دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
بی میلی جنسی و چند راهکار برای درمان دلزدگی زناشویی
6
زمان مطالعه: 7 دقیقه
دلزدگی زناشویی را چگونه از بین ببریم؟ زوجین می‌توانند با بکارگیری چند راهکار ساده به روابط زناشویی خود رنگ و رویی تازه ببخشند و در برابر طلاق عاطفی ایمن شوند.

دلزدگی زناشویی چیست؟

به گزارش دلگرم : دلزدگی زناشویی آن هم در روزهای اول ازدواج که همه چیز خوب و هیجان برانگیزاست، موضوعی غیر ممکن به نظر می‌رسد. اما ممکن است زن و شوهر به تدریج درگیر تکرار و روزمرگی شوند و دلزدگی زناشویی به وجود بیاید.اغلب زوج‌هایی که دچار دلزدگی می‌شوند، رابطه‌شان‌ رو به سردی می‌رود و در نهایت بیشتر شبیه به همخونه می‌شوند. این شرایط ممکن است برای اکثر زوجین در یک مقطع زمانی اتفاق بیافتد ولی ماندن در آن مشکل ساز خواهد بود. صمیمیت و عشق به تدریج رنگ می‌بازند و به همراه آن، احساس خستگی عمومی عارض می‌شود. در حادترین شرایط، دلزدگی با فروپاشی زندگی مشترک و طلاق عاطفی همراه خواهد شد. با آگاهی از راه‌های از بین بردن دلزدگی زناشویی می‌توانید به آن غلبه کرده و کیفیت رابطه‌تان را بالا ببرید.

دلزدگی زناشویی یک روند تدریجی است که ذره ذره وارد زندگی شده و آنقدر موثر است که می‌تواند زندگی را دچار تغییر و تحول کند. دلزدگی باعث می‌شود که فرد از رابطه احساس ناراحتی کند و حتی دیگر تمایلی به حل مشکلات زندگی نشان ندهد. افرادی که دچار دلزدگی زناشویی می‌شوند دیگر امیدی به حل مشکلات ندارند؛ این ناامیدی به فرد احساس پوچی و تنهایی می‌دهد و در نهایت او را دچار افسردگی می‌کند. احساس نداشتن یک حامی عاطفی فرد را بیشتر در دنیای افسردگی فرو می‌برد و به طلاق عاطفی زوجین منجر می‌شود.

چرا زن و شوهر از یکدیگر دلزده می شوند ؟

چرا دلزدگی از همسر رخ می دهد؟

زمانی که ازدواجی با توقعات غیر منطقی شروع می‌شود، دیری نمی‌گذرد که زوجین به خاطر برآورده نشدن خواسته‌هایشان از یکدیگر دلزده می‌شوند. در این شرایط کوچک ترین مسائل، مانند غولی بزرگ به چشم می‌آید. اگر زوجین در زندگی مشترک صادقانه خواسته‌های خود را بیان نکرده و تلاشی برای رفع مشکلات‌شان نکنند، طولی نمی‌کشد که با کوهی از مشکلات مواجه می‌شوند. با این حال دلایل سرد شدن رابطه زناشویی بسیار متنوع است.

دلایل سرد شدن زنان در روابط زناشویی

علتهای بی میلی زنان در سه دسته کلی قرار می گیرد. این دسته ها عبارتند از:

مشکلات روحی و روانی : دلایل سرد شدن زنان ممکن است ریشه روحی-روانی داشته باشد. دلایل روانی سرد مزاجی زنان شامل موارد زیر است:

استرس: استرسهای مالی، خانوادگی و شغلی می تواند باعث سرد مزاجی زنان شود. حتی مرگ یکی از عزیزان می تواند منجر به خاموشی میل جنسی شود.

نداشتن اعتماد به نفس: زنانی که اضافه وزن دارند یا از بدن خود راضی نیستند ممکن است به این دلیل میلی برای برقراری نزدیکی نداشته باشند. آنها خود را مرتب با زنانی که در تبلیغات و فیلم ها ایفای نقش می کنند مقایسه کرده و دچار احساس خودزشت انگاری می شوند.

تجربه جنسی ناموفق: ممکن است خشونت جنسی، رابطه بدون لذت یا آزار جنسی در گذشته باعث بی میلی جنسی در زنان شود.

مشکلات جسمی : یکی از مهمترین دلایل بی میلی جنسی زنان به خصوص آنهایی که قبلا هیچ مشکلی برای برقراری رابطه نداشته اند، بروز برخی مشکلات جسمی و بیماریها است. دلایل جسمی بی میلی زنان عبارتند از:

 • خشکی واژن
 • آتروفی واژن
 • واژینیسموس (انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن در هنگام دخول)
 • احساس درد هنگام مقاربت
 • عفونتهای تناسلی
 • زخم تناسلی
 • پایین بودن استروژن
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا یائسگی
 • کمبود ویتامین
 • مشکلات جسمی و سرد مزاجی

مشکلات رابطه ای بین زوجین

یکی از دلایل سرد شدن زنان در روابط زناشویی مشکلات ارتباطی بین زوجین است. این مشکلات عبارت است از:

 1. نداشتن رابطه عاطفی خوب با همسر، بی اعتمادی به او، اختلافات زناشویی
 2. نداشتن رابطه جنسی با همسر به مدت طولانی نیز موجب سردمزاجی می شود.
 3. طرد شدن از جانب همسر
 4. عدم پیش نوازی و برانگیختگی
 5. عادی شدن رابطه جنسی بین زوجین

نشانه های دلزدگی زناشویی

چطور بفمم ازدواجم دچار دلزدگی زناشویی شده است؟

از سه وجه (جسمی، روانی و عاطفی) می‌توان به دلزدگی در زندگی زناشویی پی برد. در ادامه به هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

1. علائم عاطفی دلزدگی

کمبود عمومی اشتیاق، عدم رضایت، فرسودگی عاطفی، بی‌احساسی و کمبود علاقه از جمله علائم عاطفی دلزدگی زناشویی هستند. افراد دلزده ممکن است احساس کنند که با وجود تلاش فراوان کمتر به نتیجه دلخواهشان می‌رسند. آن‌ها ممکن است نسبت به حالت عادی، زودتر خشمگین شوند و احساس کنند که توانایی خوش‌گذرانی و حس شوخ‌ طبعی‌شان را از دست ‌داده‌اند.

2. علائم روانی دلزدگی

علائم روانی دلزدگی معمولاً به شکل کاهش خود باوری و نظر منفی‌گرایانه نسبت به روابط، به‌ خصوص رابطه با همسر تظاهر می‌یابد. احساس یأس و سرخوردگی فقط به همسر محدود نمی‌شود بلکه در مورد ناکامی خودشان احساس وحشتناکی دارند. حتی وقتی که چین‌ و چروک‌هایشان را در آینه می‌بینند، خودشان را دوست ندارند. این احساسات بر زندگی، رابطه با سایر افراد و توانایی‌شان در عشق ورزیدن تأثیر می‌گذارد.

3. علائم جسمی دلزدگی

نوعی احساس دلزدگی و کسالت، احساس خستگی، سردردهای مزمن، بی اشتهایی یا پرخوری، بی حالی و دردهای شکمی در افراد دلزده به وجود می‌آید. نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج نیز از دلایل و عوارض دلزدگی زناشویی است.

حتماً بخوانید:
بزرگترین نشانه های دلزدگی زناشویی چیست ؟

بزرگترین نشانه های دلزدگی زناشویی چیست ؟

چه رفتارهایی می تواند نشانه دلزدگی زناشویی و سردی روابط در زندگی مشترک باشد؟ برای رهایی و درمان دلزدگی زناشویی چگونه با همسرمان رفتار کنیم؟

آیا دلزدگی زناشویی با رابطه جنسی ارتباط دارد؟

رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی هر زوج است. هر گونه عاملی که به این رابطه آسیب برساند، می‌تواند کانون خانواده را تا به مرز فروپاشی نیز پیش ببرد. دلزدگی با رابطه جنسی یک رابطه علت و معلولی دارد. زوجینی که رابطه جنسی را تنها دلیل ازدواج شان می‌دانند، با از بین رفتن رابطه جنسی به هر دلیلی از ارتباط با همسرشان دلزده می‌شوند. در زمان‌هایی که سرد شدن رابطه جنسی علت دلزدگی زناشویی است، زوجین برای حفظ ازدواج‌شان هر چه سریع‌تر باید به مشاوره روابط زناشویی مراجعه کنند.

چگونه دلزدگی زناشویی را از بین ببریم؟

در ابتدا باید واقع بین باشید و سطح توقعات خود را نسبت به زندگی واقعی هم سو کنید. اختلاف نظر یک فرآیند طبیعی است اما نباید آن را منفی تفسیر کرد. همسرتان نمی‌تواند ذهن شما را بخواند و اگر در مورد مسئله‌ای ناراحت هستید، باید آن را با همسرتان در میان بگذارید.در کل شناخت تفاوت‌ زن و مرد باعث می‌شود که متوجه یک سری رفتارهای مردانه و زنانه شوید. هر چقدر اطلاعات خود را بالا ببرید احتمال دلزدگی زناشویی کمتر می‌شود. خلاقیت شما نیز در این زمینه بسیار موثر است؛ به طور مثال به مسافرت بروید تا شور و نشاط و اشتیاق به زندگیتان بازگردد و یا اینکه در مناسبت‌های مختلف به همسرتان هدیه بدهید. همچنین می‌توانید برای حل مسائل به روش‌های علمی و مطمئن از کمک مشاوره خانواده استفاده کنید. کمال گرایی نسبت به رابطه جنسی نیز یکی از عوامل موثر در دلزدگی جنسی است. تمایل به رابطه جنسی تحت شرایط و عوامل مختلف کاهش می‌یابد و نباید از همسرتان توقع داشته باشید که همیشه مشتاق رابطه باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (6 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits