دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی

قوانین حقوقی و اداری

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی گفت: لایحه‌ ای توسط سازمان نظام پزشکی به مجلس تقدیم شده تا در صورت تایید؛ مجازات متخلفان جراحی‌ های زیبایی و ترمیمی به نحو قابل ملاحظه‌ ای افزایش یافته و حتما حبس در آن گنجانده شود.

مجازات تقلب در کنکور سراسری : تقلب در کنکور سراسری مصادیق متفاوتی داره که بنا به هر جرم ارتکابی، مرتکب ممکنه به محرومیت از آزمون دادن برای مدت مشخصی بین ۵ تا ۱۰ یا حبس محکوم بشه.

مطالبه وجه چک مفقودی بدون ابطال چک یا تقاضای ابطال آن با قرار رد دعوی مواجه می‌ شود.

آنچه امروز در مراجع قضایی پذیرفته شده این است که یارانه جزو نفقه محسوب نمی‌ شود و آثار حقوقی نفقه را در آیین دادرسی مدنی نیز ندارد.

تمامی افرادی که متولد ۱۱ اسفند ۱۳۸۴ به قبل هستند میتوانند در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شرکت کنند.

ممکن است عمه یک خانواده فوت کند در حالی‌که فرزند، همسر و والدین ندارد در این‌ صورت سوالی که مطرح می‌ شود آن است که در این شرایط چه کسانی وراث عمه فوت شده هستند؟ اموال عمه به چه کسانی می‌رسد؟

به وضعیتی گفته می‌ شود که رفتار ارتکابی حداقل یکی از ویژگی‌ های زیر را دارا باشد: در مرئی و منظر ضابطان دادگستری واقع شود یا ماموران یادشده بلافاصله در محل وقوع جرم حضور یابند و یا آثار جرم را بلافاصله پس از وقوع مشاهده کنند.

شرایط انتخاب ‏کنندگان و انتخاب شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد قانون معین میکند.

قوانین تفکیک ملک نیز بسته به منطقه و کشور متغیر بوده و در آن تعیین مشروطی‌ های حقوقی و مالی معاملات ملکی انجام می‌ شود.

شرایط این افراد مانند دانشجویان مشغول به تحصیل است. در نتیجه طلاب به راحتی از معافیت تحصیلی برخوردار می شوند تا مادامی که به نحصیل مشغول هستند و مجوز تحصیل ایشان مربوط به ارائه معافیت تحصیلی توسط سازمان نظام وظیفه است.

زن دوم هم مثل دیگر همسر ها دارای شرایط ارث بردن از همسر می‌ باشد اما میزان ارث او چقدر است ؟

روش های اثبات و نحوه درخواست حکم حجر و آثار مرتبط به صدور حکم حجر را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم. همراه ما باشید.

یکی از مزایای اسناد تجاری، اصل غیرقابل استناد بودن ایرادات یا همان وصف تجریدی است.

طبق قانون کار، کارفرما مکلف است به محض شروع کار کارگر در کارگاه، نسبت به بیمه کارگر اقدام کرده و حق بیمه اش را به صورت ماهانه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

ماده قانونی جرم اغفال بیمار به موجب قانون مجازات ارائه هرگونه اطلاعات نادرست و تبلیغ خلاف واقعیت که باعث فریب، اغفال، یا گمراهی مخاطب شود، ممنوع است.

شما فقط با در دست داشتن کارت سوخت فعال می‌ توانید سهمیه بنزین وسیلۀ نقلیه خود را دریافت نمایید. بنابراین، اگر کارت سوخت شما گم شده است، باید به سرعت برای دریافت مجدد آن اقدام کنید.

کفالت به عهده گرفتن کاری به جای کسی. عقدی است که به موجب آن شخص ثالثی که کفیل نامیده می‌ شود حضور مورد نیاز متهم (مکفول) را نزد مقامات قضائی تا پایان رسیدگی و صدور و اجرای حکم در ازای مبلغ معینی (وجه الکفاله) تعهد می‌کند.

شرایط درخواست خروج از تابعیت جمهوری اسلامی ایران : اتباع ایران نمی توانند تبعیت خود را ترک کنند مگر به شرایطی که در این مقاله گفته شده است ، با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید.

وکیل بین الملل شخصی است که به قواعد و اصول بین­ الملل در مواقع روبرو شدن با موضوعاتی نظیر روابط بین المللی اشخاص، دولت­ها و سازمان­ های بین المللی با یکدیگر و همچنین بر شرکت های فراملیتی و گروه های اقلیت اشراف دارد.

شیربها در قانون ایران وجود ندارد و همان‌طور که گفته شد فقط در رسم و رسوم برخی از خانواده‌ها وجود دارد. در این مقاله با نکات قانونی شیربها بیشتر آشنا می‌شویم.

کلیه افرادی که شناسنامه آن ها مفقود شده است، باید در کمترین زمان ممکن مراحل اعلام مفقودی درخواست صدور شناسنامه المثنی در سازمان ثبت احوال را انجام دهند.

چگونه می توان مارک یا علامت تجاری ثبت شده را باطل کرد ؟ در ادامه با دلگرم همراه باشید تا در این باره بدانید .

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت از زیر مجموعه‌ های بیمه وسایل نقلیه موتوری است. بیمه‌ نامه شخص ثالث موتور سیکلت در واقع قراردادی است بین شرکت بیمه و خریدار که خسارت‌ های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث یا راننده را جبران می‌ کند.

امکان خروج فرزند از کشور پس از طلاق والدین : اگر میخواهید در این باره بدانید با ما همراه باشید.

مهریه از جمله حقوق زن هنگام ازدواج است. به محض عقد نکاح زن مالک مهریه بوده و مرد باید آن را پرداخت کند.

ممنوع الخروج کردن زوجه، اقدامی است که در طی آن، حق خروج از مرز از زن سلب می گردد. ارائه نمودن درخواست کتبی از شرایط اصلی ممنوع الخروج کردن زوجه می باشد.

در اصطلاح، ممنوع الخروجی به این معنا می‌باشد که فردی به علت موانع قانونی، قادر به خروج از کشور نباشد. معمولا افراد تا زمانی که قصد خروج از مرزهای کشور را نداشته باشند از ممنوع الخروج بودن خود مطلع نمی‌شوند.

هرگاه رأی مورد تجدید نظرخواهی مطابق ادله موجود در پرونده و طبق قانون صادر شده باشد رأی را تأیید و پرونده را به دادگاه صادر کننده رأی ارجاع می دهند.

زمانی که شخصی در دادسرا دعوی کیفری را اقامه (رسیدگی) می کند یا بر علیه وی دعوی اقامه می شود از جمله سوالاتی که به ذهن هر فردی می رسد این موضوع است که مراحل رسیدگی به پرونده در دادسرا چطور است ؟

بازپرس پرونده کیست و وظایف او : بازپرس یا قاضی پرونده، یکی از مقامات، در سلسله مراتب مقامات قضایی در دادسرا بوده که جهت شروع کار خود، نیاز به کسب اجازه از بالاترین مقام دادسرا، یعنی، دادستان دارد.

رد شکایت مختص به دعاوی کیفری است.هر گاه شخصی در صورت وقوع جرمی خسارت و زیانی متوجه او شده باشد باید از طریق دادسرای محل وقوع جرم شکایت کیفری مطرح نماید.

مشکلاتی همچون عدم وجود موجودی کافی یا خطاهای نوشتاری باعث می‌شوند که چک‌ها بازگردانده شوند، امری که می‌تواند مسائلی را برای صادرکننده و گیرنده‌ی چک ایجاد نماید.

اگر می خواهید بعد از ازدواج ادامه تحصیل بدهید یا شاغل باشید و به اصطلاح حق تحصیل و حق اشتغال داشته باشید، این مطلب را بخوانید .

جریمه‌ های نقدی تا ممانعت از حضور و اشتغال در ادارات دولتی، روش های تنبیهی دولت‌ ها برای شرکت نکردن شهروندان در انتخابات است. اما در ایران چطور ؟

بر اساس قانون، هر فرد، تنها تا میزان ثلث دارایی خود می‌تواند وصیت کند. بنابراین ، وصیت بیشتر از ثلث یا یک سوم اموال ، غیر نافذ بوده و نیازمند اجازه دادن ورثه است .

واقعیت موضوع اعتراض به حکم مهریه در دادگاه های خانواده این هست که زن و مرد نسبت به حکمی که در دادگاه بدوی صادر شده رضایت ندارند و به دنبال اعتراض به حکم مهریه، دادگاه تجدید نظر برای تغییر آرای صادر شده تشکیل می شود.

در این مقاله، قصد داریم در خصوص حضانت مادر در قانون مدنی صحبت کنیم، شرایط سلب حضانت فرزند از مادر را بگوییم و نحوه طرح دعوای سلب حضانت به علت عدم صلاحیت مادر را توضیح دهیم. چنانچه، پیرامون این موضوع، سوالاتی دارید، با ما همراه باشید.

محکومیت زوج به قصاص نفس به جهت ارتکاب قتل عمدی، موجب تحقق شرط ضمن عقد و وکالت زوجه در طلاق می‌ شود.

جلب بدون احضار چیست؟ در مورد جرائمی که مجازات قانونی آن‌ها سلب حیات، قطع عضو و یا حبس ابد باشد، امکان بازداشت قبل از احضار وجود دارد.

جرم خانه فساد زمانی شکل می‌گیرد که فردی یک خانه یا محلی را برای ترویج فساد و تحقق اعمال نامشروع قرار دهد. این فرد مطابق قانون به مجازات محکوم خواهد شد.
صفحه 1 از 34