دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
همه چیز در مورد قرص مسکن هیدروکودون-ایبوپروفن
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
هیدروکودون-ایبوپروفن (Hydrocodone-Ibuprofen) یک داروی مخدر است (گاهی اوقات ماده مخدر نیز نامیده می‌شود) که از آن برای تسکین درد متوسط تا شدید استفاده می‌شود.

آشنایی با قرص هیدروکودون-ایبوپروفن

هیدروکودون-ایبوپروفن (Hydrocodone-Ibuprofen) یک داروی مخدر است (گاهی اوقات ماده مخدر نیز نامیده می‌شود) که از آن برای تسکین درد متوسط تا شدید استفاده می‌شود. این دارو ترکیبی از داروی هیدروکودون (داروی مخدر) و ایبوپروفن (داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که با اتصال به برخی از مناطق کوچک به نام گیرنده‌های مواد مخدر، در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) کار می‌کند. این امر منجر به کاهش احساس درد و واکنش به درد در شما می‌شود.

هیدروکودون-ایبوپروفن را باید به مدت کوتاه (کمتر از ۱۰ روز) استفاده نمایید و برای درمان دردهای طولانی مدت مثل آرتریت قابل استفاده نمی‌باشد. اگر این دارو به مدت طولانی استفاده شود، اعتیاد آور بوده و بعد از قطع مصرف آن قرد دچار عوارض ترک می‌شود.

نام تجاری: Vicoprofen

مقدار و روش درست مصرف داروی هیدروکودون-ایبوپروفن

 • قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
 • دوز و مقدار داروی هیدروکودون-ایبوپروفن از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. هیدروکودون-ایبوپروفن را می‌توانید در صورت نیاز هر ۶-۴ ساعت یک بار مصرف کنید. دوز دارو بر اساس وضعیت درد فرد و پاسخ او به این دارو تجویز می‌شود.
 • بهتر است به محض احساس درد این دارو را استفاده نمایید تا دردتان تشدید نگردد و این دارو بتواند درد شما را تسکین دهد.
 • هیدروکودون-ایبوپروفن می‌تواند اعتیادآور باشد، این دارو را فقط برای مدتی که برایتان تجویز شده است استفاده کنید.

موارد منع مصرف هیدروکودون-ایبوپروفن

 1. به تاریخ انقضای هیدروکودون-ایبوپروفن توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 2. هرگز هیدروکودون-ایبوپروفن را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 3. تداخل دارویی هیدروکودون-ایبوپروفن را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
 4. این محصول برای استفاده در کودکان زیر ۶ سال به علت افزایش خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته و کم عمق) توصیه نمی‌شود.

عوارض دارو

مصرف هیدروکودون-ایبوپروفن در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.

تاثیر مصرف هیدروکودون-ایبوپروفن بر رانندگی

داروی هیدروکودون-ایبوپروفن باعث خواب آلودگی و سرگیجه می‌شود، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخلات دارویی هیدروکودون-ایبوپروفن

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل کنند عبارت‌اند از: آلیسکیرن (aliskiren)، مهارکننده‌های ACE (مانند کاپتوپریل(captopril)، لیزینوپریل (lisinopril))، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند لوزارتان (losartan) ، والزارتان (valsartan))، لیتیوم، نالترکسون، داروهای ضد درد خاص (مانند پنتازوسین، نالبوفین، بوتورفانول).

سایر داروها می‌توانند بر حذف هیدروکودون-ایبوپروفن از بدن شما و در نتیجه عملکرد آن تأثیر بگذارند این داروها عبارتند از: ضد قارچ‌های آزولی (مانند کتوکونازول)، آنتی بیوتیک‌های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، داروهای HIV (مانند ریتوناویر)، ریفامایسین‌ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، داروهای خاص برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین).

داروی هیدروکودون-ایبوپروفن اگر با داروهای دیگر استفاده شود، ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. مثال این داروها عبارت‌اند از : داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل (clopidogrel)، “رقیق کننده خون” مانند: دابیگاتران (dabigatran) / انوکساپارین (enoxaparin) / وارفارین (warfarin).

برچسب روی تمام داروهایتان به‌خصوص داروهای ضد درد یا تب (داروهای غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند سلکوکسیب (celecoxib)، آسپرین، کتورولاک (ketorolac) و ناپروکسن) را بررسی کنید، زیرا مواد تشکیل‌ دهنده‌ آن‌ها شبیه به ایبوپروفن است و ممکن است عوارض جانبی داروی ایبوپروفن را شدیدتر کند. اگر پزشک به شما آسپرین با دوز پایین (معمولاً ۳۲۵-۸۱ میلی‌گرم در روز) را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز کرده است، باید این دارو را حتماً مصرف کنید.حتماً راجع به مصرف این دارو با داروهای دیگر با داروساز خود مشورت کنید.

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث سرگیجه و خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل کننده‌های عضلانی، داروهای بیهوشی، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین و اکسی کدون).

برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و سرفه) بررسی کنید زیرا مواد تشکیل‌دهنده اکثر آن‌ها باعث خواب‌آلودگی می‌شود. از دکتر یا داروساز خود راجع به مصرف این داروها سؤال کنید.

داروی هیدروکودون-ایبوپروفن ممکن است با آزمایشات خاصی (از جمله آزمایش‌های سطح آمیلاز و لیپاز) تداخل داشته باشد و باعث نتایج اشتباه شود، قبل از انجام آزمایش راجع به استفاده از این دارو از پزشک خود سوال کنید.

داروی مخدر

هشدار ها درباره مصرف هیدروکودون-ایبوپروفن

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی هیدروکودون-ایبوپروفن ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی‌ که هرگونه بیماری کلیوی و یا کبدی دارید.
 • اگر مشکلی در پروستات یا دفع ادرار دارید.
 • در صورتی که مشکل قلبی و عروقی دارید.
 • اگر مشکل انسداد دستگاه گوارش یا یبوست و اسهال دارید.
 • اگر شما هرگونه مشکلات تنفسی مثل آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) دارید.
 • اگر هرگونه مشکل مرتبط با پانکراس دارید.
 • اگر سنگ کیسه صفرا دارید.
 • اگر سابقه تشنج یا مشکل مغزی مانند تومور و یا ضربه به سر دارید.
 • اگر شما مشکل روحی روانی مانند افسردگی دارید.
 • اگر اعتیاد به مصرف مواد مخدر و الکل دارید.
 • در صورتی که کم خونی دارید.
 • اگر مشکل پولیپ بینی دارید.
 • در صورتی که جایی از بدن شما مانند پا یا مچ پایتان ورم کرده است.
 • اگر فشار خون شما بالا است.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی مانند مورفین یا کدئین را دارید.

عوارض مصرف هیدروکودون-ایبوپروفن

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • سرگیجه، خواب آلودگی
 • یبوست
 • سرگیجه
 • دل درد
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از هیدروکودون-ایبوپروفن می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد (مسمومیت با هیدروکودون-ایبوپروفن )

 • این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
 • اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند ضربان قلب نامنظم، کما، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از هیدروکودون-ایبوپروفن

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

با موارد مصرف داروی مسکن پتیدین بیشتر آشنا شوید!

همه چیز در مورد داروی مسکن کتورولاک (KETOROLAC)

با داروی مسکن دیکلوکیم و موارد مصرف آن آشنا شوید

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits