دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
استفتائات مقام معظم رهبری در مورد نوشتن در قرآن
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نوشتن در کتابها از جمله قرآن و غیره حرام نیست، اما به جهت حفظ احترام و اهمیت کتب دینی مخصوصاً قرآن بهتر است مطالب مهم را در یک دفترچه یادداشت کنیم و از نوشتن در قران و کتاب هاى مذهبى دیگر خوددارى کنیم.

نوشتن در قرآن و مفاتیح چه حکمی دارد؟

قرآن کتاب آسمانی و کلام خداوند می باشد. کتاب مفاتیح از کتاب های دینی است که دعاها، مناجات و زیارات و اعمال مخصوص روزها که از طرف پیامبر (ص) و ائمه شیعیان صادر شده و توسط عباس قمی عالم شیعه تدوین شده است. در ادامه این مطلب شما را با حکم نوشتن در قرآن و مفاتیح آشنا می کنیم.

به طور کلى نوشتن در حاشیه کتابها اعم از قرآن و غیر آن حرام نیست، ولى از باب احترام و اهمیتى که براى کتاب هاى دینى مخصوصاً قرآن قائل هستیم، بهتر است یادداشت ها را در یک دفترچه مستقلى بنویسیم و از نوشتن در حواشى آن و سایر کتاب هاى مذهبى خوددارى کنیم. اگر نوشتن معناى بعضى از لغات و یا مطالب کوتاه و ضرورى در حاشیه لازم شد، بهتر است با مداد نوشته شود که قابل پاک کردن باشد.

نوشتن در قرآن و مفاتیح چه حکمی دارد؟

احکام نوشتن در قرآن و مفاتیح

پرسش : حکم نوشتن در قرآن و مفاتیح حرم ها و مساجد چیست ؟

پاسخ آیت الله خامنه ای : جایز نیست.

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : این کار جایز نیست و لازم است به صورت جدی از این کار خودداری شود.

حتماً بخوانید:
حکم خوابیدن در مسجد از منظر مقام معظم رهبری

حکم خوابیدن در مسجد از منظر مقام معظم رهبری

در ایام تعطیلات نوروز، بسیاری از افراد برای استراحت به مساجد می‌روند. با اینکه مسجد برای عبادت خداوند در نظر گرفته شده،اما آیا استراحت در مساجد جایز…

پرسش : بعضی اوقات هنگام خواندن قرآن برداشتی یا نکته ای چیزی که به ذهنم می رسد دوست دارم کنار آیه های قرآن بنویسم و می خواستم ببینم این کار بی احترامی به قرآن محسوب می شود؟ نوشتن در قرآن یا حاشیه قرآن اشکال دارد یا نه؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : روی کاغذ جداگانه ای بنویسید و شماره صفحه قرآن را بر روی آن ثبت کنید.

احکام نوشتن در قرآن و مفاتیح چیست؟

پرسش : نوشتن آیات قرآن و اسماء مقدّسه براى شخص جُنب چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : اگر آیات قرآن یا اسماء مقدّسه را لمس نکند حرام نیست، ولى بعید نیست مکروه باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits