دلگرم
امروز: جمعه, ۳۱ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با ورزش بوکس و فواید آن برای تقویت عضلات و استخوان ها
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بوکس یکی از رشته های ورزش رزمی است که در آن دو نفر با ضربات مشت در دو نوع آماتور و حرفه ای، با یکدیگر مبارزه می کنند. در ورزش بوکس نیروی بدنی و استفاده از تکنیک دارای اهمیت بسیاری است.

فواید ورزش بوکس چیست؟

فواید بوکس برای آقایان، بانوان : به گزارش دلگرم ورزش بوکس از آن دسته ورزش‌هایی است که به دلیل داشتن اتفاقات بعضا خطرناک کمتر مورد توجه افراد قرار می‌گیرد؛ اما آیا با فواید ورزش بوکس آشنا هستید؟ با دلگرم همراه باشید تا شما را با دنیای بوکسینگ بیشتر آشنا کنیم.ورزش بوکس در راند های 3 دقیقه ای و با کنترل دقیق داور وسط در داخل رینگ انجام می شود . هدف طرفین مبارزه گرفتن امتیاز بوسیله وارد کردن ضربات و به زانو درآوردن حریف می باشد . امتیاز به ضربات کوبنده ای تعلق می گیرد که با مشت بسته بوسیله هر کدام از دستها به طرفین سر، صورت و یا تنه در بالای کمر اصابت نماید. هر ورزشی با تناسب نوع تمرینات خود فوایدی برای بدن دارد، فواید ورزش بوکس نیز کم نیستند و در این بخش قصد داریم به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره کنیم. بوکس برعکس آن چیزی که در برنامه‌های تلویزیونی می‌بینید، خش نیست. تمرینات بوکس می‌تواند بدون کیسه بوکس باشد و تنها با حرکات دست و پا بدن خود را آماده نگه دارید. همچنین بوکس تلفیقی از هنرهای رزمی است.

1. سلامت قلبی عروقی بدن با ورزش بوکس

تمرینات ورزش بوکس شامل طناب زدن، دویدن روی تردمیل و … است که سبب می‌شود بدن به آمادگی لازم برای انجام این ورزش شود. همچنین هر بار مشت زدن و رقص پا در رینگ باعث می‌شود بسیاری از عضلات درگیر شده و این مساله باعث اکسیژن رسانی و خون رسانی زیاد به قلب و مغز شده و از این نظر باعث بهبود سلامت قلبی و عروقی شما خواهد شد.

2. با ورزش بوکس مفاصل و استخوانهای محکم تری داشته باشید

تمرینات وزش بوکس باعث آماده‌تر شدن استخوان‌های پا و زانو و سرشانه و دست‌ها می‌شود. همانگونه که می‌دانید با افزایش سن استخوان‌ها ضعیف تر می‌شوند و انجام ورزش‌هایی مانند وزنه زدن و بدنسازی در بوکس باعث تقویت استخوان و مفاصل می‌شود. انجام تمرینات قدرتی که در بوکس وجود دارد به این استحکام می‌افزاید به همین دلیل به ورزشکاران توصیه می‌شود که حداقل ۲٫۵ روز در هفته تمرینات قدرتی را انجام دهید.

3. تقویت عضلات و بزرگترکردنشان با ورزش بوکس

نکته جالب توجه در مورد ورزش بوکس این است که عضلات مختلف بدن به خصوص عضلاتی میانی، دست‌ها و سرشانه رشد خوبی خواهند داشت. در این ورزش تمرینات مختلفی مانند شنا سوئدی، ددلیفت و جلو بازو و سرشانه انجام می‌شود که در رشد عضلات و ماهیچه‌ها بسیار اثربخش است.بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند که ورزش بوکس تنها برای عضلات بالاتنه مناسب است که اشتباه می‌کنند. برای آماده شدن به عنوان یک بوکسر به همان میزان که عضلات دست و بازوها تمرین داده می‌شوند عضلات پا، باسن، کمر و … را تحت سخت‌ترین تمرین‌ها قرار خواهند گرفت.

فواید ورزش بوکس

4. کنترل وزن با ورزش بوکس

شاید برایتان جالب باشد که میزان جنب و جوش و کالری سوزی در ورزش بوکس به قدری بالاست که در هر ساعت ۴۰۰ تا ۷۰۰ کالری انرژی خواهید سوزاند؛ و این برای افرادی که قصد دارند به تناسب اندام برسند فوق‌العاده است. حرکات ورزشی مختلف مانند رقص پا، مشت زنی، تمرینات کاردیو و … همه آن‌ها با افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن و چربی سوزی کمک خواهد کرد. شاید جالب باشد که بدانید انجام تمرینات بوکس از نظر کالری سوزی به مراتب بیشتر از دویدن و دوچرخه‌سواری است. بنابراین بوکس به تناسب اندام بدن کمک بسیار زیادی می‌کند.

5. افزایش اعتماد به نفس

سلامت ذهنی، بدنی خوش اندام تر و بدست آوردن حس پیروزی از جمله مواردی است که در این ورزش انفرادی باعث افزایش اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس می‌شود. بنابراین اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس هستید انجام ورزش بوکس کمک زیادی به شما خواهد کرد.

6. تعادل عضلات میانی

اگر بخواهید در رینگ بدرخشید، باید عضلاتی میانی انعطاف پذیر داشته باشید. عضلات شکم، کمر و پشت به درخشش شما کمک خواهند کرد. به همین دلیل است که در این ورزش حرکات ورزشی که در عضلات میانی دخالت دارند، توجه ویژه‌ای شده است.

7. تحمل بهتر

هنگامی که عضلات شما بزرگت و قوی تر می‌شوند، شما نیاز توان و تحمل بیشتری بدست خواهید آورد. این ورزش هم از نظر ذهنی و هم جسمی شما را برای تحمل سختی‌های بیشتر آماده می‌کند. افزایش گردش خون، اکسیژن رسانی بیشتر به عضلات باعث می‌شود دیرتر خسته شوید. همچنین به شش‌ها کمک می‌کند تا اکسیژن را به خوبی جذب کرده و فرایند دم و بازدم را بهبود می‌بخشد.

حتماً بخوانید:
فرق بوکس و کیک بوکس : ورزش کیک بوکس چه تفاوتی با بوکس دارد؟

فرق بوکس و کیک بوکس : ورزش کیک بوکس چه تفاوتی با بوکس دارد؟

اصلی‌ترین تفاوت بوکس و کیک بوکس این است که در کیک بوکس، هم دست و هم پا می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند، اما در بوکس فقط استفاده از دست مجاز است.…

8. دفاع شخصی

یکی از فواید ورزش بوکس این است که به شما دفاع شخصی یاد خواهد داد. هر چند ما با دعوا کردند و زد و خورد کاملا مخالفیم اما وجود اتفاقات بد در کوچه و خیابان شما را مجبور خواهد کرد که به فکر دفاع شخصی باشید و بوکسینگ این کمک را به شما خواهد کرد.

9. با ورزش بوکس می توانید استرس را رها کنید

یکی دیگر از فواید این ورزش را سازی استرس و تنش از بدن است. وجود کیسه بوکس در یک جلسه تمرین باعث می۲شود تا با مشت زنی به آن تمام استرس و افکار منفی که در طی روز داشته‌اید را به راحتی خالی کنید. تحقیقات نشان می‌دهد انجام فعالیت‌هایی مانند مشت زنی باعث می‌شود بعد از تمرین حس خوشحالی و آرامش بیشتری را تجربه کنید.

فواید بوکس

10. بهبود هماهنگی

ورزش بوکس دارای تمرینات بسیار زیادی است که به هماهنگی دست، پا و سایر نقاط مختلف بدن با دست‌ها می‌پردازد. هماهنگی ضربات مشت با رقص پا در رینگ نمونه‌هایی از این هماهنگی‌هایی است که معمولا بعد از تمرینات زیاد بدست خواهد آمد. برای اینکه به این توان در هماهنگی برسید، انجام حرکت طناب زنی، مشت زنی به کیسه بزرگ را به صورت منظم در تمرین روزانه خود قرار دهید.

11. تمرینات قوی برای پاها

در واقع بوکس یعنی حرکات مدام و پیوسته بر روی پا! انجام تمرینات مرتبط به پا که معمولا به صورت گسترده در این ورزش دیده شده است باعث افزایش چابکی و سرعت بوکسور می‌شود. پیاده روی سریع، حرکات مختلف مانند اسکات و دویدن به شکل گیری عضلات پا کمک بسیار زیادی می‌کند که همواره از نظر ورزشکاران مغفول باقی می‌ماند.

قوانین ورزش بوکس چیست؟

برای انجام دادن ورزش بوکس‌ آمادگی جسمانی و قدرت بدنی بالا از درجه اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین شهامت و هراس نداشتن از ضربه خوردن و چابکی در عکس‌العمل از فاکتورهای مهم این ورزش به حساب می‌آید.

ابعاد رینگ بوکس در مسابقات جهانی و المپیک :

اندازه رینگ بوکس حداقل ۴٫۹۰ در ۴٫۹۰ متر و حداکثر ۶٫۱۰ در ۶٫۱۰ متر مربع است.
کف رینگ باید مسطح و محکم باشد و با تشکی پلاستیکی به قطر حداقل ۱٫۵۰ و حداکثر ۱٫۹۰ سانت پوشیده شود.
سه رشته طناب به ضخامت حداقل ۳ و حداکثر ۵ سانتی متر که از کف به ترتیب ۴۰، ۸۰ و ۱۳۰ سانتیمتر باشد.
و در ۵ راند دو دقیقه یا ۳ راند سه دقیقه با کنترل دقیق داور وسط در داخل رینگ و با هدف زدن ضربه به سر و صورت حریف و گرفتن امتیازات بیشتر انجام می گیرد.

قوانین و مقررات ورزش بوکس به صورت زیر است :
ضرباتی که بصورت صحیح و بدون دفاع به بدن و صورت حریف بنشیند، دارای امتیاز هستند.
ضربات صحیح باید سطح چهار انگشت و مشت بسته زده شود.
ضربات باید به جلوی صورت و طرفین آن و همچنین بالاتنه بدن و طرفین زده شود.
ضربات روی ساعد و بازو امتیازی ندارند.
به پشت سر و گردن ضربه زدن خطا محسوب می‌شود.

سخن پایانی

به دلیل داشتن مزایای قلبی و عروقی و تمرینات قدرتی، تمرینات بوکس برای عضله سازی، کاهش وزن و بهبود عملکرد قلب و عروق مفید هستند. اگر به تازگی به این ورزش علاقه‌مند شده‌اید، بهتر است قبل از شروع تمرینات سخت با پزشک خود مشورت کنید. مهم نیست که کدام برنامه بوکس را انتخاب می کنید، حتما ابتدا حرکات را به آرامی تمرین کنید. به این ترتیب، ضمن جلوگیری از آسیب دیدگی، بیشترین استفاده را از تمرین خود خواهید کرد. حتما قبل و بعد از تمرین با انجام حرکات کششی بدن را گرم و سرد کنید تا شانس آسیب دیدگی به حداقل مقدار ممکن برسد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits