فوت و فن کاشت و تکثیر گل یلدا

۳,۴۴۵
۴
۱
یکشنبه, ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۵۱


معرفی گل یلدا و شرایط نگهداری آن


گل یلدا که به آن گل بنت قنسول یا گل کریسمس نیز گفته می شود، در شرایط آپارتمانی و گلخانه ای پاکوتاه است و بلندی آن به 30 تا 50 سانتیمتر میرسد ولی در طبیعت به صورت درختچه است و گاهی ارتفاع آن به 3 متر نیز خواهد رسید. گل یلدا به رطوبت زیاد نیز دارد و غالبا بعد از خریداری از گل فروشیها به دلیل خشکی هوای محیط خانه، برگهایش خشک می شود. همچنین گل یلدا یا بنت قنسول از گیاهان روز کوتاه محسوب می شود و بنابراین در پاییز باید سعی کنید به گیاه بیش از 4 ساعت نور طبیعی مستقیم نرسد و در شب نیز در تاریکی باشد و از نور مصنوعی که منظور نور چراغ است، دور باشد.


جالب است بدانید اخیرا از مواد شیمیایی خاصی برای کوتاه نگه داشتن بوتههای گل یلدا استفاده می شود و گیاه نسبت به این مواد خیلی خوب پاسخ می دهد. همچنین گل یلدا به صورت شاخه بریده نیز به کار میر ود و برای این منظور باید پس از قطع شاخه آن را در آب گرم 40 درجه سانتیگراد قرار دهید تا دوام آن در آب زیاد شود. برای آشنایی بیشتر با نحوه نگهداری گل یلدا در آپارتمان، شرایط محیطی و نحوه تکثیر آن با مجله دلگرم شوید.

گیاه شناسی گل یلدا


گلهای گل یلدا کوچک و زرد رنگ یا سبز مایل به سفید است که به صورت مجتمع در وسط براکته های رنگین قرا گرفته است. آنچه باعث زیبایی بینظیر این گیاه شده است همان براکته های رنگین است که در رنگهای قرمز، عنابی، سفید، صورتی و کرم مایل به سفید دیده میشود. برگهای گیاه پنجه‌ای و همیشه سبز است و ساقه گیاه نیز دارای شیرابه‌ای به نام لاتکس می باشد.

گل یلدا


شرایط نگهداری گل یلدا


خاک: خاک مناسب برای پرورش گل یلدا یک سهم خاک پر قوت باغچه، یک سهم کمپوست، یک سهم ماسه یا شن نرم و یک سهم پیت است.

آبیاری: گل یلدا بسیار رطوبت پسند است و لی در عین حال اگر زیاد از حد آبیاری شود، خیلی زود ریشه های گیاه پوسیده میشود و گیاه از بین میرود. بسته به شرایط محیط آبیاری 2 تا 3 بار در هفته کافی است. دقت کنید گلدان از زهکش مناسب برخوردار باشد تا آب اضافی خارج گردد. همچنین توجه داشته باشید هنگام آبیاری، آب به برگهای گیاه نرسد زیرا باعث ایجاد لکههای سفید بر روی برگ می شود.

رطوبت: محیط منسب برای نگهداری گل یلدا بایستی نسبتا گرم و اندکی مرطوب باشد، البته اگر محیط بیشتر از نیاز گرم باشد، هنگام گل دهی به تاخیر می‌افتاد، لذا از قرار دادن گل در اطراف وسایل گرمایشی منزل خودداری کنید.

دما: بهترین دما برای گل یلدا بین 15 تا 24 درجه سانتیگراد است.

تغذیه: بهتر است هنگام گلدهی، گیاه را ماهی یکبار با کودهای مخصوص گلهای آپارتمانی موجود در بازار تغذیه کنید.

یلدا

نحوه کاشت و تکثیر گل یلدا

برای تکثیر گل یلدا باید از شاخه های چوبی یک ساله گیاه کمک گرفت. یعنی قلمه های انتخابی شما از همین شاخه های چوبی انتخاب می شوند تا پرورش گل یلدا به خوبی نتیجه دهد. برای کاشت بهتر قلمه بنت قنسول، منتظر خارج شدن شیرابه آن از ساقه باشید. برای خروج شیره گل یلدا ، آن را در ماسه نرم یا زغال چوب ساییده شده به شکل عمودی قرار دهید.

اضافات ساقه انتخابی خود را حذف کنید. شما می توانید برای تسریع تکثیر گل یلدا از هورمون ریشه زایی استفاده کنید. گلدان انتخابی شما باید از نظر قطری برابر با ۶ سانتی متر باشد.

 • با یک چاقوی تیز قلمههای انتهایی ساقه را جدا کنید.
 • برای ریشه دار شدن سریعتر قلمه ها میتوان آنها را در پودر هومون ریشه زایی فرو ببرید.
 • قلمه های بریده شده را در گلدانی حاوی ماسه و با قطر دهانه ۶ سانتیمتر بکارید.
 • زمان لازم برای ریشهدار شدن قلمه ها بین 5 تا 7 هفته است.

زمان مناسب قلمه زدن یلدا


گل یلدا را می‌توان از اسفند ماه، بهار تا اوایل تابستان، زمانیکه براکته‌های صورتی، قرمز و یا کرم رنگ تولید می کند، تکثیر کرد. البته اگر می خواهید گیاه گلدانی داشته باشید بهتر است قلمه خود را در شهریور ماه بگیرید.

در گلخانه ها ، هنگام قلمه زنی، قلمه های به خوبی ریشه زده و شکل می گیرند.البته در گلخانه نیز قلمه ها را باید زیر نور غیر مستقیم آفتاب قراردهید.

ساقه های خشک شده و قدیمی باید از قلمه های جدید حذف شوند زیرا این ساقه ها مانع از شکوفا شدن غنچه های جدید می شوند.

آفات و بیماریهای گل یلدا

ریزش برگها :عامل آن می تواند کمبود نیتروژن خاک باشد . البته ضعف ریشه‌ها، آبیاری بیش از اندازه، بیماری‌های ریشه و مصرف زیاد کودهای شیمیایی هم می تواند باعث زردی و ریزش برگها شود .

ریزش برگهای پایینی :کمبود آب مهمترین دلیل ریزش برگهای پایینی گیاه است. همچنین لازم است بنت قنسول را آبیاری بارانی نکنید.

سوختگی کنار برگ :عامل آن کمبود کلسیم می باشد. نباید از کودهای دارای بنیان آمونیوم استفاده کرد .

separator line

بیشتر بخوانید:

پرورش و نگهداری گل ارکیده

روش کاشت و پرورش گل میخک

راهنمای کاشت و تکثیر گل سمپریوم

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(4 امتیاز , میانگین: 4.8 از 5)  
 • برچسب ها:
 • گل یلدا
 • گیاه شناسی گل یلدا
 • شرایط نگهداری گل یلدا
 • نحوه کاشت و تکثیر گل یلدا
 • زمان مناسب قلمه زدن یلدا
 • آفات و بیماریهای گل یلدا

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
محمدبابائی | ۵ ماه پیش
مطالب ارائه شده عالی بود لطفا اگر در موردنحوه مبارزه با آفات مرکبات وهم چنین کود های مورد نیاز آن وزمان استفاده از سموم مالا تیون دیازینون گوزاتین ومینوز اطلا عاتی در اختیار دارید یا منابعی در دست دارید مرا رهنمائی فر ما ئید.
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter