مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
راهنمای کاشت و نگهداری نرگس درختی
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نرگس درختی جزء گیاهان زینتی محبوب بشمار می آید و به دلیل شکوفه های معطر ، سفید و زیبایی که دارد از ارزش خاصی برخوردار است.

معرفی گیاه زیبای نرگس درختی

نرگس درختی گونه ای گلدار از خانواده hydrangaceae و بومی جنوب اروپا می باشد. این گیاه در استرالیا و ایتالیا نیز دیده می شود.

در مناطق معتدل نرگس درختی جزء گیاهان زینتی محبوب بشمار می آید و به دلیل شکوفه های معطر ، سفید و زیبایی که دارد از ارزش خاصی برخوردار است.این درخچه خزان پذیربرای کاشت در میان چمن کاری، گوشه‌های سایه ـ آفتاب، ایجاد پرچین با فرم طبیعی درختچه و ایجاد زمینه سبز برای گلهای فصلی مناسب است. هنگام گلدهی عطر دلپذیری در فضای اطراف خود پخش می‌کند.

نرگس درختی

گیاه شناسی نرگس درختی

نرگس درختی با نام علمی Philodelphus coronarius انگلیسیEnglish dogwood – sweet mock-orangeدرختچه ای خزان دار از خانواده Hydrangeaceae بومی اروپا این گیاه خزان دار بومی ارمنستان و اروپای جنوبی است.اواخر بهار گلهای سفید رنگ و بسیار معطر ان به قطر۳ سانتی متر ظاهر می شود.برگهای قلبی شکل،نوک تیز و به رنگ سبز روشن و طول آن ۲/۵-۱۰ سانتی متر میباشند.حداکثر بلاندای ۲/۵-۳ متر و حداکثر گستردگی آن ۲ متر است.

این گیاه تا 3 متر رشد می کند و 2.5 متر گستردگی آن میباشد و بین 5 تا 10 سال طول می کشد تا به رشد نهایی خود برسد.نرگس درختی سرعت رشد بالایی دارد .برگهایی دندانه دار دارد .

گلهای این گیاه سفید و فنجانی شکل می باشند و بسیار معطر هستند.زمان شکوفایی این گل اواخر بهار و اوایل تابستان می باشد .گلها همزمان هم نر هستند هم ماده و گرده افشانی توسط زنبورها صورت می گیرد. بهتر است این گیاه در آفتاب قرار داشته باشد برای داشتن گلهای بیشتر

روش نگهداری نرگس درختی

خاک مناسب ، خاک ماسه ای ، لومی یا گچی مرطوب و خوب زهکشی شده می باشد. در جای آفتابی یا نیمسایه قرار داشته باشد در سایه رشد خوبی نخواهد داشت. دمای -3 تا 21 درجه را تحمل می کند.

نرگس درختی در برابر کم آبی و خشک سالی بسیار مقاوم است. نیاز به هرس دارد و در مقابل هرس زیاد بسیار مقاوم است. یک سوم ساقه را باید هر سال قطع کرد تا رشد گیاه بهتر شود.

نرگس

روش هرس نرگس درختی

درختچه نرگس درختی را بعد از دوره گلدهی باید به هرس کرد شاخه های خشک شده،مسن و شاخه هایی که باعث بدشکل شدن درخت می شوند را حذف کنید می توانید آن را در تابستان و پاییز هم هرس کنید.

کاربرد نرگس درختی

به علت بوی خوش و پر گل شدن در فصل بهار هم بسیار محبوب است و ان را بعنوان تک درخت زینتی در پارک ها،فضای سبز، باغ ها ،ایجاد زمینه برای گل های فصلی و نیز به عنوان درختچه های حاشیه ای استفاده می شود،با هرس منظم آن می توان از آن به عنوان حاشیه و دیوار سبز دور زمین استفاده کرد.

از کاربرد دیگر نرگس درختی استفاده از برگ های آن است زیرا برگهای این گیاه سرشار از ساپونین میباشد و اگر خرد شوند با آب تولید کف می کند و یک پاک کننده موثر می باشد.مانند صابون ملایم عمل می کند.از برگ این گیاه میتوان به عنوان گردگیر و برای پولیش چوب استفاده کرد.

برگهای این گیاه سرشار از ساپونین می باشد و اگر خرد شوند با آب تولید کف می کند و یک پاک کننده موثر می باشد. مانند صابون ملایم عمل می کند. از برگ این گیاه می توان به عنوان گردگیر و برای پولیش چوب استفاده کرد.

گل نرگس درختی

روش های کاشت و تکثیر نرگس درختی

1ـ گرفتن قلمه چوب سخت در اوایل بهار، قلمه‌ها را در شاسی یا گلخانه تکثیر ریشه‌دار می‌کنند. قلمه چوب نرم را اوایل تابستان می‌گیرند و در گلخانه ریشه‌دار می‌کنند.
2ـ جداکردن پاجوش با مقداری ریشه از پای گیاهان مسن در بهار.
3ـ خوابانیدن شاخه در پاییز.
4ـ کاشت بذر در بهار، که در هوای آزاد می‌کارند.

آفات و بیماری های نرگس درختی


درختچه نرگس درختی اگر چنانچه خوب تغذیه شود و گیاه مقاومی است ولی در صورت ضعیف بودن ممکن است درگیر آفاتی چون شته و یا شانکر لکه برگی شود.

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی گل قاصدک و روش پرورش آن

فوت و فن کاشت و نگهداری گیاه آقطی سیاه

راهنمای کاشت و تکثیر گل گرزی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • nargil.ir
  • nahalekaraj.ir

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است