دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با دلایل لاغر شدن یا رشد طولی کاکتوس‌
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کاکتوسیان در ایران گونهٔ بومی ندارند. بیشتر کاکتوس ها ریشه های عمیقی داشته و ساقه شبکه مانندی دارند که به عنوان منبع ذخیره آب عمل می کنند ساقه کاکتوس توسط تیغ هایی محافظت می شود.

چرا کاکتوس لاغر می شود؟

به گزارش دلگرم به نقل از ساعد نیوز : پس از خرید یک گلدان کاکتوس و قرار دادن آن در محیط منزل که اغلب کم نور است و شرایط نوری مناسب برای رشد کاکتوس را ندارد در اوایل مشکل چندانی در ظاهر کاکتوس به وجود نخواهد آمد اما پس از گذشت چند ماه کاکتوس به شکل طولی و باریک رشد خواهد کرد و از شکل گرد طبیعی خود خارج خواهد شد. در ادامه به علت رشد طولی آن خواهد پرداخت.

کاکتوس گیاهی است از تیره کاکتوسیان (Cactaceae) تیره ای از میخک سانان که اغلب خاردار و گوشتی هستند. کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحی مرکزی آمریکا رشد می کرد اما امروزه در بسیاری از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طی طوفانهای ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماه های خشکسالی به مصرف می رساند.

علت رشد طولی کاکتوس ها چیست؟

کاکتوسها گیاهان مقاومی هستند که برای رشد عادی و مطلوب به نور فراوان احتیاج دارند، لازمه رشد آنها نوردهی کافی به کاکتوس است. منظور از نوردهی به کاکتوس ها نور مستقیم یا فیلتر شده ی خورشید است نه نور چراغ های منزل.

لاغر شدن کاکتوس

از آنجایی که اغلب خریداران کاکتوس ها با شرایط نگهداری و نوردهی مناسب کاکتوس ها آشنا نیستند کاکتوس ها به اندازه کافی نور دریافت نخواهند کرد و پس از مدتی به شکل طولی و باریک رشد می کند که تمامأ ناشی از کم نوری گیاه است. رشد طولی کاکتوس ها یک روند دفاعی در کاکتوس است که گیاه به این شیوه تدبیری می اندیشد تا با رشد سریع تر و باریک تر خود را به منابع نور برساند تا بتوانند به طور کامل تغذیه کند.

هنگامی که کاکتوس در معرض کم نوری قرار می گیرد تیغ ها کوتاه تر می شوند قطر گیاه کمتر می شود و در کاکتوس های گرد هم حتی شکل ستونی به خود می گیرند. این رشد طولی تا زمانی ادامه می آید تا به نور بیشتر برسند و بعد از آن که به نور مناسب رسیدن رشد جدید کاکتوس خوب خواهد شد و طول کامل به خود خواهد گرفت.

رشد طولی کاکتوس

چه کار کنیم تا کاکتوس ها طولی رشد نکنند؟

ابتدا قبل از خرید هر نوع کاکتوس شرایط نوری و محیطی مورد نیاز آن را فراهم کنیم سپس اقدام به خرید کنید.
در صورتی که یک گیاه دارید که به رشد طولی دچار شده محل نگهداری آن را پر نور تر کنید.
حتماً آن قسمت از کاکتوس خود را که رشد طولی داشته است را با یک چاقوی تیز و تمیز جدا کنید و اجازه دهید کاکتوس در شرایط جدید خود تن جوش های مناسبی بدهد زیرا حتی اگر محیط کاکتوس را پرنور کنید آن قسمت از کاکتوس که رشد طولی داشته است هرگز قطور نخواهد شد و دست آخر حتی پس از رشد خوب شکل و فرم بدی به کاکتوس می دهد. البته این مورد در مورد کاکتوس هایی که خیلی کم نور شده اند کاربرد دارد.

برای مشکل کم نوری خود می توانید از نور مصنوعی نیز استفاده کنید البته از نورهای مخصوص با طیف های آبی، قرمز، زرد یا سفید.

نکته: ما هرگز برای نگهداری از کاکتوس ها پیشنهاد به استفاده از نور مصنوعی نمی کنیم به این علت که هم نور مصنوعی نمی تواند نیازهای کامل گیاه را تأمین کنند و همچنین خرید تجهیزات آن هزینه زیادی در بر دارد و همچنین دست آخر به صورت ماهانه هزینه برق زیادی را برای شما خواهد داشت و نور خورشید بهترین منبع برای گیاهان می باشد. اما نور خورشید منبع رایگان و بی پایان برای رشد کاکتوس ها است و اگر کاکتوس به اندازه کافی در معرض آن قرار گیرند می توانند به طور کامل نیازهای خود را تأمین کنند.

علت لاغر شدن کاکتوس

نکته: کاکتوس هایی که به صورت طولی و باریک رشد می کنند اندکی نسبت به کاکتوس های دیگر به نور خورشید و نور فیلتر شده ضعیف تر خواهند شد پس در انتقال آنها به نور بیشتر دقت لازم را داشته باشید زیرا آن قسمت هایی که ضعیف شده اند به سرعت در مجاورت نور شدید خورشید خواهند سوخت.

حتماً بخوانید:
روش تکثیر و کاشت کاکتوس اپونتیا ، ساده و آسان

روش تکثیر و کاشت کاکتوس اپونتیا ، ساده و آسان

رشد کاکتوس اپونتیا از طریق بذر ممکن است کمی آهسته باشد ولی به محض اینکه گیاه در خاک تثبیت شود، مراقبت و نگه داری خیلی آسانی دارد و می‌تواند خشکی را…

بنابراین گیاه کاکتوس از گیاهان زینتی و مقاوم بوده و شرایط نگهداری نسبتا آسانی دارد. با اینکه این گیاه جزو گیاهان بسیار مقاوم به حساب می آید، اما باید به شرایط رشد و نگهداری آنها توجه شود. در غیر این صورت گیاه دچار آسیب شده و با مشکلاتی چون کوچک شدن و پلاسیدگی مواجه می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits