دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
احکام پوشیدن لباس جنس مخالف در اسلام
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
احتیاط واجب آن است که مرد، لباس مخصوص زنان و زن، لباس مخصوص مردان را نپوشد، ولی نماز با آن اشکال ندارد. البته اگر این لباس را داخل منزل بپوشد و مفاسدی بر آن مترتب نشود اشکالی ندارد اما آن جا که فساد انگیز است حرام است.

آیا پوشیدن لباس زنانه برای مرد و لباس مردانه برای زن حرام است؟

همواره سؤالهای زیادی وجود دارد که ذهن افراد را به خود مشغول می کند، ما در این مقاله برخی از پرتعدادترین سؤالاتی که توسط مردم از مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی پرسیده می شود را برای آگاهی مخاطبان، ارائه می کند.

پرسش: آیا پوشیدن لباس زنانه برای مرد و لباس مردانه برای زن حرام است؟ آیا نماز با آن باطل است؟

پاسخ: به نظر آیت الله خامنه ای پوشیدن لباس مختص مرد برای زن و برعکس(در خارج از منزل) بنابر احتیاط واجب حرام است، ولی نماز با آن اشکال ندارد.

نظر رهبر انقلاب درباره پوشیدن لباس زنانه توسط مردان

آیت الله مکارم: احتیاط آن است که مرد لباس مخصوص زنان و زن لباس مخصوص مردان را نپوشد، ولى نماز با آن اشکال ندارد.

آیت الله سیستانی: پوشیدن لباس زنانه بر مردان و پوشیدن لباس مردانه بر زنان حرام نیست و نماز خواندن با آن باطل نیست، ولی بنابر احتیاط واجب جایز نیست مرد خود را به هیئت و زیّ (همانند) زن در آورد و هم چنین برعکس.

آیت الله شبیری زنجانی: اگر مرد لباس زنانه، و زن لباس مردانه را لباس عادی خود قرار دهد، بنابر احتیاط واجب حرام است، ولی نماز خواندن در آن صحیح است. احتیاط مستحب آن است که اصلا مرد لباس زنانه، و زن لباس مردانه نپوشد، خصوصا درهنگام نماز خواندن.

حتماً بخوانید:
احکام نگاه کردن به زن با موهای تراشیده از نظر مراجع عظام تقلید

احکام نگاه کردن به زن با موهای تراشیده از نظر مراجع عظام تقلید

احکام شرعی تراشیدن موی سر برای زنان را با هم مرور می کنیم. مو تاثیر زیادی در زیبایی ظاهر و چهره خانم ها دارد، اما سلامت موها اهمیت بیشتر از زیبایی آن…

آیت الله وحید خراسانی: اگر مرد لباس زنانه و زن لباس مردانه بپوشد، در صورتی که زیّ (پوشش) خود قرار دهد، بنابر احتیاط واجب حرام است. ستر عورت با آن در نماز بنا براحتیاط واجب موجب بطلان است.

احکام مربوط به پوشیدن لباس آقایان و خانم هااین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits