دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تاثیر متادون بر عملکرد جنسی و باروری مردان
177
زمان مطالعه: 7 دقیقه
متادون می تواند به صورت مستقیم اثر سمی بر بیضه ها داشته باشد و در نهایت باعث کاهش فعالیت بیضه شود. درواقع موادمخدر و متادون باعث کاهش و از بین رفتن میل جنسی، اختلال نعوظ و اختلال در انزال می شوند.

متادون چگونه روی عملکرد جنسی تاثیر می گذارد؟

برای درک و فهم آسان این مساله، بهتر است ابتدا در مورد فیزیولوژی تولیدمثل در مردان توضیحی بدهیم. در بدن مرد و زن محوری وجود دارد که در بالا از مغز شروع و در پایین به بیضه و تخمدان ختم می شود. اسم این محور در مردان، محور هیپوتالاموس هیپوفیز بیضه است. هیپوتالاموس هورمونی ترشح می کند که از راه خون وارد هیپوفیز و باعث می شود دو هورمون جنسی (LH, FSH) ترشح شود. این دو هورمون با تاثیر بر بیضه ها، باعث تولید اسپرم و هورمون مردانه (تستوسترون) می شوند.

از متادون تا یائسگی مردانه

مصرف متادون از چند طریق می تواند باعث آسیب به قدرت باروری و بروز اختلال های جنسی در مردان شود؛ مهار ترشح هورمون جنسی از هیپوتالاموس که در این حالت دیگر هیپوفیز دو هورمون جنسی را تولید نمی کند و باعث آسیب به قدرت باروری و عملکرد جنسی فرد می شود. افزایش هورمون پرولاکتین خون نیز عملکرد هیپوتالاموس را که منجر به تولید هورمون های جنسی می شود، مهار می کند.

حدود ۷۵ درصد بیماران دچار کاهش یا از بین رفتن میل جنسی، حدود ۷۰ درصد دارای مشکل برانگیختگی جنسی و ۶۰ درصد مشکل در رسیدن به ارگاسم خواهند بود.

البته باید گفت علت مشکل های جنسی در مردانی که تحت درمان با متادون هستند، فقط محدود به این سه مکانیسم نیست. معمولا این بیماران دچار مشکلات عدیده روانی، خانوادگی و اقتصادی اجتماعی نیز هستند و ممکن است داروهای دیگری هم مثل داروهای ضدافسردگی مصرف کنند.

درمان مشکلات جنسی در درمان با متادون

علت ضعیف شدن رابطه جنسی با مصرف متادون

کسی که متادون استفاده میکند چرا در مسائل جنسی ضعیف می شود برای بر قراری آن باید چه داروی مصرف کنند؟

حق با شماست . از موقعی که چه مردان و چه زنان معتاد وارد برنامه ترک اعتیاد به روش متادون درمانی می شوند( که سابقه 30 ساله دارد) دچار اختلالات جنسی می شوند. اگر اینطور باشد پزشکتان می تواند با تغییراتی در داروهای مصرفی تا حدی بر این مشکل غلبه کند.

معمولا میل جنسی مردان کم شده و قدرت نعوظ و حفظ آن را از دست می دهند. انزال زودرس در مردان رخ می دهد زنان هم دچار قائدگی نامنظم و درد می شوند . اغلب بیماران با وجود مشکلات مهمی که در این زمینه دارند، از صحبت کردن در این زمینه شرم دارند.

عاملی که در مصرف کنندگان متادون منجر به بروز اختلال جنسی می شود، چیست؟

به طورکلی اختلال در نعوظ جسمی ۳ علت بزرگ دارد؛ هورمونی، عروقی و عصبی. گرچه در شرایط طبیعی فقط ۲ درصد اختلال نعوظ به دلیل اختلال های هورمونی است اما در این بیماران احتمال اینکه منشاء اختلال نعوظ، هورمونی (کاهش تستوسترون خون و افزایش پرولاکتین خون) باشد، بسیار زیاد است. معمولا منشاء اصلی مشکلات جنسی در این مردان، کاهش هورمون تستوسترون است که در خون به دو شکل آزاد (حدود ۲ درصد تستوسترون) و متصل به گلوبولین و آلبومین وجود دارد. جالب است بدانید فقط تستوسترون آزاد نقش موثری در عملکرد جنسی دارد بنابراین باید میزان تستوسترون آزاد خون در این افراد اندازه گیری شود.

در شرایط عادی، میزان اختلال نعوظ در افراد سیگاری قهار، ۲ برابر افراد غیرسیگاری است، با توجه به اینکه اغلب معتادان معمولا سیگار نیز می کشند.بروز مشکل در عملکرد جنسی در آنها بیش از این خواهد بود. معمولا با افزایش سن، از میزان هورمون تستوسترون کاسته و حالتی ایجاد می شود که به آن «یائسگی مردانه» می گویند.

در بیماران مردی که متادون مصرف می کنند همین حالت یائسگی مردانه ایجاد می شود. اگر میزان غلظت تستوسترون خون در افراد مسن، کمتر از میزان حداقل در افراد جوان باشد به اصطلاح به آن «یائسگی مردانه» یا «کم کاری غدد جنسی» (بیضه ها) می گویند. این تغییر هورمونی باعث ایجاد مجموعه ای از علایم جسمی و روانی می شود.

کاهش میل جنسی، تحلیل رفتن توده عضلانی بدن همراه با کاهش قدرت عضلانی، کاهش توان عملکرد فیزیکی و گاهی ذهنی، افسردگی، تغییر در رفتار، خستگی، تحریک پذیری و گرگرفتگی از علایم اصلی کاهش تستوسترون در مردان است. غالبا علایم فوق به افزایش سن و پیری نسبت داده می شود، در حالی که این طور نیست.

از متادون تا یائسگی مردانه

حتما این مشکل را با مراقب درمانی خودتون مطرح کنید

هنگامی که بیمار مصرف مواد را کنار می­گذارد، بلافاصله پس از مدت کوتاهی ازتحریک یا تحریکی ناچیز دچار انزال می­شود و گاهی این انزال حتی قبل از آن که دخول رخ دهد ایجاد می­شود و گاهی مدت کوتاهی پس از دخول صورت می­گیرد.

در هر صورت، بیمار به آن اندازه که انتظار داشته از رابطه­ی جنسی خود لذت نمی­برد و دچار ناکامی می­شود. گاهی شریک جنسی بیمار نیز لب به شکایت و انتقاد می­گشاید و ناکامی وی را چند برابر می­سازد و به ناچار بیمار به سوی مواد روان گردان باز می­گردد.

چه باید کرد؟

 • نزدیکی طولانی که در دوران اعتیاد وجود داشته، یک نزدیکی طبیعی نبوده است. نزدیکی طولانی نه علامت مردانگی و قدرت است و نه کوتاه شدن زمان نزدیکی نشانه­ی ضعف و ناتوانی جنسی است.
 • باید بدانید در نزدیکی طبیعی بیشتر باید همدیگر را نوازش کنید .
 • مرحله­ انگیزش جنسی طبیعی از 30 ثانیه تا 3 دقیقه بیشتر طول نمی­کشد.
 • به شریک جنسی بیمار بایستی توصیه کنیم که در صورت زودرس بودن انزال بیمار از سرزنش و تحقیر او خودداری کند.
 • ولی با ادامه درمان صحیح متادون تراپی کل وضع بدن بهتر میشه.مسائل جنسی را هم شامل می شود.

بتدریج هورمونهای جنسی به حالت عادی بر میگردن . تمایل به مقاربت برمیگرده و اختلال جنسی کمتر میشن.ضمن اینکه داروها و روشهای درمانی که برای حالت های معمول استفاده می شود برای این افراد هم قابل استفاده کرد که پزشک ناظر بر درمان اگر صلاح بداند می تواند استفاده کند.

مسئله مهم در این افراد احساسات جنسی هست که یک مقدار کمرنگ شده و باید تقویت بشه. منظور اینکه روابط صمیمانه تری با شریک جنسی باید داشته باشن و مدت بیشتری معاشقه کنند و تماس بدنی جنسی ( بدون دخول ) داشته باشند و به اصلاح همدیگرو بیشتر تحریک کنند.هیچ داروئی بدون مشورت با پزشکتون یا مراقب درمانی خودتون استفاده نکنید... مثل کوکائین , هروئین , الکل , داروهای گیاهی و غیره ...

صبور باشید ،

قطع کردن روش متادون تراپی مشکلات جنسی شما را رفع نخواهد کرد و یا روابط شما را با شریک جنسی تان بهبود نخواهد بخشید.

روش های درمان انزال زودرس

 1. · درمان دارویی
 2. · کرم­های بی حس­ کننده
 3. · فشار دادن انتها یا سر آلت تناسلی قبل از انزال
 4. · روش­های جنسی که در آن مرد به پشت خوابیده و زن در بالا از جمله بهترین روشها برای درمان می­باشند
 5. · زیاد کردن تعداد رابطه در طول هفته و روز
 6. · استفاده از کاندوم بی­ حس­ کننده و تاخیری
 7. سالها استفاده از مواد مخدر سیستم بدن شما را بهم ریخته است و درست کردنش هم راحت و سریع نخواهد بود

یافته ها: شـیوع اخـتلال نعـوظ درافـراد تحـت درمان نگهـدارنده با متادون 5/60 % بود و در 70/70% کل افراد مورد مطالعه کاهش میـل جنسـی گزارش شد. بین سن و شغل افراد با نوع ماده مخـدر مصرفی قبلی ارتباط معنی داری یافت شد ( 05/0 >P ). بین اخـتلال نعوظ با مدت درمان با متادون و شغل نیز ارتباط معنی داری وجود داشت (05/0> P ) . همچنین بین شدت اختلال نعوظ قبل و بعد از درمان با ترازودون و میانگین نمره پرسشنامه اختلال نعوظ که قبل از درمان 21/12 و بعد از درمان 87/16 بود نـیز اختلاف آماری ، معنـی دار بود (05/0> P). دوز متـادون بر اثر بخشـی ترازودون موثـر بود ولی اخـتلاف آماری معنـی دار نبود (052/0=P )

نتیجه گیری : براساس این مطالعـه ترازودون در درمان اختـلال نعـوظ در افراد تحـت درمان با نگهـدارنده با متادون موثر است ولی جهت تایید این اثر نیاز به انجام مطالعات بیشتر با گروه کنترل و حجم نمونه بیشتر می باشد.

بیشتر بخوانید :

عوارض شربت و قرص متادون را میدانید؟!

چه مقدار مصرف متادون باعث مرگ میشود؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (177 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۳۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

محمدرضا | ۲ سال پیش
سلام داداش ، مطلبت واقعا اموزنده و مفید بود ، مقاله به این پر محتوایی ندیده بودم ، خلاصه و جامع
مشکلات جنسی که فرموده بودید رو چجوری با درمان دارویی باید رفع کرد کدام پزشک میتونه راهنمایی کنه
اخه خیلی از پزشکا مشکل رو اصلا متوجه نمیشن چه برسه به درمان ،
لطفا راهنمایی بفرمایید

خدا خیرتون بده
0
10
مهدی | ۴ سال پیش
سلام من ۱۹سالمه دوساله ونیمه دارم شربت متادون مصرف میکنم چنددفعه خواستم بزارم کنار ولی نشد خماریه اولش انگاربهت برق وصل کردن
اگرکسی راه حله خوبی برای ترک داره لطفابگین
ممنون
7
18
پاسخ ها:
محمدرضا | ۲ سال پیش
با مصرف قرص دتوکسین میتونید تا حدودی ولع و درد رو تحمل کنید
3
4
مجید جم | ۴ سال پیش
ببینید دوستان خیلی توجه کنید ،،،منم تقریبا ده ساله شیره تریاک متادون ترامادول همه رو قاطی پاتی مصرف کردم تا این اواخر به خاطر میل جنسی ام کم شد تصمیم به ترک گرفتم من تا روزی ۵گرم شیره همراه با قرص مصرف میکردم ،کلا ۳هفته متادون خوردم روزی ۲تا متادون ۵ بعد ترک کرد م خیلی راحت و بی درد و خماری ،من تجربم میگم از اول قرص متادون دوز بالا نخورید با متادون ۵شروع کنید اونم نه یک وعده متادون ۵بخورید،متادون ۵تقسیم بر ۴قسمت بکنید بخورید سه روز اول سخته بعد راحت میشین ،مشکل دوستان اینه قرص متادون کامل میخورن در هر وعده ،من با این روش ده بار ترک کردم با توجه به مصرف بالا تریاک و شیره ام
2
14
فرشته | ۴ سال پیش
سلام ممنونم از مقاله کاملی که گذاشتین . شوهرم حدود سه سال قرص مصرف می کرد،هفته ای دوتا قرص ۲۰۰میلی گرمی . الان حدود سه هفته است ک نرفته سمتش، هفته اول دو کیلو وزن کم کرد. و اصلا شبا نمی تونست بخابه بشدت اذیت شد ولی من همیشه حمایتش می کنم ک بتونه این مرحله رو بگذرونه روز ب روز داره خیلی بهتر میشه ، اینم بهتون بگم که زیر نظر هیچ پزشکی هم نیستن ، بنظرم آدم باید خودش اراده کنه و بخواد، انگییزه هم مهم خواستم بگم غیر ممکن نبست ترک کردن جرات و اعتماد بنفس میخواد همین !
3
29
حبیب | ۵ سال پیش
با سلام اقایونی که متادون میخوvن یکی از اقواممون شیشه کراک میکشید اونم بیست سال اخر عمری دامادش با شربت متادون ترکش داد که فقط شربت متادون بخوره برای تاخییری قرص کیندول زرد بخورید خیلی خوبه
9
7
سعید | ۵ سال پیش
با درود و سپاس از مقاله و تحقیق آماری موثر و عملا اثبات شده اتان .
سوال : آیا مصرف کپسول x ade (روزی یک عدد به مدت 60 روز و مصرف روانه 10 میلی گرم 2 سی سی شربت ) تداخل دارویی دارند و عوارضی خواهد داشت .علت سوالم این است که پزشک معالجم به علت تمایلات کم جنسی کپسول x ade را تجویز کرده ضمن اینکه افسردگی و اضطراب دارم و فقط کلونازپام ( شب نیم میلی گرم ) مصرف میکنم و مدت 3 /4 سال است که متادون روزی یک و گاها دو قرص 5 میلی استفاده میکنم . سپاسگزار خواهم بود ارشاد فرمایید
4
5
حمید | ۵ سال پیش
والا من چند سال متادون مصرف میکنم میل جنسیم کم نشده هیچ زیادتر هم شده.....حالا من فکر میکردم بخاطر متادونه که میل جنسیم زیاد شده...
35
27
پاسخ ها:
ایرج | ۴ سال پیش
سلام تو یه لاف زن بیش نیستی
10
56
مرتضی | ۲ سال پیش
اقا منم ۷ساله مصرف میکنم و افزایش میل جنسی دارم شدید. مزاج من گرم هست وفعالیت بالا دارم. برای همه یجورنیست.
9
20
شاپور | ۵ سال پیش
15ساله کم وزیادتریاک مصرف مکردم یکساله شربت متادون 250میلی با300میلی اب قاطی میکنم روزی تاشب میخوابم شش بارمصرف میکنم التم بلندنمیشه سفت نمیشه میل جنسی ندارم وباعث مشکلات زندگیم شده ساق پاببالا ورانها وبازوهام خسته میشه نیازبه ماساژ دارم بااین مشکل چکارکنم هیچ دکتری نرفتم ونمیدانم باید به چه دکتری مراجعه کنم لطفا راهنمایی وچه دکتری باچه تخصصی بایدمراجعه کنم بفرماییدبگویدمم
نونم
0
30
فرزین | ۵ سال پیش
سلام
میخواستم بدونم مصرف قرص متادون در مردان باعث عقیم شدن یا بچه دار نشدنشون میشه یا نه؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید
5
10
پاسخ ها:
مهدی | ۵ سال پیش
نخیر باعث عقیم شدن نمیشه اما یکم تاثییر داره
2
24
احسان | ۵ سال پیش
آیا امکانش با مصرف متادون از آلت تناسلی مردان مایع زرد مایل به سبز رنگ ترشح بشه؟ من چند ماه پیش دچار این بلا شدم و دکتر رفتم گفتن بیماری مقاربتی داری و سوزش و خارش داشتم. با دارو های مختلف تقریبا خوب شدم اما در آزمایشاتم بیماری مقاربتی و وجود باکتری منفی درومد و در این راه کلی دکتر عوض کردم که همشون آنتی بیوتیک تجویز میکردند. حالا تقریبا بعد از ۸ ماه بدون اینکه رابطه ی جنسی نا مطمئن داشته باشم که ۴ ماهی هم هست که اصلا رابطه نداشتم این ترشحات برگشته و متادون رو ترک کرده بودم الان ۳ ماهی هست که دوباره درگیرش شدم. من پسری ۲۲ ساله هستم و دارم دیوانه میشم از این ترشحات عجیب که دکترا هم تشخیص درستی ندادن و درمان نشدم. خواهشمندم کمکم کنید.
4
4
مهران،محمدی | ۵ سال پیش
سلام
حدود سه سال است که از متادون استفاده میکنم ،وهمین امرموجب شده که نتونم بچه دار بشم، واسه اینکه ترک کنم ومشکل م حل بشه بایدچکارکنم،بات
شکر
5
9
مجتبی | ۵ سال پیش
آخه شما چه جور دکترایی هستید که این دارو را معرفی میکنید من حدود ١٠ ساله که بخاطر اینکه تریاک نکشم متادون خوردم وحدود ٣ ساله که اصلا دیگه میل جنسی ندارم مگه با قرص من اگه تمام این مدت مواد کشیده بودم اینقدر بدبخت نشده بودم شما را بخدا این دارو را جمع کنید من اگه زودتر متوجه شده بودم خودم را از شر این دارو نجات داده بودم خوب بود حالا فقط میخام بدونم ایا پس از ترکش مشکلم حل میشه یا اینکه دیکه فایده نداره ؟لطفا فقط یه جواب کوتاه به من بدید
4
16
پاسخ ها:
نیما | ۴ سال پیش
نه دوست عزیز بعدازیه مدت همه چیزبرمیگرده به حالت اول ومشکلتون حل میشه نگران نباشید
1
27
مريم | ۵ سال پیش
سلام نامزد من. بعد از ٢٠ سال ترك كرده و الان به شدت متادون مصرف مي كنه. موقع اعتیاد هم مشمل نعوذ و انزال داشت و اصلا به انزال نمي رسيد ولي ميل جنسيش كم نبود. الان هم كه ترك كرده همين مشكلو داره. آيا به متادون ربط داره؟! راه درمان چيه؟ و آيا اين باعث نا باروري ميشه؟
4
8
کامران | ۵ سال پیش
سلام من 20سال تریاک استفاده میکردم ومیل جنسی معتدل وخوب بودوالان دوسال هست که شربت متادون استفاده میکنم وشربت کم کردم وهرپنجاه سی سی که میگیرم داخلش آب میریزم وچهارتا60سی سی میکنم وروزی ۲نوبت صبح وبعداظهرباسرنگ ۷سی سی استفاده میکنم والان به شدت تمایل جنسی من کم شده وبه صفررسیده اگه میشه منوراهنمایی کنید
2
8
موحدی | ۵ سال پیش
واقعا چرا مصرف میکنید وقتی اینقدر عوارض داره؟
3
6
پاسخ ها:
امید | ۵ سال پیش
سلام.من نزدیک 5 سال متادون مصرف میکنم و مشکل نعوظ دارم.
لطف کنید راه حل بگید.
4
4
داریوش | ۴ سال پیش
توعمرا توزندگیت متادون روازنزدیک دیده باشی که اگردیده بودی اینونمیگفتی
احتمالا متادون روباپفک نمکی اشتباه گرفتی
2
11
فرزاد بابایی | ۵ سال پیش
آیا متاودون با دوز پایین می تواند مردان را عقیم کند و تریاک و هروئین به بدن انسان بیشتر ضرر دارد یا متادون
4
4
ایلیا | ۵ سال پیش
با سلام.من به علت مصرف متادون آلت من کوچک و مقداری کج شده..آیا درمان داره..تو رو خدا راهنماییم کنین..
3
4
پاسخ ها:
حمید | ۵ سال پیش
دوست عزیز آخه چه ربطی به متادون داره مشکل شما...
3
7
داریوش | ۴ سال پیش
کوچک شدنش بخاطرمتادونه
روزی ۲باربکنش توسطل متادون خوب میشه
6
23
ایلیا | ۵ سال پیش
با سلام.من چند سال است شربت متادون مصرف میکردم.ولی الان دو ماه است که قرص متادون مصرف میکنم و خیلی نسبت به قبل کمتر شده.آلت تناسلی من کوچک تر و مقداری حالت کجی پیدا کرده است.آیا درمان دارد؟باید چکار کنم.لطفا راهنماییم کنین
6
5
Ali69 | ۵ سال پیش
سلام خسته نباشین ...ب مدت ۱سال متادون مصرف میکردم کمتر از ۵میلی الان نزدیک یکماه گذاشتم کنار ترک کردم اما میل جنسیم کلا از بین رفته میشه لطف کنید بگین تا چ مدت دیگ ب حالت طبیعی برمیگردم
3
11
امیر | ۶ سال پیش
سلام. 33سالمه .من خیلی سال مواد مصرف کردم سه چهار سال اخر فقط متادون و سیگار مصرف کردم.دوسال ازدواج کردم یه ساله میخوام بچه دار شم ولی نمیشه . رفتم دکتر گفت مشکل جهش اسپرم دارم . الان چهار ماهه ترک کردم خواستم بدونم چقدر طول میکشه اسپرمم ترمیم شه . اصلا قابل ترمیمه . ممنون میشم جواب بدید
3
14
احمد | ۶ سال پیش
سلام.ضمن تشکر از زحمات شما بنده ۶۰سال دارم دوسال پیش از دام مصرف تریاک به دام شربت متادون افتاده و حدود 1 سال است که دچار نوعی بیماری (نعوظ) هستم راهنمایی کنید
2
2
پاسخ کارشناس:
سلامنعوظ بی جا از عوارض مصرف متادون است , البته برای همگان نعوظ رخ نمی دهد. با این حال بهتر است برای درمان بیماری خود به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
پاسخ ها:
حمید | ۵ سال پیش
دوست عزیز ورزشکارهای حرفه ای هم در سن ۶۰سالگی مشکل نعوظ دارن
0
17

hits