دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
چگونه یک وکالت نامه مطمئن تنظیم کنیم ؟
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
وکالت نامه یکی از انواع نامه های اداری می باشد که مربوط به حوزه های قضایی بوده و از حساسیت زیادی برخوردار است و می توان آن را نوعی قرارداد به حساب آورد که در آن دو طرف موکل و وکیل یک سری وظایف را در قبال یکدیگر قبول می کنند.

چگونه یک وکالت نامه مطمئن تنظیم کنیم ؟

وکالت نامه یکی از مسائلی است که انسان امروزه به آن نیاز دارد. توسعه و گسترش روابط اجتماعی مردم در همه زمینه‌ها مانند معاملات، تامین خدمات، قراردادها و مسائل مربوط به احوال شخصیه (ازدواج، طلاق، ارث و…) مسئله وکالت را به‌طور عام به یک امر عمومی‌و لازم در جامعه تبدیل کرده است.

لوحه‌های حمورابی بابل و همچنین سوابق تاریخی نشان دهنده ۵۰۰۰ سال پیشینه عقد وکالت می باشد. در زندگی های پر مشغله امروزی نیز تنظیم وکالت نامه امری دور از انتظار نیست ولی متاسفانه به دلیل عدم آگاهی از مسائل مربوط به تنظیم آن باعث بروز مشکلاتی می شود وکالت به افراد و نحوه نوشتار وکالت نامه از جمله موضوعاتی است‌که ابهاماتی در این خصوص برای افراد به‌وجود آورده است.

انواع وکالت

می توان موضوع وکالت را به دو نوع تقسیم نمود.

  1. وکالت در امور دعاوی و ترافعی در مراجع قضایی که طبق قانون خاص وکلای رسمی‌دادگستری است.
  2. وکالت‌ در سایر زمینه‌ها و اعطای اختیار انجام کارهایی که خود فرد (اصیل) می‌تواند انجام دهد.

سوگند و اقرار و شهادت در محاکم، قابل واگذاری به غیر نیست:

به طور کلی هر فردی اختیار انجام هر کاری را خود بتواند به عنوان اصیل انجام دهد را می تواند به وکیل نیز تفویض کنند. البته بعضی از موارد مانند اتیان سوگند و اقرار و شهادت در محاکم، در دعاوی حقوقی و کیفری را نمی توان به فرد دیگری (وکیل) واگذار نمود.

از آنجایی بعضی از امور مانند عقد وکالت در روابط معاملاتی مردم تخصصی شده و روابط مردم نیز گسترده گردیده است بنابراین مردم ناگزیر به واگذار کردن امور به دیگران (وکیل) می باشند.

حدود اختیارات، مبنای اعتبار هر وکالتی است.

نوع اول وکالت

از آنجایی که وکالت رایج میان افراد بر دو نوع می باشد و مبنای اعتبار هر وکالتی موضوع آن و حدود اختیاراتی که فرد (موکل) به وکیل واگذار میکند.

که ساده ترین نوع وکالت، وکالتی است که بر مبنای آن انجام خدماتی که شخص خودش وقت انجام آن را ندارد، یا در تخصص او نمی باشد ، به وکیل اعطا میکند.

مثلاً تاجری کالایی را وارد کرده و به اشخاصی که پروانه حق‌العمل کاری دارند وکالت می‌دهد که با مراجعه به گمرک و ترخیص کالا و پرداخت هزینه‌های گمرکی و همچنین پرداخت جرائم احتمالی متعلقه کالای وارداتی را ترخیص کند. که این وکیل صرفا وکالت کاری می گیرد و فروش کالا و دریافت بهای آن را ندارد. در این نوع وکالت ها وکیل اختیار انجام مورد وکالت در حدود وکالت‌ها تفویض شده و تمهید مقدمات را دارد.

نوع دوم وکالت

نوع دیگر وکالت، وکیل وکالت انجام موارد خاص را برعهده میگیرد. مثلا شخصی به دیگری وکالت می‌دهد که ملک او را با تعیین مشخصات پلاک ثبتی آن، به فرد یا افراد خاصی یا حتی به خودش بفروشد در این موارد اختیارات وکیل در حدودی است که در وکالت‌نامه تحت همین عنوان قید می‌شود.

پس اگر وکیل وکالت داشته باشد که ملک را بفروشد براساس قانون وکالت، مادامی‌که او حق اخذ ثمن (بهای مورد معامله) را نداشته باشد ، حق ندارد بهای ملک را از خریدار اخذ کند یا اگر در حدود اختیارات وکالت به وکیل اختیار اسقاط خیارات (اختیار فسخ معامله و…) نداده باشد وکیل نمی‌تواند در سند انتقال، خیارات را از موکل خود ساقط کند و در این حالت چنان که فروشنده مغبون شده باشد می‌تواند از خیار غبن که فوری است استفاده کرده و به محض اطلاع نسبت به اعمال آن و فسخ معامله اقدام کند.

اختیارات وکیل

اختیارات وکیل در وکالت نامه در حدود اختیاراتی است که موکل به وکیل داده است.

وکالت نامه باید به صورت سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی و یا درخارج از کشور در کنسولگری های ایران تنظیم شده و همچنین در آن کلیه اختیاراتی که موکل به وکیل خود می دهد در آن قید شده باشد که در این صورت وکیل نمی تواند خارج از این اختیارات اقدامی انجام دهد و اگر خارج از حدود اختیاراتش انجام دهد وکالت نامه در محاکم و به تشخیص مرجع قضایی قابل ابطال می باشد.

گاهی در بعضی وکالت‌نامه‌ها مورد وکالت به صورت گسترده و شامل موارد متعدد است ولی باز هم حدود اختیارات وکیل محدود به مواردی است که در وکالت‌نامه قید شده و اضافه بر آن را وکیل نمی‌تواند عمل کند.

مثلاً به وکیل اختیار داده می‌شود سهام شرکت‌ها را خریداری کند یا اقدام به خرید و فروش و رهن و اجاره اموال منقول و غیرمنقول کند و برای موکل حساب‌های مختلف در بانک‌های مختلف افتتاح کند و در آن وجوه واریز یا برداشت کند و… برخی وکالت‌ها، وکالت کاری است یا انجام مورد وکالت محدود به مورد یا موارد خاصی است که در این صورت وکیل از موکل خود وکالتی اخذ می‌کند که در آن اسقاط حق عزل می‌شود، در مورد اسقاط حق عزل یا وکالت بلاعزل بین حقوقدانان اختلاف‌نظر وجود دارد.

برخی اعتقاد دارند باید در حق عزل مدت اسقاط قید گردد. برخی معتقدند در این گونه موارد مدت وکالت مدتی است که مورد وکالت انجام گیرد.

بنابراین اگر وکالت بلاعزل برای فروش ملکی باشد اعتبار آن وکالت‌نامه تا زمان انتقال آن ملک است و بعد از آن، این وکالت خود به خود مانند هر وکالت نامه دیگر که تا زمان انجام مورد وکالت اعتبار دارد، اعتبار وکالت در وکالت‌نامه بلاعزل هم از بین می‌رود.

توجه به این نکته لازم است !

اما آنچه که صحیح به نظر می‌رسد این است که قید زمان در وکالت بلاعزل اجباری باشد. به نظر اغلب حقوقدانان مدت وکالت بلاعزل در وکالت نامه های رسمی را موکل تعیین کرده است .

اگر هنگامی که موکل طی وکالت نامه فردی را وکیل خود می نماید دیگر موکل حق عزل را ندارد و از آنجایی که اگر زمان وکالت نامه نامحدود باشد ممکن است اموالی را که در آینده به موکل می رسد را نیز شامل شود در صورتیکه قصد موکل چنین نباشد که این موارد خود اختلافاتی بوجود آورده است

به همین جهت و با عنایت به اینکه وکالت‌نامه‌های بلاعزل ضمن عقد خارج لازم از عقد جایز قابل فسخ در هر زمان به عقد لازم غیرقابل فسخ تبدیل می‌شود و موکل نمی‌تواند وکیل خود را عزل کند. باید با دقت و آگاه بودن موکل از اختیارات وکیل تنظیم شود. زیرا وکالت‌نامه تنظیم شده سند رسمی ‌است و وکیل و موکل ملتزم به اجرای مفاد آن هستند.

با فوت موکل وکالت‌نامه آثار و اعتبار خود را از دست می‌دهد مگر اینکه وکیل قبل از فوت به موکل مورد با مواردی از موضوعات وکالت تفویضی را انجام داده باشد به همین جهت ضروری است دفاتر اسناد رسمی‌ در وکالت‌ها به‌ویژه وکالت بلاعزل آثار اختیاراتی که به وکیل تفویض می‌شود را به موکلان تذکر دهند.

یک از مشکلات جامعه ما این است که افراد بعد از بستن وکالت بلاعزل با وکیل و دادن اختیاراتی به او دچار اختلاف می شوند و کارشان به مراجع قضایی می رسد ولی متاسفانه از آنجایی که عقد وکالت یکی از اسناد رسمی میباشد و تازمانی که جعل در آن نشده باشد رسمیت و اعتبار دارد هیچ دادگاه و مراجع قضایی حکم ابطال آن را نمی توانند صادر نمایند.

همانطورکه میدانید وکالتنامه برای انجام دادن کار و یا برای نقل و انتقال و یا حتی برای فروش نوشته خواهند شد. همه وکالتنامه ها از ماده “۶۵۶” قانون مدنی ایران اسلامی پیروی خواهند کردکه با توجه قانون،تعریف وکالت بصورت زیر است.

وکالت نامه تام الاختیار چیست ؟

برای باطل شدن وکالت راه های متعددی وجود دارد اما اگر قرارداد شما میان وکیل خود بصورت وکالت ساده باشد در “۲” صورت قابل از بین بردن است:

– وکالت از ادامه دادن و همکاری کردن استعفای دهد. موکل و وکالت خودرا برکنار کند. یعنی طبق ماده ۶۷۹ قانون مدنی کشور، موکل میتواند وکالت خود را برکنار کند و همچنین وکیل هم حق اینکه بتوناد استعفا دهد را دارد.

عوامل دیگری هم وجود دارندکه موثر در باطل شدن قرارداد هستند:

  • فوت وکیل یا موکل
  • دیوانگی ( جنون ) وکیل یا موکل
  • از بین رفتن موضوع وکالت
  • نادانی وکیل یا موکل
  • انجام دادن کاری مخالف با کار وکیل

وکالت تام چگونه باطل میشود

وکالت نامه قراردادی است بین ۲ نفر صورت میگیرد و یکی از طرفین، شخص دیگری برای انجام دادن کارهایش جانشین خود میکند. یعنی طوری است قرارداد به خواست و با رضایت ۲ طرف اجراء میشود و فقط ضمن راحت تر شدن کارها صورت میگیرد.

شخصی آن لقب جانشینی میدهند “وکیل” و انتخاب کننده شخص را “موکل” می نامند.

در دیگر قسمت های وکالت میتوان آن رابه “۲” نوع تقسیم کرد:

ساده و بلاعزل

وکالت ساده کاملا معنی مشخصی دارد، یعنی موکل میتواند هرگاه میخواهد وکیل خودرا برکنار کند.
ولی ان قراردادی که این روزها بر سر موضوعاتی چون “خرید و فروش ماشین یا ملک” در دفترخانه ها نوشته میشود ^وکالت بلاعزل^ نام دارد.

در ماده “۶۷۹” قانون مدنی کشور به این موضوع اشاره شده موکل میتواند هر زمانیمیخواهد وکیل خودرا برکنار کند مگر این که غیر ازاین در هنگام بستن قرارداد میان طرفین اشاره شده باشد.

در این موقعیت می توان گفتکه دیگر موکل حق برکنار کردن وکیل و یا لغو کردن قرارداد راندارد.

مدارک لازم برای وکالت نامه تام الاختیار

همچنین باید بدانیدکه همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه وکیل و موکل برای نوشتن وکالتنامه الزامی است.

در ضمن را هم باید بدانیدکه موضوع وکالت اگر در رابطه با خرید و فروش ملک یا خودرویی است، باید هر سند و مدرکی نشان دهنده مالک بودن موکل را قید کرده همراه داشته باشید. لزوما این نکته هم توجه داشته باشیدکه هر حقی قرار است از طرف موکل به وکیل داده شود،باید مدرکی معنی اثبات اینکه موکل ان حق را دارد، ارائه داده شود.

هزینه های وکالت تام الاختیار

معمولا دفترخانه ها هزینه ای دریافت می کنندبه این صورت محاسیه میگردد:

  • هزینه ای بابت نوشتن وکالتنامه انها پرداخت میشود.
  • هزینه ای در قبال اینکه چه نوع وکالتنامه ای را مینویسندبه انها پرداخت میشود.

بیشتر بخوانید:

شکایت از وکیل چگونه می باشد و چه مراحلی دارد ؟

عزل وکیل چه شرایطی در قانون دارد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits