دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
روش های خنک نگه داشتن موتور یخچال
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
یکی از مشکلاتی که شاید در یخچال شما هم رخ داده باشد داغ شدن بیش از حد موتور یخچال است حتما می گویید چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟ با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با روش های خنک کردن موتور یخچال آشنا شوید.

چگونه موتور یخچال را خنک کنیم؟

به گزارش دلگرم : یخچال ها یکی از وسایل پر استفاده در هر منزل هستند که باید به صورت 24 ساعته به برق متصل بوده و موتور آنها به صورت دوره ای در اکثر ساعات شبانه روز کار میکند، اما گاهی ما شاهد این موضوع هستیم که موتور یخچال به درستی کار نمیکند و یا شاهد داغ شدن آن هستیم، که این موضوع میتواند موجب نگرانی افراد از خرابی یخچال و مجبور شدن به پرداخت هزینه های زیاد تعمیر آن گردد، یکی از مشکلاتی که شاید در یخچال شما هم رخ داده باشد داغ شدن بیش از حد موتور یخچال است حتما می گویید چگونه موتور یخچال را خنک کنیم برای پاسخ به این سوال باید با دلگرم همراه شوید زیرا لازم است ابتدا دلیل داغ شدن بیش از حد موتور را بدانید تا بتوانید از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.

برای خنک کردن موتور یخچال بهتر است علت بروز این مشکل را شناسایی نمایید زیرا در صورت عدم توجه و پیگیری شما ممکن است موتور یخچال بسوزد و یا از طول عمر یخچال شما کاسته شود.

چرا موتور یخچال داغ می کند؟

با توجه به روند کارکرد یخچال که به صورت دائمی در برق میباشد و موتور آن کار میکند ایجاد گرما در موتور یخچال به اندازه نرمال طبیعی میباشد و نشان از کارکرد موتور یخچال دارد، اما گاهی ما شاهد این موضوع هستیم که موتور یخچال به صورت غیر طبیعی گرم شده و این سوال برای ما پیش میاید که چرا موتور یخچال داغ میکند؟ در ادامه به بررسی علل داغ شدن موتور یخچال میپردازیم:

  1. یکی از دلایل میتواند یکسره کار کردن یخچال باشد.
  2. ممکن است فن یخچال شما خراب باشد.
  3. ممکن است ترموستات یخچال خراب باشد.
  4. یکی دیگر از دلایل داغ کردن موتور یخچال میتواند خرابی کمپرسور باشد.
  5. ممکن است فاصله یخچال شما از دیوار کم باشد.

خنک کردن موتور یخچال

خنک کردن موتور یخچال

در طراحی یخچال ها برای خنک سازی یخچال قطعاتی تعبیه شده است که وظیفه آنها خنک کردن یخچال میباشد در ادامه به این موضوع که چطور موتور یخچال را خنک کنیم میپردازیم: در شروع کارکرد موتور یخچال گاز یخچال در کمپرسور و مدارها قرار داشته. پس از آن این گاز به قطعه ای به نام اواپراتور فرستاده میشود. که در درون این قطعه گاز سرد به سمت قسمت های مختلف حرکت کرده و با خنک کردن نقاط مختلف گرمای آن نیز گرفته میشود.

بعد از این مرحله مجددا موتور یخچال به وسیله لوله ای به نام لوله مکش این گاز را کشیده و به رادیاتور دستگاه میفرستد. که در رادیاتور یخچال مجددا این گاز خنک میشود و باز به کمپرسور فرستاده میشود. این پروسه دائما در موتور یخچال در حال تکرار است و همین امر سبب خنک کردن موتور یخچال میگردد. شما می توانید برای خنک نگه داشتن موتور یخچال ، یخچال را از دیوار فاصله داده و پشت یخچال روزانه چند ساعتی پنکه قرار دهید.

حتماً بخوانید:
5 عامل مهم خرابی یخچال که باعث داغ شدن بیش از حد موتور آن می شود

5 عامل مهم خرابی یخچال که باعث داغ شدن بیش از حد موتور آن می شود

آیا کمپرسور یخچال شما زیاد داغ شده و نمی توانید دستتان را به آن نزدیک کنید و یا موتور یخچال بیش از حد گرم شده و دیگر کار نمی‌کند، گرم شدن بیش از حد…

خنک کردن موتور یخچال وظیفه کدام قسمت آن است؟

در یخچال ها جهت ایجاد فرآیند خنک سازی از یک ماده سرمازا استفاده میگردد، طی فعالیت یخچال گاز به صورت مایع تبدیل میشود. این فرآیند در تمام مدت شبانه روز که یخچال روشن است انجام میگردد. و با گردش ماده سرما زا که گاز مبرد نیز نامیده میشود سرمای موترو یخچال نیز تامین میگردد. و این گاز در قسمت های مختلف یخچال و هم چنین موتور یخچال در گردش است و عمل خنک سازی را انجام میدهد.

نتیجه گیری از خنک کردن موتور یخچال : برای کارکرد درست یخچال ها بهتر است به قطعات مختلف آن دقت کافی را داشته باشید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در کارکرد صحیح یخچال خود سریعا در جهت رفع آن اقدام نمایید زیرا با توجه به هزینه های زیاد تعمیر یخچال ممکن است در صورت بی توجهی به خرابی و کارکرد نامناسب دستگاه شما مثل موتور که قلب یخچال است شما متحمل پرداخت هزینه های زیاد برای رفع این مشکل گردید پس یا توجه به دستگاه خود هم باعث کارایی و هم افزایش عمر مفید آن شوید و هم در پرداخت هزینه های زیاد تعمیر آن صرفه جویی نمایید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits