علائم آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن چیست؟

نشانه های آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن را کشف کنید
۱,۵۹۲
۱
۰
پنج شنبه, ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۳۰
از پوشک گرفتن بچه شاید یکی از مشکل ترین بخش های بچه داری باشد. کثیف شدن خانه و گریه ها و لجبازی های کودک و به هم ریختگی مادر و.. . برای اینکه به راحتی و به درستی کودک را از پوشک بگیرید باید…
نشانه های آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن را کشف کنید

از پوشک گرفتن بچه با بهترین روش

برای اینکه به راحتی و به درستی کودک را از پوشک بگیرید باید زمان و روش های درست ان را بدانید تا در این راه دچار مشکل نشوید چرا که اگر به درستی در این دوران با کودک رفتار نکنید مطمئنا کار شما سخت تر می شود و نتیجه نخواهد داد.

طبق نظر پزشکان برای آنکه کودک توالت رفتن را بیاموزد ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه او را کنترل کند.

وقتی هنوز مغز کامل نیست، کودک بدون اختیار ادرار می کند یعنی مثانه یا روده ها به محض پرشدن، خالی می شوند. به طور کلی از ۲۸ ماهگی به بعد، مغز تکامل پیدا می کند و می توانند ادرارشان را کنترل کنند.

نشانه های آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن را کشف کنید

 • بهترین فصل برای ازپوشک گرفتن بچه فصل بهار و تابستان است .کودک را تشویق کنید اگر ادرار یا مدفوع دارد، بگوید و چند ساعت در روز او را باز بگذارید.
 • برای شروع پوشک تو پاش باشه ( صرف اطمینانتون ) و موقع دستشویی کودک باز کنید .
 • او را در این مدت در خانه حبس نکنید و بهتر است مواقعی که بیرون از خانه هستید بیشتر مراقب باشید و یادآوری کنید که در مواقع لازم به شما بگوید تا او را به توالت ببرید. اگر از کودکتان خواستید روی صندلی توالت بنشیند، اما ۱۰ دقیقه گذشت و او کاری نکرد او را از توالت بیرون ببرید و بعد از چند دقیقه دوباره او را به توات بازگردانید.
 • برخی کودکان از مدفوع یا ادرارکردن می ترسند که برای حل این مشکل بهترین راه این است که به او توضیح دهید که این کار بدن او برای دفع مواد مضر است و برای سلامتی او مهم است.

روش های از پوشک گرفتن بچه

 • برای کودکتان یک صندلی توالت کوچک بخرید و به او یاد دهید که هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. می توانید این صندلی را در حمام، دستشویی یا اتاق خود کودک قرار دهید.
 • برای آموختن پاکیزگی باید کودک را تشویق کرد. تشویق های زبانی مثل گفتن “تو بزرگ شده ای” و تو “مایه افتخار هستی” در کنار تشویق های عملی! مثلا هر بار که کودکتان ادرار یا مدفوعش را کنترل کرد، به او امتیاز بدهید و بعد از اینکه امتیازش به حد خوبی رسید برایش هدیه بخرید.
 • بعضی بچه های۲ تا ۲ سال و نیمه هم می توانند خودشون پوشکشونو دربیاورند و با دستشویی بروند اما بعضی از انها نه. در هر سنی ۱ تا بالاتر ، کودک ، شاید زیاد متوجه نباشه و مجبور باشیم مدام رسیدگی کنیم.
 • مراقب باشید تا با سرزنش او کار را خراب نکنید .شاید کودک برای چند روز اختیار مدفوع و ادرارش را به دست بیاورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را کنترل کند. در این صورت او را سرزنش نکنید و فقط مرتب توالت رفتن را به او یادآور شوید.
 • در طول زمانی که قرار است پاکیزگی را به فرزندتان آموزش دهید، از پوشک های شورتی استفاده کنید تا هم مطمئن باشید همه جا را کثیف نمی کند هم بتواند در صورت تمایل فورا آن را درآورد.
 • کودکان در ۳ سالگی تقریبا کنترل ادرار و مدفوع را می آموزند اما باز هم کنترل این مساله طی شب کار آسانی نیست و بیشتر کودکان یا آنقدر هوشیار نیستند که خود را کنترل کنند یا توانایی برخاستن از خواب را ندارند
 • . شب ها کودکتان را پوشک کنید و برای چند ماه عصرها که او را می خوابانید، مراقب کنترل ادرارش باشید.

اگر می خواهید با نشانه ها و علائم آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن آشنا شوید با این مطلب از سایت دلگرم همراه شوید. در ابتدا باید بدانید که از پوشک گرفتن کودک ، نیازمند صبر شما و به کار بردن مهارتهای مهمی است.

توجه داشته باشید که قبل از هر گونه تلاش برای انجام این کار توجه به آمادگی جسمانی و روانی فرزندتان برای از پوشک گرفتن اهمیت دارد.

چراکه تا زمانی که کودک شما توانایی کنترل مثانه‌اش را به دست نیاورد، نمی‌توانید این آموزش‌ها را شروع کنید. از طرف دیگر آمادگی روانی هم مهم است.

نباید به قیمت مضطرب کردن و دادن عذاب وجدان به او، فرزندتان را از پوشک جدا کنید. کودکی که هر زمان که اراده کرد می‌تواند در پوشکش اجابت مزاج کند، اغلب در برابر جدا شدن از این حاشیه امن مقاومت می‌کند .

اگر زمان و نحوه آموزش صحیح نباشد ،کودک با از دست دادن پوشکش، صاحب ترس‌ها، اضطراب‌ها و وسواس‌هایی می‌شود که به سادگی از زندگی‌اش بیرون نمی‌روند.


زمان مناسب برای از پوشک گرفتن کودک

دستگاه عصبی کودک قبل از ۲ سالگی آن قدر کامل نیست که بتواند زمان توالت رفتن خود را کنترل کند. پس هرگز کودک‌تان را وادار به انجام کاری نکنید که با آن احساس راحتی نمی‌کند. اجبار و عجله در آموزش می‌تواند نتایج عکس بدهد.

اگر این کار را زودتر از آمادگی فرزندتان شروع کنید مجبور می شوید آن را نیمه کاره رها کنید و مدتی بعد دوباره از سر بگیرید . در ضمن با انتخاب زمان نامناسب برای شروع از پوشک گرفتن ، مدت یادگیری را طولانی تر می کنید.

هر بچه‌ای در یک مقطعی توانایی‌های جسمی و روانی لازم برای کنترل دفع ادرار و مدفوع را کسب می‌کند . این توانایی‌ها معمولا بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی نمایان می‌شوند.

هر چه آموزش از پوشک گرفتن کودک دیر‌تر شروع شود کودک آمادگی بیشتری دارد و بهتر با این مسئله کنار می‌آید و یادگیری سریع تر به انجام می رسد.

برای نتیجه بهتر پیش از هر تصمیمی ابتدا به دنبال نشانه‌ها و علائم اشتیاق برای کنار گذاشتن پوشک در کودک‌ تان باشید و برای شروع آموزش عجله نکنید.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که سن معمولی برای از پوشک گرفتن کودک سن دو سالگی است ولی اگر کودکی علایم آمادگی از پوشک گرفتن را دارد در هرسنی حتی زیر دو سال هم می توانید اقدام به انجام این کار بکنید .

به طور معمول دختران سریع تر از پسران از پوشک گرفته می شوند. به دلیل اینکه پوشک کردن دختر بچه ها از ۲ سالگی به بعد او را مستعد عفونت ادراری می کند توصیه می شود این آموزش را برای دختر ها جدی تر شروع کرده و ادامه دهید.


٢٠ نشانه و علامت آمادگی کودک برای از پوشک گرفتن

بعضی از این علایم اگر در کودک شما بروز پیدا کرد نشان دهنده رشد جسمی، رفتاری و روان‌شناختی و در یک کلمه آمادگی اوست . این علایم و نشانه ها عبارتند از:

 1. کودک از پوشک کردن فرار می کند .
 2. هنگام پوشک کردن گریه و مقاومت می کند یا اینکه پوشک خودش را باز می کند .
 3. ابراز نارحتی کودک از پوشک آلوده خود، و درخواست برای تعویض آن با ایماء و اشاره.
 4. کودک می تواند در حدود ۲ تا ۵ دقیقه می تواند به آرامی در یک وضعیت بنشیند.
 5. نسبت به دستشویی رفتن والدین کنجکاوی نشان می دهد .
 6. قادر به بالا و پایین کشیدن شلوارش می باشد.
 7. توانایی فهمیدن دو کار را به صورت همزمان دارد.
 8. وقتی که کودک را سر پا می گیریم دستشویی می کند ( این یعنی اسفنگترهایش ارادی شده اند )
 9. خشک و تمیز نگه داشتن پوشک برای ساعات طولانی (در حدود ۳ ساعت ) . این معنی است که عضلات مثانه اش به اندازه ای قوی هستند که بتواند ادرارش را نگه دارند.
 10. زمان دفع مشخص و منظمی داشته باشد و بتواند حرکات روده‌ای را تا حدودی کنترل کند.
 11. وقتی شکمش کار می‌کند از ظاهرش مشخص باشد، مثلا سکوت کند، جای خلوتی برود یا حالت چهره‌اش تغییر کند. این نشان می‌دهد او نسبت به کاری که می‌کند تا حدودی آگاه است.
 12. در هنگام راه رفتن و یا حتی دویدن می تواند تعادل خود را حفظ کند.
 13. تمایل دارد تا در کارهایش مستقل عمل کند.
 14. در صورت انجام یک کار جدید به خود افتخار می کند.
 15. قادر به ادای کلماتی برای ادرار و مدفوع می باشد که شما متوجه آنها می شوید.
 16. می داند هر چیز باید سرجای خودش قرار گیرد.
 17. نسبت به آموزش توالت کردن مقاومت و یا مخالفتی نشان نمی دهد.
 18. در هر بار ادرار کردن مقدار قابل ملاحظه ای مایع دفع می کند.
 19. می تواند دستشویی اش را تا زمانی که به لگن می رسد نگه دارد.
 20. قادر به پیروی از راهنمایی های ساده می باشد. مثلاً اگر به او بگویید آن توپ را به من بده، آن را انجام می دهد.

همچنین بخوانید:

مدت زمان تعویض پوشک نوزاد

بهترین مارک پوشک بچه : راهنمای خرید پوشک نوزاد با جذب بالا

سم در پوشک نوزادان و بانوان ( محصولات تراریخته )

سوختگی پا ناشی از پوشک : سوختگی پوشک را چگونه درمان کنیم؟

۵ نکته طلایی برای انتخاب بهترین پوشک بچه ایرانی!


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • پوشک
 • از پوشک گرفتن
 • از پوشک گرفتن بچه
 • نشانه های آمادگی کودک
 • روش های از پوشک گرفتن بچه
 • زمان از پوشک گرفتن
 • ٢٠ نشانه و علامت آمادگی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter