مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ آوریل ۲۰۲۳ میلادی
بیماری پروپلاس رحمی در حیوانات نشخواره کننده بعد از چند زایمان اتفاق می افتد

علل و درمان پرولاپس رحم در گاو + فیلم

بیماری پروپلاس رحمی در حیوانات نشخواره کننده بعد از چند زایمان اتفاق می افتد
15
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پرولاپس مهبل عارضه خاص نشخوارکنندگان در اواخر آبستنی مي باشد ولي گاهی بعد از زايمان نيز ديده مي شود ، معمولا در اثر زور زدن شديد ناشی از ضربه ديدن مهبل يا عفونت بدنبال سخت زايی شديد

پرولاپس رحمی در گاو و حیوانات نشخوار کننده ها:

پرولاپس مهبل عارضه خاص نشخوارکنندگان در اواخر آبستنی می باشد ولی گاهی بعد از زایمان نیز دیده می شود.

چند عامل در بوجود آمدن پرولاپس مبهل آن نقش دارد:

  1. ذخیره مقدار زیادی چربی در بافت همبند اطراف مهبل و سست بودن رباطها ممکن است احتمال جا به جا شدن مهبل را بیشتر کند . هر دوی این آثار ممکن است ناشی از حالت عدم تعادل هورمونی باشد که در آن هورمونهای استروژنی بیشتر است.
  2. هرجا که مواد استروژنی در جیره غذایی زیاد باشد(مانند مراتع شبدر - ذرت و جو کپک زده ) اغلب پرولاپس ایجاد می شود.
  3. همچنین تصور می شود داشتن زمینه هورمونی برای ابتلا به پرولاپس مهبل ارثی باشد.
  4. البته عوامل مکانیکی مثل زیاد شدن فشار داخل شکم در اواخر آبستنی و نیروی ثقل (شیبدار بودن کف بستر)، می تواند در اتیولوژی (سبب شناسی) بیماری مهم می باشد.
  5. پرولاپس مهبل در حیوانات چند بار زاییده بیشتر از حیواناتی است که آبستنی اول را می گذرانند.
  6. علت پرولاپس مهبل هر چه که باشد، زایمان یا سقط جنین، عارضه را برطرف می کند.

علائم پرولایس رحمی مبهل در گاو شیری:

بیشتر پرولاپسها در دوماه آخر آبستنی دیده می شود. در ابتدا عبارت است از بیرون زدن لایه مخاطی، بخصوص کف آن قسمت از مهبل که جلوی انتهای خروجی مجرای ادرار قرار گرفته است.

در موارد شدید ممکن است تمام قسمت قدامی مهبل و گردن رحم بیرون بزند . هر چه بیماری در فاصله زمانی بیشتری از زایمان شروع شود، احتمال دارد شدیدتر باشد زیرا پیشرفت آبستنی باعث بدتر شدن عارضه می شود.

در موارد خفیف تر عارضه فقط زمانی ظاهر می شود که گاو ماده خوابیده است و با بلند شدن حیوان، پرولاپس برطرف می شود. اما گرایش به سمت پیشرفت تدریجی پرولاپس وجود دارد و به مرور توده ای بزرگتر بیرون می زند که در حالت ایستاده ناپدید نمی شود .

در این حالت بافت مبتلا با گردش خون ناقص ، مستعد آسیب دیدن و عفونت است.

در ادامه زور زدن حاصل از تحریک باعث افزایش میزان پرولاپس می شود وحلقه تنگی ایجاد می شود. بالاخره تمام مهبل و گردن رحم و حتی راست روده ممکن است بیرون بزند.

ترومبوز، زخم شدن و نکروز عضو بیرون زده همراه با توکسمی (مسمومیت خون ) و زور زدن شدید منجر به بی اشتهایی و تحلیل رفتن سریع حالت عمومی بدن و گاهی مرگ می شود.

پرولاپس مهبل بعد از زایمان ، معمولا در اثر زور زدن شدید ناشی از ضربه دیدن مهبل یا عفونت بدنبال سخت زایی شدید بروز می نماید.

درمان پرو لایس رحمی گاو ماده :

ویدیو درمان پرولاپس رحم در گاو ( این ویدیو داری صحنه های چندش آور است )


اگر حیوان را فوری درمان نمایند ، اقدامات ساده غالباً موفقیت آمیز می باشد. هدف متوقف کردن فرآیند بوسیله زود جا انداختن و ثابت نگه داشتن قسمت پرولاپس شده است.

بی حسی اپیدورال را برای از بین بردن رفلکس زور زدن حیوان و بی حس کردن ناحیه برای بخیه زدن به کار می برند.

در ابتدا قسمت بیرون زده را می شویند و بایک Lubricant (که بی حس کننده هم باشد) آن را آغشته کرده و به حالت طبیعی بر می گردانند و در نهایت با بخیه در پوست میان دوراه مهبل را ثابت می کنند.

راه دیگراین است که پس از جا انداختن مهبل، دهانه فرج را به هم بدوزند و فقط راه خروج ادرار را باقی بگذارند و در هنگام زایمان گاو بخیه ها را بر می دارند که فرج برای تولد گوساله باز شود.

به طور آلی تولید مثل از حیواناتی که پرولاپس مهبل را نشان داده اند(به علت وجود جنبه های ارثی)، عاقلانه نیست . با انتخاب این سیاست و حذف حیوانات مبتلا از گله ظرف چند سال، دامپروران می توانند تا حد زیادی این عارضه را تحت کنترل در آورند.

divider

بیشتر بدانید:

علل و درمان لنگیدن پای گاو ( زگیل یا روماتیت انگشتی در گاو )

علائم ، تشخیص ، 9 دلیل و 2 راه درمان برگشتگی شیر دان گاو + فیلم

راههای تشخیص و پیشگیری انتقال بیماری سل گاوی + ویدیو

کاربر گرامی چنانچه در مورد " پرولایس رحمی مبهل در گاو ماده " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (15 رای)  
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

یعقوب | ۴ سال پیش
سلام برای بی حسی که گاو را از زور زدن بیندازیم چه دارویی هست ایا ریختن شکر میتواند رحم را کوچک کند که ما بتوانیم ان را جا بیندازیم . ممنون
1
5