دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
ساده ترین راهکارهای حمام سالمندان بیمار در تخت خواب
5
زمان مطالعه: 10 دقیقه
حمام کردن افراد سالمند به خصوص افراد مسن بیماری که باید به خاطر بیماریشان در تخت بمانند می تواند کار مشکلی باشد. در این مقاله می توانید نکاتی مهم در رابطه با این موضوع را بخوانید و دفعه بعد برای حمام دادن فرد سالمند هم خودتان و هم او راحت تر باشید....

روش حمام کردن سالمندان بیمار روی تخت

درک اینکه چطور می توانید به شکلی مناسب از شخص سالمند در زندگیتان مراقبت کنید می تواند مشکل باشد و به دقت زیادی نیاز داشته باشد، به خصوص وقتی موضوع نظافت سالمندان باشد. نه تنها لازم است برنامه ای منظم برای نظافت کافی و لازم او فراهم کنید بلکه باید فرد سالمند بیمار را با صبر و ملایمت تمیز کنید.

بسیاری از سالمندان بیمار وقتی روی تخت استراحت می کنند با بهداشت شخصی خود مشکل دارند نه تنها چون حرکت کردن برای آنها مشکل است بلکه چون دست زدن به آنها بدون درد کشیدن هم مشکل است. وقتی سعی می کنید بهترین روش حمام کردن فرد سالمند را پیدا کنید تکنیک ها و روش درست حمام کردن سالمندان می تواند گزینه های زیادی را برای شما فراهم کند.

وقتی متوجه شدید چطور یک فرد سالخورده را حمام کنید چند مورد است که باید قبل از حمام کردن او بدانید.

قبل از حمام دادن سالمندان

قبل از اینکه بدانید چطور یک فرد سالمند را در حمام بشویید مهم است باید بدانید بسیاری از سالمندان بیمار ممکن است با حمام کردن عصبی شوند یا راحت نباشند. درک اینکه چطور یک فرد سالمند را حمام دهیم چیزی بیشتر از روش های حمام دادن سالمندان است. این کار به همدردی شما با فرد سالمند احتیاج دارد.

از آنجایی که بسیاری از سالمندان بیمار برای حرکت آزادانه مشکل دارند یادگیری حمام دادن افراد پیر می تواند زمان بر باشد. یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید موقع حمام کردن پیرمرد یا پیرزن ها انجام دهید این است که ارتباطی راحت و نزدیک با شخصی که از او مراقبت می کنید داشته باشید.

وقتی بیمار پیر بتواند به راحتی از آنچه او را ناراحت می کند با شما صحبت کند هنگام حمام کردن خیلی راضی تر و خوشحال تر است.

درک اهمیت بهداشت شخصی سالمندان

بهداشت مناسب بخش ضروری زندگی بیشتر افراد سالمند است اما اگر به دنبال یادگیری چگونگی حمام دادن یک فرد سالمند هستید شاید متوجه نباشید مراقبت از بدن سالمند چه نقش مهمی در مراقبت از سالمند دارد.
بسیاری از سالمندانی که باید هنگام بیماری فقط روی تخت باشند یا کسانی که برای حرکت دادن بدنشان به اطراف مشکل دارند با بهداشت شخصی شان مشکل پیدا می کنند.

به عنوان شخصی که از سالمند مراقبت می کنید مهم است از نحوه مراقبت از موها و شستشوی بدن سالمند در خانه و توانایی خودتان برای فراهم کردن مراقبت های راحت و مهربانانه از او در خانواده تان اطلاع داشته باشید.

حمام کردن سالمندان بیمار روی تخت

آنچه باید درباره حمام دادن فرد سالمند در تخت بدانید

حمام کردن سالمند در تخت بخش مهمی از مراقبت سالمندان در خانه است. قبل از اینکه سالمندی را روی تخت حمام کنید باید از آماده بودن وسایل لازم و ضروری برای حمام دادن سالمند در تخت اطلاع داشته باشید. برای حمام دادن افراد سالمند روی تخت به وسایل زیر نیاز دارید:

 • شامپو بدن
 • لیف
 • حوله
 • ملحفه ضد آب
 • آب گرم
 • دو عدد ظرف آب

وقتی می خواهید سالمند بیماری را روی تخت حمام کنید درک این موضوع بسیار مهم است که بسیاری از بیماران از اینکه کسی دیگر آنها را بشوید خجالت می کشند و راحت نیستند. تا جایی که می توانید روی راحتی فرد سالمند هنگام حمام کردن تمرکز داشته باشید.

اگرچه حمام دادن یک سالمند بیمار ممکن است مشکل باشد واقعیت این است که وقتی این کار را شروع کنید تقریبا آسان می شود.

بهتر است از قبل تخت را برای حمام دادن فرد سالمند آماده کنید. ممکن است لازم باشد برای احتیاط و جلوگیری از نفوذ کردن آب به تشک تخت را با یک ملحفه ضد آب بپوشانید. اگر ممکن نیست قبل از حمام فقط حوله ها را زیر و دور بدن فرد سالمند قرار دهید.

ممکن است موقع حمام کردن، فرد سالمند سرما بخورد. برای جلوگیری از سرما نخوردن سالمند، درجه وسیله گرمایشی اتاق را بالا ببرید و تا جایی که ممکن است بعد از حمام دادن او را بپوشانید. باید موقع حمام کردن فرد سالمند روی تخت فقط روی هر قسمت از بدن او را که می خواهید تمیز کنید باز بگذارید. این کار برای این است که مطمئن شوید بدن سالمند بیمار تا حد ممکن راحت و گرم است.

با شستن بالاتنه او شروع کنید. از شانه ها شروع کنید و با دقت از شامپو بدن برای تمیز کردن بدن سالمند استفاده کنید. هر طرف بدن او را با شامپو بدن و آب گرم تمیز کنید. بدن سالمند را با آب گرم و یک لیف و آبی که برای شستن کنار گذاشته بودید بشویید.

این نکته که باقیمانده شامپو بدن را کاملا از روی پوست شخص بشویید بسیار مهم است. لازم است بدانید اگر شامپو بدن روی پوست فرد باقی بماند باعث تحریک پوست او می شود. از آنجایی که پوست بسیاری از سالمندان مستعد خشکی و خارش هستند بهتر است باقیمانده صابون یا شامپو بدن کاملا از روی پوست فرد سالمند شسته و پاک شود.

بعد از شستن و آبکش کردن بدن سالمند، برای خشک کردن ملایم بدن او از یک حوله نرم استفاده کنید. به آهستگی بدن او را خشک کنید و از محکم حوله کشیدن به بدن او خودداری کنید. یک طرف بدن او را بشویید، سپس شستن طرف دیگر بدنش را شروع کنید. در نهایت، با دقت قسمت های خصوصی بدن فرد سالمند را بشویید.

با اینکه بسیاری از افراد سالخورده ممکن است از این موضوع عصبی و ناراحت شوند، همدردی با سالمندان بخش مهمی از این تجربه است و به آنها این اطمینان را می دهد که حمام دادن آنها توسط شخصی دیگر تجربه ای خجالت آور نیست. مطمئن شوید همه جای بدن او را کاملا خشک کرده اید و بعد فرد سالمند را به پشت برگردانید و پشت بدن او را هم به همین تریب بشویید.

وقتی بدن سالمند را شستید موقع استفاده از شامپو خشک برای شستن موهای او است. اگر فرد سالمند ترجیح می دهد موهایش حتما با آب شسته شود ممکن در آن موقع همین کار را انجام دهید اما به او کلاه شامپو برای سالمندان بیمار و شامپو خشک را هم پیشنهاد کنید.

استراحت بیمار سالمند روی تخت یک چالش است اما برای حمام کردن او وسایلی مثل کلاه شامپو و شامپو خشک که حمام کردن آنها را راحت تر می کند می تواند این چالش را برای آنها و شما راحت تر کند.

آشنایی با مراقبت از موی سالمندان

شاید یکی از چالش برانگیزترین جنبه های مراقبت از سالمندان اطمینان از این موضوع باشد که می توانید به خوبی از موهای فرد سالمند خانواده تان مراقبت کنید. باید بدانید مراقبت از موی سالمندان با آنچه به افراد جوان برای مراقبت از موهایشان پیشنهاد داده می شود متفاوت است. همین طور که افراد پا به سن می گذارند، موهایشان و احتیاجات آنها برای مراقبت از موهایشان تغییر می کند.

مراقبت از موی افراد مسن لزوما نباید کاری پر استرس باشد و با اطلاعات درست و همدردی با سالمندان این تجربه احتمالا راحت می شود. اول با فرد سالمند درباره استفاده از شامپوی خشک برای شستن موهایش صحبت کنید. این نوع شامپوها انتخابی مناسب برای بسیاری از افراد مسن بیمار است.

درباره نحوه عملکرد این شامپوها برای افراد مسن توضیح دهید تا بتواند نظرش را درباره چگونگی شستشو و مراقبت از موهایش بیان کند. برای شستشوی بدن افراد مسن و بیمار هم شامپو بدن خشک هست. بخشی از درک و همدردی با سالمندان این است که تا حد ممکن به آنها درباره انتخاب های موجود و تصمیم گیری برای استفاده از آنها اطلاعات دهید.

اگر فرد مسن بیماری که از او مراقبت می کنید شامپو خشک را برای استفاده قبول کرد شاید بخواهید از کلاه شامپو هم برای شستن موهای او استفاده کنید. کلاه شامپو انتخابی امن و ساده برای شستن سر سالمندان است. به راحتی کلاه شامپو را روی سر فرد سالمند قرار دهید و موهایش را به آرامی ماساژ دهید.

کلاه شامپو حاوی موادی تمیز کننده ای است که با دقت و به آرامی موهای فرد مسن را بدون استفاده از آب تمیز می کند. شامپو خشک انتخابی عالی برای سالمندانی است که نمی خواهند موهایشان کاملا خیس شود. شامپو خشک به بیمار این اطمینان را می دهد که مجبور نیست بعد از تمیز کردن موها آنها را سشوار کند.

یک گزینه دیگر برای مراقبت از موی سالمندان شستن موها با شامپوی معمولی در رختخواب است. می توانید از یک تشت آب طراحی شده مخصوص شستشوی موها در تختخواب استفاده کنید. این وسیله به بیمار این امکان را می دهد بدون نیاز به حرکت کردن یا بلند شدن از تخت موهایش را بشوید. یادتان باشد دمای آب را چک کنید تا برای راحتی سالمند خیلی داغ یا خیلی سرد نباشد.

قبل از اینکه تشت را بالای تخت بگذارید، آنجا را با حوله بپوشانید. به این شکل می توانید موهای فرد مسن را مثل همیشه بشویید. بعد از شستن موهای پیر مرد یا پیر زن آنها را به آرامی با حوله خشک کنید و کاملا مطمئن شوید فرد پس از شستن و خشک شدن موهایش راحت است.

وقتی حمام کردن فرد سالمند تمام شد

بعد از اینکه در حمام کردن فرد سالمند به او کمک کردید باید کار را با مراقبت های بعد از حمام فرد سالمند ادامه دهید. با اینکه بیشتر سالمندان به حمام هر روزه بدنشان احتیاج ندارند مهم است که از او مراقبت منظمی داشته باشید.

حداقل باید صورت و قسمت های خصوصی بدن او را هر روز بشویید. زیر بغل ها هم باید روزانه تمیز شوند. شستشوی کامل بدن سالمند روی تخت می تواند در صورت نیاز انجام شود اما در صورتی که در خانه مراقبت می شوند باید طبق برنامه ای منظم برای اطمینان کافی از تمیز بودن بیمار سالمند حتما انجام شود.

علاوه بر این، همیشه به افکار، نظرات و نیاز های فرد سالمند گوش دهید. باید درک کرد اگر سالمندی موقع حمام کردن غر و لند یا شکایت می کند ممکن است فقط خجالت زده یا عصبی باشد. با بیمار درباره روش هایی که می تواند در طول حمام کردن به آنها احساس راحتی بیشتری بدهد صحبت کنید و تا حد ممکن آنها را برای حمام کردن سالمند به کار بگیرید.

گاهی اوقات تغییراتی کوچک در مراقبت از سالمند در خانه یک دنیا تفاوت و تغییر ایجاد می کند. از همه مهم تر موقع کمک کردن و حمام کردن یک پیرزن یا پیرمرد روی راحتی او تمرکز کنید.

اگرچه ممکن است شما با استفاده از شامپوی خشک برای حمام دادن سالمندان راحت باشید، بعضی از افراد مسن به این روش احساس خوبی ندارند و عصبی می شوند؛ به همین دلیل خیلی مهم است مراقبت کردن و حمام کردن سالمندان طبق نظر خودشان پیش برود.

separator line

ترجمه شده توسط فرحناز رنجبر در مجله دلگرم

بیشتر بخوانید:

رفتار با سالمندان،نکات مهم رفتار با سالمندان را بخوانید

هرآنچه که درباره سالمندان باید بدانیم

چگونه باید با افراد سالمند رفتار کرد؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (5 رای)  

  دیدگاه ها

  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  
  hits