دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
معرفی گل قاشقی و علت ریزش برگ گل قاشقی
4
زمان مطالعه: 9 دقیقه
گل قاشقی یا برگ قاشقی که با نام پپرومیا قاشقی نیز شناخته می شود از نمونه گل های زینتی قاشقی در ایران هستند.


روش کاشت و تکثیر گل قاشقی


گل قاشقی یا برگ قاشقی که با نام پپرومیا قاشقی نیز شناخته می شود از نمونه گل های زینتی قاشقی در ایران هستند. این گیاه آپارتمانی بدلیل داشتن برگهای زیبای سبز چرمی شکل و براق، قیمت مناسب، مقاوم بودن و نگهداری خیلی راحت یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی است که در خانه های ایرانی به وفور دیده می شود.

گل برگ برگ قاشقی گیاهی بسیار حساس است و دارای ۴۰۰ گونه مختلف است ولی گونه مورد بحث که در ایران عمومیت دارد ( ابلق و سبز ) به دلیل سهولت در نگهداری، برگهای خوش رنگ و زیبا و در عین حال رشد کندی که دارد مناسب برای محل کار ، بانکها و در کل اماکن عمومی می باشد.

این گیاه به نور متوسط و هوای خنک احتیج دارد و لازم به ذکر است در صورت خرید و هنگامی که آنرا به محل مور نظر آوردید ممکن است بدلبل جابه جایی شوکه شده و شاهد ریزش برگهای آن باشید که در صورت تامین رطوبت لازم دوباره برگ‌های جدیدی در آن ظاهر می‌شود.

گل

نحوه نگهداری گل قاشقی و نیازها

روش آبیاری گل قاشقی : به محیطی مرطوب نیاز دارد بنابراین در مقدار آبیاری گل قاشقی دقت کنید و نگذارید تا بستر خاک کاملا خشک شود. البته این به معنی خیس و غرقابی شدن خاک نیست زیرا در اینصورت و آبیاری بیش از اندازه، ممکن است گیاه دچار پوسیدگی ریشه شود و از بین برود. بنابراین بهتر است زمانی گیاه را آب دهید که سطح خاک نیمه خشک-نیمه مرطوب شده باشد.

همچنین در نحوه آبیاری گل قاشقی این را مد نظر قرار دهید که آبیاری بیش از اندازه موجب ظهور نواحی تاول شکل بر روی برگها می‌شود که در صورت بروز چنین مشکلی، مدتی گلدان را آب ندهید تا سطح خاک خشک شود و دفعه بعد حجم کمتری از آب را استفاده کنید. هر چند یک بار برگها را غبارپاشی کنید تا علاوه بر شستشوی برگها از گرد و غبار رطوبت محیط افزایش یابد.

دمای مورد نیاز گل قاشقی: دمای مناسب برای گل قاشقی دمای ۲۵ درجه است . حداقل دمای گل قاشقی در زمستان ۱۵ درجه است که قابلیت نحمل آنرا دارد. البته تا ۱۰ درجه سانتیگراد نیز مقاومت می‌کند و از بین نمی‌رود اما به تدریج برگهای آن خواهند ریخت.

با کاهش دما آبیاری این گیاه را نیز کاهش دهید. در چنین شرایطی به گیاه کود ندهید. دمای بالا نیز موجب چروکیده شدن برگها و خشک شدن آنها می شود بخصوص اگر در این شرایط گیاه خشکی نیز بکشد.

نور مورد نیاز گل قاشقی : نور مناسب برای گل قاشقی مکانی نیم سایه – نیم آفتاب است. این گیاه نور مستقیم آفتاب را در صبح زود یا در عصر بخصوص در فصولی همانند بهار پاییز و تابستان تا حدودی تحمل می‌کند اما مراقب نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهر روزهای گرم بخصوص در طی فصل تابستان باشید.

نور شدید در چنین موجب کمرنگ شدن و ظهور نواحی سفید رنگ بر روی برگها می‌شود. اگر مکان نگهداری بیش از اندازه کم نور باشد، برگها حالت ابلق خود را از دست می‌دهند و به رنگ سبز یکدست درمیآیند.

رطوبت : میزان رطوبت لازم برای برگ قاشقی حد‌ود‌ ۵۰ د‌رصد‌ است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد‌ خود‌ تجاوز کند‌ لکه‌هایی بر روی سطح برگ ظاهر می‌شود‌ و برگ را بی‌حس می‌کند‌ و برگ می‌افتد‌.

خاک گل قاشقی : خاک مناسب برای گل قاشقی خاکی سبک با زهکش خوب است . ترکیب خاک گل قاشقی می تواند مخلوطی از خاک معمولی + خاک برگ+ شن و یا خاک برگ+پرلایت بطور کلی ترکیب هر خاک سبکی می تواند خاک مورد نیاز گل قاشقی را تامین کند چرا که این ترکیب به خوبی آب را از خود عبور می دهد.

کود مناسب گل قاشقی : خاک گلدان این گیاه باید همواره مرطوب اما نه خیس و غرقابی باشد. در صورتی که برگها کم رنگ شوند و رشد گیاه کاهش یابد، باید از کود مناسب برای گل قاشقی استفاده کرد. کود مخصوص گل قاشقی کودیست با نصف غلظت آنچه که به سایر گیاهان زینتی داده می شود. کوددهی گل قاشقی را می‌توان در فصول رشد یک مرتبه در طی هر ماه و در فصول سرد همانند پاییز و زمستان هر ۸-۶ هفته یک مرتبه استفاده کرد.

نحوه هرس گل قاشقی: این گیاه نیاز به هرس خاصی ندارد مگر جدا کردن برگهای زرد و آسیب دیده. همچنین در صورت علاقه به پرپشت شدن این گیاه و تحریک رشد ساقه های جانبی می توان ساقه را سرزنی کرد. هرس گل برگ قاشقی بدین صورت است که حدود ۵ سانتیمتر از نوک ساقه را باید کوتاه کرد تا از قسمتهای پایین ساقه های جدید شروع به رشد کنند.

البته اگر ساقه مذکور بسیار بلند شده است می توان بیش از ۵ سانت از آن قطع نمود و حتی فقط حدود یک سوم طول آن باقی گذاشت و بقیه را قطع کرد. به هر حال سالی یک مرتبه هرس کنید و در هر مرتبه هرس بیش از ۳۰٪ از حجم کل شاخسار را کوتاه نکنید.

تعویض گلدان برگ قاشقی : زمان مناسب برای تغییر گلدان، فصل بهار است. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داد. در این صورت سنبله گل سفید یا کرم رنگی تولید می کند.

تکثیر گل

طرز تکثیر گل قاشقی

طریقه تکثیر گیاه قاشقی به دو صورت است که در ذیل توضیح می دهیم:

۱- تکثیر گل قاشقی در آب : این روش را در فصل تابستان انجام دهید، به این منظور یک شاخه بلند انتخاب کرده و یک قلمه به طول ۷ الی ۱۰ سانتی‌متر را به وسیله چاقو یا قیچی جدا کنید.

قلمه به یک یا دو برگ نیاز دارد، برگ‌های اضافی را به وسیله قیچی از انتها جدا کنید، این مرحله خیلی مهم است چون محلِ برگ‌های جدا شده در ساقه هست که ریشه می‌دهد، پس مراقب باشید به ساقه قلمه آسیبی وارد نشود.

انتهای قلمه را با قیچی به صورت مورب جدا کنید، چون در این صورت سطح بیشتری با خاک در تماس خواهد بود و ریشه‌دار کردن گیاه راحت‌تر صورت می‌گیرد، سپس قلمه را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کرده و در بستری که زهکشی خوبی داشته باشد مثل پیت‌ماس، کوکوپیت و پِرلیت یا خاک‌برگ و ماسه بکارید.

به وسیله آب‌پاش روی برگ‌های گیاه را مرطوب نموده و سپس با یک کیسه پلاستیک شفاف روی گلدان را بپوشانید تا رطوبت گیاه تأمین گردد. دمای مورد نیاز قلمه ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

توجه: از قرار دادن گلدان در مقابل تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید، ظرف مدت ۲۰ الی ۳۰ روز در صورت داشتن رطوبت کافی قلمه ریشه‌دار خواهد شد.

۲- تکثیر گل قاشقی با برگ : در این روش یک برگ از گیاه به وسیله قیچی جدا کنید، به وسیله کاتر یا چاقو می‌توان به چهار نوع مختلف قلمه برگ را آماده کرد و در بستر مناسب کاشت: ۱- تمام برگ با دُمبرگ ۲- تمام برگ بدون دُمبرگ ۳- نیمه پائینی برگ بدون دُمبرگ ۴- نیمه بالایی برگ

قلمه برگ آماده شده را در صورت امکان به هورمون ریشه‌زایی آغشته کرده و سپس در بستر مناسب مثل پیت‌ماس، کوکوپیت و پِرلیت یا خاک‌برگ و ماسه بکارید، گیاه را در محیطی گرم، مرطوب و دور از تابش مستقیم آفتاب نگهدارید تا ریشه بدهد. لازم به‌ذکر است که هورمون ریشه‌زایی لازم و ضروری نیست ولی آغشته کردن برگ به آن، ریشه‌دار کردن قلمه برگ‌ها را سریع‌تر میسر می‌سازد.

گل آپارتمانی

آفات گل قاشقی و بیماری ها

پوسیدگی ناشی از فعالیت قارچ فیتوفترا Phytophthora و پتیوم Pytium از جمله آفت گل قاشقی است که این گیاه را آزار می‌دهد و شرایطی همانند هوای مرطوب و سرد و یا آبیاری بیش از حد باعث فعالیت این قارچ می‌شود و در نتیجه گیاه از سطح خاک خواهد پوسید.

بیماری لکه برگی قارچ سرکوسپورا cercospora هم گاهی در این گیاه مشاهده می‌شود که در اثر آن بر روی سطح زیرین برگها لکه های سیاه رنگی به وجود می‌آیند.

لکه برگی ریزوکتونیا Rhizoctonia لکه‌هایی قهوه‌ای تا سیاه رنگ با حاشیه‌های برآمده ایجاد می‌کند.

لکه برگی میروتسیوم Myrothecium نواحی آبدار با حلقه‌هایی سیاه و سفید در نواحی زیر سطح برگ بوجود می‌آورد.

در چنین شرایطی می‌توان از سموم قارچ کش استفاده کرد. استفاده از مواد براق کننده برگها باعث ایجاد لکه‌هایی نارنجی-قرمز بر روی برگها می‌شود بنابراین برای پاک کردن برگهای این گیاه از پارچه مرطوب استفاده کنید. ویروس موازییک خیار نیز می‌تواند در برگها لکه‌های حلقوی ایجاد کنند و موجب کوتاهی قامت گیاه و بدشکلی برگها شود و چاره ای بجز حذف و دور انداختن برگهای بیمار نیست.

علت گل ندادن گل قاشقی : گل دادن گل قاشقی ارتباط مستقیمی با نور خورشید دارد.کم بود نور مهمترین عامل گل ندادن برگ قاشقی است. در صورت چنین شرایطی محل گلدان را عوض کرده ( ترجیحا پنجره شرقی) تا گلدهی گل قاشقی را شاهد باشید.

علت زرد شدن گل قاشقی : کنه تار عنکبوتی یکی از حشراتی است که به این گیاه حمله می‌کند که می تواند علت زرد شدن برگ گل قاشقی باشد. در اینصورت از سموم سیستمیک باید استفاده کرد.

علت ریختن برگ گل قاشقی : دمای پایین هوا و سرما می تواند علت ریزش برگ گل قاشقی باشد.

علت پژمرده شدن گل قاشقی : آبیاری زیاد و غرقابی کردن گیاه باعث پوسیدگی و پژمردگی گیاه می شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

نگهداری صحیح گل حسن یوسف در آپارتمان

روش های کاشت و نگهداری گل همیشه بهار

اصول کاشت و مراقبت از گل شیپوری هلندی

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
2.8 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits