دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۴ میلادی
شهر کالیچی | کامل ترین اطلاعات و راهنمای بازدید + عکس
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
شهر کالیچی، معروف ترین جاذبه ی آنتالیا! شهر قدیمی کالیچی قسمتی از شهر زیبا و توریستی آنتالیا است که هر ساله گردشگرانی که به آنتالیا سفر می کنند، این شهر قدیمی را در اولویت گشت های خود قرار می دهند.

شهر قدیمی کالیچی آنتالیا ترکیه (kaleiçi old city)

شهر قدیم یا کالیچی آنتالیا : یکی از شهرهای قدیمی موجود در شهر آنتالیا واقع در ترکیه، منطقه کالیچی می باشد. شهر کالیچی متعلق به دوره عثمانیان، سلجوقیان و رومیان باستان است. در قدیم الایام، منطقه کالیچی آنتالیا به وسیله ی دیوار های سنگی محافظت شده بود. برای ورود به شهر نیز دروازه هایی تعبیه شده بود. یکی از دروازه های برجای مانده از گذشته در شهر کالیچی، هادریان نام دارد.
قدمت تاریخی منطقه کالیچی آنتالیا به دوره سلجوقیان و رومیان باستان باز می گردد.قلب تپنده شهر مدرن آنتالیا، منطقه کالیچی است که با عناوین مختلفی اعم از کاله ایجی، کالچی و کالیجی شناخته می شود. منطقه کالیچی دربردارنده ی دو ساحل متمایز صخره ای و شنی است.

شهر کالیچی در بخش شرقی شهر آنتالیا قرار دارد. تمام شهر آنتالیا به وسیله ی کوه هایی با ارتفاع 2000 متر احاطه شده است. این شهر بر روی صخره های سنگ آهکی قرار دارد.
واژه کالیچی در معنی داخل قلعه کاربرد دارد. شهر قدیمی کالیچی آنتالیا جاذبه های تاریخی مختلفی را اعم از مسجد محمد پاشا ، منار شکسته و برج ساعت را در خود جای داده است.
شهر آنتالیا در کشور ترکیه قرار دارد. دولت ترکیه در راستای حفاظت از بافت قدیمی شهر کالیچی قوانین مخصوصی را وضع کرده است. به عبارتی دیگر، شهر کالیچی یک محله و منطقه حفاظت شده است که برای حفط آثار تاریخی موجود در این منطقه سخت گیری های فراوانی وجود دارد.

منطقه کالیچی آنتالیا کجاست

در گذشته شهر قدیمی کالیچی به وسیله ی دیوار های سنگی محافظت شده بود.
قدمت تاریخی منطقه کالیچی آنتالیا به دوره سلجوقیان و رومیان باستان باز می گردد. در حقیقت تاریخ اولیه شهر کالیچی به امپراتوری بزرگ روم اختصاص دارد. در دوره رومیان باستان، شهر کالیچی نقش مهمی در محافظت از بندرگاه در برابر شرقیان مهاجم و مبادله کالا به خاورمیانه داشته است.
در قدیم الایام، شهر قدیمی کالیچی به وسیله ی دیوار های سنگی محافظت شده بود. برای ورود به این شهر دروازه هایی متعددی وجود داشته است که به مرور زمان دستخوش تغییر شده اند. در عصر حاضر در دو جهت شهر کالیچی دیوار وجود دارد و از دروازه های متعدد، تنها یک دروازه به نام هادریان باقی مانده است.
دروازه هادریان حدود 130 سال قبل از میلاد مسیح در خصوص بازدید شهر کالیچی به وسیله ی امپراتور روم شرقی ساخته شد. دروازه هادریان متشکل از سنگ مرمر است که به وسیله ی سه قوس طراحی شده است.

معماری منطقه قدیمی کالیچی آنتالیا

معماری کالیچی آنتالیا

منطقه کالیچی آنتالیا بر اساس معماری عثمان ساخته شده است. در منطقه ی کالیچی خیابان هایی کم عرض و خانه هایی با بافت قدیمی وجود دارد که بر اساس معماری عثمانی ساخته شده اند. در این منطقه کوچه های مارپیچی شکل، خانه، آثار باستانی و بافت های قدیمی به وفور به چشم می خورد.
خانه های محله کالیچی متشکل از چوب و معماری قدیمی عثمانی هستند. سبک معماری خانه های کالیچی نشان از قدرت اقتصادی صاحبان دارد. خانه ها در دو سو طراحی شده اند. در یک بخش خانه، درب و پنجره های متعددی تعبیه شده است که به باغ و باغچه راه دارد. بخش دیگر خانه نیز به سمت خیابان منتهی می شود.
مهم ترین مشخصه منطقه کالیچی آنتالیا، وجود دیواره های ورودی بلند و سنگی در اطراف شهر است.در سال های اخیر در محله کالیچی کافه و بازار های متعددی راه اندازی شده اند.

میدان کال کاپیسی

میدان کال کاپیسی آنتالیا

سبک معماری خانه های کالیچی نشان از قدرت اقتصادی صاحبان دارد.اصلی ترین میدان موجود در محله کالیچی، کال کاپیسی نام دارد. این میدان در دوره سلطان عبد الحمید دوم ساخته شده است.
در میدان کال کاپیسی، برج ساعت آنتالیا تعبیه شده است. برج ساعت آنتالیا در سال 1901 میلادی به مناسبت بیست و پنجمین سال روز حکومت عبد الحمید دوم عثمانی ساخته شده است. معماری این برج به گونه ای طراحی شده است که در زمان هایی مشخص، یک اعلان را به صدا می آورد.

حتماً بخوانید:
راهنمای جامع سفر به آنتالیا و مکان های تفریحی

راهنمای جامع سفر به آنتالیا و مکان های تفریحی

راهنمای جامع سفر به آنتالیا و مکان های تفریحی، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید. راهنمای جامع…

در چهار طرف برج، ساعت تعبیه شده است که نشان دهنده زمان دقیق می باشند. برج ساعت آنتالیا در ارتفاع 14 متری تعبیه شده است. این سازه سنگی با تلفیقی از هنر سنتی و مدرن طراحی شده است.
یکی از جاذبه هایی زیبایی که در نزدیکی میدان کال کاپیسی قرار دارد، مجسمه پادشاه آتالوس دوم می باشد.
این مجسمه بر اساس پادشاه آتالوس دوم طراحی شده است. پادشاه آتالوس دوم، حدود 150 سال قبل از میلاد، شهر آنتالیای قدیم را طراحی کرده است. آتالوس دوم، فرزند آتالوس یکم، پادشاه شهر پرگامون بوده است.

بندر کالیچی

بندر کالیچی

یکی از جاذبه های گردشگری محله کالیچی، بندر کالیسی یا کالیچی است. این بندر در قرن پانزدهم به وسیله ونیزی ها طراحی شده است. در بندر کالیچی با طی کردن 24 پله سنگی، به بندرگاه روم باستانی دسترسی پیدا خواهید کرد.
در سال های اخیر در بندر کالیچی برای میزبانی از گردشگران کافه، قایق های تفریحی و تور تعبیه شده است.

موزه باستان شناسی آنتالیا

موزه باستان شناسی آنتالیا

عنوان سومین موزه بزرگ در کشور ترکیه به موزه باستان شناسی آنتالیا واقع در محله کالیچی اختصاص دارد. این موزه در مساحت 7000 متر مربع طراحی شده است که حدود 30 هزار اثر تاریخی و 500 اثر هنری را در خود جای داده است.
موزه باستان شناسی آنتالیا در سال 1922 توسط یک معلم ساده به نام سلیمان فیکری ساخته شده است. این چهره در دوره ی جنگ جهانی اول به منظور جلوگیری از غارت آثار باستانی، اشیا تاریخی را در یک مکان گردآوری کرد.
موزه باستان شناسی آنتالیا متشکل از یک گالری روباز، 13 تالار نمایش و 14 اتاق می باشد.
اکثر آثار تاریخی که در موزه باستان شناسی آنتالیا گردآوری شده است به عصر حجر و برنز تعلق دارند. در این موزه شاهکار هایی از دوره عثمانی، بیزانس، سلجوقی و کلاسیک نگهداری می شود.

مسجد تکلی مهمت پاشا

مسجد تکلی مهمت پاشا

یکی از جاذبه های گردشگری در منطقه کالیچی آنتالیا مسجد تکلی مهمت پاشا است. یکی از جاذبه های گردشگری منحصر به فرد در محله کالیچی، مسجد تکلی مهمت پاشا است. نگین درخشان کالیچی متشکل از یک گنبد بزرگ و سه گنبد کوک در بخش های جنوبی، شرقی و غرب مسجد است. علاوه بر این، در معماری مسجد یک مناره سر به فلک کشیده به چشم می خورد.
سبک معماری که مسجد تکلی مهمت پاشا بر اساس آن طراحی شده است، عثمانی می باشد. در فضای داخلی مسجد، کاشی کاری های بی نظیر عثمانی وجود دارد.
مسجد تکلی مهم پاشا در سال 1850 میلادی به عنوان یک مکان برای پرستش و عبادت ساخته شده است. از منظر جغرافیایی این مسجد پشت برج ساعت شهر کالیچی قرار دارد.

مناسب ترین زمان برای بازدید از منطقه کالیچی آنتالیا

مناسب ترین زمان برای سفر به منطقه کالیچی آنتالیا فصل بهار است. آب و هوای کوهستانی آنتالیا با ترکیب دریای مدیترانه سبب شکل گیری آب و هوای مدیرانه ای شده است.در روز های نخست فصل بهار، آب و هوای شهر آنتالیا به تدریج شروع به گرم شدن می کند. مناسب ترین زمان برای بازدید از محله کالیچی موجود در آنتالیا، فصل بهار است.
در فصل تابستان، دمای هوای آنتالیا در گرم ترین حالت قرار می گیرد. سفر به محله کالیچی در فصل تابستان، مناسب گردشگرانی می باشد که به آفتاب گرفتن لب ساحل علاقه مند هستند.در فصل پاییز، هوای شهر در حالت خنک قرار می گیرد و در فصل زمستان، آب و هوا به شدت سرد می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits