دلگرم
امروز: جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
علت ترشحات قهوه ای واژن قبل از پریود چیست ؟
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
شاید اگر با رنگ قهوه ای ترشحات واژن روبرو شوید برایتان عجیب و سوال برانگیز باشد. آیا مشکلی دارید یا کاملا طبیعی است؟ تا انتها با ما همراه باشید تا به بررسی این عارضه بپردازیم.

ترشحات قهوه ای واژن

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با علت ترشحات قهوه ای واژن آشنایی کامل پیدا کنید.

ترشحات واژن اساسا ترشحات مخاطی تولید شده توسط غدد دهانه رحم و دیواره واژن هستند. این ترشحات برای تمیز نگه داشتن واژن و بیرون راندن سلول های مرده از واژن است. همچنین با خاصیت روان کننده ای که دارند واژن را از تحریک و عفونت حفظ می کنند.

پس از اتمام دوران قاعدگی اکثر زنان ترشحات سفید رنگی را مشاهده می کنند، این ها ترشحات طبیعی واژن هستند .

ترشحات طبیعی واژن می تواند در طول سیکل یک ماهه دچار تغییراتی شود. به هر حال وجود ترشحات قهوه ای رنگ می توان علل دیگری داشته باشد .

تصور همه ما بر این است که ترشحات واژن به طور طبیعی باید شفاف یا سفید با شد ولی غلظت و رنگ ترشحات واژن تفاوت های زیادی دارند و به این بستگی دارد که در چه روزی از چرخه قاعدگی خود باشید .

بنابراین اگر به طور منظم دو روز اول یا آخر قاعدگی یا دو روز قبل و بعد از قاعدگی ترشحات قهوه ای رنگ دارید نیازی به نگرانی نیست و احتمالا به ترکیب خون با اکسیژن و اکسیداسیون است .

ترشح قهوه ای رنگ چیست ؟

عموما خونی که به هر دلیلی از رحم یا واژن ترشح شده و برای مدتی در آنجا باقی مانده و یا به هر دلیلی مدتی طول کشیده تا از طریق واژن خارج شود ، به رنگ قهوه ای در می آید. بنابراین ترشحات قهوه ای عموما خون هستند.

علت بروز ترشحات قهوه ای رنگ چیست ؟

دیدن ترشحات قهوه ای رنگ تا چند روز پس از پایان پریود امری ناشایع نیست. در واقع این ترشحات خونی هستند که با کمی تاخیر از واژن خارج می شوند.

علت ترشحات قهوه‌ای رنگ در بارداری

شما ممکن است در حوالی زمان تخمک گذاری نیز ترشحات قهوه ای یا متمایل به صورتی را مشاهده کنید که ناشی از آزاد شدن تخمک از یکی از تخمدان های شماست.

در برخی زنان حساس‌تر ،پس از برقراری رابطه جنسی و یا انجام معاینه واژینال و انجام تست دهانه رحم (پاپ اسمیر) ممکن است لکه بینی یا همین ترشحات قهوه ای دیده شود.

مشاهده ی ترشحات قهوه ای رنگ و یا صورتی و نیز لکه بینی در زمانی که شما در انتظار پریود خود هستید ، می تواند نشانه ای از بارداری باشد.

در صورتی که این علائم جایگزین قاعدگی شما بشوند ، باید احتمال بارداری را مد نظر داشته باشید . در این صورت به این ترشحات خونریزی هنگام لانه گزینی می گویند.

تخمک بارور شده عموما در زمانی نزدیک به زمان قاعدگی بعدی شما (حدودا 10 روز پس از لقاح) وارد حفره رحم شده و در دیواره رحم لانه گزینی می کند.

این امر می تواند در برخی زنان باعث ایجاد لکه بینی شود. بنابراین در صورت مشاهده این ترشحات در صورتی که چندی پیش نزدیکی بدون جلوگیری داشته اید، حتما باید تست بارداری انجام دهید.

در صورتی که سن شما حدود 45 سال است ، مشاهده ی این موضوع می تواند نشانه ای از نزدیک شدن با یائسگی باشد.

اختلالاتی که نیازمند بررسی بیشتر هستند

در صورتی که هیچ یک از موارد فوق در مورد شما صدق نمی‌کند امکان وجود برخی مشکلات وجود دارد. به عنوان مثال عفونت رحم (pID)، البته در این مورد ممکن است شما در درد و حساسیت زیر شکم نیز شکایت داشته باشید.

زخم دهانه‌ی رحم در اثر عفونت واژن نیز می تواند در فرد لکه بینی ایجاد کند . عموما این مشکل با علائم دیگر عفونت مانند ترشح، سوزش یا خارش و درد به هنگام نزدیکی همراه است.

کیست تخمدان نیز علاوه بر لکه‌بینی ، درد زیر شکم ، درد هنگام نزدیکی و درد در زمان قاعدگی را به همراه دارد. تشخیص وجود کیست تخمدان با انجام سونوگرافی میسر می شود. در موارد ابتلا به تخمدان پلی کیستیک (PCO) ممکن است علائم دیگری مانند افزایش وزن ، رویش موهای زائد و آکنه در فرد دیده شود.

احتمال وجود سرطان دهانه رحم نیز در زنانی که از ترشحات قهوه ای و لکه بینی شکایت دارند نیز وجود دارد. در این مورد ممکن است علائم دیگری چون درد در زمان نزدیکی ، خونریزی یا لکه بینی پس از برقراری رابطه جنسی ، خونریزی بیشتر و طولانی تر در زمان قاعدگی و خونریزی بین دو قاعدگی نیز وجود داشته باشند.

تشخیص زود هنگام و پیشگیرانه از ابتلا به سرطان دهانه رحم به راحتی و با انجام معاینات دوره ای تست دهانه رحم (پاپ اسمیر) امکان پذیر است.

برای درمان ترشحات قهوه ای رنگ چه کار باید کرد ؟

با توجه به گفته های فوق ، اگر ترشحات قهوه ای رنگ را در حوالی قاعدگی یا زمان تخمک گذاری خود مشاهده می کنید به احتمال زیاد امری طبیعی است و می توانید برای راحتی خود در این مواقع که خونریزی زیادی وجود ندارد و تنها لکه بینی اندکی ایجاد شده است .

از پدهای بهداشتی روزانه که بسیار کوچک و نازک هستند استفاده کنید.

اما در صورتی که لکه بینی شما مدت طولانی تری مانند چند هفته به طول انجامید ، همیشه پس از نزدیکی اتفاق افتاد ، همراه با درد ، ترشح واژن ، سوزش یا خارش بود باید جهت بررسی بیشتر به جراح متخصص زنان مراجعه کنید.

بیشتر خوانید :

انواع ترشحات واژن : علت اصلی هر کدام از ترشحات واژن چیست ؟

درمان ترشحات زنانه در منزل

تشخیص ترشحات تخمک گذاری از دیگر ترشحات واژن

اگر ترشحات واژنتان به طور ناگهانی تیره رنگ شده و از روش پیشگیری هورمونی استفاده نمی کنید شاید مشکل جدی تری داشته باشید.

خونریزی نامنظم یا لکه بینی ممکن است نشانه ای از مشکلات بارداری مثل سقط جنین یا بارداری خارج از رحم باشد بنابراین اگر احتمال بارداری می دهید باید هر چه زودتر به پزشک مراجه کنید.

اگر قاعدگی های نامنظم یا لکه بینی بعد از رابطه جنسی را تجربه کرده اید، ترشحات قهوه ای می تواند نشان ددهند عفونت مخمری یا باکتریایی یا سندرم تخمدان پلی کیستیک یا اختلال هورمونی باشد که باعث می شود تخمدان ها نتوانند به طور منظم تخمدان بالغ تولید کنند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک معمولا باعث می شود زنان فاصله بیشتری بین دو دوره قاعدگی خود داشته باشند در نتیجه دیواره رحم ضخیم تر شده وناپایدار شود که منجر به لکه بینی یا خونریزی تیره رنگ ، سنگین و نامنظم می شود که باید هر چه سریعتر درمان شود چون ضخیم شدن پوشش رحم در نهایت می تواند منجر به مشکلات جدی تر از جمله سرطان رحم یا آندومتریوز شود.

لکه بینی تیره رنگ و ترشحات قهوه ای واژن ای بین دوره می تواند نشانه ای از پولیپ رحم باشد که معمولا غیر سرطانی است و معمولا در زنان بالای 35 سال دیده می شوداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • drnematolahi.com
  • seemorgh.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است