۸ حقیقت انکار ناپذیر درباره جذابیت لبخند

۱,۹۲۶
۱۳
۰
شنبه, ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۴:۴۹
لبخند زدن، جذابیت و تاثیر آن در روابط اجتماعی، حقیقتی غیر قابل انکار است. ما روزانه لبخند بسیاری از افراد را می بینیم اما شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به لبخندی حس خوبی نداشته باشید. مجله دلگرم در این مقاله به بررسی لبخند و واکنش های افراد به آن پرداخته است. با ما همراه باشید.
۸ حقیقت انکار ناپذیر درباره جذابیت لبخند

چرا لبخند به نظرمان جذاب می آید ؟

بر خلاف بسیاری از گونه ها، انسان ها دندان هایشان را نه به نشانه حمله بلکه به عنوان ژستی پرمحبت نشان می دهند. لبخند زدن همچنین یکی از رفتارهای ذاتی انسانی هم هست.

فرانک مک اندرو، پروفسور روان شناسی که زمان زیادی را برای مطالعه و بررسی حالات صورت صرف کرده است، لبخند زدن را "رفتاری برنامه ریزی شده" نامیده است. او در این مورد توضیح می دهد: "بچه هایی که نابینا متولد می شوند هیچ وقت لبخند کسی را نمی بینند اما مثل افراد بینا تحت شرایطی مشابه همان طور لبخند می زنند".

با این وجود، هر لبخندی قابل اعتماد نیست. پروفسور می گوید: " بسیاری از لبخندهای انسان ها، همانی است که در جمع روی لب هایتان دارید، اما احساسات واقعی دوستانه را نشان نمی دهد مثل لبخند سیاستمداران برای عکاسان".

شما احتمالا به یاد دارید گاهی اوقات روی نیشخندی را با لبخند پوشانده اید. اما این هم لبخندی دلنشین و قابل اعتماد که ما انسان ها از آن لذت ببریم نیست. اما چرا ؟

آیا لبخندها واقعا جذاب هستند ؟

قبل از اینکه جذابیت لبخند را عمیقا بررسی کنیم باید بدانید دانشمندان چه چیزی را درباره حالات انسانی ثابت کرده اند. لبخند زدن جزئی از رفتار ذاتی انسان است، بله اما این به تنهایی باعث جذاب شدن آن نمی شود.

این را هم باید دانست که تعداد زیادی واکنش های بدنی وجود دارد که نسبت به لبخند جذابیت کمتری دارند.

با اینکه لبخند زدن همیشه به جذابیت مربوط می شود در تحقیقی در سال 2013، پژوهشگران به شرکت کنندگان چهره هایی مبهم با جذابیت و خوشحالی های متفاوت نشان دادند و از آنها خواسته شد جذاب ترین چهره را انتخاب کنند.

در نهایت، پژوهشگران متوجه شدند جذابیت یک شخص به شدت و به طور مستقیم با لبخند روی صورت او ارتباط دارد. علاوه بر این، یک صورت خوشحال می تواند جذاب نبودن نسبی آن را هم جبران کند.

مطالعاتی در سال 1982 هم، همین نتایج مشابه را نشان داد که صورت های خندان جذاب تر از چهره های بدون لبخند است.

1. لبخند به ما کمک می کند با افراد دیگر ارتباط برقرار کنیم

ماریان لافرنس،یک روان شناس تجربی هنگام تحقیق برای کتابش، چیزی جالب کشف کرد؛ لب ها و لبخندها، رابطه کاملا متفاوتی با زندگی، مرگ، اعتماد، دروغ گفتن، کار، حافظه، رابطه جنسی و سیاست دارند.

او در این باره می گوید: "من متوجه شدم، وابستگان افراد درگذشته، اغلب بیشتر از هر ویژگی دیگر عزیزشان، لبخندش را به یاد می آورند".

اگرچه ممکن است اشاره به لبخند کسی که فوت کرده است عجیب به نظر برسد، این روانشناس برای ثابت کردن این موضوع که لبخند روشی برای ارتباط با افراد دیگر است به سراغ آن رفته است.

لافرنس همچنین نشان داد مردم با حالات صورتشان، به ما اعتنا می کنند، نشان می دهند که ما زنده هستیم، مهم هستیم و اشیایی نیستیم که ما را حذف کنند. این نشان می دهد، لبخندهای بی ریا واقعا موضوع مهمی است.

علاوه بر این، با رابطه و جاذبه که جزئی جدا نشدنی از دنیای امروزی قرار ملاقات ها است، تعجبی ندارد که همه لبخندها به نظرمان جذاب بیاید.

2. نوع لبخند زدن می تواند کیفیت آن را نشان دهد

اگر بخواهید یک فرد نوع دوست را توصیف کنید، احتمالا از کارهای داوطلبانه یا وقت گذاشتن او برای افراد دیگر یاد می کنید اما ممکن است تمایل داشته باشید درباره لبخندهای این افراد هم صحبت کنید.

طبق گزارش انجمن علمی روانشناسی، مارک ماخو، دانشمند علوم رفتاری در بریتانیا، همراه با تیمش، کشف کرد افراد در تلاش برای تبلیغ نیات نوع دوستانه و قابل اعتماد کردن آنها، خودشان را به لبخند زدن عادت می دهند.

نوع دوستی هم به عنوان رفتاری فریبنده به حساب می آید. در واقع وقتی پای روابط طولانی مدت به میان می آید به عاملی مهم برای بسیاری از خانم ها تبدیل می شود. این ویژگی سخاوتمندانه حتی قابلیت افزایش جذابیت فرد را هم دارد.

اما در واقع، تحقیقی در سال 2016 نشان داد نوع دوست بودن به جای اینکه به جذابیت مردان بیافزاید، آن را کاهش می دهد. مردانی که جذاب نبودند اما نوع دوست بودند به عنوان مردانی ساده در نظر گرفته می شدند نه نوع دوست و جذاب.

3. لبخند ارتباط مستقیمی با احساس راحتی ما دارد

اگرچه شما احتمالا به توانایی لبخند زدن زیاد فکر نمی کنید، بعضی از شرایط عصبی و پزشکی افراد را برای واکنش نشان دادن با حالات صورت ناتوان می کند. ماریان لافرنس، روان شناس تجربی این را تجربه ای دردناک می داند.

او در صحبت با مجله Wired گفت: لبخند زدن ارتباط مستقیمی با احساس راحتی ما دارد و وقتی شما نتوانید لبخند بزنید ما احساس ناراحتی می کنیم.

این پروفسور در این باره خانمی را مثال می زند که بعد از اینکه یک شامپانزه به او حمله کرد مورد عمل پیوند صورت قرار گرفت. بعد از عمل، دوباره توانایی خود را برای بوییدن و لبخند زدن به دست آورد. این زن، باقی عمرش نابینا ماند اما اینکه او می تواند لبخند بزند قابل توجه است. درست همانطور که لبخند زدن بین افراد ارتباط ایجاد می کند می تواند در روابط اطمینان بخش و مفید هم باشد.

4. خوشحالی جذاب است

با اینکه دلایل مختلفی برای لبخند زدن وجود دارد، شادی به طور کلی به عنوان معمول ترین دلیل در نظر گرفته می شود.

در تحقیقی کانادایی که CBC News انجام داده است، به شرکت کنندگان چهار حالت صورت جنس مخالف نشان داده شد:

 1. خوشحال : خوشحالی با لبخند به تصویر کشیده شده شد
 2. مغرور : غرور با دست های بلند شده بالای سر
 3. خجالت : خجالت با سر پایین انداخته و نگاه به زمین
 4. بی حالت : بی حالت با نگاهی خیره و گنگ

در آخر، مردهای شرکت کننده، زنان "خوشحال" را به عنوان جذاب ترین چهره ها ارزیابی کردند.

این در حالی بود که زنان شرکت کننده در این تحقیق مردان "مغرور" را جذاب ترین مردان به حساب آوردند و مردان "خوشحال" در جذابیت فقط یک امتیاز پایین تر بودند. از تمام زنان شرکت کننده، زنان جوان تر به مردان خندان کمترین امتیاز را دادند. با این وجود، جذاب بودن خوشحالی و نشانه مشخص آن، لبخند غیرقابل انکار است. این در حالی است، که زنان مسن مردان "خوشحال" و "خجالتی" را کاملا جذاب می دانستند.

5. لبخندها پرارزش هستند

تحقیقی که در سال 2003 توسط انجمن علوم روان شناختی انجام شد تاثیر لبخند بر مغز را نشان داد. با استفاده از MRI ها، پژوهشگران متوجه شدند فقط نگاه کردن به صورتی جذاب قشر اوربیتوفرونتال مغز را فعال می کند.

این بخش از مغز سنسورهای واکنشی مثل مزه کردن و لمس کردن را فعال می کند. جالب توجه است که وقتی شرکت کنندگان چهره ای با تبسم را می بینند، فعالیت مغز افزایش می یابد. دیدن لبخند واقعی هر کس می تواند به نوعی یک پاداش باشد.

رونالد ریگیو، پروفسور روان شناسی سازمانی در دانشگاه کلرمونت در کالیفرنیا می گوید: "هر بار که شما به کسی لبخند می زنید، مغزش، لبخندتان را به عنوان لطفی برای او جلوه می دهد.

شما با لبخند زدن یک رابطه همزیستی ایجاد می کنید که در مغز هر دو شما، واکنش های شیمیایی حسی خوب را ایجاد می کند و مرکزهای پاداش مغز را فعال می کند؛ هر دو شما را جذاب می کند و احتمال زندگی طولانی تر و سالم تر را برای شما فراهم می کند. لبخند قدرتمند است.

6. چرا مردان نباید به زنان بگویند لبخند بزن

لبخند زدن مزایای خودش را دارد اما وقتی به شما گفته می شود لبخند بزنید تاثیر این مزایا اگر کاملا از بین نرود از آن کم می شود.

زنان وقتی چهره ای معمولی دارند و مشکل خاصی هم ندارند و کسی به آنها می گوید اخم نکن، شاد باش! یا همکار مردشان که فکر می کند لازم است لبخندی ساختگی داشته باشند و به آنها می گویند لبخند بزنید علاقه زیادی به تمام کردن این گفتگو دارند.

هلن فیشر، انسان شناس در این باره توضیح می دهد: " اینکه به هر کس بگوییم کاری را بر خلاف میلش انجام دهد شما و آنها را اذیت می کند".

پس چرا بعضی از افراد، به خصوص مردان، هنوز هم می خواهند خانم ها لبخند بزنند؟ فیشر می گوید: احتمالا این خواسته گاهی اوقات نشانه علاقه است. مثلا ممکن است همکار مردتان فکر کند لبخند زدن در واقع به شما کمک می کند با دیگر افراد در محل کار بهتر کنار بیایید.

بعضی اوقات هم مردان از لبخند به عنوان وسیله ای برای برگرداندن زنان به نقش مطیع و کلیشه ایشان استفاده می کنند.

7. قدرت عجیب لبخند مردان

لبخند خواستن مردان از زنان تنها راه تشویق آنها برای برگرداندن زنان به نقش مطیعشان نیست. طبق تحقیقی درباره شخصیت و روان شناسی اجتماعی، لبخند یک مرد می تواند تا حدی به شکلی مشابه در تشویق زنان به رفتاری مطیع و کلیشه ایشان کار کند.

محققان کشف کردند خانم ها به احتمال زیاد مردی خندان را در نقشی سلطه پذیر مثل مدرس یا مربی دوست دارند. این موضوع حقیقت دارد.

این تحقیق نشان می دهد این شوخی های جنس گرایی می تواند تسلط بی چون و چرای مردان را در طول تاریخ به زنان گوشزد کند حتی اگر این موضوع تلخ در قالب شوخی و خنده گفته شود یا حتی وقتی هیچ کس جز خود گوینده به آن نخندد.

پتی وود، کارشناس زبان بدن می گوید: "این به این دلیل است که زنان وقتی بین این حرف ها لبخندی ببینند، واکنشی صمیمانه تر نشان می دهند". هیچ انکار و شکی وجود ندارد که ما شیفته لبخند هستیم اما متاسفانه و قاطعانه این لبخندها علیه ما عمل می کنند.

8. جذاب ترین لبخند

از پوزخندهای فریبنده تا لبخندهایی که دندان ها را نشان می دهد، لبخندها اشکال متفاوتی دارند. با این حال، یک لبخند دلپذیر وقتی مهم تر از بقیه موارد می شود که به جذابیت جنس مخالف مربوط باشد.

از خانم های مجردی که بیشتر از نیم ساعت در برنامه Coffee Meets Bagel لایک گرفته اند، 71 درصد آنها با سر خم شده به یک طرف و لبخند عکس گرفته اند. لبخندی که دندان ها را نشان می دهد 58 درصد و 24 درصد بدون داشتن هیچ لبخندی روی صورتشان لایک گرفته اند.

این در حالی است، که از مردان مجرد 79 درصد با لبخندی که دندان ها را نشان می دهد لایک گرفته اند.

اگرچه این تحقیق مشخص نکرده است که چرا تصاویر افرادی با سر خم شده به یک طرف با لبخند و لبخندهایی که دندان ها را نشان می دهد اینقدر جذاب است، محققان کشف کرده اند ارتباط مستقیم چشمی می تواند خیلی جدی و حتی ترس آور باشد در حالی که سر خم شده به یک طرف با لبخند می تواند در واقع واکنش های اجتماعی و قرار ملاقات های شما را بهبود بخشد.

البته اینکه شما چه زمانی و چه طور لبخند بزنید به خودتان مربوط است. لسلی بیلی، نویسنده درباره اینکه چرا بعضی ها همیشه لبخند نمی زنند می گوید: "چون نمی خواهند مدام احساس کنند باید جذاب تر باشند. نمی خواهند همیشه احساس کنند پذیرای هر کس و قابل دسترس هستند در واقع نمی خواهند بگویند همیشه مطابق میل شمارفتار می کنند".

بیشتر بخوانید:

۲۳ روش طلایی برای فهمیدن زبان بدن اطرافیان!

با اصول و درک زبان بدن بیشتر آشنا شوید

زبان بدن - از زبان بدن چه میدانید؟ چگونه زبان بدن خود را تقویت کنیم؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(13 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  
 • برچسب ها:
 • روانشناسی لبخندها
 • لبخند جذاب
 • جذابیت لبخند
 • ویژگی لبخندهای جذاب
 • زبان بدن
 • تبسم
 • لبخند
 • خنده

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter