دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
تست شخصیت شناسی MBTI و کاربردهای جادویی این تست
6
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تست MBTI : تست MBTI شناخته‌شده‌ترین آزمون شخصیت‌شناسی و تست روانشناسی است. تست MBTI یکی از معتبرترین آزمون‌های مبحث شخصیت‌شناسی است و ....

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با تست MBTI بیشتر آشنا شوید

شخصیت شناسی MBTI تئوری شناخت تیپ های شخصیتی یونگ را از طریق دسته بندی ترجیحات فردی در چهار گروه زیر کاربردی می کند:

 1. ترجیح دریافت انرژی
 2. ترجیح دریافت اطلاعات
 3. ترجیح سبک تصمیم گیری و انتخاب
 4. ترجیح سبک زندگی

شخصیت شناسی MBTI افراد را به ۱۶ گونه ی شخصیتی تقسیم می کند که از طریق ایجاد یک زبان مشترک، شباهت ها و تفاوت های افراد و چگونگی توسعه کار و روابط میان فردی شان را مشخص می کند. از این رو بسیاری از سازمان ها از آن به عنوان ابزار توسعه منابع انسانی استفاده می کنند. این ابزار رهیافتی سازنده برای درک تفاوت های فردی است و سبک های کاری مختلف و متفاوت را به عنوان مکمل هم معرفی می کند.

تست MBTI چه کاربردی دارد؟

تست MBTI یکی از معتبرترین آزمون‌های مبحث شخصیت‌شناسی است و به شما کمک می‌کند تا دید دقیق‌تری نسبت به زوایای مختلف شخصیتی خود پیدا کنید. با انجام این آزمون متوجه خواهید شد که ترجیحات شما درباره موضوعات مختلف زندگی حرفه‌ای و شخصی چیست و با بررسی ۴ بُعد شخصیتی (برون‌گرایی/درونگرایی- حسی/شهودی بودن-احساسی/منطقی بودن-ناظر/قاضی بودن)، امکان این به وجود می‌آید که دریابید در کدام گروه از تیپ‌های شخصیتی ۱۶ گانه‌ای که حاصل ترکیب این ۴ بُعد هستند، قرار دارید.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید، رعایت صداقت در انجام این آزمون است. لازم نیست گزینه‌ای را که فکر می‌کنید، بهتر است انتخاب کنید بلکه باید موردی را که درباره شما واقعیت دارد، انتخاب کنید. اگر در یک جمع‌بندی منظم مانند قالب و شکل این آزمون نسبت به ترجیحات خود در زمینه زندگی شخصی و حرفه‌ای آگاهی به دست بیاورید، راحت‌تر می‌توانید برای خود تصمیم‌ بگیرید و ارتباطات بهتری هم با اطرافیان خود ایجاد خواهید کرد.

MBTI در چه مواردی به کار می ­رود ؟

این پرسشنامه برای مقاصد گوناگونی به کار برده می­شود:

 • فهم بهتر خود و دیگران
 • مشاوره ازدواج
 • مشاوره شغلی
 • کارمند یابی یا انتخاب مدیران
 • ایجاد تیم­های کاری
 • آموزش و توسعه مدیریت و رهبری
 • حل تعارضات درون سازمانی
 • توسعه برنامه ­های درسی و آموزشی و تربیتی

استفاده کنندگان از شخصیت شناسی MBTI

سالانه بیش از سه میلیون نفر از مردم جهان از MBTI استفاده می کنند و گونه ی شخصیتی خود را تعیین می کنند MBTI .در بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ جهان، از جمله بیشتر سازمان های دولتی ایالت متحده ،بسیاری از کسب و کارهای بین المللی و نیز در بسیاری از مراکز آموزشی و تحقیقاتی جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

راهنمای شرکت در آزمون MBTI

 • در هر کدام از پرسش‌ها، عبارتی که به بهترین شکل توصیف‌کننده‌ی خصوصیات شماست را انتخاب نمائید نه عبارتی را که دوست دارید یا فکر می کنید درست است.
 • توجه داشته باشید که هر دو گزینه ممکن است در شرایط گوناگون در مورد شما صادق باشد. اما باید گزینه ای را که مجموعا به شما “”نزدیکتر”” است انتخاب نمایید.
 • دقت کنید که پاسخ درست و غلط وجود ندارد. در هر کدام از سوالات، عبارتی را انتخاب کنید که آن‌چه که هستید را به خوبی توصیف می‌کند.
 • پاسخ خود را صادقانه از میان گزینه‌ها انتخاب نمائید. همان گزینه‌ای را که عمیقاً معتقدید در مورد شما صادق است انتخاب کنید.
 • لازم است به همه‌ی پرسش‌ها پاسخ دهید.
 • بعد از تکمیل تست. نتیجه آزمون بررسی و برای شما ایمیل خواهد شد.
 • زمان لازم برای پاسخ دادن به پرسش‌ها: حداقل ۱۷ دقیقه- حداکثر ۳۰ دقیقه

چرا باید تست MBTI را انجام بدهید؟

تست MBTI شناخته‌شده‌ترین آزمون شخصیت‌شناسی و تست روانشناسی است. یکی از بهترین روش‌ها برای توسعه و رشد فردی در زندگی هم چیزی نیست جز واقف شدن به ابعاد مختلفی که شخصیت‌تان دارد. پس اگر در این آزمون شرکت کنید بهتر متوجه می‌شوید که برون‌گرا هستید یا درون‌گرا؟ به صورت حسی، محیط پیرامون خود را درک می‌کنید یا از شهودتان بهره می‌برید؟ اگر پای تصمیم‌گیری به میان باشد به احساس‌تان متکی هستید یا منطق و فکرتان و نهایتا نسبت به آنچه در اطراف‌تان اتفاق می‌افتد، نقش ناظری مشاهده‌گر را ایفا می‌کنید یا وقایع را داوری می‌کنید و با قضاوت‌های‌تان سعی در اثرگذاری روی محیط دارید.

این آزمون با بررسی این ۴ مولفه باعث به وجود آمدن ۱۶ تیپ شخصیتی می‌شود. تیپ‌هایی که هیچ‌یک بر دیگری برتری ندارند و برای شکل دادن به داستان‌های آدم‌ها روی زمین و پیش‌برد زندگی ضروری و لازم هستند. با شرکت در این آزمون خود و اطرافیان‌تان را بهتر بشناسید و مدیریت دقیق‌تری روی رفتارها و اعمال‌تان پیدا کنید.

تهیه شده مجله اینترنتی دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (6 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

محمد ساعدى | ۵ سال پیش
سلام
وقت بخير؛
خواستم راه و روش شركت در اين آزمون بدونم
با سپاس
0
2

hits