین طبیعی است که چنین زمانی با خستگی روانی و جسمی بیشتری ( نسبت به زن خانه دار ) در خانه حضور یافته و آن انرژی را که باید صرف همسر و فرزندانش کند را نمی تواند بگذارد.

زن شاغل مشکل مراقبت و تربیت فرزندان پیدا می کند

مهمترین عیبی که اشتغال زن در خارج از منزل دارد، مشکل مراقبت و تربیت فرزند( یا فرزندان) است. در بسیاری از موارد کار مادر و بچه داری در تضاد یکدیگر قرار می گیرد. به عنوان مثال باتوجه به تعهدات مادر در محل کار و مسئولیتهایی که وی بر عهده دارد مدام این نگرانی را دارد که میتواند وقت برای فرزندش بگذارد و با وی صحبت کند؟ میتواند در امر تربیت او نقش اصلی و اساسی را داشته باشد؟

زن شاغل وقت آزاد کمتری برای خانه داری دارد

زن خانه دار وقت بیشتری برای رسیدگی به خانواده و فرزندانش دارد. او محدودیت زمانی ندارد و مجبور نیست کارهای خانه را با عجله انجام دهد تا وقت کم نیاورد. وقتی زن تان شاغل باشد، باید سطح توقع تان را در امور خانه داری پایین بیاورید. به احتمال زیاد همسرتان ترجیح میدهد که کمکی را برای تمیز کردن خانه و شستشوی لباسها استخدام کند.

احتمالاً همسرتان برخلاف مادرتان آشپز ماهری نیست و نمیتواند غذاهای اشتها آوری را که مادرتان میپخت، برایتان آماده کند. همچنین وقتی همسر شاغلتان سرش شلوغ است، باید غذاهای آماده و فست فود را با روی خوش میل کنید. پس اگر از آن دسته مردهای خونگرم و ساده هستید، خودتان را برای پختن نودل، ماکارونی و سیب زمینی آماده کنید تا وقتی همسرتان گرم کار است، گرسنگی نکشید.

فواید مهم زن خانه دار داشتن

متداول ترین انتظاری که یک مرد از زنش دارد، این است که او خودش را وقف خانواده کند، وقت زیادی را برای خانواده و آموزش فرزندان بگذارد و به نهادینه شدن ارزشها در دوران رشد آنها کمک کند. زنان خانه دار میتوانند زمان کافی را به رشد و پرورش فرزندان شان اختصاص دهند. اما زنان شاغل این وقت فراوان را در اختیار ندارند.

مزیت اصلی خانه دار بودن این است که مادر خانواده میتواند با آرامش بر رشد فرزندانش نظارت کند. بزرگترین احساس گناهی که زن و شوهر شاغل با آن مواجه میشوند، کمبود وقت برای فرزندان است. یک مادر خانه دار همیشه در کنار فرزندانش است و در نهایت به بهترین دوست آنها تبدیل میشود. در نتیجه پدر خانواده میتواند با آرامش خاطر این که فرزندانش را به دستان مطمئنی سپرده است، کار کند.

اما یک زن شاغل مجبور است که فشار کاری را تحمل کند و در نتیجه نمیتواند آنطور که دوست دارد برای خانواده اش وقت بگذارد. باید این واقعیت را بپذیرید که فرزندانتان چاره ای ندارند، جز آن که خود را با کار کردن مادرشان تطبیق بدهند و اندکی مستقل بشوند. آنها این شانس را ندارند تا داستان های هیجان انگیز را در دوران کودکی از مادرشان بشنوند، اما این فرصت را پیدا میکنند تا زودتر از همسن و سالان خود طعم استقلال را بچشند.

البته بسیاری از زنان شاغل متوجه اهمیت زیاد حضور مادر در کنار فرزند، به خصوص در چند سال اول کودکی او هستند. و در زمان بارداری و پس از تولد کودک، حداقل برای مدتی از کار فاصله میگیرند تا توجه بیشتری به فرندشان داشته باشند و یا اینکه باتوجه به شرایط خانواده در دوره های زمانی خاص کار پاره وقت را به کار تمام وقت ترجیح میدهند.

در این صورت مادر نگران میتواند هم به خانوادهاش رسیدگی کند و هم کار نیمه وقتی را از خانه انجام دهد. به این ترتیب ضمن این که خللی در رشد شغلی او به وجود نمیآید، میتواند از خانه و فرزندانش هم مراقبت کند.

با تشکر از همراهی شما با مجله اینترنتی دلگرم :
زن شاغل بهتر است یا خانه دار ؟ برای رسیدن به این سوال این مقاله را خوانده و به دوستانتان در این زمینه کمک کنید. لطفا بدون هیچگونه توهین به قشر خاص دیدگاه خود را انتهای این مقاله برای رسیدن به پاسخ سوال زن شاغل بگیرم یا خانه دار پاسخ دهید .این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits