دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
علائم لانه گذاری جنین و تفاوت خونریزی لانه گزینی با خونریزی پریودی (قاعدگی)

لانه گزینی چیست؟ تفاوت خونریزی لانه گزینی با پریودی

علائم لانه گذاری جنین و تفاوت خونریزی لانه گزینی با خونریزی پریودی (قاعدگی)
12
زمان مطالعه: 11 دقیقه
زمانی که تخمک گذاری انجام می‌شود حدود 6 تا 10 روز بعد سلول تخم باردار شده به دیواره رحم اتصال پیدا می‌کند که به اتصال سلول تخم به دیواره رحم لانه گزینی می‌گویند. به دلیل پیوند جنین به دیواره رحم خون ریزی یا لکه بینی ایجاد می‌شود که برخی آن را با...

لانه گزینی چیست ؟

لانه گزینی به معنی اتصال سلول تخم به دیواره رحم است که بدنبال آن بارداری رخ می‌دهد. لانه گزینی حدود 6 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری و سلول بارور شده رخ می‌دهد.

بعد از اینکه سلول تخمک بارور شد، در حدود 3 روز در لوله فالوپ می‌ماند. سپس تخمک بارور شده ( علائم تخمک بارور شده) حرکت کرده خود را به رحم می‌رساند و به دیواره رحم متصل می‌شود. به این عمل لانه گزینی گفته می‌شود.

زمانیکه لانه گزینی رخ می‌دهد، شما علائم آن از جمله حساس شدن سینه ها، گرفتگی عضلات و لکه بینی را تجربه می‌کنید. اگر شما یک یا بیشتر از این علائم را داشتید، شما باردار خواهید بود. پروسه لانه گزینی مرحله بدون دردی است، که گاهی با درد تخمک گذاری در وسط سیکل اشتباه گرفته می‌شود.

در آن زمان، اگر تخمک بارور شده خارج از رحم شروع به رشد کردن کند و یا به غشای دیواره داخلی رحم نچسبد، عمل لقاح انجام نشده است.

لانه گزینی چیست

در حین خونریزی لانه گزینی چه اتفاقی می افتد ؟

علت اصلی این خونریزی پیوند جنین به دیواره رحم است، این فرآیند در نزدیکی مراحل پایانی فرآیند لانه گزینی رخ می‌دهد که در آن یک بافت خاص با یک وظیفه خاص به نام تروفوبلاست تشکیل می‌شود که از جنین ایجاد می‌شود و آن را دربر می‌گیرد سپس این بافت خود را به دیواره رحم بنام اندومتریوم متصل می‌کند و شروع به پناه گرفتن به درون خودش می‌کند.

تروفوبلاست نیز وارد بسیاری از رگ های خونی شده و باعث پاره شدن آن‌ها می‌شود. این امر به نوبه خود باعث نشت و جمع شدن حفره‌های موجود در تروفوبلاست می‌شود که به حفره های دیگر ایجاد شده در بافت خون در بدن مرتبط هستند. این حفره ها به آرامی به حفره‌های خالی و دهانه‌های رحم نزدیک می‌شوند، از جنین بیرون رانده می‌شوند و در نهایت باعث خونریزی می‌شوند.

جنین پسر لانه گزینی ، لانه گزینی در هفته چندم ؟ ، لانه گزین بدون خونریزی

چگونه تست خونریزی لانه گزینی انجام می شود ؟

علائم و نشانه های مختلفی از لانه گزینی وجود دارد، از جمله خونریزی که ممکن است پیش بینی شود. در نظر بگیرید که ببینید آیا خون و یا لکه شما می‌تواند ناشی از لانه گزینی باشد یا خیر.

لانه گزینی

آیا خونریزی لانه گزینی رایج است ؟

خونریزی لانه گزینی تا حد زیادی شایع است و شاید در حدود بیست تا سی درصد از زنان رخ می‌دهد. اگر شما چند لکه قبل از دوره پریود خود دیدید، این چیزی نیست که نگران آن باشید و ممکن است نشانه ای از بارداری باشد.

چه زمانی خونریزی لانه گزینی اتفاق می‌افتد ؟

وقتی که رویان در رحم لانه گزینی می‌کند، هر جا که اقامت کند همانجا می‌تواند رگ‌های کوچک خون را پاره کند. اما نگران نباشید! این اتفاق هیچ مشکلی را برای مادر به وجود نمی‌آورد و دیواره رحم دوباره بازیابی خواهد شد. در این حالت، بعضی از خانم‌ها خونریزی خفیفی را تجربه می‌کنند که رنگ آن از صورتی تا قرمز و حتی قهوه‌ای متغیر است. این رخداد که اصطلاحا خونریزی لانه گزینی نامیده می‌شود معمولا قبل از خونریزی ماهیانه و حدود 5 تا 10روز بعد از لقاح مشاهده می‌شود.

چگونه می‌توان متوجه شد خونریزی مربوط به لانه گزینی است یا قاعدگی ؟

از آنجا که خونریزی لانه گزینی قبل از جواب مثبت تست بارداری اتفاق می‌افتد، مشکل بتوان متوجه شد خونریزی خفیف نشانه اولیه بارداری است یا یک لکه بینی ساده است که سرانجام به شکل قاعدگی به پایان می‌رسد. متاسفانه هیچ روش تست یا علامت قطعی برای این موضوع وجود ندارد.

بهترین راه برای اطمینان از باردار شدن آن است که چند روز صبر کرده و تست بارداری را انجام داد. زمان آخرین رابطه جنسی هم می‌تواند به شما کمک کند. اگر بیش از 2 هفته از ان تاریخ گذشته، بعید است خونریزی مربوط به لانه گزینی باشد و احتمالا به عادت ماهیانه ربط دارد.

حدود یک سوم زنانی که گفته‌اند خونریزی لانه گزینی داشته‌اند معتقدند این خونریزی با لکه بینی متعارف قبل از پریود متفاوت و رنگ آن کمی تیره‌تر است. بعضی دیگر همراه با لکه بینی انقباض را نیز ذکر کرده‌اند. باقی زنان اعتقاد دارند خونریزی لانه گزینی و خونریزی پریود هیچ تفاوتی با هم ندارد.

لانه گزینی کی اتفاق میفته ‌، لانه گزینی درد دارد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

خونریزی خفیف در دوران بارداری، حتی در زمان‌هایی غیر از لانه گزینی اغلب نرمال است. عوامل ایجاد کننده آن عواملی معمولی مثل ناراحتی سرویکس بعد از انجام آزمایش لگنی، رابطه جنسی یا عفونت واژن است. اما از آنجا که گاهی خونریزی بعد از جواب مثبت تست بارداری ممکن است نشانه بارداری خارج رحمی، بارداری مولار (بچه خوره) و یا سقط جنین باشد حتما باید به پزشک اطلاع دهید. نباید نگران باشید. به احتمال خیلی خیلی زیاد اگر خونریزی خفیف باشد و طولانی نشود همه چیز روبراه است.

آیا همیشه لکه بینی به معنی خونریزی لانه گزینی است ؟

لکه بینی همیشه به معنی لانه گزینی نیست. ممکن است خونریزی در روز اول پریودی اتفاق بیفتد یا به خاطر بیماری باشد. روش فهمیدن این مسئله دانستن تفاوت بدن پیش از لانه گزینی است. برای این کار، باید به پریودی خود توجه کنید.

در برخی خانم‌ها پریودی شدید است و در برخی دیگر به صورت لکه بینی است. برخی خانم ها چند روز قبل از پریودی گرفتگی عضلات دارند اما برخی دیگر بعد از شروع پریودی گرفتگی دارند. شناخت بدن و واکنش آن به عادت ماهانه به شما کمک می کند. اگر حالت شما مطابق احساس شما پیش از پریودی است و نزدیکی جنسی نامطمئن داشته اید، به شدت لکه بینی و مدت آن توجه کنید.

اگر فکر می کنید لکه بینی به خاطر لانه گزینی است و نمی‌توانید تا زمان پریودی صبر کنید بهتر است تست بارداری خانگی انجام دهید. به یاد داشته باشید ابتدا لانه گزینی اتفاق می‌افتد سپس بارداری پس از تشکیل نطفه اتفاق می‌افتد بنابراین ممکن است تست دقیق نباشد. سعی کنید با اولین ادرار خود در روز تست را انجام دهید زیرا در این حالت مقدار هورمون گنادوتروپین بالا است.

چه زمانی خونریزی لانه گزینی اتفاق می‌افتد ؟

وقتی که رویان در رحم لانه گزینی می‌کند، هر جا که اقامت کند همانجا می‌تواند رگ‌های کوچک خون را پاره کند. اما نگران نباشید! این اتفاق هیچ مشکلی را برای مادر به وجود نمی‌آورد و دیواره رحم دوباره بازیابی خواهد شد. در این حالت، بعضی از خانم‌ها خونریزی خفیفی را تجربه می‌کنند که رنگ آن از صورتی تا قرمز و حتی قهوه‌ای متغیر است. این رخداد که اصطلاحا خونریزی لانه گزینی نامیده می‌شود معمولا قبل از خونریزی ماهیانه و حدود 5 تا 10روز بعد از لقاح مشاهده می‌شود.

از آنجایی که خونریزی لانه گزینی معمولا با خونریزی پریودی اشتباه گرفته می‌شود، برخی خانم ها هنگامی که متوجه بارداری می‌شوند بسیار شگفت زده می‌شوند.

خونریزی لانه گزینی یکی از علائم اولیه بارداری در یک سوم خانم های باردار است. تخمک بارور به داخل لوله های رحم حرکت کرده و داخل رحم می‌شود، جایی که لقاح در پوشش داخلی رحم انجام می‌شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد بافتی که اطراف تخمک وجود دارد باعث آسیب رساندن به رگ های خونی مادر در داخل رحم و خونریزی از دهانه رحم و واژن می شود. آموختن علائم خونریزی لانه گزینی به خانم ها کمک می کند زمان شروع بارداری را تشخیص دهند.

زمان لانه گزینی

این نوع خونریزی در بارداری معمولا بین 6 تا 12 روز بعد از نزدیکی جنسی و بارداری اتفاق می‌افتد. زمان نزدیکی جنسی خود را به یاد آورید. اگر بیش از یک ماه یا دو ماه گذشته است، بنابراین احتمال خونریزی لانه گزینی بسیار کم است.

از آنجایی که خونریزی لانه گزینی معمولا با خونریزی پریودی اشتباه گرفته می‌شود، برخی خانم ها هنگامی که متوجه بارداری می‌شوند بسیار شگفت زده می‌شوند.

هنگامی که پزشک متوجه بارداری شود، با استفاده از آزمایشات مختلف سن جنین را تشخیص می‌دهد.

بررسی رنگ و مقدار خونریزی

این روش به تشخیص خونریزی ناشی از لانه گزینی یا پریودی کمک می‌کند. خونریزی لانه گزینی خفیف تر و مقدار کمتری است. گاهی حتی به صورت لکه بینی است.

خونریزی لانه گزینی به صورت ترشحات صورتی یا قهوه ای روشن است. این خون معمولا تیره تر از خون پریودی است زیرا زمان بیشتری طول کشیده است از رحم به واژن برسد.

مقدار خونریزی لانه گزینی بسیار کمتر است و معمولا دو روز طول می‌کشد. در برخی خانم‌ها به صورت خونریزی پریودی سبک دیده می‌شود و باعث گیج شدن خانم‌ها می‌شود. در بیشتر خانم‌ها، خونریزی پریودی به رنگ قرمز است و پس از روز اول یا دوم شدیدتر می‌شود.

وجود انقباض و گرفتگی عضله

خونریزی لانه گزینی معمولا با درد و گرفتگی عضله همراه است زیرا لقاح انجام شده و رحم در حال تغییر می‌باشد. اما گرفتگی ناشی از خونریزی لانه گزینی از گرفتگی ناشی از پریودی خفیف‌تر است.

اگر گرفتگی عضلات شکم افزایش یافت می‌تواند نشانه پریودی یا وجود مشکل در بارداری باشد. در برخی موارد، درد به دلیل بیماری مانند عفونت مثانه می‌باشد. علت عفونت مثانه در زنان در مقاله‌ای دیگر ذکر شده است.

هر دردی که نشانه پریودی نباشد و پس از دو روز به خودی خود آرام نشود باید به پزشک اطلاع داده شود. همچنین اگر علائم همراه با تب، خونریزی شدید و لرز باشد نیز باید به پزشک اطلاع داده شود.

لانه گزینی بدون علامت ، لانه گزینی چیست ، لانه گزینی و لکه بینی

علائم دیگر خونریزی لانه گزینی

از علائم دیگر لانه گزینی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد :

حالت تهوع

بیشتر خانم های باردار در ابتدای بارداری حالت تهوع دارند. این احساس همراه با بیزاری از برخی بوها می‌باشد مانند بوی قهوه. همچنین استفراغ نیز نشانه بارداری است.

تغییر عادات ادرار

اگر بیش از پیش ادرار می کنید و ناگهان دچار یبوست می شوید باردار هستید. راهکارهای رفع یبوست در بارداری در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

بررسی درد در سینه

درد و سوزش سینه علائم بارداری می باشند. در طول بارداری، سینه ها بزرگ می شوند و نوک سینه تیره تر می‌شود و رشد می‌کند. اما درد سینه از علائم پریودی نیز میباشد.

خستگی

خستگی یکی از علائم سه ماهه اول بارداری است. اگر به شکل عجیبی احساس خستگی می‌کنید و استراحت نیز خیلی به شما کمک نمی کند نشانه بارداری است.

تغییر حالت روحی

بارداری با تغییر هورمون ها همراه است که باعث تغییر اساسی در حالت روحی شما می‌شود. شما یک لحظه شاد هستید و لحظه بعد ناراحت هستید. همچنین تغییر حالت روحی از علائم پریودی نیز می‌باشد.

احساس سرگیجه

اگر ناگهان و بدون هیچ دلیلی دچار سرگیجه می شوید باردار هستید.

به پزشک مراجعه کنید

ممکن است تمام علائم گفته شده را تجربه کنید اما باردار نباشید. بهترین راه برای تعیین دلیل خونریزی مراجعه به پزشک می‌باشد.

لانه گزینی بعد از iui ، لانه گزینی در ivf ، لانه گزینی pdf

بیشتر بخوانید :

لقاح مصنوعی چیست ؟ خطرات و عوارض لقاح مصنوعی

کجا اسپرم بفروشیم؟ | همه چیز درباره خرید و فروش اسپرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (12 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

محمودبیضایی | ۵ سال پیش
سلام چقدر من بدم به این بوی خون پریود میاید،بوش ادم راخفه،میکنه،اگر زن این خون ریزی یا قاعدگی،را نداشت،خیلی خوب بود، یا حداقل در دوران قاعدگی،خونه بو نداشت بی بو بود،همین خونه زن را ضایع کرده،
15
0

hits