دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
لیست و آدرس بهترین چشمه های آبگرم ایران
10
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یکی از مواردی که می تواند ایران را در لیست مقاصد گردشگری جذاب قرار بدهند چشمه های آب گرمی است که در سراسر کشور وجود دارد و بدون آنکه تجهیزاتی در آن به کار رفته باشد می توان از آن ها بهره برد و نهایت لذت را در دل طبیعت از آن ببریم. برای آشنایی با...

چشمه های آب گرم ایران

البته همان طور که می دانیم چشمه های آب گرم به غیر از تفریح و گردشگری ، دارای خاصیت های درمانی هم هستند که می توانند بسیار به سلامت افراد کمک کنند.

چرا که این چشمه ها دارای ویژگی هایی مثل تحریک فعالیت‌های مختلف بدن، درمان بیماری تنفسی، روماتیسم، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های زنان و تورم موضعی، تسکین اعصاب، تنظیم فشار خون، درمان دردهای مفصلی و بهبود دردهای کلیه دارند.

آب گرم شهر کهنه

آب گرم شهر کهنه

آب گرم شهر کهنه یکی از چمشه های آب گرم ایران در شهر قوچان که یکی شهرهای استان خراسان رضوی است و در ۱۴۸ کیلومتری شمال غرب مشهد نیز قرار گرفته است.

قدمت این شهر به ۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و از صدر اسلام تا اوایل تسلط قوم مغول این شهر نام های مختلفی نظیر آساآک، آشاک، آرسکا، استوا، خوجان و خبوشان نیز داشته است.

سلسله اشکانی اولین حکومتش را در شهر قوچان برپا کرد. چشمه سارهای جاری معروف به آبگرم شهر کهنه در ۱۸ کیلومتری بخش غربی قوچان و به فاصله ۶ کیلومتری آرامگاه امام زاده سلطان ابراهیم (ع) قرار دارد.

این چشمه خود یکی از مهمترین دلایلی است که باعث جذب گردشگری به این شهرستان می شود.

آدرس: قوچان، ۱۸ کیلومتری بخش غربی قوچان

آب گرم فلکده

آب گرم فلکده

آب گرم فلکده از دیگر چشمه های آب گرم ایران است که در دل جنگل های دو هزار تنکابن قرار گرفته است و سبب شده منطقه فلکده در بین گردشگران مشهور بشود، اما به دلیل این که این منطقه دسترسی راحتی ندارد و به اصطلاح پرت است افراد کمی به آن دسترسی دارند و همین خود دلیلی است که از بکر بودن آن مطمئن باشید.

این آب گرم از نظر توپوگرافی دارای پستی و بلندی ها یی می باشد که زیبایی و تنوع خاصی را به آن می ‌بخشد. از مزیت های آب گرم فلکده این است که در آب آن گوگرد وجود ندارد. منطقه فلکده دارای آب و هوای خنک و کوهپایه‌ ایی می باشد که در فصول گرم سال بسیار مطبوع است.

آدرس: تنکابن، کیلومتر ۱۵ جاده دو هزار، روستای لیره سر

آب ‌گرم کریز

آب ‌گرم کریز

آب ‌گرم کریز در روستای کریز که توابع بخش کوهسرخ شهرستان کاشمر است چشمه آب گرمی وجود دارد که خاصیت های درمانی فراوانی دارا هست و در حاشیه ‌ی این مکان نیز دره ای با رودخانه ی پرآب با چشمه سارهای آب سرد شیرین و گوارا نیز وجود دارد.

به عقیده ی کارشناسان این چشمه به دلیل مواد شیمیایی که در آن وجود دارد از رتبه بالاتری برخوردار است و برای بیماری های پوستی بسیار مناسب می باشد.

جالب است بدانید که این منطقه به دلیل اینکه ۱۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد دارای آب و هوای کوهستانی بوده و زمستان های بسیار سرد و تابستان های معتدلی را شامل می شود.

رودخانه کال کرمگ از جنوب روستا عبور می‌کند. روستای کریز یکی از روستاهای قدیمی و کهن شهرستان کاشمر به شمار می ‌آید. بند شاهی، از آثار ملی ثبت شده، در نزدیکی روستا واقع شده و نشان دهنده قدمت روستای کریز است.

آدرس: خراسان رضوی، کاشمر، ۳ کیلومتری روستای کریز

آب گرم قلعه‌ کندی

آب گرم قلعه‌ کندی

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم در چشمه های آب گرم ایران در سراسر کشور قرار گرفته اند و که هرکدام به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آن منطقه محسوب می شود.

آب گرم قلعه‌ کندی: در مسیر جاده ی اردبیل پارس آباد قلعه ی کندی واقع است که در آن چشمه آب گرمی وجود دارد و به دلیل قرار گرفتن در منطقه گردشگری و جنگل های ارسباران و نزدیکی به رود مرزی ارس و سد خدافرین گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور از جمله جمهوری آذربایجان، ارمنستان و نخجوان به خود جذب می ‌کند.

خاصیت درمانی این چشمه آب گرم بسیار بالای است و راه حل مناسبی برای درمان بیماری های روماتیسمی است. دمای آبگرم قلعه کندی در چشمه اصلی به حدود ۷۵ الی ۸۰ درجه و در استخرها به ۶۵ الی ۷۰ درجه سانتی گراد می ‌رسد و اکثر دکترهای ارتوپدی این آبگرم را به بیماران خود پیشنهاد می ‌کنند.

آدرس: آذربایجان شرقی، کلیبر منطقه قلعه کندی

آب گرم معدنی چالدران

آب گرم معدنی چالدران

آب گرم معدنی چالدران: استان آذربایجان غربی یکی از شهرهای ایران است که با داشتن ۴۶ چشمه ی آبگرم از مناطق پر چشمه ایران به شمار می رود و همین خود دلیلی است که افرادی به دنبال همچین جاذبه ای هستند این استان را به عنوان اولین گزینه خود انتخاب کنند.

برخی از چشمه ‌های آبگرم معدنی آذربایجان غربی در مجاورت آثار ارزشمند تاریخی قرار دارند. به طور مثال چشمه ی آب گرم احمدآباد در حاشیه اثر جهانی تخت سلیمان تکاب قرار دارد و چشمه آب گرم چالدران از دیگر جاذبه های این استان است که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

آدرس: آذربایجان غربی، سیه چشمه (چالدران) بخش مرکزی

چشمه های آب گرم سرعین

چشمه های آب گرم سرعین

چشمه های آب گرم سرعین: در ۵۲ کیلومتری شهر اردبیل یکی دیگر از چشمه های آب گرم ایران که بسیار هم معروف است به نام سرعین نیز قرار دارد. چشمه های آبگرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی های درمانی خاصی از دل زمین می جوشند و هر سال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند.

استحمام در این چشمه ها اثر آرام بخش دارد و باعث تسکین دردهای عصبی، رماتیسمی و عصبی مفصلی می شود.

آدرس: اردبیل، سرعین

آب گرم رینه

آب گرم رینه

آب گرم رینه: در دل جاده های هراز در مازندران یکی دیگر از چشمه های آب گرم ایران به نام رینه قرار دارد که محلی عالی برای گذراندن اوقات فراغت در دل جنگل های شمال می باشد.

این آب گرم هم خصوصی و عمومی است و همچنین شما می تونید یک سوئیت هم اجاره کنید و به قول معروف حالش را ببرید. ترجیحا سعی کنید خانواده و دوستانتان به این منطقه بروید که درهزینه هایتان صرفه جویی شود چون شما در نهایت می توانید ۱ - ۲ ساعت از آب گرم استفاده کنید ولی باید پول نصف روز یا یک روز کامل را پرداخت کنید.

آدرس: مازندران، رینه جاده هراز، بعد از پلور، حدود ٣ کلیومتر بعد از آب اسک

آبگرم معدنی فردوس

آبگرم معدنی فردوس

آبگرم معدنی فردوس: چشمه آب گرم معدنی فردوس دارای قدمت ۲۰۰ ساله می باشد که در مسیر جاده اصلی و ترانزیتی استان های مرکزی و جنوبی به مشهد در کیلومتر ۲۲ جاده فردوس به بجستان نیز قرار گرفته است.

آبگرم معدنی شهرستان فردوس بر بالای کوهی که آبگرم از آن جریان دارد قرار دارد و آثار برج و بارو در آن مشاهده می ‌شود که بیانگر قدمت تاریخی آبگرم معدنی فردوس است.

جالب است بدانید که بر اثر زلزله سال ۴۷ آب آبگرم فردوس قطع و پس از آن بر اثر پس لرزه‌‌های بعدی به جریان می‌افتد که جریان دوباره آب آبگرم سبب خوشحالی مردم و به ویژه اهالی روستاهای برون و مهرانکوشک در مجاورت آبگرم فردوس شد.

همانطور که می بینید چشمه های آب گرم ایران تعدادشان زیاد و حتی در یک استان (آذربایجان غربی) بیش از ۴۰ مورد وجود دارد که هر کدام می توانند گزینه های مناسبی برای سفر شما باشند.

separator line

بیشتر بخوانید:

دریاچه فراخین در کجای ایران قرار دارد ؟

کویر مصر در کجای ایران است ؟

نمک آبرود معروف ترین تله کابین ایراناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (10 رای)  
    توجه: چنانچه اطلاعات تماس موجود در (لیست و آدرس بهترین چشمه های آبگرم ایران) ، صحیح نیست.
    یا برای درخواست حذف و بروز رسانی، لطفا از طریق این فرم به ما اطلاع دهید.


    دیدگاه ها
    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !