مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
صابون ارگانیک چیست و فواید بی نظیر آن برای پوست کدامند ؟
7
زمان مطالعه: 12 دقیقه
صابون های ارگانیک نسبت به صابون های شیمیایی مزیت هایی دارند که تولید و استفاده از آن به دلایل مختلفی برای سلامت فردی و محیط زیست اهمیت دارد. در این مقاله با اجزای این صابون های طبیعی و فواید آن آشنا می شوید.

صابون های ارگانیک و فواید آن

سال هاست که از این صابون ها استفاده می کنیم اما شاید اطلاعات چندانی از خواص این صابون ها و دلیل استفاده طولانی از آنها نداشته باشیم. تفاوت اصلی صابون های معمولی و صابون های ارگانیک در ترکیبات اضافه صابون های ارگانیک است که خواص جدیدی را هم به آنها اضافه می کند. به هر صورت اگر زیاد به آنچه در تولید محصولات شخصی مراقبت از پوست شما می گذرد فکر نکرده اید مقاله زیر به شما کمی اطلاعات می دهد.

این صابون ها طبیعی و ارگانیک هستند. صابون طبیعی از چربی یا روغن، آب، زاج سیاه و اغلب از رایحه ها و رنگ های طبیعی ساخته می شوند. علاوه بر این، صابون های ارگانیک خواص اضافه ای به دلیل تکنیک های تولیدی کشاورزی زیستی (کشاورزی ارگانیک، طبیعی) دارد. در این نوع کشاورزی از آفت کش ها یا کودهای شیمیایی استفاده نمی شود. در نتیجه صابون های ارگانیک صابونی طبیعی و یک قدم هم جلوتر از صابون های دیگر است.

آشنایی با خواص صابون ارگانیک

اولین خاصیت این صابون ها این است که نسبت به صابون های معمولی برای پوست شما بهتر هستند. این صابون ها حاوی اجزای طبیعی مثل روغن پایه گیاهی، گلیسیرین و رایحه طبیعی است؛ در حالی که صابون های شیمیایی که در بازار فراوان است از اجزای کف کننده نفتی، رایحه های مصنوعی، رنگ هایی با مواد شیمیایی ساینده و خشن و مواد نگهدارنده خطرناک درست شده است.

تعجب آور نیست که بسیاری از مصرف کنندگان صابون های ارگانیک می گویند بعد از استفاده از این صابون ها پوستشان احساس بهتری داشته است و به جای اینکه مشکلات پوستی را بیشتر کند گاهی اوقات شرایط بدی مثل اگزما وآکنه را بهبود بخشیده است.

فواید صابون های ارگانیک

فواید صابون ارگانیک

فایده صابون ارگانیک برای محیط زیست

برای محیط زیست هم بهتر است چون تولید اجزای آن تاثیرات محیط زیستی کمتری دارد و اجزای آن به راحتی تجزیه می شود و بعد از اتمام استفاده مشکلات کمتری به وجود می آورد.

فایده صابون ارگانیک برای حیوانات

برای حیوانات بهتر است چون اجزای آن تا به حال بدون خطر شناخته شده و به تست حیوانی که برای محصولات آرایشی بهداشتی معمول است نیازی نیست.

مزیت اقتصادی صابون های ارگانیک

در نهایت صابون های ارگانیک به نفع اقتصاد است چون اغلب این صابون ها را تولید کنندگان محلی و معمولی درست می کنند و در نتیجه پولی که صرف تولید یا مصرف این محصول می شود در همان کشور می ماند.

فواید صابون های ارگانیک

محتویات صابون های ارگانیک

روغن پایه صابون های ارگانیک

صابون های ارگانیک از اجزای طبیعی و در بیشتر موارد از اجزایی ساخته می شود که به صورت ارگانیک کشت می شوند. یک قالب صابون ارگانیک عمدتا از چیزی ساخته می شود که به آن روغن پایه می گوییم. روغن پایه صابون ارگانیک همان روغنی است که برای آشپزی هم استفاده می شود. پس اگر برای خوردن خطری ندارد احتمالا برای قرار دادن روی پوست هم مشکلی ندارد.

این صابون ها ممکن است از روغن هایی مثل روغن نارگیل، زیتون و روغن کرچک ساخته شده باشند. لازم به ذکر است استفاده از روغن پالم در تولید اثرات تخریب کننده محیط زیستی فراوانی دارد.

رایحه صابون های ارگانیک

جزء دیگری از این صابون ها رایحه آنها است. رایحه ها اجزایی فرّار و خوشبو در گیاهانی مشخص هستند. بیشتر رایحه ها از مرکبات و گیاهان معطر تقطیر می شوند. این رایحه ها ممکن است رایحه لیمو یا رزماری باشد. به گفته کارشناسان این رایحه ها یا روغن های معطر نباید مستقیما روی پوست استفاده شوند چون خیلی غلیظ هستند و می تواند باعث اختلالات پوستی شود. با این حال، روغن های خوشبو رقیق شده با روغنی دیگر خوب است.

گلیسیرین صابون های ارگانیک

بیشتر صابون های ارگانیک حاوی گلیسیرین است. گلیسیرین محصول طبیعی کنش واکنش های صابون سازی است. بسیاری از صابون های انبوه تولید شده در بازار و بعضی از گروه های تولیدی صابون، گلیسیرین را از صابون خارج می کنند چون صابون را با دوام تر می کند یا چون می توانند گلیسیرین را برای استفاده در دیگر محصولات آرایشی بفروشند.

با این حال، وقتی گلیسیرین صابون باقی بماند مثل یک نم نگهدار یا ماده ای که رطوبت را از هوا برای پوست جذب می کند عمل می کند. دو نم نگهدار طبیعی دیگر در این صابون ها می تواند آلوئه ورا و عسل باشد.

زاج سیاه در صابون های ارگانیک

زاج سیاه یک ماده خالص شده طبیعی است که در توضیح ارگانیک جایی ندارد. منشا زاج سیاه از چوب درخت زبان گنجشک است به همین دلیل یک ماده پایه گیاهی است اما چیزی نیست که بتوان مستقیم روی پوست قرار داد.

یک تولید کننده صابون می گوید: یک تفاوتی بین "حاوی زاج سیاه" و "ساخته شده از زاج سیاه" است. صابون در کنش واکنش شیمیایی بین زاج سیاه و روغن ساخته می شود به همین دلیل اگر روند ساخت صابون درست انجام و تکمیل شود هیچ زاج سیاهی در صابون باقی نمی ماند.

فقط یون های سدیم، اسیدهای چرب، گلیسیرین و کمی آب می ماند (به علاوه رایحه و هر چیز دیگری که در قالب صابون می گذارید).

فواید صابون های ارگانیک

محتویاتی که در صابون های ارگانیک نیست

حالا که صحبت از بعضی مواد خوب در صابون ارگانیک شد باید چند ماده بد را که در صابون های تجاری بازاری پیدا می شود بدانیم. این مواد شامل پارابن، رایحه های مصنوعی و عامل فعال در سطح (موادی هستند که هنگامی که به مقدار بسیار ناچیز استفاده می‌شوند کشش سطحی آب را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.) است.

عوامل فعال در سطح صابون

عوامل فعال در سطح، مواد شیمیایی مسبب ویژگی های پاک کننده یک محصول مشخص است. عوامل فعال در سطح از مولکول های بلند با دو سر متفاوت ساخته شده اند. یک سر مولکول به آب می چسبد در حالی که سر دیگر به کثیفی و چربی می چسبد. مواد فعال سطحی تحت یک دسته بندی خاص به خودی خود برای شما بد نیستند. صابون از لحاظ تکنیکی یک ماده فعال سطحی است و باید مراقب باشید چه ماده فعال سطحی را روی بدنتان قرار می دهید.

یکی از معمول ترین مواد سطحی در پاک کننده ها و شامپوها سدیم لورت سولفات است. سدیم لورت سولفات یا SLS از نارگیل ساخته می شود اما در تولید با فرآورده های جانبی سمی آلوده می شود.

SLS با ناراحتی پوستی، عوامل مسموم کننده، اختلالات غدد درون ریز و سرطان در ارتباط است. واقعیت دیگر درباره SLS و بسیاری از محتویات مصنوعی دیگر این است که بدن شما آنزیم هایی برای تجزیه آنها ندارد به همین دلیل ممکن است به مرور زمان در بافت های شما انباشته شود.

پارابن صابون ها

پارابن ها یک نوع نگهدارنده ویژه استفاده شده در طیف وسیعی از محصولات آرایشی و دارویی است. آنها از رشد قارچ های انگلی و باکتری جلوگیری می کنند. علت اینکه نباید از محصولات حاوی پارابن استفاده کنیم این است که آنها عملکردی مثل استروژن در بدن دارند. استروژن بیش از حد می تواند منجر به سرطان سینه و مشکلات تناسلی شود. خبر خوب این است که نگهدارنده های جدیدتر و امن تری وجود دارد.

شرکتی که هنوز از پارابن استفاده می کند واقعا در تولید تنبلی کرده است. وقتی برچسب روی محصولات آرایشی را بررسی می کنید باید مراقب سه نوع از معمول ترین پارابن ها باشید: بوتیل پارابن، متیل پارابن و پروپیل پارابن یا می توانید خودتان را از این پارابن ها راحت کنید و یک محصول طبیعی مراقبت از پوست مثل صابون ارگانیک استفاده کنید!

رایحه های مصنوعی صابون ها

ممکن است تولید کنندگان صابون های ارگانیک هم از رایحه های مصنوعی در تولیداتشان استفاده کنند. اما با تحقیقاتی که انجام گرفته است مشخص شده نباید از این رایحه ها در تولید صابون ارگانیک استفاده کرد. دستور ساخت رایحه ها در تجارت صابون یک راز است و با قیمت بالای روند تقطیر بعضی از رایحه های طبیعی مثل وانیل انتخاب دیگری هم نیست.

به همین دلیل شاید این رایحه ها خوب باشند اما منابعی دیگر گزارش داده اند بیشتر این رایحه های مصنوعی صابون ها از نفت خام گرفته می شود.

دلیل استفاده از مواد شیمایی در صابون ها

درست است از لحاظ فنی همه چیز از مواد شیمیایی درست شده اما منظور این است که چرا بسیاری از شرکت های بزرگ محصولات مراقبت از پوست از اجزای مصنوعی استفاده می کنند؟ اول اینکه آنها از اجزای طبیعی ارزان تر هستند. دوم اینکه فرآوری و انبار کردن آنها آسان تر است و در آخر تولید آنها با نتیجه دقیق و قابل قبولی مثل رنگ ها و رایحه های فوق العاده شدید همراه است.

متاسفانه بسیاری از رایحه های طبیعی مثل وانیل قابل انتقال به صابون نیستند. شما می توانید رایحه ها را از چند گیاه فوق العاده معطر تقطیر کنید اما مطمئن باشید بوی شدید صابون ها مصنوعی است. علاوه بر این، رایحه بسیاری از گل ها برای تقطیر در شکل طبیعی شان فوق العاده گران است. پس مثلا اگر شما یک قالب پاک کننده پوست با بوی گل یاس بخواهید که کمتر از 25 دلار هزینه ببرد مجبورید از رایحه های مصنوعی استفاده کنید.

صابون هایی که صابون نیستند

در پاراگراف قبلی از "یک قالب پاک کننده پوست" استفاده شد چون قانونا، بیشترین محتویات صابون باید از چربی، آب و زاج سیاه باشد. اگر در تولید صابون از چیزی غیر از این استفاده شده باشد باید اسم دیگری جز صابون مثل سیندت بار (شوینده های غیر صابونی با PH اسیدی و سازگار با اسیدیته ی پوست صورت) یا پاک کننده داشته باشد. البته منظور این نیست که بعضی از تولیدی ها، صابون های واقعی تولید نمی کنند و موادی دیگر در صابون ها می ریزند.

مثلا یکی از اجزای بعضی از صابون ها به عنوان سدیم چرب (همان پیه) روی برچسب محصول لیست شده یا چربی گاو که با زاج سیاه واکنش کاتالیز (هدف از کاتالیز در واکنش های شیمیایی تحریک مرحله آغازین واکنش است) دارد. شاید برای خوردن خیلی خوشمزه نباشد اما طبیعی است.

فواید صابون های ارگانیک

فواید دیگر صابون های ارگانیک

صابون ارگانیک و فواید آن

اگر به دنبال بهترین گزینه برای محصولات مراقبت از پوست هستید. صابون های ارگانیک علاوه بر فوایدی که برای محیط زیست دارد در کل برای حیوانات و اقتصاد بومی هم بهتر است. مزیت های دیگر این صابون را در ادامه خواهید خواند.

روند بهتر تولید صابون های ارگانیک

یکی از فواید صابون ارگانیک برای محیط زیست این است که اجزای آن منشا گیاهی دارد و بدون آفت کش ها یا کودهای شیمیایی رشد کرده اند. هزاران مقاله نوشته شده که چرا این مواد مضر هستند. آفت کش ها و کودهای مصنوعی می توانند حشرات مفید را با آفات مضر بکشند؛ این مواد به دیگر حیوانات و گیاهان آسیب می رساند و خاک و آب را آلوده می کند و اگر انسان هم در تماس مستقیم با آنها باشد بیمار می شود.

تجزیه بهتر صابون های ارگانیک

دلیل دیگری که صابون ارگانیک را برای محیط زیست بهتر می کند این است که بعد از دور ریختن به راحتی تجزیه می شود. بعضی از اجزای مضر در صابون های بازاری مثل پارابن علاوه بر اینکه برای شما ضرر دارد برای ماهی ها و دیگر موجودات زنده هم بد است. ترکیباتی مثل پارابن ها که کارکرد هورمون ها را تقلید می کنند بسیار آسیب رسان هستند چون می توانند چرخه زندگی این موجودات را مختل کنند.

صابون های ارگانیک و نفع آن برای حیوانات

اگر به حیوانات اهمیت می دهید صابون ارگانیک به دلایل مختلفی بهتر است. اول اینکه، ارگانیک ترین صابون از هیچ ماده ای مربوط به حیوانات ساخته نمی شود!

بعضی از صابون ها از پیه خوک یا دنبه استفاده می کنند. اگر نمی خواهید این مواد به پوستتان برسد برچسب های مواد آرایشی و بهداشتی را با دقت بررسی کنید. بعضی اوقات این اجزا با اسم هایی مثل سدیم چرب (sodium tallowate) یا sodium lardate در برچسب ها فهرست می شود که اسم های تکنیکی برای نمک اسید چرب صابون است.

تولید و استفاده از صابون های ارگانیک به نفع حیوانات است چون معمولا هیچ تست حیوانی که برای محصولات آرایشی استفاده می شود نیاز ندارد. اجزای صابون ارگانیک توسط سازمان غذا و دارو به عنوان محصولی بی ضرر در لیست قرار گرفته یا در کل به عنوان محصولی بی ضرر شناخته می شود.

صابون های ارگانیک و نفع آنها برای اقتصاد

در آخر صابون های ارگانیک فواید اجتماعی بیشتری فراتر از امنیت شخصی و محیط زیستی دارد. بیشتر صابون های ارگانیک در گروه های کوچک تولیدی ساخته می شود. مطالعات نشان داده است عمده هزینه های صرف شده در تجارت های محلی در جامعه می ماند. در بازارهای کشاورزی یا تولیدی شما می توانید مستقیما از تولید کننده خرید کنید و تولید کنندگان کوچک می توانند پاسخگوی سوالات یا پیشنهادات شما برای بهبود محصولات باشند.

در نتیجه
با تمام مواردی که گفته شد مشخص است که چرا صابون ارگانیک انتخابی عالی برای مراقبت از پوست است. وقتی تولید این محصول را شروع کنید آغاز یک حرکت تجاری بزرگ تر است چرا که تولید کنندگان و مصرف کنندگان به دنبال محصولی منحصر به فرد و بومی با میزان تولید کمتری هستند.

بیشتر بخوانید:

فواید صابون زردچوبه برای مشکلات پوستی

۱۸ مزیت صابون نارگیل برای زیبایی پوست و مو

فواید بی نظیر صابون زیتون برای سلامت پوست و مواین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (7 رای)  
  • منبع
  • metaphororganic.com

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است