دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
انواع ترشحات واژن : علت اصلی هر کدام از ترشحات واژن چیست ؟
4
زمان مطالعه: 11 دقیقه
انواع ترشحات واژن را برای شما عزیزان معرفی میکنیم تا بتوانید در اولین فرصت با تشخیص نوع و بیماری خود و یا عفونت و یا حتی زمان تخمک گذاری به موقع از عواقب و عوارض سنگینشان جلوگیری کنید. با دلگرم همراه باشید.

انواع ترشحات واژن

بسیاری از روزها، ترشحات واژنی دغدغه شما نیست و این چیز خوبی است و درنهایت، این مسئله ای نیست که دوست داشته باشید به آن فکر کنید. به خصوص اگر در مورد آن چیز قابل توجهی وجود نداشته باشد، که معمولا به معنای این است که همه چیز عادی است.

اما اگر شما متوجه یک تغییر ناگهانی در رنگ، بو و یا بافت شدید، چه کار کنید؟ در اینجا نکاتی داریم که به شما می گوید، چگونه ترشحات را رمزگشایی کنید و این ترشحات چه نکاتی را در مورد سلامت تان به شما می گویند

دیواره‌های واژن و گردن رحم زنان دارای غددی است که به طور طبیعی برای حفظ تمیزی و سلامت واژن از سن بلوغ تا زمان یائسگی مقدار کمی مایع روشن یا سفید شیری رنگ و بدون بو، بدون خارش و بدون سوزش تولید می‌کند.

حال اگر ترشحات واژن دچار تغییر شود، نشانه‌ی بروز یک بیماری می‌باشد. این تغییرات می‌تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد:

  • تغییر در رنگ
  • تغییر در بو
  • تغییر در حالت (حالت طبیعی ترشحات واژن به صورت روان می‌باشد؛ حال اگر ترشحات شما تکه پنیری، کفی و حباب دار باشد، ترشحات شما غیر طبیعی است.)
  • تغییر در قوام ترشحات
  • تغییر در میزان ترشحات
  • درد، سوزش یا خارش در ناحیه واژن

انواع ترشح واژن / علت اصلی هر کدام از ترشحات واژن چیست ؟

تقسیم بندی ترشحات واژن بر اساس نوع عفونت واژن

  1. عفونت باکتریایی واژن : این عفونت باعث بوجود آمدن ترشحات زرد، خاکستری، یا سبزرنگ می‌شود. این ترشحات معمولا با بوی متعفن ماهی همراه است.
  2. عفونت قارچی واژن : ترشحات پنیری سفید رنگ از علائم عفونت قارچی واژن می‌باشد. در این نوع عفونت فرد معمولا در ناحیه واژن احساس خارش و تورم دارد.

1. ترشحات طبیعی واژن

ترشحات طبیعی واژن در خانم‌ها معمولا از یک برنامه زمانی مشخصی به شرح زیر پیروی می‌کند:

بعد از پایان زمان پریود (از روز هفتم سیکل قاعدگی) ترشحات آبکیِ بی رنگ و گاهی متمایل به سفید در واژن شروع می‌شوند که بوی زننده‌ای به همراه نخواهد داشت. این ترشحات تا روز چهاردهم سیکل قاعدگی ادامه‌دار خواهند بود به گونه‌ای که حتی گاهی باعث خیس شدن کامل شورت شما می‌شوند.

در حدود روزهای دوازدهم تا چهاردهم سیکل قاعدگی (زمان تخمک‌گذاری) حجم تولید این ترشحات به اوج خود رسیده و حتی می‌توانند به حالت کش‌دار در آیند که این حالت نیز طبیعی است.

پس از زمان تخمک‌گذاری، به علت افزایش هورمون پروژسترون در بدن، حجم این ترشحات کم شده و رفته رفته رنگ ترشحات رو به لیمویی رفته و پس از روز 24، 25 سیکل، ممکن است حالتی چسبناک داشته باشند و کمی بوی ترش بدهد.

با وجود این تغییرات کم، ترشحات شما نباید در حالت طبیعی باعث سوزش، خارش و بوی تعفن گردد.

در نظر داشته باشید که خارش خفیف و گاه گاه مشکلی ندارد و این مقدار از خارش طبیعی محسوب می‌شود.

2. تر شحات که نشان دهنده تخمک گذاری هستند

هیلدا هاچرسون، استاد زنان و زایمان در دانشگاه پزشکان و جراحان کلمبیا می گوید، اگر شما متوجه ترشحات چسبناک از خود شدید ( ما قصد نداریم میل شما به صبحانه تان را از بین ببریم، اما غلظت آن مثل سفیده تخم مرغ خام است).

احتمالا به معنی این است که، شما در حال تخمک گذاری هستید (تخمدان شما یک تخمک بالغ آزاد می کند که، از طریق لوله رحم عبور می کند و می تواند بارور شود).

درست قبل از تخمک گذاری، شما ممکن است متوجه افزایش شفافیت و رشته های ترشحات شوید. مایع چسبنده شرایط را برای سفر اسپرم به تخمک آسان تر می کند.

نکته: اگر شما از نظر جنسی فعال هستید، در این ایام فوق العاده فوق العاده مواظب باشید.

3. ترشحات خاکستری مایل به سفید

این نوع از ترشحات واژن که به شکل نازک می‌باشند می‌توانند نشانه‌ای از عفونت باکتریایی واژن باشد که معمولا با بوی ماهی همراه می‌باشد.

4. ترشحات واژن که نشان دهنده پریود هستند

چند روز پس از تخمک گذاری، ترشحات دوباره شروع به کم شدن خواهند کرد. اگر پریود های شما بسیار منظم است، معمولا پریود شما در حدود 14 روز پس از تخمک گذاری شروع می شود، پس کاهش ترشحات می تواند به شما کمک کند تا شروع به شمارش معکوس کنید.

خانمها همچنین ممکن است، به صورت دوره ای ترشحات غلیظ و سفید را ببینید، تا زمانی که این ترشحات بی بوست و خارش و سوزش ندارد، عادی است و باید پس از چند روز فروکش کند.

انواع ترشحات واژن

5. ترشحات زرد واژن

سوزاک یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند در بروز این نوع از ترشحات واژن خود را بروز دهد؛ علاوه بر این سوزاک می‌تواند باعث سوزش ادرار، تکرر ادرار، قرمزی و تورم ناحیه تناسلی و همچنین سوزش و خارش در ناحیه واژن گردد.

در مورد این نوع از ترشحات همسر شما نیز باید حتما تحت درمان قرار گیرد؛ چرا که باکتری‌های ایجاد کننده این عفونت می‌تواند از طریق رابطه جنسی به همسر شما نیز منتقل شده و اگر او درمان نشود، این باکتری‌ها در پروستات او باقی مانده و دوباره به شما منتقل شود.

در واقع بسیاری از خانم‌ها پس از مراجعه به پزشک و دریافت دارو درمان می‌شوند اما بعد از اولین نزدیکی دوباره این عفونت به آنها منتقل می‌شود و دوباره علائم بیماری در آنها ایجاد می‌شود. در مورد عفونت زردرنگ و بودار باید زن و شوهر هر دو تحت درمان کافی و مناسب قرار بگیرند.

6. ترشحات زرد مایل به سبز واژن با همراه با کف و بوی زیاد

این نوع از ترشحات واژن می‌تواند در اثر نوعی عفونت به نام عفونت تریکوموناس ایجاد شود. (تریکوموناس واژینالیس نوعی جاندار تک سلولی تاژک‌دار و بی‌هوازی است که می‌تواند موجب بروز عفونتی شود که از طریق رابطه جنسی قابل انتقال است.) در این وضعیت فرد احساس می‌کند که به طور مدام حباب از واژنش خارج می‌شود.

در صورت بروز این ترشحات حتما به پزشک مراجعه کنید؛‌ چرا که عدم درمان می‌تواند به ناباروری و آبسه های لگنی منجر گردد.

7. ترشحات ترشحات سفید واژن + ترشحات پنیری واژن

عفونت قارچی واژن یکی دیگر از عفونت‌های زنانه است که عامل این نوع از ترشحات واژن به شمار می‌آید. به طور کلی این گونه از ترشحات بی‌بو می‌باشد. عفونت قارچی نوعی عفونت زنانه می‌باشد که در اثر رشد بیش از حد نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس در واژن به وجود می‌آید.

حاملگی، مصرف بعضی از آنتی بیوتیک‌ها، مصرف قرص‌های جلوگیری از حاملگی، بیماری قند، استفاده از کورتون، زمان سیکل ماهیانه و روابط جنسی از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارچ‌ها و در نتیجه باعث عفونت در واژن می‌شوند.

8. به شما استرس وارد شده است

احساس می کنید کمی بیشتر از حد معمول است؟ استرس می تواند میزان ترشح بدن شما را صعودی افزایش دهد. در حال حاضر و پس از آن ترشحات شما کمی بیشتر می شود. منشا استرس خود را بررسی کنید، شاید زمان آن رسیده باشد که آرام شوید.

9. وجود خون در ترشحات واژن

اگر شما کمی خون در ترشحات خود دیدید، معمولا نیازی نیست وحشت کنید. می تواند فقط خون باقی مانده قاعدگی یا لکه بینی تصادفی اواسط ماه باشد. با این حال، ترشح خونی گاهی اوقات می تواند نشانه ای از چیزی جدی تر باشد.

ممکن است به معنی عفونت واژن، عفونت رحم، عفونت لگن، یا بارداری باشد. اگر شما متوجه خون در ترشحات واژن خود شدید و شما به این زودی ها منتظر شروع پریود خود نیستید و یا علائم دیگر (مانند درد لگن) دارید، این مسئله را با پزشکتان مطرح کنید، تا جلوی هر مشکل بزرگتری را بگیرد.

10. ترشحات خاکستری همراه با بوی تعفن

این ترشحات در اثر به هم خوردن تعادل نوعی باکتری به نام گاردنرلا در واژن بوجود می‌آید. در واقع زمانی که واژن در اثر عوامل بیرونی قلیایی شود این باکتری‌ بیش از حد در واژن رشد کرده و باعث این ترشحات می‌گردد. رابطه جنسی مکرر با تخلیه منی در واژن باعث به هم خوردن اسیدیته‌ی واژن شده و این عفونت بروز می‌‌کند.

11. ترشحاتی که نشان دهنده عفونت هستند

سه مدل ترشح می تواند نشانه عفونت باشد. ترشحات طبیعی نسبتا بی بوهستند، پس بوی بد یا بویی شبیه ماهی می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد.

ترشح غلیظ، پنیری می تواند نشانه های ثبت شده از یک عفونت قارچی باشد. و در هر زمان شما متوجه تغییر در رنگ شدید، باید آن را به دکتر خود بگویید.

رنگ هایی در ترشحات واژن که باید مراقب آنها باشید، خاکستری (زمانی که با بوی بدی همراه شود، از علائم شایع واژینوز باکتریایی (در اثر رشد بیش از حد باکتری‌های بی‌هوازی، گاردنلا واژینالیس ایجاد می‌شود.

هم باکتری‌های بی‌هوازی وهم گاردنلا واژینالیس در حالت طبیعی در واژن یافت می‌شود. عارضه شایع واژنی در سن باروری زنان است.

این عارضه موجب پارگی زودتر از موعد غشاها، درد زایمانی و تولد قبل از موعد نوزادان میگردد.) است)، زرد و یا سبز (می تواند نشانه اینکه سلول های سفید خون در حال مبارزه با یک عفونت منتقله از راه جنسی اند باشد)، و یا قهوه ای (ناشی از خون خشک، که می تواند اشاره به عفونت ناشی از التهاب بزرگ داشته باشد).

اگر شما متوجه هر یک از این تغییرات شدید، آنها را به دکتر خود بگویید. زیرا ترشحات شما ممکن است یک راهنما خوب باشد، اما تنها یک دکتر می تواند به شما یک نتیجه گیری درست را ارائه بدهد.

انواع ترشح واژن و نحوه درمان هرکدام


درمان ترشحات واژن

در ادامه به روش‌های درمانی ترشحات غیرطبیعی واژن خواهیم پرداخت؛ ولی این نکته را در نظر داشته باشید که روش‌های مذکور صرفا در جهت آشنایی شما با آن‌ها می‌باشد و هرگز سر از خود به انجام آن‌ها نپردازید، چراکه ممکن است تشخیص شما در نوع بیماری‌تان اشتباه باشد و زمانی به پزشک مراجعه کرده‌اید که بیماری شما حاد شده و درمان سخت می‌گردد.

داروها به صورت خوراکی، تزریقی و موضعی (قرص یا کرم واژینال) برای درمان ترشحات واژن، بسته به نوع عفونت استفاده می‌شود.

تعدادی از داروها ممکن است در درمان واژینوز باکتریایی، از جمله مترونیدازول (Flagyl)، تینیدازول (Tindamax) و کرم کلیندامایسین (Cleocin) باشد. این داروها همچنین در درمان عفونت تریکومونایی موثر است.

تریکوموناس با مترونیدازول (Flagyl) و یا تینیدازول (Tindamax) درمان می‌شود که از راه دهان در دوز واحد داده می‌شود. مهم این است که برای جلوگیری از عفونت مجدد شرکای جنسی همان زمان درمان شوند.

در گذشته پنی‌سیلین داروی انتخابی برای درمان سوزاک بدون عارضه بود. با این حال، گونه‌های جدیدی از سوزاک به آنتی بیوتیک‌های مختلف، از جمله پنی‌سیلین مقاوم شده‌اند و در نتیجه درمان سخت‌تر شده است.

سوزاک ممکن است با تزریق سفتریاکسون (Rocephin) به صورت داخل عضلانی یا با سفیکسیم خوراکی (Suprax) درمان شود. آنتی بیوتیک‌های دیگر نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

روش مناسب برای درمان ترشحات واژن

به هنگام مراجعه نزد پزشک یا کارشناس بهداشتی، وی از شما سوالات متفاوتی همچون اینکه "آیا اخیرا آنتی‌بیوتیک مصرف کرده‌اید؟، آیا متاهل هستید یا شریک جنسی دارید؟ آیا از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید؟، آیا به دیابت مبتلا هستید؟ و... خواهد پرسید. هدف از این سوالات کمک به تشخیص و تعیین دقیق علت ترشحات می‌باشد.

سپس با استفاده از ابزاری به نام اسپوکلوم به انجام معاینات لگنی خواهد پرداخت تا بتواند مستقیما دهانه رحم شما را مشاهده نماید. گاهی اوقات در حین معاینه نمونه‌ای از ترشحات شما برای انجام آزمایش برداشته می‌شود. با بررسی ترشحات عفونت مخمری، التهاب باکتریایی مهبل یا عفونت تریکومونایی تشخیص داده می‌شود و درمان شما شروع می‌شود. درحقیقت درمان هر ترشحی برحسب عامل پاتولوژیکش متفاوت است.


بیشتر بخوانید :

چرا واژن بوی بد میدهد؟ چگونه بوی بد واژن را درمان کنیم؟

آیا ترشحات زیاد واژن در دوران بارداری، طبیعی است؟

علت وجود خون آب از واژن چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits