مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
کشف «سم تراریخت» در پوشک نوزادان و زنان

سم در پوشک نوزادان و بانوان ( محصولات تراریخته )

کشف «سم تراریخت» در پوشک نوزادان و زنان
7
کشف «سم تراریخت» در "پوشک نوزادان" + گزارش _ محققان حدود ۶۰ ماده شیمیایی شامل آفت‌کش گلایفوسایت (مخصوص تراریخت) را در پوشک‌ها کشف کرده‌اند که برخی از آن‌ها ۱۵ سال است در اروپا ممنوع شده‌اند.

کشف سم تراریخته در پوشک ها

تاجران تراریخته از سال 1394، تلاش زیادی کردند که برنج و پنبه ایران نیز به انواع تراریخت آلوده شود؛ پس از مدتها مقاومت نخبگانی و مردمی در مقابل "تجارت" محصولات تراریخت، برنج از دستور کار خارج شده است، اما تجاری‌ سازی پنبه تراریخته کماکان در دستور کار این افراد قرار دارد.

بسیاری از این تاجران متخصصان ژنتیک گیاهی هستند که ذیل بنیاد راکفلر آموزش دیده‌ اند، ضمن اینکه بر برخی درگاههای قانون گذار کشور، نفوذ دارند. با دلگرم همراه شوید .

سم در پوشک نوزادان و بانوان ( محصولات تراریخته )

هشدار جدی به مردم در مورد استفاده از محصولات تراریخته

مهمترین دلیلی که می‌تواند تاجران را در اخذ مجوز پنبه تراریخته یاری کند، این نکته است که سهم خوراکی پنبه، بسیار ناچیز و حدود ۲ درصد روغن‌های خوراکی است و به دلیل استعمال عمدتاً خارجی، نمی‌تواند تأثیر چندانی بر سلامت انسان‌ ها داشته باشد.

لکن مصرف پنبه در منسوجات، نوار‌های بهداشتی بانوان و پوشک‌های نوزادان، متخصصان دنیا را از استفاده بی‌ محابا از این محصولات، برحذر داشته، و پس از یک دهه تبلیغ بر این محصولات - خصوصاً در منطقه هند و پاکستان - شکست قطعی پنبه تراریخته را رقم زده است.

چندی پیش، گزارشی در مجله معتبر "ساینس" منتشر شد که نشان می‌داد مسئول پروژه تراریخت در بنیاد راکفلر، نسبت به خطرات پنبه تراریخت اذعان کرده است.

حال طی هفته گذشته، گاردین نیز از وجود سموم و آفت‌کش‌ های خطرناک، در پوشک تراریخت نوزادان خبر داد. متن این گزارش به این شرح است:

"محققان فرانسوی می‌گویند در اولین بررسی جهانی، رد مواد شیمیایی خطرناک را در پوشک بچه پیدا کرده‌اند. وزرای بهداشت به تولیدکنندگان ۱۵ روز فرصت داده‌ اند طرحی برای از بین بردن این مواد از پوشک بچه‌ها ارائه دهند. این مواد شیمیایی برای سلامت انسان مضر هستند و شامل مواد شیمیایی ممنوعه و نوعی علف‌کش می‌شوند. این علف‌کش ممنوع نیست، ولی سازمان بهداشت جهانی آن را "عامل احتمالی سرطان" می‌داند.

محققان ۲۳ نمونه از پوشک‌های مختلف موجود در بازار را در فرانسه بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ آزمایش کرده‌اند. حتی در پوشک‌ هایی که با عنوان «زیستی» شناخته شده‌اند، موادی پیدا شده که خطرناک هستند. در این گزارش نام برند‌های حاوی مواد شیمیایی ذکر نشده، ولی اعلام شد که برند‌های معروفی هستند.

انسس، "آژانس فرانسوی غذا، سلامت محیطی و شغلی و ایمنی" اعلام کرد چندین ماده شیمیایی خطرناک را در پوشک‌ ها شناسایی کرده که می‌توانند به‌ وسیله ادرار منتقل شوند و تماس مستقیم و طولانی‌ مدتی با پوست کودک داشته باشند. برخی از این مواد عمداً اضافه شده‌اند و این‌ها بیشتر شامل مواد معطر هستند.

محققان حدود ۶۰ ماده شیمیایی شامل آفت‌کش گلایفوسایت (مخصوص تراریخت) را کشف کرده‌اند که برخی از آن‌ها ۱۵ سال است در اروپا ممنوع شده‌اند. بقیه مواد، معمولاً در دود سیگار یا در دود موتور‌های گازوئیلی هم کشف شده‌اند.

طبق گزارش محققان، مقدار چندین ماده شیمیایی طبق شرایط «واقع‌ بینانه» کاربرد آن‌ها از آستانه سلامتی رد شده‌اند. این کاربرد بر حسب استفاده ۴۰۰۰ پوشک برای هر نوزاد از تولد تا سه سالگی محاسبه شده است.

اگنس بازین، وزیر بهداشت فرانسه پس از انتشار این گزارش با نمایندگانی از تولیدکنندگان پوشک دیدار کرد و سعی داشت خیال والدین را راحت کند.

وی گفت: «انسس اعلام کرده هیچ ریسک جدی برای سلامت کودکان وجود ندارد. مسلماً ما باید همچنان کودکانمان را پوشک کنیم، حداقل ۵۰ سال است این کار را انجام می‌دهیم!»، ولی بازین قبول کرد که این گزارش خطر بلند مدت برای سلامتی کودکان را رد نمی‌کند.

«به همین دلیل است می‌خواهیم جانب احتیاط را رعایت کنیم تا از کودکانمان در برابر خطرات احتمالی بهتر محافظت کنیم.»

دو تولیدکننده بزرگ پوشک - پمپرز و جون - در برابر این گزارش واکنش نشان داده‌اند. پمپرز اعلام کرده: «پوشک‌های ما ایمن هستند و همیشه بوده‌اند. ما توصیه‌ های این گزارش را مدتهاست به‌کار گرفته‌ایم. محصولات ما حاوی هیچ ماده حساسیت‌ زایی که اتحادیه اروپا لیست کرده، نیستند.»

مدیرعامل شرکت جون گزارش انسس را هشدار دهنده دانست و گفت: شرکتش نتایج بررسی‌های سم شناسی را برای محصولاتش منتشر کرده است. این گزارش پیشنهاد می‌کند این مواد شیمیایی باید در پوشک‌ ها به حداقل برسند یا حذف شوند. انسس اعلام کرد: «امکان ندارد خطر سلامتی مربوط به پوشیدن این نوع از پوشک‌ها را حذف کرد.»

طبق این گزارش: «هیچ تحقیق همه‌گیر شناختی (اپیدمیولوژیکال) انجام نشده که تأثیرات پوشیدن این پوشک را بر سلامتی کودکان ثابت کند. مواد شیمیایی خطرناکی در پوشک پیدا شده اند. واضح است که مقدار آن‌ها از سطح آستانه ایمنی رد شده است». ضمن اینکه «در حال حاضر تا آنجایی که می‌دانیم امکان ندارد بتوان خطر سلامتی مربوط به استفاده از این پوشک‌ های یکبار مصرف را حذف کرد». "

حالا با این خیزش جهانی - و ملی - علیه جریان تجارت تراریخت، باید پرسید آیا شورای ملی ایمنی زیستی، که به ریاست معاون اول ریاست جمهوری، آقای دکتر جهانگیری تشکیل می‌شود، مجوز تراریخت کردن پنبه ایران را خواهد داد و سلامت خردسالان و بانوان ایران از این مسیر به خطر خواهد افتاد؟

بیشتر بخوانید :

چگونگی تشخیص محصولات تراریخته از ارگانیک از زبان دکتر عمرانیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (7 رای)  
قرآن آنلاین
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

فرخ | ۳ سال پیش
سلام به همه ی دلگرمی های عزیز.ممنون که در مورد تراریخته توضیح دادن.موفق باشید
0
0