مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۳ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ مارس ۲۰۲۳ میلادی
حکم دود کردن اسپند در خانه چیست؟
6
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در روایات آمده است که اسپند یا اسفند شیاطین را دور کرده و حافظ خانه و اهل آن از شر شیطان و چشم زخم می باشد.

آیا اسپند دود کردن از لحاظ شرعی منعی دارد یا خیر؟

حکم شرعی اسپند ؛ آیا اسپند دود کردن از لحاظ شرعی منعی دارد یا خیر؟ همگی در سایت دلگرم.

همانطور که می دانید قرآن کریم از بهشت با نام جنت نام برده است و معنی جنت باغی است که درختان میوه فراوان دارد.همچنین در این کتاب آسمانی از میوه های زیادی نام برده شده است. امروزه با پیشرفت جوامع بشری بیماری ها هم پیشرفت زیادی کرده اند و یکی از راه های نجات انسان از بیماری های مختلف شناخت کامل طبیعت و آشنایی با خواص گیاهان و میوه ها است.

به علت وجود خاصیت های طبی در گیاه اسفند در درمان بسیاری از بیماری ها به کار می رود. در حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله آمده است : از اسفند درخت یا برگ یا میوه ‏ای نمی روید، مگر آن که فرشته‏ای بر آن گماشته شده است تا آن را به آن که باید برساند، یا خشک شود، و در ریشه و ساقه‏اش شفا است، و در دانه آن داروی ۷۲ بیماری.

از محمد بن حکم نقل شده است : پیغمبری به خداوند از ترسویی امتش شکایت کرد، خداوند به وی وحی فرمود : دستور ده امتت اسفند بخورند که شجاعت را زیاد می‏کند.

آشنایی با دیگر خواص اسپند

برای اینکه شما سروران گرامی با دیگر خواص اسپند آشنا شوید این بخش را برای شما تهیه نموده ایم.

اسپند ،اسفند، اسپند معمولی ( Peganum harmala) گیاهی است علفی و چندساله از تیره قره‌داغیان که معمولاً در خاک نمک‌دار مناطق معتدل بیابانی و مدیترانه‌ای می‌روید. به آن سپند، سدابِ سوری، سِداب آفریقایی یا هارمِل هم گفته‌اند.

آیا اسپند دود کردن از لحاظ شرعی منعی دارد یا خیر؟

از آنجا که خوردن آن باعث بیمار یا تلف شدن دام می‌شود، در شماری از کشورها علف هرز مضر شناخته می‌شود. استفاده از این گیاه در طب سنتی خاورمیانه و شمال آفریقا رایج است. آلکالوئید موجود در گیاه، ازجمله دانه‌ها، توهم‌زا است. احتمالاً به دلیل وجود یک بازدارنده مونوآمین اکسیداز.

اسپند اصالتا گیاه بومیِ آسیا است و در خاور میانه و قسمت‌هایی از آسیای جنوبی، به‌خصوص هند و پاکستان رشد می‌کند. اسپند گلهای سفیدی دارد که به خصوص در ماه های اردیبهشت و خرداد وجود دارند و در حدود ۲٫۵۲٫۵ تا ۳٫۸ سانتیمتر قطرش است و پنج گلبرگ دارد و این گیاه بومی مناطق نیمه استوایی هند است.

این گیاه اولین بار در سال ۱۹۲۸ در ایالات متحده و ایالت نیو مکزیکو، توسط کشاورزی که قصد داشت از این دانه‌ها رنگ «قرمز ایرانی» استخراج کند، کاشته شد. از آن به بعد این گیاه به‌طور انبوه و گسترش یابنده در آریزونا، کالیفرنیا، مونتانا، نوادا، آرگون، تگزاس و واشینگتن رویش یافت. این گیاه در بسیاری از مناطق ایران وجود دارد.

خواص دود کردن اسپند در خانه

دود کردن دانه اسپند برای ضد عفونی کردن محیط مفید است و از قدیم این مرسوم بوده است. اسپند دارای خاصیت قارچ کش و میکروب کش قوی است و از این رو همانند خواص عنبرنسارا، دود کردن آن برای ضدعفونی کردن هوای محیط بسیار مناسب است و در بیشتر کشورهای آسیایی از دانه های اسپند به عنوان ضدانگل، کرم کش و کشنده آمیب استفاده می شود. همچنین از دود اسپند به عنوان رفع چشم بد و چشم زخم استفاده می شود.

خواص اسپند در طب اسلامی

در روایات اسلامی در مورد کاشت گیاه اسپند و استفاده از آن توصیه هایی شده است. در حدیثی از پیغمبر اکرم (ص) روایت شده است:
از اسپند درخت یا برگ یا میوه‏اى نمی روید، مگر آن که فرشته‏اى بر آن گماشته شده است تا آن را به آن که باید برساند، یا خشک شود، و در ریشه و ساقه‏اش شفا است، و در دانه آن داروى ۷۲ بیمارى نهفته است.

از محمد بن حکم نقل شده است: پیغمبرى به خداوند از ترسویى امتش شکایت کرد، خداوند به وى وحى فرمود: دستور ده امتت اسفند بخورند که شجاعت را زیاد میکند.

خواص اسپند برای درمان نازایی

روغن اسفند از نظر طبیعت گرم وخشک است و برای رفع سردی رحم بسیار مفید است. اسپند موجب تغییرات هورمونی می‌شود. این گیاه میل جنسی و قدرت باروری را افزایش می‌دهد. از خواص اسپند خوراکی در طب سنتی برای درمان نازایی استفاده می‌شود.

اسپند اختلالات قاعدگی را درمان می‌کند . منظم شدن تخمک گذاری، احتمال بارداری و تأثیر خواص اسپند در نازایی افزایش پیدا می‌کند. برای استفاده از خاصیت اسپند و درمان نازایی، جوشانده آن را مصرف کنید. خواص اسپند برای رحم زنان ، علاوه بر افزایش قدرت باروری، موجب تقویت و آمادگی برای ایجاد لقاح می‌شود.

خواص اسپند برای لاغری شکم و کاهش وزن

لاغری با اسفند روشی نوین و کاملا اثبات شده برای افرادی است که قصد کاهش وزن و تناسب اندامشان را دارند .با توجه به طبیعت گرم اسفند این ماده می تواند در زمینه لاغری بسیار سودمند بوده و اثرات اعجاب بر انگیزی به همراه داشته باشد. یکی از راه های کم کردن دور شکم استفاده از گیاه اسفند می باشد.

خواص اسپند برای لاغری شکم و کاهش وزن

از اسپند به اندازه روزی ۳ دانه تا یک قاشق مرباخوری استفاده کنید. بهتر این است که هر روز بعد از اینکه از خواب بیدارد شدید ، با شکم گرسنه و هنگام ناشتا اسپند را مصرف کنید.دانه های اسپند را با یک لیوان همانند زمانی که قرص میخورید ، ببلعید. اسپند با طبع گرم و خشکی که دارد بلغم را از شما دور کرده و درنهایت باعث لاغر شدن شکم در افرادی میشود که از این موضوع آزرده خاطرهستند.

خواص اسپند برای زنان

می توانید از روغن اسپند استریل شده برای تنقیه مقعدی استفاده کنید. همچنین می توانید از ترکیب روغن استریل شده اسپند با عسل برای تزریق واژینال استفاده نمایید. تزریق واژینال مخلوط روغن اسپند و عسل برای تقویت رحم و درمان اختلالات قاعدگی و افزایش قدرت جنسی و درمان کردن افتادگی رحم و آماده سازی رحم برای باردار شدن می تواند مفید باشد.

خواص اسپند برای از بین بردن شپش

گیاه اسپند در کشتن شپش سر موثر است و یکی از سریعترین و بی خطرترین روشهای درمان این مشکل است. به این منظور دانه های اسپند را آسیاب و در مقداری آب بجوشانید و از آن برای شستن موها استفاده کنید. همچنین می توانید پوست سر را با خمیری از ریشه اسپند و روغن خردل مالش دهید که باعث می شود از شر شپش سر خلاص شوید.

خواص اسپند برای درمان اعتیاد

مقداری دانه اسفند را بو دهید و سپس آسیاب کرده و با عسل مخلوط کنید و روزی سه حبه میل کنید تا بتوانید مواد افیونی را ترک نمایید.

حتماً بخوانید:
فرق اسپند خوراکی با غیرخوراکی چیست ؟

فرق اسپند خوراکی با غیرخوراکی چیست ؟

فرق اسپند خوراکی با غیرخوراکی / تفاوت اسپند خوراکی با غیرخوراکی / آیا اسپند خوراکی با غیر خوراکی تفاوتی دارد ؟

خواص اسپند برای اسهال

اسپند دارای خاصیت ضد اسهال است, برای درمان اورژانسی اسهال می توانید یک قاشق چایخوری اسفند را همانند قرص در دهانتان بریزید و سپس مقداری آب بنوشید. برای قطع شدن اسهال باید یک قاشق چایخوری اسپند با ۱۲ دانه اسپند را در هر ساعت میل کنید.

خواص اسپند برای معده

یکی دیگر ویژگی های مهم دانه اسپند خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی آن است . اسپند معده را میکروب زدایی می‌کند و باعث کاهش عفونت معده می شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (6 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است