دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۰۹ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
جفت قدامی چیست و چه عوارضی برای مادر و جنین دارد ؟
1
1,320
زمان مطالعه: 8 دقیقه
جفت قدامی زمانی به وجود می آید که جفت خودش را به قسمت جلویی رحم و نزدیک به دیواره شکمی، می چسباند. جفت در هر جایی از رحم می تواند قرار بگیرد که معمولا در قسمت پشتی و نزدیک به ستون فقرات است. در این وضعیت، جفت، اکثر حرکات کودک را نشان نمی دهد و این…

جفت قدامی چیست ؟

جفت قدامی یک پدیده بسیار نادر است و در صورتی که قبلا عمل سزارین داشته باشید، این حالت بیشتر اتفاق می افتد.

به یاد داشته باشید که در برخی موارد، ممکن است جنین داخل رحم شما، جفت طبیعی را در حد نامتعادلی رشد دهد. معمولا، در چنین شرایطی تخمک، در رحم خلفی مادر باردار که در نزدیکی ستون فقرات او قرار دارد، جایگزین می شود .

اما، در برخی موارد هم ممکن است تخمک در طرف مقابل، که دیواره قدامی رحم و در نزدیکی شکم مادر باردار است، لانه گزینی کند.

در این گونه بارداری، جفت در سمت قدامی رحم رشد یافته و در قسمت جلوی رحم قرار می گیرد، که در این شرایطی، جنین در پشت جفت قرار گرفته و به رشد خود ادامه می دهد.

چه زمانی متوجه می شوید که جفت قدامی دارید ؟

پزشک با استفاده از سونوگرافی، مکان قرار گرفتن جفت را در هفته بیستم بارداری، مورد بررسی قرار می دهد که به عنوان «اسکن ناهنجاری» نیز نامیده می شود. مکان جفت را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

 1. جفت قدامی ، که در جلوی دیواره رحم جای می گیرد.
 2. جفت خلفی، که در پشت دیواره رحم جای می گیرد.
 3. جفت فوندال، که به بالای دیواره رحم می چسبد.

پهلوی راست یا چپ که در این حالت جفت در سمت راست یا چپ رحم قرار می گیرد.

آیا محل قرارگیری جفت در داخل رحم مادر باردار به جنسیت جنین بستگی دارد ؟

در مورد موقعیت قرارگیری جفت در رحم خود زیاد نگران نباشید! چون محل قرار گرفتن این عضو در داخل رحم شما بر روند رشد فرزندتان تاثیری نمی گذارد.

البته، برخی افراد عقیده دارند که قرار گرفتن جفت در موقعیت های مختلف رحم زنان باردار بستگی به جنس جنین دارد، که قطعا درست نیست! علاوه بر این موارد، به خاطر داشته باشید که موقعیت قرارگیری جفت در بدن شما تفاوتی در روند رشد جنین ایجاد نخواهد کرد.

با این حال، موقعیت جفت در داخل رحم زنان باردار می تواند اثرات مختلفی بر روند بارداری این افراد بگذارد، که تعدادی از مهم ترین این موارد عبارتند از:

 • 1. ایجاد مشکلاتی در احساس کردن حرکات جنین داخل رحم توسط خود مادر:

به دلیل این که جفت قدامی مانند یک مانع بین نوزاد و رحم عمل می کند، بنابراین مادر باردار نمی تواند هیچ یک از حرکات کودک خود را در طول هفته های مختلف دوران حاملگی تجربه کند.

فراموش نکنید که جفت قدامی حتی در سه ماهه دوم از دوران بارداری نیز مانند سپر عمل کرده و مانع حس نمودن حرکات جنین داخل رحم توسط مادر خواهد شد. این در حالی است که در برخی موارد، مادر باردار ضربات تند جنین داخل رحم خود را هم به هیچ وجه احساس نمی کند.


2. بروز مشکل در روند گوش دادن به ضربان قلب جنین داخل رحم مادر باردار:

هنگامی که جفت مادر بارداری در موقعیت قدامی قرار می گیرد، شنیدن ضربان قلب جنین برای دکتر معالج و یا ماما بسیار سخت خواهد شد. با این حال، یادتان باشد که این وضعیت نمی تواند در هنگام انجام سونوگرافی برای تشخیص جنسیت نوزاد مشکلی ایجاد کند.


3. تداخل جفت قدامی با روش های پزشکی:

به یاد داشته باشید که قرار گرفتن جفت داخل رحم زنان باردار در موقعیت قدامی ممکن است با آمنیوسنتز که یک روش پزشکی است، تداخل پیدا کند.

در واقع، اگر جنین داخل رحم این مادران در یک موقعیت عرضی و یا بریچ قرار گیرد، جفت قدامی یک مشکل عمده برای به دنیا آمدن آن نوزاد تلقی خواهد شد.

با همه این توصیفات، فراموش نکنید که همه مشکلات ناشی از قرارگیری جفت در موقعیت قدامی به راحتی حل خواهد شد. اما، اگر جفت در موقعیت خلفی قرار گیرد، در روزهای آخر از دوران بارداری باعث بروز اتفاقات خطرناکی برای خود مادر و نوزاد او می شود.

جفت قدامی چیست ؟

در هنگام قرارگیری جفت در موقعیت قدامی،
در چه زمان هایی مادر باردار حرکات جنین داخل رحم خود را احساس می کند ؟

به یاد داشته باشید زمان دقیق برای این که مادران حامله بتوانند حرکات جنین خود را برای اولین بار احساس کنند، ممکن است در شرایط قرارگیری جفت در حالت طبیعی و در حالت قدامی، متفاوت باشد. اما، اکثر زنان باردار حرکات جنین داخل رحم خود را در هفته 22 از دوران بارداری حس می کنند.

ولی، اگر جفت مادر بارداری در موقعیت قدامی قرار گیرد، او کمی دیرتر از سایر مادران، حرکات فرزند خود را احساس می کند. با تمام این شرایط، فراموش نکنید که اگر بعد از هفته 24 از این دوران حساس نتوانستید حرکات جنین داخل رحم خود را حس کنید، باید با دکتر معالج خود مشورت کنید.

یادتان باشد که همه مادران باردار باید جنبش و حرکات فرزند متولد نشده خود را با پیشرفت هفته های دوران بارداری، به طور منظم احساس کنند. جالب است بدانید که با درک ضربات جنین داخل رحم مادر، هر خانم بارداری می تواند زمان خواب و بیداری فرزند خود را به راحتی تشخیص دهد.

عوارض جفت قدامی

جفت قدامی هیچ گونه عارضه ای را در طول دوران بارداری ایجاد نمی کند. با این حال، اگر به جای اینکه به سمت رحم برود، به سمت گردنه رحم پیشروی کند، در طول زایمان می تواند عوارضی را ایجاد کند.

این حالت ممکن است عمل سزارین را با خطر روبرو کند و موقعیت قرار گرفتن جفت، می تواند برش جراحی را دشوارتر کند، در نتیجه زایمان با خونریزی شدیدی همراه می شود. جفت قدامی خطر خونریزی بیش از اندازه را در طول زایمان واژینال افزایش می دهد.

نمونه برداری از مایع آمنیوسنتز با استفاده از یک سوزن بسیار چالش برانگیز است و باعث خونریزی و پاره شدن غشاء می شود.

زنان مبتلا به جفت قدامی، کمردرد را نیز تجربه می کنند. شما ممکن است دچار درد شدیدی در پشت خود شوید که با انقباضاتی در هنگام زایمان نیز همراه می باشد.

چنانچه جفت قدامی، پایین باشد، شانس مسدود شدن دهانه رحم افزایش می یابد که ممکن است قسمتی یا تمام دهانه رحم را مسدود کند. در این صورت، باید عمل سزارین انجام گیرد.

جفت قدامی، بیشتر از یک زخم کهنه سزارین، منجر به جفت زایی می شود، که باعث رشد جفت در درون زخم و همچنین در دیواره رحم می شود.

هنگامی که کودک در موقعیتی قرار می گیرد که با استفاده از شانه هایش، متولد شود، پزشک خود را برای انجام زایمان واژینال آماده می کند.

اما با وجود جفت قدامی، امکان اینکه کودک از موقعیت شانه به موقعیت سر، تغییر حالت دهد وجود ندارد مخصوصا اگر جفت قدامی، پایین باشد.

سونوگرافی و MRI می توانند شرایط فوق را تشخیص دهند در این صورت پزشک میتواند برای عمل سزارین، برنامه ریزی کند.

تحقیقات انجام شده در ارتباط با قرارگیری جفت در موقعیت قدامی:

 • تحقیقات اخیر دانشمندان در زمینه قرارگیری جفت در موقعیت قدامی نشان می دهد که وزن چنین نوزادانی در هنگام تولد، طبیعی بوده و احتمال تولد نوزادان دختر در موقعیت جفت قدامی بیشتر است. اگر چه قرار گرفتن جفت در موقعیت قدامی هیچ خطری برای مادران حامله به دنبال ندارد، اما برخی مطالعات نشان می دهد که قرارگیری جفت در موقعیت قدامی ممکن است شانس مبتلا شدن مادر حامله به فشار خون، آسیب دیدن جفت، دیابت بارداری، رشد آهسته جنین و حتی مرگ او را به شدت افزایش دهد.
 • همچنین، این تحقیقات نشان می دهد زنان حامله که دارای گروه خونی O مثبت هستند، بیشتر از سایر خانم ها در معرض خطر قرارگیری جفت در موقعیت قدامی قرار دارند.
 • در نهایت، این نکته مهم را فراموش نکنید که موقعیت خواب زنان در زمان لانه گزینی جنین هم بر موقعیت قرارگیری جفت این افراد تاثیر می گذارد.
 • علاوه بر نکات ذکر شده، قرار گرفتن جفت در موقعیت قدامی می تواند در هنگام به دنیا آمدن نوزاد نیاز به انجام عمل سزارین را افزایش دهد. در واقع، این شرایط می تواند شروع کار زایمان طبیعی در بدن زنان حامله را به تاخیر بیاندازد. همچنین، خطر بروز عوارض پس از زایمان مانند خونریزی بعد از زایمان (PPH) و یا خونریزی در طول زایمان طبیعی هم بسیار بالا می رود.

آیا جلو بودن جفت خطرات دیگری نیز دارد ؟

جفت قدامی باعث افزایش خطرات شناخته شده دیگری می شود که عبارتند از:

 1. فشار خون ناشی از بارداری
 2. دیابت بارداری
 3. انقباض جفت
 4. عدم رشد در داخل رحم
 5. مرگ جنین در داخل رحم

بروز این خطرات برای مادر و کودک نادر است اما بهتر است برای دور بودن از این خطرات، با پزشک خود مشورت کنید.


بیشتر بخوانید :

جفت خلفی چیست / همه چیز درباره جفت خلفی

علت پایین بودن جفت : خطرات پایین بودن جفت در بارداری

جفت سر راهی چیست ؟ راههای تشخیص و عوارض جفت سرراهی کدامند ؟

علائم و درمان باقی ماندن جفت بعد از سقط یا سزارین


 • منبع
 • mamanam.com
 • hidoctor.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.delgarm.com

تست عشق

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

hits
statcounter