دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آیا خانم ها موقع سجده باید کف پاهایشان را بپوشانند؟
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
زن باید در موقع نماز تمام بدن، حتى سر و موى خود را بپوشاند. ولى پوشاندن صورت به مقدارى که در وضو شسته مى شود، و دستها تا مچ، و پاها تا مچ پا لازم نیست.

پوشش پا در هنگام نماز خواندن چه حکمی دارد؟

خانم ها در مقابل نامحرم باید پاها را بپوشانند؛ تنها دو موضع برای پوشش خانم ها در حضور نامحرم استثنا شده است: «گردی صورت» و «دست ها تا مچ» البته به شرط اینکه ارایش و زیوری که جلب توجه کند و چشمگیر باشد نداشته باشند.»

سوال: آیا بر زنان واجب است که هنگام نماز کف و روی پا را بپوشانند؟

امام خمینی(ره):

در صورتی که نامحرم نباشد پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست. اما برای این که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، ص 109، م 789 استفتائات، 1382، ج 3، ص 251، با استفاده از س 170)

آیة الله اراکی(ره):

در صورتی که نامحرم نباشد در نماز پوشاندن پاها تا مچ لازم نیست. اما برای این که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، 1373، ص 147، م 783، عروة الوثقی، 1425هـ ق، ج1، ص 416، م 5)

آیة الله بهجت(ره):

احتیاط مستحب است. (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

در صورتی که نامحرم نباشد پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست. ولی احتیاط در این است که کف پا باز نباشد. امّا برای آنکه یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر از مچ را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، 384، ص 133، م 622)

پوشش پا در هنگام نماز خواندن چه حکمی دارد؟

آیة الله تبریزی(ره):

احتیاط مستحب آن است که کف پاها را هم بپوشاند. ولی پوشاندن روی پاها تا مچ لازم نیست اما برای آن که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر از مچ را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، 1383، ص 126 م797)

لازم نیست کف و روی پا را در حال نماز بپوشاند و بنابر احتیاط واجب از نامحرم باید بپوشانند والله العالم (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

در صورتی که نامحرم نباشد پوشاندن آن لازم نیست. (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله خوئی(ره):

در صورتی که نامحرمی نباشد احتیاط مستحب آن است که کف پاها را بپوشاند ولی پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست اما برای آن که یقین کند مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر از مچ را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، 1422هـ ق ، ص 141، م 797) (استفتائات پرسش و پاسخ، ص 298، با استفاده از س 1002)

آیة الله سیستانی(دام ظلّه):

در صورتی که نامحرم نباشد پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست. امّا برای آن که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر از مچ را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، 1425 هـ ق، ص 165 و 166، م 777 و ص 486 با استفاده از م 2394) برای نماز واجب نیست. (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله شبیری زنجانی(دام ظلّه):

در صورتی که نامحرم نباشد احتیاط مستحب آن است که کف پاها را بپوشاند، ولی پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست. (توضیح المسائل، 1381، ص 197، م 797) (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

در صورتی که نامحرم نباشد پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست، اما برای آن که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر از مچ را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، 1382، ص 164 م 797 و ص 492، با استفاده از م 2444) اگر نامحرمی که ناظر است نباشد واجب نیست. والله العالم (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

در صورتی که نامحرم نباشد پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست، اما برای آن که یقین کند مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر از مچ راهم بپوشاند. (توضیح المسائل، 1384، ص 135، م 793) خیر. ولی در مقابل نامحرم باید بپوشانند. (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

احکام نماز بانوان

آیة الله گلپایگانی(ره):

در صورتی که نامحرم نباشد پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست، امّا برای آن که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر از مچ را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، 1382، ص 141، م 797 و ص 413، با استفاده از م 2444)

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):

پوشاندن پاها تا مچ لازم نیست، امّا برای آن که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است احتیاط این است که پایین تر از مچ را هم بپوشاند و در صورت وجود نامحرم اگر منشأ فسادی شود پوشاندن آن لازمست. (توضیح المسائل، ص 143، م 737 ) (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه):

خیر، لازم نیست. (استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم) در صورتی که نامحرم نباشد پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست، امّا برای آن که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر از مچ را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، 1384، ص 172، م 790)

حتماً بخوانید:
احکام نماز خواندن با مانتو از نظر مراجع عظام تقلید

احکام نماز خواندن با مانتو از نظر مراجع عظام تقلید

لباس نماز گزار باید بدن آن را به جز، قرص صورت و از مچ دست ها و در صورت نبودن نامحرم از مچ پاها به پایین، کاملا بپوشاند. لباس نمازگزار نباید چسبان و…

آیة الله وحید خراسانی(دام ظلّه):

در صورتی که نامحرم نباشد، احتیاط مستحب آن است که کف پاها را بپوشاند، ولی پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست؛ اما برای آن که اطمینان کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر از مچ را هم بپوشاند. (توضیح المسائل، 1383، ص 344، م 795 و ص 666، با استفاده از م 2499)این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits