دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
واکسیناسیون و بارداری - ایمنی در برابر ویروس ها در دوران بارداری
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
واکسیناسیون را برای بارداری باید جدی بگیرید. در حین بارداری، سیستم ایمنی بدن شما نسبت به قبل ضعیف تر است. این مسئله یعنی اینکه شما و کودکتان در معرض خطرات بیشتری قرار دارید.

واکسن های دوران بارداری چیست ؟

واکسیناسیون در زمان بارداری خیلی مهم است. در حین بارداری، سیستم ایمنی بدن شما نسبت به قبل ضعیف تر است. این مسئله یعنی اینکه شما و کودکتان در معرض خطرات بیشتری قرار دارید. چند عمل پیشگیرانه ساده و به شما و کودکتان در کاهش خطر ابتلا به بیماری ها کمک شایانی خواهد کرد. ایمن کردن خود و کودکتان در برابر آنفولانزا اقدامی ساده و موثر است که از شما در برابر بیماری های زیادی محافظت میکند. قبل از اینکه باردار شوید، با مشورت یک پزشک و آزمایش های مخصوص از سلامت خود اطمینان کامل حاصل کنید تا در طول دوران بارداری شما یا فرزندتان دچار بیماری های دیگری نشوید. پیشنهاد میکنم حتما با ادامه این مقاله همراه مجله اینترنتی دلگرم باشید.

مثل واکسیناسیون های متداولی همچون کزاز و فلج اطفال، زنان باردار باید در برابر بیماری هایی اعم از هپاتیت B، سرخک، اوریون، سرخچه، آبله مرغان، سیاه سرفه و آنفلونزا نیز ایمن باشند.

همه زنان باید قبل از باردار شدن این واکسن ها را بزنند تا در برابر بیماری ها مقاوم شوند و نکته مهم این است که اگر این کار را قبل از بارداری انجام ندهید، برخی از واکسن ها را نمیتوان حین بارداری تزریق کرد.

البته تعدادی از واکسن ها را نیز میتوان حین بارداری استفاده کرد. (برای مثال واکسن آنفلونزا و سیاه سرفه در سه ماهه سوم باید تزریق شود) آن واکسن هایی که را که نمیتوان حین بارداری استفاده نمود را باید بلافاصله پس از زایمان تزریق کرد. همه واکسن ها را میتوان به مادران شیرده تزریق کرد و اینکار احتمال انتقال بیماری به نوزاد را کاهش میدهد.

واکسن های قبل از بارداری

واکسن قبل از بارداری
واکسن های قبل از بارداری بسیار مهم هستند

سرخک، اوریون و سرخچه

مبتلا شدن به سرخچه در حین بارداری میتواند نواقص هنگام تولد زیادی را بوجود آورد. اگر پس از سال 1966 میلادی بدنیا آمده اید به یک دوز اضافه از واکسن سرخچه نیاز خواهید داشت تا بطور کامل در برابر بیماری مقاوم باشید. البته این امر باید با مشورت پزشک صورت بگیرد. توصیه میشود که پس از تزریق این واکسن به مدت 4 هفته برای باردار شدن تلاشی نکنید.

آبله مرغان

ابتلا به آبله مرغان در حین بارداری میتواند بیماری های خیلی شدیدی برای شما و جنین تان بوجود آورد. یک آزمایش خون ساده میتواند مشخص کند که آیا شما در برابر این بیماری مصون هستید یا خیر. اگر پاسخ منفی است، با پزشکتان مشورت کنید تا با تزریق دو دوز از این واکسن بطور کامل در برابر آبله مرغان مصون شوید. توصیه میشود که پس از تزریق این واکسن به مدت 4 هفته برای باردار شدن تلاشی نکنید.

پنوموکوک

محافظت در برابر بیماری های جدی که پنوموکوک ایجاد میکند بیشتر به افراد سیگاری و کسانی که بیماری های قلبی یا کلیوی و یا دیابت دارند توصیه میشود.

واکسن های مسافرتی

هنگام مسافرت به برخی از کشور ها باید واکسن های بخصوصی را دریافت کنید. البته این واکسن ها اغلب هنگام بارداری توصیه نمیشوند.

واکسن بارداری
واکسیناسیون حین بارداری

واکسن های مجاز هنگام بارداری

واکسن های آنفلونزا و سیاه سرفه تنها واکسن هایی هستند که در هنگام بارداری امکان استفاده از آن ها وجود دارد.

سیاه سرفه

سیاه سرفه در کودکان کمتر از 6 ماه میتواند منجر به بیماری های بسیار شدید و حتی مرگ شود. امروزه به همه خانم های باردار توصیه میشود که در سه ماهه سوم دوره بارداری خود (در هفته 28 ایده آل است) واکسن سیاه سرفه را تزریق کنند. در این بازه زمانی، ترکیبی از پادتن هایی که از طریق جریان خون مادر منتقل میشود احتمال انتقال بیماری را کاهش داده و باعث میشود تا بهترین زمان برای تزریق واکسن باشد.

آنفلونزا

آنفلونزا میتواند باعث ایجاد بیماری های شدید شود و باردار بودن میتواند این شرایط را حتی بدتر کند، بطوری که آنفلونزا برای زنان باردار 5 برابر خطرناک تر از افراد دیگر است. به همین دلیل تزریق واکسن آنفلونزا برای خانم های باردار بسیار ضروری است.

واکسن آنفلونزا ایمن است و میتواند قبل، حین و یا بعد از بارداری تزریق شود. دریافت واکسن آنفلونزا بصورت سالانه شما را در برابر شکل های مختلف بیماری ایمن کرده و ریسک انتقال آن به کودکان را کاهش میدهد. اگر در هنگام بارداری واکسن آنفلونزا را دریافت کنید، تاثیرات آن تا 6 ماهگی در بدن فرزند شما خواهد ماند اما بعد از آن نیاز به تزریق واکسن وجود دارد.

divider

واکسن آنفلونزا در دوران بارداریامیدوارم از این مطلب راضی بوده و اهمیت مراقبت از آنفلونزا در دوران بارداری را جدی بگیرید. شما میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید. همراه مجله اینترنتی دلگرم باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits