دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
پاپ اسمیر غیر طبیعی (LSIL) در جواب پاپ اسمیر نشانه چیست ؟
8
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پاپ اسمیر غیر طبیعی : شاید شما هم با دیدن پاپ اسمیر غیر طبیعی در جواب پاپ اسمیر خود دچار ترس و هراس شده اید. با دلگرم همراه باشید تا با پاپ اسمیر غیر طبیعی بیشتر آشنا شوید.

پاپ اسمیر غیر طبیعی چیست ؟

«غیرطبیعی» کلمه‌ی وحشت انگیزی است و غیرطبیعی شدن نتیجه‌ی پاپ اسمیر می‌تواند شما را نگران کند. سپس با کلمات ترسناک‌تری هم روبرو می‌شوید: ضایعات غیرطبیعی سنگفرشی سرویکس با درجه پایین (LSIL). این سوال برای‌تان مطرح می‌شود که در بدن‌تان چه می‌گذرد؟

یک نفس عمیق بکشید و دست از متصور شدن بدترین حالت‌ها بردارید. این نتایج ممکن است حاکی از هیچ چیز غیرعادی نباشند.

(LSIL) ضایعات غیرطبیعی سنگفرشی سرویکس با درجه پایین: کمی جای نگرانی دارد

بافتی که روی سرویکس یا دهانه‌ی رحم‌تان را می‌پوشاند از سلول‌های سنگفرشی ساخته شده است. این سلول‌ها در پاپ اسمیر جمع آوری می‌شوند و زیر میکروسکوپ آزمایش می‌شوند.

LSIL شیوه‌ای برای طبقه بندی سلول‌هایی است که در حد خفیف غیرطبیعی‌اند.

پاپ اسمیر، آزمایش نمونه‌های سلولی برداشته شده از گردنه رحم است که تصویری از آنچه در دهانه رحم در حال روی دادن است ارائه می‌دهد.

پاپ اسمیر نشان نمی‌دهد که سرطان وجود دارد، اما می‌تواند شواهد کافی برای بررسی دقیق‌تر این سلول‌ها ارائه بدهد. LSIL در پایین‌ترین طیف غیرطبیعی بودن قرار می‌گیرد که به این معنی است که مورد کمی برای نگرانی وجود دارد. احتمال کلی سرطان در بیمارانی که LSIL دارند، کمتر از یک درصد است.

سن و HPV فاکتور‌هایی هستند که LSIL را برایتان معنا می‌کنند

 1. احتمالا نیازی به درمان نخواهید داشت: یک مورد غیرطبیعی با درجه پایین مانند LSIL نشان می‌دهد که اگر بیوپسی سرویکس انجام دهید، ممکن است تنها چند سلول غیرعادی وجود داشته باشد که بدون درمان برطرف می‌شوند.
 2. همیشگی نیست: تغییرات سلولی که در LSIL نشان داده شده معمولا برگشت پذیرند.
 3. ریسک سرطان‌تان بالاتر نیست: LSIL به این معنی نیست که ریسک سرطان‌تان بالا رفته است.
 4. سن شما و اینکه آیا HPV در بدن‌تان وجود دارد یا نه، فاکتور‌هایی هستند که در تصمیم گیری برای نتیجه‌ی LSIL نقش دارند.
 5. سن : دستورالعمل‌های فعلی توصیه می‌کنند خانم‌ها از سن ۲۱ سالگی تست پاپ اسمیر را شروع کنند، هر چند که خانم‌های جوان‌تر از ۲۵ سال، خیلی کمتر ممکن است سلول‌های مستعد سرطانی شدن داشته باشند، اما این تست برای خانم‌های جوان نیز مهم است، زیرا از نظر جنسی فعال‌ترند که باعث می‌شود بیشتر در معرض HPV باشند.

HPV و LSIL چه ارتباطی با هم دارند؟

تمام ناهنجاری‌های گردن رحم به دلیل HPV ایجاد می‌شوند که در خانم‌های جوان شایع‌تر است، زیرا HPV از راه‌های جنسی منتقل می‌شود. خوشبختانه بدن، HPV را به عنوان یک مزاحم می‌بیند و سعی می‌کند با آن مبارزه کند. اگر سیستم ایمنی شما بتواند به خوبی HPV را نابود کند، LSIL می‌تواند یک سال در نتیجه‌ی پاپ اسمیرتان باشد، اما سال بعد خیر.

بعد از دیدن پاپ اسمیر غیر طبیعی LSIL چه باید کرد ؟

هر نتیجه‌ی غیرطبیعی در پاپ اسمیر باید فورا توسط پزشک متخصص‌تان پیگیری شود. اگر بین ۲۱ تا ۲۴ سال سن دارید، پزشک‌تان توصیه می‌کند یک سال دیگر هم پاپ اسمیر را تکرار کنید تا معلوم شود سیستم ایمنی‌تان به طور موثر بر HPV غلبه کرده است یا نه.

اگر بالای ۲۵ سال باشید و تست HPV تان مثبت شده باشد، به احتمال زیاد پزشک‌تان از یک شیوه‌ی دیگر نیز برای مشاهده‌ی دقیق دهان رحم‌ تان استفاده می‌کند. در صورت لزوم ممکن است نمونه‌ی کوچکی از سلول‌های سرویکس برای بیوپسی جمع آوری شوند.

این تست‌ها به پزشک کمک می‌کنند ببیند آیا تغییرات پیش سرطانی در سلول‌ها وجود دارد. سپس مشخص می‌کند که آیا به درمان خاصی مانند عمل جراحی جهت برداشتن بافت ناهنجار هست یا خیر.

پاپ اسمیر غیر طبیعی چیست /

سرطان دهانه رحم بعد از نتیجه‌ی پاپ اسمیر غیر طبیعی

سرطان دهانه رحم قابل پیشگیری است، حتی بعد از نتیجه‌ی LSIL در پاپ اسمیر

می‌توانید جلوی سرطان دهانه رحم را بگیرید. ثابت شده که واکسن HPV در پیشگیری از عفونت‌های HPV که سبب سرطان می‌شوند موثر است.

کاهش احتمال آسیب ناشی از HPV

نکاتی برای کاهش احتمال آسیب ناشی از HPV

 1. سیستم ایمنی‌تان را با مولتی ویتامین تقویت کنید (با پزشک‌تان مشورت کنید تا بدانید کدام نوع برای شما مناسب است)
 2. سیگار را ترک کنید
 3. بهداشت جنسی را رعایت کنید
 4. فراموش نکنید که نتیجه‌ی پاپ اسمیرتان چه LSIL باشد و چه نباشد، باید دست کم سالی یک بار معاینه‌ی لگن شوید و هر سه سال یک بار نیز تست پاپ اسمیر انجام دهید. پس همین الان تقویم‌تان را بیاورید و ببینید آیا وقت مراجعه به پزشک زنان‌تان هست یا نه.

چرا تست پاپ اسمیر انجام میشود ؟

پاپ اسمیر آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم است و معمولا همراه با معاینه لگن انجام می شود. در زنان بالای 30 سال این تست ممکن است همراه با تست ویروس پاپیلومای انسانی (Human Papilloma Virus) که به اختصار به آن ویروس HPV گفته می شود انجام شود.

اچ پی وی یک عفونت مقاربتی است و میتواند منجر به سرطان دهانه رحم شود

چه کسانی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند ؟

متخصص زنان به شما میگوید چه زمانی برای آزمایش پاپ اسمیر بیایید و چند وقت یک بار این کار را انجام بدهید. به طور کلی این ازمایش از 21 سالگی توصیه میشود.

پاپ اسمیر چند وقت یک بار باید تکرار شود ؟

معمولا توصیه میشود زنان بین 21 تا 65 سال، هر سه سال یک بار این تست را انجام بدهند. زنان بالای 30 سال در صورتی که تست اچ پی وی را نیز انجام میدهند میتوانند هر 5 سال یک بار برای پاپ اسمیر مراجعه کنند یا به جای پاپ اسمیر، تست اچ پی وی را انجام بدهند.

پاپ اسمیر غیر طبیعی LSIL / پاپ اسمیر غیر طبیعی چیست / پاپ اسمیر غیر طبیعی

چه افرادی نیاز به ازمایش پاپ اسمیر ندارند؟

در برخی شرایط نیازی به ادامه ازمایش پاپ اسمیر وجود ندارد:

 • پس از برداشتن رحم (هیسترکتومی). پس از برداشتن کامل رحم (که طی آن کل رحم و دهانه رحم برداشته میشود) احتمالا پزشک به شما میگوید نیازی به پاپ اسمیر ندارید. اگر علت هیسترکتومی شما یک بیماری غیر سرطانی مانند فیبروم بوده است ممکن است بتوانید پاپ اسمیر منظم را قطع کنید اما اگر این درمان برای بیماری سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم انجام شده باشد ممکن است توصیه شود تست را به شکل منظم ادامه دهید.
 • سن بالا. معمولا پزشکان اتفاق نظر دارند که زنان بالای 65 سال اگر در آزمایشهای پاپ اسمیر قبلی هیچ علائمی از سرطان نداشته اند، میتوانند غربالگری را ادامه ندهند.

خطرات و عوارض تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر یک روش غربالگری بی خطر و مطمئن برای سرطان دهانه رحم است اما عاری از خطا نیست.

این امکان وجود دارد که تست نتیجه منفی کاذب بدهد یعنی نشان بدهد هیچ ناهنجاری وجود ندارد در حالی که سلولهای غیر طبیعی وجود دارند. نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی رخ داده است.

عواملی که میتوانند به نتیجه منفی کاذب منجر شوند عبارتند از:

 • کافی یا مناسب نبودن برداشت سلولها
 • کم بودن تعداد سلول های غیر طبیعی
 • خون یا سلولهای التهابی مانع مشاهده سلولهای غیر طبیعی شده اند

اگر چه این امکان وجود دارد که سلولهای غیر طبیعی شناسایی نشوند اما خوشبختانه چند سال طول میکشد تا سرطان دهانه رحم ایجاد شود بنابراین اگر یک تست نتواند وجود سلولهای غیر طبیعی را شناسایی کند تست بعدی احتمالا میتواند.

بیشتر بخوانید :

خونریزی بعد از پاپ اسمیر تا چه حد طبیعی است ؟

آزمایش پاپ اسمیر چیست و چه زمانی زنان تست پاپ اسمیر دهند.

پاپ اسمیر چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits