دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ برابر با ۲۰ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۲۲ مه ۲۰۲۲ میلادی
آیا فردا عید فطر ۱۴۰۱ است ؟
12
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وضعیت رویت هلال ماه شوال و عید فطر ١۴٠١ بررسی شده است.آیا فردا عید فطر است ؟

عید فطر ۱۴۰۱

ماه رمضان به روز‌های پایانی خود رسیده است و روزه داران در انتظار پاداش یک ماه بندگی خود هستند. از آن جایی که روزه گرفتن در روز عید فطر حرام است.

رویت هلال ماه بسیار اهمیت دارد و هر سال منجمان در غروب روز ٢٩ ماه رمضان ابزار به دوش راهی مناطق مختلف پهنه گسترده ایران می‌شوند و چشم به آسمان می‌دوزند تا ماه را در اندک دقایقی بعد از غروب که فرصت رصد وجود دارد، شکار کنند.

آیا یکشنبه 11 اردیبهشت 1401 عید سعید فطر است؟

در تقویم اردیبهشت ماه 1401 روز دوشنبه 12 اردیبهشت ۱۴۰۱ عید فطر ۱۴۰۱ است.

عید فطر 1401

رویت هلال ماه شوال

حجت الاسلام رحمانی، عضو مرکز مطالعات عمومی دفتر آیت‌الله‌العظمی سیستانی درباره مبنای فقهی ایشان در حوزه رؤیت هلال ماه شوال گفت: از نظر آیت‌الله سیستانی راه‌های اثبات اول ماه چند مورد است که ملاک ایشان در این امر دیدن با چشم است؛ زیرا در روایات آمده است با دیدن هلال ماه رمضان روزه بگیرید و با دیدن هلال ماه شوال افطار کنید بنابراین دیدن با ابزار ملاک نیست.

تاریخ عید فطر 1401 مصادف است با ، دوشنبه ، ۱۲ اردیبهشت[ ثَور ] ۱۴۰۱

عید فطر 1401

وضعیت رویت هلال ماه شوال در غروب روز ٢٩ رمضان در ایران

رکورددار جهانی رویت هلال‌ ماه‌های جوان گفت: هلال ماه شوال در ایران به خاطر فاز کم ماه یا همان بخش درخشان آن (۰.۶۰ درصد در شرق ایران و ۰.۶۲ درصد در غرب کشور) و همچنین ارتفاع کم آن در زمان غروب خورشید شرایط رویت نسبتا سختی را خواهد داشت؛ پس رصد این هلال نیازمند به تلسکوپ و دوربین‌های دوچشمی قوی، به اضافه مکان مناسب (ارتفاعات بالاتر از سطح دریا)، دوری از گردوغبار و از همه مهم‌تر تجربه بالای رصدگران را می‌طلبد تا بتوانند این هلال را به سختی شکار کنند.

دوشنبه ماه شوال در تمام جهان با چشم دیده می‌شود

پژوهشگر و رصدگر هلال ماه گفت: در روز دوشنبه در اکثر نقاط جهان هلال ماه با چشم غیر مسلح رصد می‌شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.9 از 5 (12 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی