معرفی گل قاصدک و روش پرورش آن

۲,۹۲۳
۱
۰
پنج شنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۰:۲۹


کاشت و تکثیر گل قاصدک


قاصدک (Taraxacum officinate) گیاهی است علفی و پایا از خانواده Asteraceae (گل ستاره ای ) که بومی تمامی مناطق معتدله دنیا از جمله ( اروپای شمالی، غرب آسیا، شمال آفریقا و آمریکای شمالی می باشد .)

گل قاصدک که به نام‌های هند بابری، خبر آور و کاسنی بری نیز معروف است ،به‌طور خودرو در بیشتر مزرعه‌ها و دشتها، در وسط چمن، حاشیه شوره زار، کنار جاده‌ها و اراضی بایر و به طورکلی در همه جا می‌‌روید. این گیاه در بسیاری از نقاط دنیا ،علف هرز تلقی می شود و رشد آن در مزارع باعث خسارتهای اقتصادی فراوان به کشاورزی می شود.

گیاه شناسی گل قاصدک

برگهای آن سبزرنگ و بی کرک و دارای بریدگیهای مثلثی شکل و نوک تیزاند از ساقة آن در صورت خراشیدگی یا شکستن شیرابة سفیدرنگی خارج می‌شود. از میان برگهای آن ساقه‌های گل به‌ارتفاع حدود 50 سانتیمتر می‌رویند. این ساقه ها منتهی به نهنجی می‌شوند که بر رویش گلهای زردرنگ زیبا و زبانه‌ای به قطر 3 تا 5 سانتیمتر قرار دارند. گل آذینش کلاپرک (Capitule) است. گلبرگهای زبانه‌ای شکلش دایره‌وار از داخل به خارج به تدریج باز می شوند. گلها در عمر چندین روزه خود، شبها و در هنگام باران و نیز در هنگام خشکی هوا بسته می‌شوند. میوه ‌اش فندقه و دارای دستة تارهای ابریشمی در قسمت انتهایی است که به آن قاصدک می‌گویند زیرا به منظور بذرافشانی به پرواز درمی‌آید.....

قاصدک

شرایط اکولوژیک مورد نیاز قاصدک


خاک: خاک شنی، ماسه ای ، لومی و خوب زهکشی شده . این گیاه در اکثر خاکها رشد میکند ( ph بین 4.5 تا 8.5 برای رشد این گیاه مناسب است .)
نور : نیم سایه - سایه .
آبیاری : به طور متوسط صورت گیرد .
دما: دمای بین 20 تا 32 درجه برای رشد گل قاصدک مناسب است

خاک مناسب کاشت قاصدک

بهترین خاک برای رشد گل قاصدک از طریق بذر، خاکی غنی، دارای کود، زهکش و خاصیت قلیایی کم و نرم تا عمق ۱۰ اینچ (۲۵ سانتی متر) می باشد زیرا ریشه نیاز به حرکت به سمت پایین دارد. بذرها را می توانید از شرکت های فروش بذر تهیه کنید و یا با جمع آوری بذر از گل های قاصدک در زمانی که سر آن به شکل پف دار می شود، آن را تکثیر کنید و روش صحیح کاشت قاصدک از طریق بذر را تجربه کنید.

روش تکثیر گل قاصدک از طریق بذر

گفته می شود که ۲۵۰ نوع گل قاصدک در جهان وجود دارد و گروه گل های قاصدک عادی یا (Taraxacum officinale) یکی از گیاهانی است که احتمال رشد بیشتری در چمنزار یا باغ را دارند. گل های قاصدک مقاوم هستند و به همین ترتیب می توانند در شرایط غیر ایده آل رشد کنند. اگر گل های قاصدک را برای استفاده غذایی می کارید، با این حال باید آن را در شرایطی مطلوب بکارید تا کیفیت آن بالا برود و مزه بهتری را به خود بگیرد و به قاصدک سبز تبدیل شوند. مطمئنا میدانید که برگ و گل قاصدک دارای طعم تلخی می باشد ولی با کشت و برداشت قاصدک در شرایط مناسب شاهد بهترشدن مزه آنها شده و کم کم مزه تلخ آنها را فراموش خواهیم کرد. با توجه به بررسی های علمی انجام شده، گل های قاصدک می توانند در نور خورشید یا سایه رشد کنند، اما رشد در سایه برای مزه بهتر ایده آل تر است.

گل

چگونگی رشد گل قاصدک از طریق بذر

شما ممکن است هنگام بذرپاشی بذور گل قاصدک در باغتان حیرت زده شوید. بذور میتوانند هر زمانی از اوایل بهار تا اوایل پاییز مورد بذرپاشی قرار گیرند. از لحاظ فاصله نیز، فاصله توصیه شده بین گیاهان ۶-۹ اینچ (۱۵-۲۳ سانتی متر) و فاصله در ردیف نیز ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی متر) است. اگر هدف شما فقط رشد برگ های جوان برای سالاد و برداشت مداوم است، باید هر چند هفته یکبار بذور را در ردیف های کوچک بذرپاشی کنید تا جایگزینی مفید برای آنها باشند. برای کمک به افزایش تعداد جوانه ها، باید یک هفته قبل از کاشت آن را درون یخچال سرد نگه دارید (برطرف کردن نیاز سرمایی). با توجه به اینکه بذرهای گل قاصدک برای جوانه زدن نیاز به نور دارند، نباید آن ها را کاملا درون خاک قرار دهید. فقط دانه ها را در سطح خاک قرار داده و آن ها را کمی به طرف داخل خاک فشار دهید.

  • برای جوانه زنی بذور نیاز است که بستری که در آن بذر قاصدک کشت شده است مرطوب نگهداشته شود.
  • با برنامه و روش صحیح کاشت قاصدک جوانه ها باید دو هفته بعد از بذرپاشی ظاهر شوند.

کاشت بذر قاصدک در گلدان


فرایند رشد گل قاصدک در گلدان فرق چندانی با رشد آن در مزرعه ندارد. از گلدانی با قطر دهانه دست کم ۶ اینچی (۱۵ سانتی متری) استفاده کنید، آن را با خاک پر کنید و آن را در فضای بسته و نورگیر قرار دهید. عرض گلدان، تعداد بذور کاشته شده در گلدان و چگونگی کاشت آن ها به هدف شما برای کاشت آن ها بستگی دارد. برای مثال، اگر فقط برای استفاده در سالاد این بذور را می کارید، باید بذور را با مقداری فضای بیشتر بکارید. توصیه می شود بذور را برای بدست آوردن نشا با فاصله ۲-۳ اینچی (۵-۷.۶ سانتی متری) در گلدان بکارید. سپس به آرامی خاک را روی بذور بریزید، اما فقط آن ها را پوشش دهید و خاک را به طور مداوم مرطوب نگه دارید. کود دادن در حین زمان رشد با کودی مطلوب، سبب تقویت گل های قاصدک می شود.

GHASEDAK

خواص دارویی گل قاصدک


یکی از بهترین گیاهان دارویی است که باعث نشاط در فرد می شود و توسط اکثر مردم معمولا نادیده گرفته می شود، قاصدک می باشد. یکی از علف های هرز شگفت انگیزی که تنها شامل قاصدک های مسطح و خاکی می شود. در کشورهای بسیاری که مردم آن از خواص و ارزش گیاهان دارویی بی خبر هستند، این گیاه که بطور کامل در تمام علف زارها رویت می شود اما تقریبا اعتبار خود را به عنوان یک گیاه دارویی از دست داده است. برخی خواص این گیاه عبارتند از:

  • افزایش تولید صفرا: با افزایش تولید صفرا منجر به دفع سنگهای کوچک و جلوگیری از بروز سنگ های جدید می گردد.
  • افزایش ادرار: با افزایش خفیف در میزان ادرار منجر به دفع سنگهای کوچک و جلوگیری از تشکیل سنگ در سیستم ادراری می گردد.
  • اشتها اور: بواسطه افزایش صفرا باعث بهبود اشتها می گردد.
  • بهبود عملکرد بین سلولی: گل قاصدک یک آنتی دیسکراتیک واقعی True anti dyscrative agent می باشد. لذا از آن به عنوان تنظیم کننده فعالیت های سلولی دردرمان بیماریهای مزمن متابولیک استفاده می شود.
  • ضد رماتیسم: اثرات انتی دیسکراتیک ان موجب کاهش احتمال عود و افزایش سرعت بهبود علایم رماتیسم می گردد.
  • ضد ارتروز: با پیشگیری و درمان ورم مفصل ناشی از ارتروز منجر به کند شدن سیر بیماری شده و به درمان و بهبود زندگی فرد کمک می کند.
  • مسهل: با افزایش میزان صفرا منجر به افزایش فعالیت روده شده ودفعات اجابت مزاج را افزایش می دهد.

separator line

بیشتر بخوانید:

پرورش و نگهداری گل آزالیا ( گل زینتی آپارتمانی )

از پرورش گل ابری چه می دانید؟؟

اصول کاشت و نگهداری گل آگلونما در خانه

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم