دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
مراقبت و پرورش گیاه مارانتا لوکونورا (گیاه نماز)
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
علت نام گذاری گیاه نوع حالت آن می باشد. این گیاه عادت دارد که حالت برگ‌هایش در شب‌ها به سمت بالا باشد. برگ های این گیاه مانند دست افراد هنگام نماز خواندن یا دعا کردن، نزدیک هم می شوند.

نگهداری از گیاه مارانتا لوکونورا ( زنجبیل آمریکایی)

گیاه مارانتا لوکونورا از زیباترین و جذاب ترین گیاهان آپارتمانی است که به دلیل بالا بودن برگ‌هایش در شب، به آن گیاه نماز گفته می شود. گیاه مارانتا لوکونورا برای گلدان های آویز سبدی بسیار مناسب هستند.

  • نام لاتین: Prayer Plant
  • نام علمی: Maranta leuconeura

معرفی گیاه مارانتا لوکونورا:

گل مارانتا لوکونورا یا زنجبیل آمریکایی، یک گیاه نسبتا پهن با شکل بیضی و برگ های سبز تیره می باشد که رد پای سبز روشن و یا سفید روی آن دیده می شود. رگ و ریشه های روی برگ های این گیاه با رگه های قرمز دیده می شود که در زیر برگ نیز وجود دارند. به گیاه مارانتا گیاه نماز هم گفته می‌شود.

مراقبت و پرورش گیاه مارانتا لوکونورا

شرایط و نیازهای گیاه مارانتا لوکونورا

دما و آب مناسب

برای بهترین حالت رشد گیاه مارانتا، باید بدانید که این گیاهان به خشکی هیچ علاقه ای ندارند و باید همیشه آنها را مرطوب نگه دارید اما اجازه ندهید که ریشه های گیاه خیس باشند. زمانی که به آن‌ها آب می دهید، از آبی با دمای اتاق استفاده کنید و در ماه های زمستان باید میزان آب دادن را کم تر کنید.

خاک مناسب

خاک مورد استفاده برای این گیاه استفاده می کنید ، باید به اندازه کافی قابلیت زهکشی داشته باشد . اگر از خاکی استفاده می کنید که زهکشی خوبی ندارد ، کمی سنگ مروارید یا شن های درشت به آن اضافه کنید.

ترکیب مناسب خاک گیاه

یک بخش سنگ مروارید یا ماسه های درشت
یک بخش خاک باغچه
یک بخش خزه یا الیاف نارگیل
کمی گرد و خاک آهک
برای افزایش زهکشی می توانید کمی سنگریزه یا شن را ته گلدان بپاشید و مطمئن شوید که منافذ زهکشی آن کافی است.

کود مناسب

در طول فصل رشد از بهار تا پاییز، باید هر دو هفته یک بار این گیاه را تغذیه کنید. کود گیاهی شما باید با کیفیت بالا و حلال در آب باشد و در فصل زمستان نیز میزان کوددهی را کم کنید.

شرایط و نیازهای گیاه مارانتا لوکونورا

تعوض کردن گلدان

نیاز ندارید که پشت سر هم و به دفعات بالا گلدان این گیاه را عوض کنید. البته زمانی که ریشه ها در گلدان محصور می شوند، رشد آن ها آهسته تر خواهد شد.
اگر قصد عوض کردن گلدان را دارید، گلدانی انتخاب کنید که پهنای آن بزرگ تر از گلدان فعلی باشد. سپس گیاه را به سادگی از گلدان قبلی خارج کنید و آن را داخل گلدان جدید با کمی خاک میکس قرار دهید و اگر مرتب به این گیاه آب دهید، رشد آن آسان و سریع می شود.

هرس کردن

اگر می خواهید که این گیاه رشد بیشتری داشته باشد، باید آن را هرس کنید. از قیچی های مخصوص باغبانی استفاده کنید و ساقه هایی که بیش از حد دراز شده اند را برش دهید. گیاه مارانتا در این شرایط به هرس کردن پاسخ می دهد و مستقیما از قسمتی که هرس شده ، زنده تر و شاداب تر می شود.

تکثیر گیاه

قلمه زدن گیاه مارانتا به طرز شگفت انگیزی آسان است. تمام چیزی که نیاز دارید. این است که ساقه را در زیر انتهای برگ برش دهید و سپس این برش ها را در هورمون ریشه قرار دهید و آن ها را در یک لیوان آب بگذارید و حتما آب آن را هر دو روز یک بار عوض کنید.
همچنین می توانید قسمت های برش داده شده را مستقیما درون خاک گلدان قرار دهید. فقط مطمئن شوید که خاک را مرطوب نگه دارید.

آفات و مشکلات گیاه مارانتا لوکونورا

اگر نوک برگ های گیاه مارانتا به رنگ قهوه ای در آمده و یا فر خورده باشد.
یعنی این که گیاه شما در معرض نور خورشید بیش از حد بوده است.
یکی دیگر از علت های نوک قهوه ای می تواند به کلر موجود در آب مربوط باشد.
بهتر است که از آب تصفیه شده استفاده کنید و اجازه دهید که 24 ساعت از آب دادن بگذرد و بعد دوباره به آن آب بدهید.

حتماً بخوانید:
آشنایی با آفت مگس جالیز، رایج ترین بیماری در میان درختان میوه

آشنایی با آفت مگس جالیز، رایج ترین بیماری در میان درختان میوه

مگس جالیز از مهم‌ترین و خسارت‌ زا‌ترین آفات گیاهان جالیزی مانند خربزه، کدو، خیار و… می‌باشد. این آفت بر کیفیت و کمیت این گیاهان که از خانواده کدوییان…

بیشتر آفت های مربوط به گیاهان خانگی می تواند به گیاه مارانتا نیز حمله کند. اما کرم عنکبوتی جزء رایج ترین آن ها می باشد. خط نقره ای نشان دهنده این است که گیاه مارانتا درمعرض رطوبت بالا قرار نگرفته است، با این که کرم عنکبوتی به آن آسیب زده است.
پس اگر رطوبت را در مقدار نسبتا بالایی ثابت نگه دارید، با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

آفات و مشکلات گیاه مارانتا لوکونورا

بیماری‌ها

یکی از بیماری های موجود در این گیاهان، بیماری کرمی است که معنی کنترل کم روی گیاه را می دهد و در صورت آبیاری بیش از حد گیاه اتفاق می افتد. راحت ترین راه برای از بین بردن این مشکل این است که بیش از حد آب دادن را کنار بگذارید و اجازه ندهید که برگ ها بیش از حد مرطوب و خیس بمانند و همچنین می توانید از روغن چریش برای از بین بردن این بیماری و جلوگیری از شیوع آن استفاده کنید.

رطوبت گیاه را چگونه افزایش دهیم؟

اگر در منزل شما رطوبت کافی وجود ندارد ، یک ظرف آب را نزدیک گیاهتان قرار دهید تا بخار آن بتواند به محیط رطوبت ببخشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits