دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
احکام خرید و فروش طلا و سکه در نوسانات و گرانی
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رهبر انقلاب اسلامی خرید و فروش ارز از طریق قانونی را فی‌نفسه بدون اشکال دانستتد به شرط آن که هیچگونه منع قانونی نداشته باشد.

احکام خرید و فروش ارز و سکه و طلا

سوال : اگر از طریق قانونی ارز یا طلا بخریم یا از قبل مقادیری ارز یا طلا داشته باشیم و با هدف حفظ ارزش سرمایه حتی در شرایط فعلی نسبت به نگهداری آن اقدام کنیم، آیا این کار اشکال شرعی دارد؟

جواب : این گونه امور تابع مقررات مربوط است، اگر منع قانونی نداشته باشد فی نفسه اشکال ندارد.

سوال ها:

1- در جامعه اسلامی اگر خرید و فروش و نگهداری شمش و مسکوکات طلا موجب گرانی و افزایش قیمت طلا و به تبع آن باعث گرانی کالاهای مورد نیاز مردم باشد حکم این معامله چیست؟

2- در جامعه مسلمانان خرید و فروش و نگهداری ارز و پول خارجی که موجب گرانی ارز و به تبع آن رکود یا تعطیلی کارخانجات و گرانی تولیدات و محصولات و مایحتاج مردم می شود درچنین شرایطی می شود به خرید و فروش و احیانا نگهداری ارز اقدام نمود؟

3- همچنین در جامعه مسلمین زمین های شهری، چه آنها که تفکیک شده یا بعدا می شود اگر به منظور گران شدن زمین خریداری و نگهداری شود به گونه ای که باعث گرانی زمین و مسکن و در نهایت افزایش قیمت زمین و مسکن موجب خواهد شد که عده ای همیشه با مشکل مسکن مواجه شوند، حکم اینگونه معاملات چیست؟

پاسخ:

به طور کلی آنچه که موجب ضربه و خسارت به اقتصاد نظام اسلامی و اختلال در نظام معیشت و زندگی مردم است حرام است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits