دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
چاشنی های گیاهی سالم جایگزین مناسب نمک
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چاشنی های گیاهی سالم جایگزین مناسب نمک-چاشنی گیاهی- سالم -جایگزین مناسب- نمک-چاشنی-گیاهی-چاشنی سالم

دکتر مجید حاجی فرجی در نشست خبری بسیج ملی کاهش مصرف نمک گفت: در حال حاضر بحث نمک، شکر و چربی بحث روز تغذیه است چرا که بیشترین مخاطرات را برای سلامتی دارد.رییس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور بر ضرورت همکاری تولیدکنندگان صنایع غذایی برای تولید مواد غذایی کم نمک تاکید کرد و افزود: لازم است است الگوی سبد غذایی مردم در جهت کاهش مصرف نمک، شکر و چربی نیز تغییر کند.

چاشنی های گیاهی

به گفته دکتر حاجی فرجی بیشترین مصرف نمک ضمن پخت غذا به غذا اضافه می شود که باید این میزان نمک مصرفی در هنگام پخت نیز به حداقل برسد.

وی همچنین، یکی از راه های کاهش مصرف نمک در هنگام پخت را استفاده از چاشنی های گیاهی و سالم بیان کرد.

رییس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور بر عدم استفاده از نمک در غذای کودک تاکید کرد و گفت: اگر ذائقه غذایی کودک به نمک عادت کند باعث می شود تا در بزرگسالی به دنبال غذاهای پر نمک برود.

چاشنی های گیاهی سالم جایگزین مناسب نمک

وی ادامه داد: همچنین تغییر ذائقه افراد به منظور استفاده از غذاهای کم نمک زمان بر است.

دکتر حاجی فرجی در ادامه بر ضرورت استفاده از برچسب های طراحی شده بر روی غذاهای صنعتی تاکید کرد و گفت: این حق مردم است که بدانند از چه ماده غذایی با چه میزان مواد اولیه در آن استفاده می کنند تا میزان ضرر آن ماده غذایی را بدانند.

رئیس انستیتوی تغذیه کشور همچنین با اشاره به این که بیش از 20 سال است که بر روی کیفیت نان مطالعه می شود، گفت: برخی از نانواها می گویند به دلیل پایین بودن کیفیت آرد مصرفی مجبور به استفاده از نمک بالا در نان هستند.

دکتر حاجی‌فرجی در ادامه ضمن اشاره به کاهش 70 درصدی مصرف جوش شیرین در نانوایی‌های کشور، گفت: در حال حاضر 50 درصد نانوایی‌های تهران هنوز جوش شیرین مصرف می‌کنند.

رئیس انستیتوی تغذیه کشور بر ضرورت استفاده از خمیر ترش در نان تاکید کرد و گفت: بهتر است که صنایع خمیر ترش را به صورت فریز شده یا پودر در اختیار نانوا قرار دهند تا زمان طبخ نان طولانی نشود.

وی در پایان بر استفاده از خشکبار بدون نمک و عدم استفاده از چیپس های فله ای تاکید کرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits