دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
رینگ اسپرت ماشین چیست ؟
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
رینگ اسپرت اولین ایده یک ماشین باز برای اسپرت تر و جذاب تر کردن خودرو است. می توان گفت، بستن یک دست رینگ زیبا با تایرهای پهن اسپرت زیر گل گیرهای یک ماشین، آرزوی بسیاری از جوانان است!

رینگ اسپرت خودرو

در این مقاله قصد داریم شما را با رینگ اسپرت و تاثیر آن بر عملکرد خودرو آشنا کنیم.

امروزه اکثر جوانان برای ایجاد جذابیت در خودرو خود از رینگ اسپرت استفاده می کنند، چرا رینگ اسپرت یکی از معیارهای تاثیرگذار در زیبایی خودرو است.

جوانان با استفاده از رینگ اسپرت در خیایان های شهر با شتاب رانندگی می کنند و تیک آف می کشند، در حالی که بعد از مدتی متوجه تاثیرات رینگ اسپرت بر روی خودروی خود می شوند، از این رو، باید در انتخاب و خرید رینگ اسپرت بسیار دقت کرد.

معیارهای انتخاب رینگ اسپرت

  • 1. اندازه مناسب رینگ اسپرت

در انتخاب رینگ اسپرت، انتخاب سایز مناسب بر عملکرد خودرو تاثیر زیادی دارد، به همین دلیل اندازه استاندارد رینگ بسیار مهم است، اگر چه برخی از فروشندگان ممکن است، رینگ هایی را به شما پیشنهاد دهنده که مناسب خودرو شما نباشد.

انتخاب رینگ آلیاژی اسپرت یک سایز بالاتر با تایر پهن متناسب با آن، علاوه بر زیبایی، به دلیل سطح اصطکاک و چسبندگی بهتر تایر به زمین می تواند، سر پیچ ها فرمان پذیری خودرو و تا حدودی شتاب آن و البته مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد و در ازای آن خطر ترمز را کوتاه کند.

  • 2. آلیاژ رینگ اسپرت

اولین شرط در خرید و انتخاب رینگ اسپرت توجه به آلیاژ آن می باشد، آلیاژ مناسب یکی از شرط های اصلی در خرید رینگ اسپرت است، بیشتر خودروسازان به طور معمول رینگ اسپرت های فولادی بر روی خودرو نصب می کنند.

و برخی دیگر از خودروسازان و تولید کنندگان خودرو از رینگ اسپرت هایی از جنس آلیاژ آلومینیوم استفاده می کنند.

که استفاده از آلیاژ آلومینیوم به دلیل سبکی، نمای خاص و شکل پذیری انتخاب بهتری است و می توان گفت که انتخاب اول هر خودروساز می باشد.

با این حال انواع آلیاژهای دارای استحکام، دوام و قوام لازم برای مقابله با تنش های وارد شده به رینگ در سرعت های بالا هستند.

رینگ آلومینیومی غیرآلیاژی می تواند خطراتی را به ویژه در سوانح به همراه داشته باشد.

البته رینگ هایی از جنس الیاف کربن و منیزیم نیز در ابرخودروها به کار می روند که دارای سبکی و استحکام بیشتری هستند و کمی گران قیمت ترند.

تاثیرات رینگ اسپرت بر عملکرد خودرو و هندلینگ

انتخاب یک رینگ برای خودرو اگر به‌طور صحیح انجام شود، آسیبی وسیله نقلیه را تهدید نخواهد کرد، ولی انتخاب ناآگاهانه سبب می شود، خودرو به‌خصوص سیستم تعلیق آن آسیب جدی وارد شود.

اگر اندازه بالاتری انتخاب کنید، سبب فشارآمدن به همه اجزای ماشین از جمله سیستم تعلیق، تایرها، رینگ و سایر اجزای خودرو خواهد شد.

در کل، این کار به دلیل هزینه های زیاد و نیز استهلاک بیش تر فقط برای مسابقات توصیه می شود و نه برای استفاده درون شهری.

تصور عامه این است که رینگ و تایر با ابعاد بالاتر می تواند شتاب و سرعت خودرو را افزایش دهد، در حالیکه ارتقای رینگ بیش از یک سایز، گاه می تواند اثر معکوس داشته باشد.

اگر اندازه غیراستاندارد و بیش از حد بزرگی برای رینگ و تایرها انتخاب کنید و تایرها آج مناسبی هم نداشته باشند، از شتاب و سرعت خودروکاسته خواهد شد و مصرف سوخت و آلایندگی آن افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید:

یافتن تمامی ایرادات خودرو + راههای تعمیر هر یک از این ایرادات

۹ ایراد کولر خودرو و راه های رفع این ایرادها

۱۲ راهکار اصولی برای نگهداری از خودرو در تابستان

لرزش خودرو : ۹ دلیل اصلی لرزش غیر عادی ماشین

داغ کردن ماشین : ۷ دلیل بالا رفتن دمای آب سیستم خنک کننده خودرو

روش های تشخیص و تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی چیست ؟

شتاب و سرعت با رینگ اسپرت

تصور عامه این است که رینگ و تایر با ابعاد بالاتر می تواند شتاب و سرعت خودرو را افزایش دهد، در حالیکه ارتقای رینگ بیش از یک سایز، گاه می تواند اثر معکوس داشته باشد.

اگر اندازه غیراستاندارد و بیش از حد بزرگی برای رینگ و تایرها انتخاب کنید و تایرها آج مناسبی هم نداشته باشند، از شتاب و سرعت خودرو کاسته خواهد شد و مصرف سوخت و آلایندگی آن افزایش خواهد یافت.

حالا فکر کنید به جای سطح صاف پیست مسابقه قرار است با تایرهای پهن و کم ارتفاع توی خیابان های پردست انداز حرکت کنید؛ در این جا باید با راحتی و نرمی خودرویتان وداع کنید.

راه مقابله با این معضل نزد تیونرها، افزایش قدرت موتور، نصب مبدل کاتالیزوری اسپرت روی اگزوز و نیز اجزای کمکی روی سیستم تعلیق است.

اگر در درستی مطالب گفته شده تردید دارید، توجه شما را به نتایج یک آزمون که توسط یک نشریه معتبر غربی صورت گرفته جلب می کنیم:

متخصصان "کار اند درایور " روی یک دستگاه فولکس واگن گلف 2010 با موتور 2500 سی سی دارای رینگ استاندارد 15 اینچی با تایرهای سایز 195 انواع رینگ های 16 ، 17 ، 18 و 19 اینچی را قرار دادند و در نتیجه، شتاب کاهشی افت (با رینگ و تایر 19 اینچی، شتاب 0.3 ثانیه کندتر از نوع 15 اینچی بود)، خط ترمز کمی کوتاه تر شد و مصرف سوخت هم بالاتر رفت.

مشکلات عدم انتخاب رینگ اسپرت مناسب

در صورت عدم انتخاب درست و سلیقه‌ای رینگ اسپرت ممکن است، مشکلاتی را برای شما ایجاد شود، از جمله اصلی انتخاب اشتباه رینگ اسپرت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش یافتن مصرف سوخت خورد
  • سفت تر شدن سیستم فرمان
  • کاهش ارتفاع خودرو
  • فشار بیش از حد به سیستم تعلیق
  • نمایش نادرست سرعت و کیلومتر خودرو

که یکی از بزرگترین مشکلات خرید اشتباه رینگ اسپرت، نمایش نادرست سرعت خودرو است که ممکن است موجب تجاوز از حدود تعیین شده توسط قانون و جریمه شدن در هنگام مسافرت باشد.

راهکارهای و نکات لازم برای انتخاب رینگ اسپرت مناسب

اگر می خواهید رینگ های اسپرت بر روی خودرو تاثیر منفی نگذارد و عملکرد خودرو را مختل نکند، در ابتدا باید انتخاب درستی انجام دهید و با هزینه مناسب یک خرید بسیار مطمئن داشته باشید.

بر اساس توصیه کارشناسان اولین نکته در انتخاب رینگ اسپرت توجه به سایز و انتخاب سایز مناسب است، تا از وارد شدن صدمات احتمالی به خودرو جلوگیری شود.

لذا بهتر است، در انتخاب رینگ اسپرت سعی کنید از یک سایز بالاتر و پهن تر خریداری کنید.

تا در فرمان‌پذیری و سایر ویژگی‌ها عملکرد بهتری را در اختیار داشته باشید.

با این حال، برای انتخاب سایز یک رینگ مناسب، بهترین ابعاد همان اندازه استانداردی است که شرکت سازنده برای رینگ فابریک خودرو شما در نظر گرفته است.

معمولا فروشندگان رینگ، استفاد از رینگ بیش از ۲ سایز بزرگتر را توصیه نمی‌کنند، ولی عده‌ای از فروشندگان انتخاب را به‌عهده خریدار می‌گذارند و خریدار نیز بدون داشتن اطلاعات کافی رینگ بزرگتر را برای خودرو خود انتخاب می‌کند.

ابعاد استاندارد رینگ یا قطر آن (به واحد اینچ) در دفترچه هر خودرو آمده اما با نگاهی به تایرها نیز میتوان آن را دریافت.

اگر فرض کنید روی تایر نوشته شده ۱۸۵ – ۶۵R16 بدین معناست که شما با یک تایر رادیال (R) سایز ۱۶ که روی یک رینگ به قطر ۱۶ اینچ نصب شده روبه رو هستید.

عدد ۱۸۵ هم نشانگر پهنای لاستیک است.

شما می‌توانید با انتخاب رینگ یک سایز بزرگتر و لاستیک پهن مناسب آن علاوه بر زیبایی، هندلینگ خودرو را به‌خاطر چسبندگی بهتر به‌زمین بهبود ببخشید.

اما اگر اندازه بزرگتری انتخاب کنید سبب فشار آمدن به بخش‌های مختلف خودرو از جمله سیستم تعلیق، تایرها، رینگ و سایر اجزای خودرو خواهد شد.

نتیجه گیری در خرید رینگ اسپرت

انتخاب یک رینگ مناسب برای خودرو، باعث افزایش عملکرد خودرو می‌شود، اما اگر این انتخاب مناسب نباشد هزینه جانی و مالی جبران ناپذیری به‌همراه خواهد داشت.

رینگ و لاستیک از جمله اجزای اصلی خودرو هستند که به‌طور مستقیم با جان افراد داخل کابین سر و کار دارند.

رینگ ها در انواع یک تکه و چندتکه طراحی، ریخته گری و ماشین کاری و تولید می شوند که اگر تحت نشان معروفی ساخته شده باشند تفاوتی بین آنها وجود ندارد.

لذا انتخاب اندازه بزرگ تر سبب فشار آمدن به اجزای ماشین از جمله سیستم تعلیق، تایرها، رینگ ها و سایر اجزای خودرو می شود.

در کل استفاده از رینگ اسپرت به دلیل هزینه های زیاد و استهلاک بالا تنها برای مسابقات توصیه می شود و برای استفاده درون شهر مناسب نیست.

بیشتر بخوانید:

نکات مهم در زمان خرید تایرهای ماشین، تابستانی و زمستانی و تمام فصل

دلیل روشن شدن چراغ چک ماشین چیست

آپشن های امنیتی خودروهای لوکس و به روز دنیا

معایب استفاده از گاز CNG به عنوان سوخت خودرو

گیربکس‌ اتوماتیک | 6 عامل تخریب کننده گیربکس‌ اتوماتیک خودرو

در هنگام خرید خودروی دست دوم به چه نکاتی باید توجه کرد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

محمدرضامخدومی | ۳ سال پیش
سلام.بنده دناپلاس صفرگرفتم.میخام لاستیک اسپرتش کنم‌.میشه راهنمایی کنیددرعین زیبایی مشکل استانداردپیش نیاد؟لطفاشماره تماس خودتونم بفرمایید.تشکر
0
0

hits