دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
مزیت‌های نوشیدن آب تصفیه شده
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
آب تصفیه شده می‌تواند هم برای سلامت بدن شما مزیت داشته باشد و هم می‌تواند سلامت پوست و شادابی را برای شما فراهم آورد. در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا باید آب تصفیه شده بخورید.

بدن انسان برای زنده ماندن به آب نیاز دارد. یک فرد ممکن است تا 21 روز بدون غذا دوام بیاورد، اما فقط تا 3 روز بدون آب می‌تواند تشنگی را تحمل کند. بدن ما به دلیل شرایطی که دارد باید به طور مداوم هیدراته بماند. این امر نیز تنها با نوشیدن آب میسر نمی‌شود و باید به دنبال آب عاری از هر گونه آلودگی بود تا بتوانید هیدراته نگه داشتن بدن را عملی کنید. تقریباً تمام آب‌های مصرفی و از هر منبعی حاوی میکروارگانیسم‌ها هستند، که برخی از آنها نسبتاً بی خطر هستند، اما برخی دیگر ممکن است حاوی ویروس و بیماری باشند. به همین دلیل است که شما باید آب را تصفیه کنید و از مزایای آب تصفیه شده بهره‌مند شوید.

مزیت‌های آب تصفیه شده

آب تصفیه شده می‌تواند هم برای سلامت بدن شما مزیت داشته باشد و هم می‌تواند سلامت پوست و شادابی را برای شما فراهم آورد. در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا باید آب تصفیه شده بخورید.

باکتری‌ها

باکتری‌ها تقریباً در هر نوع خوراکی و نوشیدنی ممکن است یافت شوند، اما آلاینده‌های میکروبی خصوصاً در آب و اطراف آن زیاد هستند. وبا، اسهال خونی و حصبه تنها برخی از بیماری‌هایی هستند که با نوشیدن آب آشامیدنی کثیف می‌توان به آنها مبتلا شد و عواقب ناشی از ابتلا به هر یک از آنها کشنده است. در واقع اینجا می‌توان به اهمیت مصرف آب تصفیه شده پی برد.

سیستم لوله کشی

لوله‌های کثیف می‌توانند مسئول ورود و جابجایی بسیاری از عوامل بیماری زا و مضر باشند. اگرچه دوست نداریم درباره این موضوع فکر کنیم و ذهن خود را درگیر کنیم، اما نمی‌توان این مشکل را انکار کرد و چشم بر این واقعیت بست. لوله کشی به صورت زیرزمینی انجام می‌شود، که تمیز کردن و از بین بردن میکروارگانیسم‌هایی که درون آنها جمع می‌شود را دشوار می‌کند.

اکثر لوله کشی‌های آب در خانه‌ها یا درون دیوار جاگذاری می‌شوند و یا زیر کف قرار می‌گیرند و تمیز کردن آنها نیز بسیار سخت است. مطمئناً شرکت‌های تأمین کننده‌ آب آشامیدنی تمام تلاش خود را برای تأمین آب آشامیدنی عاری از هر گونه آلودگی انجام می‌دهند، اما روند رسیدن آب به خانه‌ها بی خطر نیست. پاک سازی آلاینده‌های موجود در لوله کشی‌های آب خانگی آسان نیست. یکی از فواید داشتن دستگاه تصفیه آب در خانه این است که شما می‌توانید آب را بعد از خارج شدن از لوله کشی شهری تصفیه کنید و دیگر نگران آلودگی آن نباشید.

کلر

کلر

بسیاری از شرکت‌های تأمین کننده آب شهری از کلر برای از بین بردن آلودگی‌های مضر موجود در منبع آب قبل از رسیدن به خانه شما استفاده می‌کنند. اگر در مورد خالص بودن آب مطمئن نیستید، می‌توانید در مرحله‌ای که آب به خانه شما می‌رسد،‌ آن را از کلر پاک کنید. این کار را می‌توانید با بهترین دستگاه‌های تصفیه آب انجام دهید.

مواد معدنی ضروری

برای داشتن بدن سالم و عملکرد خوب باید مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود را تأمین کنید. این مواد معدنی عبارت‌اند از پتاسیم، فسفر، کلسیم، سدیم، منیزیم و آهن که همه مواد معدنی مهم برای سلامت بدن هستند. بسیاری از دستگاه‌های آب تصفیه کن برای اینکه آب را تصفیه کنند، ابتدا مواد معدنی را از آن حذف می‌کنند و بعد در مراحل بعدی این مواد معدنی که شامل موارد بالا نیز می‌شود را به آب برمی‌گردانند.

طعم و بو

در برخی شهرها و مناطق آب طعم و بوی نامطبوعی دارد. اگرچه ممکن است این نوع آب تمیز و عاری از آلودگی باشد، اما نوشیدن آن خوب نیست و توصیه نمی‌شود. گاهی اوقات این بو و مزه به این دلیل است که سختی آب بالا است و گاهی به این دلیل است که در تصفیه آب از مواد شیمیایی استفاده می‌شود و طعم و مزه بدی به آب می‌دهد.

امروزه با وجود بهترین دستگاه‌های تصفیه آب خانگی می‌توان این مشکل را به راحتی حل کرد و دیگر نگرانی بابت طعم و مزه آب نداشت.

آب خالص

به دست آوردن مزایای بسیار از نوشیدن آب زمانی به دست می‌آید که آب هیچ گونه آلاینده و آلودگی نداشته باشد و کاملاً عاری از میکروب، مواد شیمیایی یا باکتری باشد. خرید آب معدنی بطری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چرا که نه به طور کامل از مواد داخل آن اطلاع دارید و هم می‌تواند از نظر هزینه برای شما گران تمام شود.

با استفاده از دستگاه‌های با کیفیت می‌توانید فوراً آب تصفیه شده را به دست آورید. این امر از طریق روش‌های تصفیه هر نوع دستگاه به دست می‌آید و به عنوان مثال سیستم فیلتراسیون آب اسمز معکوس RO، آب را برای شما به آب خالص و بدون هر گونه آلودگی تبدیل می‌کند.

برخی از مزایای سلامتی آب

کاملاً واضح است که نوشیدن مقدار کافی آب بدن شما را سم زدایی می‌کند و آن را از هر نوع میکروب و آلودگی پاک می‌کند؛ اما این تنها مزیت نیست نوشیدن آب نیست و موارد دیگری نیز وجود دارد. متخصصان معتقدند که بدن شما برای سلامتی حداقل به دو لیتر آب در روز نیاز دارد. دیگر مزایای نوشیدن آب شامل موارد زیر می‌شود.

1. آبرسانی

آبرسانی

آب بدن را هیدراته نگه می‌دارد و این برای مغز و فرایندهای استدلال شناختی مهم است. بخش عمده‌ای از وزن بدن ما از آب تشکیل شده و حفظ آن با مصرف آب کافی به دست می‌آید. کمبود آب در بدن می‌تواند عملکرد مغز را تحت تأثیر قرار دهد یا به آن آسیب برساند. کمبود آب می‌تواند منجر به سردرد، اضطراب و سایر مشکلات شود. مطالعات نشان داده است که مصرف منظم آب می‌تواند این موارد را کاهش دهد.

2. سیستم گوارش قوی

با شستشوی روده می‌توانید به سیستم هضم غذا کمک کنید. نوشیدن آب کافی باعث پاکسازی اعضای بدن می‌شود و سموم جمع شده در آنها را دفع می‌کند. همچنین از شر سلول‌های مرده و مواد زائد خلاص می‌شوید. عملکرد خوب روده با نوشیدن منظم آب تقویت می‌شود. آنزیم‌ها و پروتئین‌ها برای عملکرد صحیح به آب نیاز دارند.

3. اکسیژن

از آنجایی که آب دارای خاصیت اکسیژن رسانی است، به مفاصل و عضلات نیز کمک می‌کند. در واقع این مزیت می‌تواند حرکت در بدن را تقویت کند. کمبود آب می‌تواند منجر به آتروفی و ​​کاهش قدرت عضلات شود.

4. انرژی

سطح انرژی با مصرف آب بیشتر می‌شود. ثابت شده است که نوشیدن آب در هنگام ورزش به عملکرد بدن کمک می‌کند. همچنین می‌تواند باعث شود که سطح انرژی در بالاترین حد خود قرار بگیرد. نوشیدن آب در حالی که درگیر فعالیت بدنی هستید، قدرت و عملکرد را افزایش می‌دهد. همچنین سطح استقامت در بدن را نیز افزایش می‌دهد.

5. کاهش وزن

با جایگزین کردن آب به جای نوشیدنی دارای قند و مواد نگه دارنده، می‌توانید به کاهش وزن نیز کمک کنید. این ماده به دفع قند و شیرین کننده‌های مصنوعی که در بیشتر مواد غذایی و نوشیدنی‌های فرآوری شده وجود دارد کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است که آب و مصرف مداوم آن متابولیسم بدن شما را افزایش می‌دهد. میزان متابولیسم بدن شما با نوشیدن آب افزایش می‌یابد که در نهایت باعث کاهش کالری می‌شود.

6. بیماری

بیماری

مصرف آب کلیه‌ها را قوی می‌کند و باعث دفع سنگ کلیه می‌شود و گفته می‌شود که از سرطان نیز پیشگیری می‌کند. آب، ماده معدنی و نمکی را که در کلیه‌ها جمع می‌شوند و علت تشکیل سنگ کلیه هستند را رقیق می‌کند. مصرف منظم و کافی آب نیز کمک زیادی به کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌کند. در طول بارداری، مصرف مکرر آب می‌تواند از بروز عوارض جانبی این زمان مانند بواسیر، یبوست و عفونت‌های مثانه جلوگیری یا احتمال آن را کاهش دهد.

7. مراقبت از پوست

فواید دیگر مصرف آب این است که آبرسانی آن می‌تواند پوست شما را درخشان کند. مطالعات نشان داده است که آب برای پوست نیز فوایدی دارد. آب به تولید سلول‌های پوستی سالم کمک می‌کند، که به نوبه خود باعث صافی و نرمی می‌شوند. همچنین به حفظ قابلیت ارتجاعی طبیعی پوست کمک می‌کند و چین و چروک را نیز کاهش می‌دهد.

چگونه آب تصفیه شده مصرف کنیم؟

نوشیدن آب خالص فواید و معایبی دارد، اما مسئله حفظ تعادل است. اگر نگران کیفیت آبی که می‌نوشید هستید، پس روی یک دستگاه تصفیه آب خانگی سرمایه گذاری کنید. فقط به یاد داشته باشید که مواد معدنی و ویتامین‌های از دست رفته‌ای را که معمولاً در آب یافت می‌شود را با یک رژیم غذایی مکمل آنها جایگزین کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits